smartwatch na nadgarstku

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na zegarek na miarę naszych czasów? Niektórzy preferują klasyczne zegarki sportowe, które mają podstawowe menu i funkcje, ale są ponadczasowym rozwiązaniem. Z drugiej strony są użytkownicy, dla których najlepszy będzie designerski smartwatch z najnowszej kolekcji ich ulubionej firmy. Można pokusić się o stwierdzenie, że ilu użytkowników, tyle potrzeb i opinii. Wśród osób poszukujących zegarka sportowego – smartwatcha – znajdziemy także osoby, które szukają kompromisów pomiędzy ceną, wyglądem, wykonaniem i funkcjonalnością sportowego gadżetu.

W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania techniczne: czym różni się smartwatch od zegarka sportowego, czym jest technologia smart oraz na jakich systemach operacyjnych opierają się funkcjonalności smartwatchów.
Zachęcamy do lektury!

Smart – elektroniczna rzeczywistość

Rozwój technologii jest procesem, który ułatwia i urozmaica życie, a przy tym gwarantuje oszczędność czasu. Technologia daje możliwość zautomatyzowania procesów, które na co dzień wykonujemy samodzielnie. Monitorowanie środowiska czy sczytywanie danych o zagrożeniach to jedno z wielu zastosowań technologii „smart”. Zarówno smartwatche, smartfony, jak i inne urządzenia określane mianem „smart” (pralki, lodówki, czy odkurzacze) stanowią przykłady implementacji „Internetu rzeczy” – czyli zastosowania elektroniki i oprogramowania, za pomocą których różne urządzenia mogą łączyć się pomiędzy sobą. W dzisiejszych czasach „smart” jest określeniem oznaczającym „coś inteligentnego”. Możemy przeczytać o inteligentnych domach czy nawet całych miastach, które nie tylko spełniają swoje poprzednie funkcje, ale zapewniają przy tym także poszerzone możliwości zarządzania urządzeniami powszechnego użytku czy komunikacji między nimi. Użytkownik inteligentnego domu może połączyć urządzenia znajdujące się w mieszkaniu i sterować nimi dzięki jednej aplikacji. Za pomocą zegarka możesz odebrać połączenie i odpisać na SMS, a używając smartfonu możesz opuścić roletę w swoim inteligentnym domu.

smartwatch nowy

Smartwatch czy zegarek sportowy?

Z jednej strony na rynku elektroniki znajdziemy smartwatche, zaliczane do elektronicznych urządzeń mobilnych typu wearables z dotykowym ekranem. Smartwatch posiada niektóre funkcje smartfona, np. wyświetla komunikaty z telefonu o kompatybilnym oprogramowaniu, ale także jest naszym prywatnym asystentem. Oprócz sterowania telefonem bezpośrednio z zegarka możesz zmierzyć swój puls podczas treningu czy monitorować bilans kalorii. Z drugiej strony, producenci nadal przedstawiają nowsze modele zegarków sportowych, które cieszą się popularnością wśród najbardziej aktywnych osób. Praktyczne i trwałe zegarki sportowe sprawdzą się podczas wyprawy w góry czy nurkowania z akwalungiem. Znajdziemy w nich wszystkie niezbędne funkcjonalności, wspomagające uprawianie sportów outdoorowych, ale nie przeczytamy za jego pośrednictwem wiadomości i nie włączymy ulubionej playlisty.

Wybór zegarka, który w naszych czasach nie służy wyłącznie do sprawdzenia godziny, jest uzależniony od wielu czynników, ale w mnogości ofert różnych producentów każdy użytkownik możne znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Smartwatch – nowoczesny zegarek

Na rynku możesz spotkać zegarki działające w oparciu o trzy główne systemy operacyjne:

1. iOS, który jest kompatybilny z systemem w iPhone, dzięki czemu możesz połączyć telefon z zegarkiem i cieszyć się funkcjonalnościami dwóch urządzeń w jednym miejscu.

 

2. Wear OS by Google (wcześniej: Android Wear), który jest wersją systemu Android na smart zegarki. Dzięki zgodności systemu przesyłanie danych pomiędzy telefonem i smartwatchem odbywa się za pomocą standardów Bluetooth.

 

3. Tizen to otwarty mobilny system operacyjny. Rozwijany jest głównie przez firmy Samsung i Intel, a promowany przez Linux Foundation.

