Wyprzedaże, promocje i atrakcyjne zniżki. Black Friday, wielkie święto zakupowego szaleństwa, na dobre zagościło w sklepach na całym świecie. W ciągu kilku lat na stałe wpisał się do kalendarza korzystnych okazji w Polsce. Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest i skąd się wziął Czarny Piątek, znajdujesz się w dobrym miejscu. Podpowiadamy, jakie promocje oferują sklepy 29 listopada, oraz wyjaśniamy, czy w ogóle opłaca się robić zakupy w dniu wielkich wyprzedaży.

black-friday

Spis treści:

  1. Czarny Piątek – wielkie polowanie na okazje
  2. Amerykańskie korzenie Black Friday
  3. Black Friday na świecie – kiedy Czarny Piątek rozprzestrzenił się poza Stany Zjednoczone?
  4. Wyprzedażowa pigułka – najważniejsze informacje w jednym miejscu

Czarny Piątek – wielkie polowanie na okazje

Black Friday, czyli po polsku właśnie Czarny Piątek, to dzień niezwykle opłacalnych promocji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Odbywa się on raz w roku i wypada zawsze w czwarty piątek listopada, tuż po Święcie Dziękczynienia. W tym czasie półki sklepowe są dosłownie ogołacane z produktów, czemu sprzyjają bardzo korzystne zniżki i promocje. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia dla wielu osób Black Friday jest szansą na kupienie prezentów gwiazdkowych. Przyczyną obchodów święta promocji właśnie w tym czasie są północnoamerykańskie korzenie tej handlowej tradycji. Już w latach 60. ubiegłego wieku wielu Amerykanów decydowało się na wykorzystanie urlopu dzień po Święcie Dziękczynienia, przedłużając sobie weekend, co zwiększało apetyt na zakupy.

Amerykańskie korzenie Black Friday

Święto Dziękczynienia, po którym wypada Czarny Piątek, trudno porównać z którąkolwiek uroczystością w Polsce. Tego dnia mieszkańcy Stanów Zjednoczonych spotykają się w rodzinnym gronie, żeby wspólnie zjeść uroczystą kolację z tradycyjnym indykiem w roli głównej. Nieodłącznym elementem obchodów Święta Dziękczynienia są miejskie parady. Pierwsze promocje pojawiły się w połowie XX wieku właśnie przy ich okazji. Sklepy znajdujące się na trasie marszu ogłaszały wyprzedaże, żeby w ten sposób zachęcić świętujących Amerykanów do zakupów po jego zakończeniu. Do promowania wyprzedaży wykorzystywano także symbol zbliżającego się Bożego Narodzenia – postać Świętego Mikołaja. Na paradach pojawiał się on już na przełomie XIX i XX wieku, a z czasem jego obecność zaczęły sponsorować centra handlowe. Od tego czasu poczciwy staruszek w czerwonym stroju kończy uroczysty pochód i zwiastuje rozpoczęcie okresu intensywnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, w tym również poszukiwania choinkowych prezentów.

Dlaczego Czarny Piątek jest czarny?

O pochodzeniu określenia Black Friday krąży wiele anegdot i można przypuszczać, że w każdej tkwi ziarno prawdy. Według jednej z nich sformułowanie „czarny piątek” w kontekście zakupowego szaleństwa pojawiło się po raz pierwszy w 1961 roku w doniesieniach policjantów z Filadelfii, którzy interweniowali w hali zakupowej w dniu ogłoszenia promocji. Jakby tego było mało, z powodu wyprzedaży miasto zostało także całkowicie zablokowane przez korki. Bardziej optymistyczny wariant powstania nazwy „Black Friday” łączy się z przychodami, jakie tego konkretnego dnia osiągały sklepy stacjonarne. System księgowy opierał się na różnych kolorach atramentu: czarny oznaczał zysk, czerwony – stratę. W dniu wyprzedaży po Święcie Dziękczynienia zdecydowanie dominował kolor czarny.

czarny-piątek

Black Friday na świecie – kiedy Czarny Piątek rozprzestrzenił się poza Stany Zjednoczone?

Chociaż Black Friday jest wydarzeniem ściśle związanym z kulturą Stanów Zjednoczonych, to obecnie w sklepach na całym świecie możemy znaleźć specjalne promocje i przeceny, przygotowane przez handlowców właśnie z okazji Czarnego Piątku. Jak święto wyprzedaży wygląda w innych krajach?

Kanadyjski Czarny Piątek

Pierwszym krajem, który przyjął tradycję wielkich obniżek i rabatów, była sąsiadująca ze Stanami Zjednoczonymi Kanada. Początkowo mieszkańcy prowincji graniczących ze Stanami wyruszali w Black Friday na jednodniową wycieczkę. Silny dolar kanadyjski gwarantował, że zakupy po przeliczeniu stawały się jeszcze bardziej korzystne. Kiedy w latach 2008 i 2009 kursy walut obu krajów wyrównały się, sklepy kanadyjskie również zaczęły wprowadzać oferty z okazji Czarnego Piątku.

