Drukarka to zakup na długie lata. Mimo popularyzacji przenośnych urządzeń, takich jak ultrabooki czy tablety, na których możemy wygodnie odczytać potrzebne nam dane lub za ich pomocą przesłać dokumenty, nie przestajemy drukować. Dla wielu osób w pewnym momencie zakup drukarki staje się konieczny – wizyty w punkcie ksero, nawet jeśli nie są kosztowne, potrafią zająć cenny czas. Wtedy pojawia się pytanie: drukarka laserowa czy atramentowa? Sprawdźmy, jakie są między nimi różnice i czy niska cena sprzętu przekłada się na niewielkie koszty eksploatacji.

drukarka laserowa czy atramentowa

Rodzaje drukarek: laserowa, atramentowa, żelowa

Podstawowy podział drukarek to modele laserowe i atramentowe. Główna i w zasadzie jedyna różnica w sposobie ich działania polega na sposobie nakładania barwnika na kartkę papieru. Drukarki laserowe wykorzystują w tym celu toner, którego cząstki są rozprowadzane za pomocą specjalnego wałka. Z kolei praca modeli atramentowych opiera się na tuszu, którego krople są nanoszone dzięki ruchomej głowicy.

Oprócz dominujących na rynku modeli atramentowych i laserowych, do wyboru mamy jeszcze jeden rodzaj tych urządzeń – drukarki żelowe. To sprzęty, które pojawiły się w sprzedaży już kilkanaście lat temu, choć nigdy nie zyskały zbyt dużej popularności. Ich działanie nie różni się zbytnio od sprzętów atramentowych; z jedną różnicą. Modele żelowe zamiast tradycyjnego tuszu wykorzystują żel pigmentowy, który osadza się między włóknami papieru. Dzięki temu z drukarki możemy wyjąć całkowicie suchą kartkę, odporną na wilgoć. Z czego wynika więc mała dostępność tego typu urządzeń? Przede wszystkim z wysokich cen zamienników żeli, jak i samych wkładów żelowych. W praktyce oznacza to zawężenie wyboru pomiędzy drukarkami atramentowymi a laserowymi.

Drukarka laserowa = szybkość wydruku

Jakie są główne wady i zalety drukarek laserowych?

Zalety drukarek laserowych

- Szybkość wydruku. Mówi się, że drukarki laserowe górują nad atramentowymi przede wszystkim prędkością, z jaką są w stanie zadrukować jedną stronę. Najlepsze modele drukują z prędkością ponad 40 stron na minutę przy czarnobiałym wydruku.

- Niewielkie koszty eksploatacji. Choć trudno wyliczyć ich realną wartość, bo ostateczna opłata, jaką ponosi użytkownik drukarki, zależy między innymi od konkretnego modelu, preferencji druku czarno-białego czy kolorowego lub miesięcznego nakładu, to w ostatecznym rozrachunku najczęściej wygrywają urządzenia laserowe. Szczególnie wtedy, gdy drukujesz wiele dokumentów na raz w czerni i bieli.

- Wysoka jakość wydruku. Rozdzielczość druku, określana przez parametr DPI, wskazuje na ostrość i jakość wydrukowanych elementów. To, jaka wartość DPI Cię zadowoli, zależy od rodzaju dokumentów, jakie przeważnie będziesz drukować. Do czarno-białych wystarczające będzie DPI rzędu 600x600 DPI. Osoby liczące na wysoką jakość złożonych elementów graficznych powinny rozejrzeć się za modelem o DPI 1200x1200.

  

Wady drukarek laserowych

Wyższa cena. Wysoka wydajność urządzeń laserowych niestety przekłada się też na ich cenę. Za model laserowy możemy zapłacić kilkaset złotych więcej niż za jego atramentowy odpowiednik. Podobnie za tonery do drukarek laserowych. Z jednej strony można pochwalić je za ogromną wydajność (jeden tusz wystarczy do zadrukowania kilku tysięcy stron), z drugiej – koszt tonera też nie jest niski. Ostateczne wydatki na eksploatację wynikają więc przede wszystkim z intensywności, z jaką będziesz używał sprzętu.

Większe gabaryty. O ile ta kwestia najczęściej nie jest przeszkodą w przypadku biur, o tyle indywidualni użytkownicy, poszukujący sprzętu do domowego użytku, najczęściej marzą o kompaktowym modelu. Większe rozmiary drukarek laserowych wynikają z większych gabarytów samych tonerów.

zdjecie z drukarki

Drukarka atramentowa – do kolorowych wydruków

Mimo coraz większej dostępności druku laserowego urządzenia atramentowe nie przestają być wybierane przez kolejnych użytkowników. Dlaczego?

Zalety drukarek atramentowych

- Niska cena. Koszt dobrej drukarki atramentowej to obecnie nawet niewiele ponad 100 złotych. Jeśli więc często korzystasz z usług punktu ksero, łatwo jest policzyć, jak szybko zwróci się koszt własnego urządzenia.

