Ciało dorosłego człowieka składa się w 70% z wody. W przypadku dziecka woda stanowi z kolei 75%, a u noworodka aż 80% masy ciała. Nasuwa się prosty wniosek: niezależnie od wieku mamy ogromne zapotrzebowanie na wodę. Dlatego tak ważne jest częste uzupełnianie płynów o każdej porze roku. Koniecznie musimy pamiętać o piciu wody zwłaszcza w upalne dni. Wtedy najlepiej mieć zawsze przy sobie zapas wody lub innego niesłodzonego napoju. Czy picie wody ze sklepu na pewno się opłaca? Chcesz ograniczyć kupowanie wody w butelkach, ale nie wiesz jak pozbyć się nieprzyjemnego smaku z kranówki? Filtrowanie wody z kranu – warto czy nie warto?

butelka filtrująca dafi

To się nie opłaca – woda w plastikowej butelce

Alternatywą dla wody z kranu są dostępne w sklepach wody źródlane i mineralne. Te kupujemy najczęściej w plastikowych butelkach, a im większa jest pojemność takiej butelki, tym niższą cenę zapłacimy za jeden litr. Dlatego, jeśli zapomnisz zabrać coś do picia z domu, kupując wodę w butelce o mniejszej pojemności, zwyczajnie za nią przepłacisz. Samo opakowanie to kolejny śmieć, który po wykorzystaniu prawdopodobnie wyląduje w koszu na plastikowe odpadki.

Woda „mineralna” i woda z minerałami

Wyrzuty sumienia związane z wysoką ceną czy brakiem troski o środowisko naturalne możemy, co prawda, uspokajać tłumaczeniem, że woda butelkowa ma więcej minerałów. Jednak smutną prawdą jest niestety fakt, że większość dostępnych na rynku wód „mineralnych” czy „źródlanych” zawiera ich tyle, co woda z kranu. 20 lat temu „wodą mineralną” nazywano jedynie wodę spełniającą wymóg 1000 mg minerałów na 1 l wody. Dzisiaj te normy są niższe, gdyby jednak nadal trzymać się poprzednich, zaledwie kilku producentów mogłoby nazywać swoje wyroby „wodą mineralną”.

Czy możemy pić wodę z kranu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak. Woda w całej Polsce spełnia restrykcyjne normy unijne, jest również poddawana regularnym badaniom, zatem opuszczająca wodociągi woda jest całkowicie bezpieczna. Zanim jednak woda trafi do naszej szklanki, musi pokonać plątaninę rur, przez co może ona mieć inny smak w różnych częściach miasta. Duża zawartość żelaza i manganu powoduje metaliczny posmak. Mocno wyczuwalny chlor to natomiast skutek jej oczyszczania w wodociągach. Zapach chloru i metaliczny posmak to jeden z najczęstszych powodów rezygnacji z picia wody z kranu. Tymczasem stosowanie filtrów sprawi, że woda utraci nieprzyjemny zapach i posmak, jednocześnie zyskując dodatkowe wartości.

Filtrowanie wody z kranu – co wybrać?

W domowych warunkach możesz skorzystać z kilku rodzajów filtrów. O tym, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, decyduje przede wszystkim zużycie wody w Twoim domu oraz rodzaj zanieczyszczenia, którego chcesz się pozbyć.

Filtrowanie wody przez osmozę

Użycie filtru osmotycznego niemal całkowicie oczyszcza wodę kranową z zabrudzeń. Eliminuje ono zarówno dla nas zanieczyszczenia, jak również cenne minerały. Do uzupełnienia wapnia czy magnezu wykorzystuje się uzupełniające mineralizatory. W ten sposób uzyskać można wodę średniozmineralizowaną, odpowiednią dla małych dzieci i osób starszych.

Filtr odwróconej osmozy to system filtrów węglowych wykonanych z łupin kokosa. Drobiny są na tyle małe, że filtr jest w stanie wyłapać nawet bardzo drobne zanieczyszczenia.

Filtrowanie przez odwróconą osmozę ma też pewne wady. Przede wszystkim jest nią cena. Urządzenie do filtrowania wody to samo w sobie spory wydatek. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt montażu oraz konserwacji i wymiany filtrów. Jeśli porównać te wydatki do picia zwykłej wody z kranu, są one oczywiście wyższe. Zależy Ci na piciu wody wzbogaconej w istotne mikroelementy? Używanie osmozy wypadnie korzystniej dla domowego budżetu niż kupowanie wzbogaconej w minerały wody butelkowej.

Filtry węglowe

Filtry z wkładem węglowym stosuje się również w dzbanku do filtrowania wody lub wielorazowej butelce. Pomoże Ci on usunąć z kranówki przebarwienia i nieprzyjemny zapach chloru. W ten sposób poprawisz również smak wody.