Black Friday na Wyspach Brytyjskich

Termin „Black Friday” w Wielkiej Brytanii początkowo odnosił się do piątku przed Bożym Narodzeniem. Tego dnia wielu mieszkańców Wysp wymykało się z ogarniętych przygotowaniami domów do barów, żeby spotkać się tam ze znajomymi. Wracającym imprezowiczom zdarzały się wypadki, przez co pogotowie i policja były tego dnia wyjątkowo zapracowane. Za zmianę znaczenia „Black Friday” odpowiedzialny jest Amazon, popularny na całym świecie sklep internetowy. Rozwój tego serwisu ułatwił zakupy online, a amerykański Czarny Piątek był okazją, której gigant sprzedaży wysyłkowej nie mógł przegapić. Mimo początkowej niechęci wobec amerykańskiej tradycji Brytyjczycy pokochali przeceny z okazji Czarnego Piątku. W 2017 zyski ze sprzedaży w Black Friday po raz pierwszy przewyższyły dochody sklepów w okresie świątecznym.

Czarny Piątek po polsku

W Polsce Black Friday pojawił się stosunkowo niedawno. W 2012 serwis PayPal umożliwił płacenie polską walutą podczas zakupów w zagranicznych, w tym również amerykańskich, sklepach. Mimo że koszty dostawy nadal pozostawały wysokie, zwolennicy takiej formy płatności zyskali wygodny dostęp do wyprzedaży dostępnych na rynku amerykańskim. Polskie sklepy początkowo niechętnie organizowały promocje w ostatnim tygodniu listopada, ponieważ tradycyjnym czasem wyprzedaży pozostawał okres świąteczno-noworoczny. Jako pierwszy przełamał się Empik. Chociaż oferta z okazji Czarnego Piątku nie różniła się zanadto od standardowych promocji, zyski sprawiły, że rok później sklep powtórzył akcję, a za nim wyprzedażowe szaleństwo ogarnęło całą Polskę. Dzisiaj Czarny Piątek jest jednym z najbardziej opłacalnych dni sprzedażowych dla sklepów stacjonarnych i internetowych w Polsce.

Wyprzedaże w pigułce – najważniejsze informacje w jednym miejscu

Wiesz już, o co chodzi z Black Friday, ale nadal obawiasz się, że utoniesz w gąszczu informacji dotyczących Czarnego Piątku i nie będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do zakupów? Spokojnie – specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje, które przydadzą Ci się w poszukiwaniu najkorzystniejszych przecen 29 listopada online i w sklepach stacjonarnych. W tym roku nie pozwól się zaskoczyć Black Friday.

black-friday-2109

Ile trwa Black Friday i jak często się odbywa?

Teoretycznie Czarny Piątek to tylko jeden dzień w roku, jednak coraz więcej sklepów decyduje się uruchomić promocyjną sprzedaż dzień wcześniej. Weekend oraz następujący po nim Cyber Monday to kolejne trzy dni. Oznacza to, że coroczny festiwal wyprzedaży w sklepach stacjonarnych i online może trwać nawet do pięciu dni.

Kiedy wypada Czarny Piątek?

Tak jak na całym świecie, w Polsce Czarny Piątek odbywa się w piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Czarny Piątek w 2019 roku odbywa się 29 listopada, jednak promocyjne oferty w sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy już kilka dni wcześniej.

Co kupować w Black Friday?

Promocje związane z Czarnym Piątkiem cieszą się szczególną popularnością wśród fanów nowoczesnych technologii. Nic w tym dziwnego – producenci sprzętu prześcigają się w nowinkach, a im śmielsze są ich pomysły, tym wyższa jest cena sprzętu. Przeceny z okazji Black Friday dotyczą również nowych modeli, a więc to świetna okazja, by niskim kosztem wymienić smartfona lub komputer. W Black Friday sklepy z elektroniką oferują swoim klientom możliwość zrobienia zakupów ze zniżką zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Opcja zakupu sprzętu przecenionego z okazji Czarnego Piątku online sprawia, że skorzystanie z promocji nie wymaga ruszania się z domu.

Jakie zniżki oferują sklepy w Czarny Piątek?

Oczywiście! Przeceny tego dnia mogą sięgać nawet 70%. Dzięki temu jednego dnia – w tym roku jest to 29 listopada – możemy wyposażyć mieszkanie, uzupełnić szafę oraz wzbogacić domową kolekcję filmów za mniej niż połowę normalnej ceny. Informacje o rabatach w poszczególnych sklepach pojawiają się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, co ułatwia zaplanowanie zakupów.

Black Friday a Cyber Monday

Obawiasz się tłumów krążących w sklepach stacjonarnych 29 listopada? Optymalnym rozwiązaniem będą zakupy online. Wyprzedaże dostępne przez internet ruszają zazwyczaj punktualnie o północy i trwają cały weekend. Ze względu na odbywający się po promocyjnym weekendzie Cyber Monday, wyprzedaże w sklepach internetowych kontynuowane są jeszcze po zakończeniu weekendu. Chociaż wyprzedażowy poniedziałek nie osiągnął jeszcze poziomu popularności Czarnego Piątku, coraz więcej świadomych konsumentów właśnie w ten dzień decyduje się na zakupy. Połączenie Black Friday z następującym dwa dni później Cyber Monday sprawia, że się wielki festiwal zakupów trwa do końca weekendu i jeden dzień dłużej.

Lista zakupów na Czarny Piątek już gotowa? Jeśli szukasz dobrej jakości sprzętu elektronicznego w promocyjnych cenach zajrzyj do nas 29 listopada!

Dodane: 2019-11-04