- Niewielkie wymiary. Współczesne drukarki atramentowe są idealne do domowego użytku. Taki kompaktowy model bez problemu zmieści się na biurku czy na innej wolnej przestrzeni nawet małego mieszkania.

- Możliwość kolorowego druku. W przypadku drukarek atramentowych nie trzeba wybierać pomiędzy urządzeniem drukującym w kolorze a w czerni i bieli. Wszystkie modele są w stanie przenieść na papier elementy i kolorowe, i monochromatyczne. Jeśli drukujesz jedynie czarno-białe dokumenty, po prostu zrezygnuj z kupowania kolorowych tuszy.

- Mniejsza prędkość. Czas wydrukowania jednej strony w drukarce atramentowej jest zauważalnie dłuższy, niż  w przypadku laserowych modeli. Najczęściej oferowana prędkość to od 8 do 15 stron na minutę, choć niedrogie modele potrafią zadrukować nawet 20 stron na minutę. Jest to więc wada jedynie wtedy, gdy potrzebujesz otrzymać dużą liczbę stron w bardzo krótkim czasie.

  

Wady drukarek atramentowych

Wysokie koszty tuszu. Niestety, niska cena samej drukarki jest równoważona przez stosunkowo wysokie koszty kartridży, co podwyższa ostateczną opłatę za jedną zadrukowaną stronę.

Niższa trwałość wydruku. Atramentowe wydruki, w przeciwieństwie do laserowych, nie są odporne na działanie wilgoci. Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoje dokumenty nie zniszczyły się, kiedy spadnie na nie kilka kropel deszczu, zdecyduj się na urządzenie laserowe. Te, które wyjdą z drukarki atramentowej mogą mieć też tendencję do blaknięcia po pewnym czasie.

Istotne cechy drukarki – na co zwrócić uwagę?

Wysoka jakość wydruku, liczba drukowanych stron na minutę, gabaryty – na te elementy należy zwracać uwagę na samym początku rozglądania się za nową drukarką. Jakie inne parametry i dodatkowe funkcje mogą być przydatne w przypadku takiego urządzenia?

Tusze

Zanim zdecydujesz się na konkretny model drukarki, sprawdź, jakie tusze są z nim kompatybilne. Czasem cena kompletu tuszy może przewyższyć koszt samego urządzenia, dlatego warto być przygotowanym na taki wydatek wcześniej.

Gramatura papieru

Istotny jest również zakres gramatur, z jakimi dana drukarka jest w stanie współpracować. Do standardowych dokumentów najczęściej wybiera się papier o gramaturze 90 g/m2, natomiast wydrukowanie fotografii w dobrej rozdzielczości wymaga już gramatury 190 g/m2.

Opcja dupleks

Niezwykle przydatna, jeżeli chcesz zadrukować kartkę od razu po dwóch stronach. Często jest to dodatkowy model, jaki można zamontować w urządzeniu. Koniecznie musi być ono dostosowane do takiej możliwości.

Łączność Wi-Fi

Możliwość bezprzewodowego przesyłania dokumentów do wydruku zdecydowanie usprawnia pracę. Jeżeli nie chcesz podłączać drukarki kablem do komputera za każdym razem, szukaj takiej funkcji wśród oglądanych urządzeń.

Czytnik kart pamięci

Osoby, które potrzebują drukarki przede wszystkim do otrzymywania zdjęć, powinny wybrać urządzenie wyposażone w czytnik kart pamięci. Wystarczy włożyć go do urządzenia – bez konieczności przesyłania plików do komputera.

Warto wspomnieć, że oprócz klasycznych drukarek na rynku możemy znaleźć również mnóstwo urządzeń wielofunkcyjnych. Czym właściwie są? To nic innego, jak drukarki wyposażone w dodatkowe elementy, dzięki którym potrafią też skanować i kserować. Ich koszt zazwyczaj jest większy niż w przypadku klasycznych drukarek, zajmują też nieco więcej miejsca. Jeśli jednak często zdarza Ci się chociażby powielać dokumenty, taka inwestycja będzie opłacalna.

drukarka z wifi

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Którą wybrać: drukarkę laserową czy atramentową? To zależy. Nie tylko od tego, ile środków planujesz przeznaczyć na urządzenie, ale przede wszystkim od tego, do jakich celów zamierzasz go używać.

Drukarka laserowa będzie lepszym wyborem wtedy, gdy często drukujesz duże pliki dokumentów. Takie urządzenie zapewni Ci szybki czas wydruku w dobrej jakości. Większe nakłady drukowane na urządzeniu laserowym będą też w ostatecznym rozrachunku kosztować mniej.

Z kolei wybór drukarki atramentowej powinni rozważyć ci, którzy zamierzają używać sprzętu rzadziej i do mniejszych nakładów stron. Ten typ drukarki lepiej sprawdzi się też do wydruku zdjęć oraz po prostu – drukowania w kolorze.

Dodane: 2019-01-24