 

Ultranowoczesny zegarek pomieści w swoim systemie operacyjnym wiele funkcji. Możemy je roboczo podzielić na kilka grup:

1. Wspierająca zdrowie – pulsometr, termometr, miernik kalorii, monitoring snu, powiadomienia o braku aktywności (nawołuje do wstania od komputera i zrobienia krótkiej przerwy od pracy),
2. Sport – akcelerometr, krokomierz, stoper, GPS, e-kompas, żyroskop, czujnik i monitoring wysiłku fizycznego, cele treningowe, barometr (przyda się podczas wędrówki w góry),
3. Rozrywka – odtwarzanie muzyki, przeglądanie zdjęć, możliwość robienia zdjęć z telefonu, sterując zegarkiem.

Jak działa smartwatch?

Inteligentny zegarek zyskuje swoją pełną funkcjonalność dopiero po sparowaniu go ze smartfonem. Jednak nie będziemy mogli tego zrobić, jeżeli nasz smartwatch nie będzie dopasowany do systemu operacyjnego w naszym telefonie. Smartfon i smartwatch łączą się ze sobą za pośrednictwem technologii Bluetooth. Dzięki temu połączeniu zegarek może odbierać powiadomienia o przychodzących połączeniach, nowych wiadomościach na skonfigurowanej skrzynce pocztowej czy wiadomościach SMS.

Smartwatch został wyposażony w wiele nowoczesnych funkcji, których nie znajdziemy w klasycznych zegarkach. Warto jednak pamiętać, że oprócz oryginalnego designu i inteligentnych funkcjonalności wszystkie smartwatche nadal pozostają zegarkami, na których możemy zerknąć na godzinę czy sprawdzić datę w kalendarzu.

smartwatch nowoczesna technologia

Jaki smartwatch wybrać? – drogowskaz po parametrach

Wybierając nowy smartwatch, spójrzmy na ten zakup całościowo. Można otrzymać elegancję, styl, nowoczesność i doskonały design w jednym miejscu. W szerokim asortymencie wielu modeli nie musimy decydować się na kompromisy.

W poszukiwaniach nowoczesnego zegarka warto zwrócić uwagę na:

1. Baterię – jej pojemność określa czas pracy zegarka na jednym naładowaniu. W tym miejscu warto pamiętać, że żywotność i wytrzymałość baterii zależy od jej akumulatora. W najtańszych modelach smartwatchów bateria wytrzymuje do 3 dni przy podstawowym użytkowaniu. Czas pracy zegarków z najwyższej półki cenowej wydłuża się nawet do kilku tygodni od naładowania.
2. Wyświetlacz – może być różny w zależności od pomysłu producenta. Niektóre inteligentne zegarki wyposażone są w standardową tarczę z miejscem na wyświetlanie powiadomień. W innych modelach możemy znaleźć dotykowy ekran z szafirowym szkłem, na którym wyświetlają się wszystkie alerty, w zależności od trybu i funkcji, którą wybierzemy. Przekątna wyświetlacza to zwykle od 1,2 do 1,7 cala. Jest to wystarczająca wielkość zegarka, która nie utrudnia wykonywania czynności i nie obciąża nadgarstka użytkownika.
3. Design – nowoczesny i elegancki albo nawiązujący do współczesnych zegarków tradycyjnych. Wybór nie jest prosty, ale producenci dają możliwość dopasowania zegarków do potrzeb użytkownika. Personalizację zegarka można rozpocząć od tworzywa, z którego jest zbudowany, po pasek i kończąc na szkle (szafirowym bądź syntetycznym).

Smartwatch stał się gadżetem, który doskonale wpisuje się w nowoczesne podejście użytkowników do rozwijającej się technologii. Coraz częściej podążamy za nowościami i uczymy się obsługi nowych sprzętów. Posiadacze współczesnych zegarków doceniają liczne informacje pojawiające się na wyświetlaczu smartwatcha. Wiele osób uznaje go za przydatny wynalazek, z którego odczyta godzinę, sprawdzi, jaka będzie pogoda i dowie się, czy trasa do domu jest zakorkowana. Elektronika naszych czasów zapewnia wiele możliwości, które ułatwiają życie, a inteligentny zegarek stał się przedłużeniem smartfona. Wiemy, że smartwatch to nie tylko funkcjonalność, czyli wiele możliwości w jednym miejscu, ale też wsparcie i motywacja dla aktywnych.

Dodane: 2018-11-13