Decydując się na filtry węglowe, musisz pamiętać o ich regularnej wymianie. Filtr używany zbyt długo nie tylko traci swoje właściwości, ale również staje się pożywką dla bakterii. Jeśli masz taką możliwość, akcesoria z filtrem węglowym przechowuj w lodówce. W ten sposób ograniczysz namnażanie się bakterii wewnątrz filtra.

Czy to się opłaca? Filtr węglowy w dzbanku czy butelce wielorazowej zaleca się wymieniać co miesiąc. Koszt pojedynczego filtra wynosi około 15 złotych, czyli – uśredniając – tyle samo, co 10 butelek wody źródlanej.

butelka filtrująca brita

Zmiękczanie wody

Kranówka zawiera kamień, przez co jest ona twardsza niż woda butelkowana. Chociaż kamień w wodzie nie ma wpływu na nasze zdrowie, to bardzo niekorzystnie działa na używane przez nas sprzęty domowe. Oczyszczonej wody używa się do prasowania parowego, co pozwala uniknąć zatkania przewodów. Z tego samego powodu zmiękczoną wodę dobrze jest stosować do gotowania w czajniku czy ekspresie do kawy. Osadzający się kamień na dłuższą metę może doprowadzić również do zniszczenia znacznie droższych w naprawie urządzeń, takich jak pralka czy zmywarka.

Za zmiękczanie wody odpowiedzialne są filtry żywiczne. Ze względu na korzystny wpływ wody odkamienionej na domowe sprzęty polecamy instalować je przy głównym zaworze wody. W ten sposób ograniczysz gromadzenie się osadu nie tylko w czajniku, ale też w pralce.

Filtrowanie wody w domu – dzbanek czy stacja filtrująca?

Do oczyszczania wody z kranu możesz wykorzystać dwa rodzaje filtrów. Prostszymi, ale wymagającymi częstszej wymiany, są dzbanek z filtrem węglowym oraz filtr nakranowy. Rozwiązaniem mniej angażującym, chociaż wymagającym większych nakładów finansowych, jest instalacja filtrów podzlewozmywakowych oraz filtrujących baterii.

Jakie systemy filtrujące wodę polecamy?

Dla kogo instalacje filtrujące?

Systemy takie charakteryzują się znacznie większą dokładnością, dlatego korzystnie wypada instalowanie ich tam, gdzie woda jest wyjątkowo zanieczyszczona. Jednorazowy koszt założenia filtru jest wysoki, a do całości wydatków należy również doliczyć także cenę corocznej wymiany filtrów oraz konserwacji sprzętu.

Nie masz już miejsca na dodatkowe pojemniki do filtrowania? Zamiast całego zestawu wybierz baterię filtrującą, na którą poza samym kranem składa się jedynie niewielka butelka na wkład filtrujący.

Dzbanek z filtrem – zalety i wady

Dzbanki z filtrem węglowym to najczęściej stosowane gadżety do poprawiania jakości wody. Nic w tym dziwnego – są dostępne, tanie i łatwe w obsłudze. W dzbankach do oczyszczania wody stosuje się zazwyczaj filtry węglowe, dzięki czemu poprawiają one smak wody z kranu. Dla zapewnienia higieny pamiętaj o tym, żeby poziom wody w dzbanku był zawsze na tyle wysoki, by umożliwiał zamoczenie filtru.

Filtr w dzbanku należy wymieniać co miesiąc, o czym łatwo zapomnieć. Wybierając dzbanek, zwróć więc uwagę, by posiadał on wskaźnik przypominający o konieczności wymiany. Droższe warianty wyposażone są w elektroniczne liczniki, w tańszych wskaźnik przesuwany jest ręcznie.

Filtrowanie wody poza domem

Wychodząc z domu musimy pamiętać o wyposażeniu się w wodę. Oczywiście najprostszym sposobem jest kupienie wody w małej butelce – jak już jednak zauważyliśmy, to rozwiązanie na dłuższą metę jest najmniej korzystne. Aby ograniczyć odpływanie pieniędzy z portfela, a także zmniejszyć liczbę produkowanych śmieci, wyposaż się w wielorazową butelkę filtrującą. To wygodny i poręczny dodatek, który uzupełnisz wodą z kranu w dowolnym miejscu. Butelka z filtrem węglowym ułatwi również Twojemu dziecku wrześniowy powrót do szkoły. Będzie nie tylko modnym dodatkiem, ale też umożliwi zaspokojenie pragnienia podczas długiego pobytu w szkole.

Popularne modele butelek filtrujących dostępne w Neo24:

Dodane: 2019-08-20