scrabble-black-friday

Black Friday, nazywany czasem żartobliwie „świętem wszystkich zakupoholików”, z roku na rok przyciąga do sklepów coraz większą liczbę klientów. Na jakie promocje możesz liczyć w tym roku?  Które produkty cieszą się tego dnia największą popularnością? Kiedy wypada tegoroczny Czarny Piątek? I wreszcie – co tak naprawdę kryje się pod terminem „Black Friday”? Sprawdź w naszym artykule.  

Historia nieodkryta, czyli skąd pochodzi nazwa „Black Friday”?

Gdyby zapytać Amerykanów, od których rozpoczął się międzynarodowy boom na Black Friday, kiedy pierwszy raz miał miejsce Czarny Piątek, zapewne nikt nie udzieliłby na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi - i słusznie! Bardzo trudno bowiem wskazać, co tak naprawdę zapoczątkowało Czarny Piątek. Koncepcji jest kilka, najbardziej prawdopodobną jest jednak ta, która głosi, że pierwszy Black Friday odbył się 25 listopada 1960. To właśnie wtedy, dzień po Święcie Dziękczynienia, mieszkańcy Filadelfii masowo wybrali się na pierwsze poświąteczne wyprzedaże, doprowadzając do gigantycznego korku w niemal całym mieście.

Mimo różnorodności hipotez dotyczących tego, skąd pochodzi Black Friday, wszystkie z dat łączy fakt, że miały miejsce tuż po wspomnianym już Święcie Dziękczynienia. Tradycja ta utrzymana została do dzisiaj, dlatego Black Friday jest dniem, który przypada zaraz po Święcie Dziękczynienia, czyli w czwarty piątek każdego listopada. Tegoroczny Czarny Piątek wypada więc już za 2 tygodnie, 23 listopada.

Black Friday w Polsce i na świecie – trochę statystyk

Weekend, w którym na świecie obchodzony jest Czarny Piątek, jest okresem, który generuje w sklepach jedne z największych zysków w ciągu całego roku. Nie bez powodu – sięgające nawet kilkudziesięciu procent promocje przyciągają do sklepów tłumy klientów, traktujących ten dzień jako świetną okazję do zrobienia pierwszych zakupów świątecznych lub kupna najpotrzebniejszych produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Chcąc zobrazować skalę zjawiska, jakim jest Black Friday, warto przytoczyć klika statystyk. Dotyczą one USA, gdzie Czarny Piątek podnoszony jest czasem do rangi narodowego święta, jednak zakupowe szaleństwo przenosi się na coraz większą liczbę pozostałych krajów.

Pierwszą zadziwiającym faktem jest to, że tylko w ubiegłym roku na zakupy podczas Czarnego Piątku wybrało się aż 133 milionów Amerykanów, czyli ponad 1/3 obywateli Stanów Zjednoczonych. Każdy z nich wydał tego dnia 400 dolarów! Średnia wartość koszyka w sklepie internetowym (nie należy zapominać, że przeceny z okazji Black Friday mają miejsce zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i on-line) wynosiła zdecydowanie mniej, bo ponad 120$.

Black Friday w Polsce jest świętem, które dopiero zyskuje na znaczeniu, jednak i u nas w sklepach można zaobserwować w tym dniu zwiększoną liczbę klientów – także tych preferujących zakupy w wersji on-line. Podczas ostatniego Czarnego Piątku sklepy specjalizujące się w sprzedaży internetowej przyciągnęły co 5. polskiego internautę. Jest to prawie 30% więcej osób niż podczas normalnego dnia.

Spora część internautów wstrzymuje się jednak z zakupami do poniedziałku, kiedy miejsce ma Cyber Monday. Dlaczego część osób decyduje się dokonać zakupów właśnie w tym dniu?

zakupy-w-torbach

Czym różni się Black Friday od Cyber Monday?

W przeciwieństwie do Black Friday, który odbywa się w sklepach stacjonarnych i internetowych, wyprzedaże, jakie mają miejsce podczas Cyber Monday, dostępne są tylko on-line. Cybernetyczny poniedziałek obchodzony jest 3 dni po Czarnym Piątku, zamykając tym samym weekend zakupowego szaleństwa. Cyber Monday przyciąga zwłaszcza te osoby, które nie przepadają za wielogodzinnym chodzeniem po sklepach, znacznie bardziej ceniąc sobie własne cztery kąty. Tego dnia prym wiodą sklepy oferujące elektronikę i AGD. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad kupnem nowego smartfona lub wymianą leciwej już lodówki, istnieje spora szansa, że podczas Cyber Monday znajdziesz je w niezwykle okazyjnych cenach. Przecenione produkty mogą być tańsze nawet o kilka tysięcy złotych.

Czarny Piątek 2018 – jakich promocji możemy się spodziewać w tym roku?

Do tegorocznego Black Friday zostało już nieco ponad 2 tygodnie. Wielu z nas wyczekuje go z ogromną niecierpliwością. Wraz z rosnącą popularnością Czarnego Piątku sklepy zaskakują nas coraz atrakcyjniejszymi promocjami. Ubrania, elektronika, kosmetyki czy książki – to tylko część produktów, które można znaleźć w specjalnie przygotowanych na ten dzień wyprzedażach.

Jedno jest pewne – mnogość wyprzedaży i większych niż zazwyczaj promocji, jakie czekają nas 23 listopada, pozwoli nam cieszyć się zakupami bez nadmiernego obciążania naszego budżetu.

Nie możesz doczekać się Black Friday? Sprawdź nasze aktualne promocje!

Dodane: 2018-11-08