Duża rodzina to wiele radości i pięknych chwil, ale też permanentny brak miejsca w lodówce. Często wiąże się to z układaniem produktów spożywczych „w piramidki”, tylko po to, by zmieściły się w chłodziarce. Wystarczy jednak małe szturchnięcie, a cała konstrukcja rozpada się z hukiem.  Rozwiązaniem tych problemów jest lodówka typu side by side. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik zakupowy, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

kuchnia

Side by side czy zwykła lodówka? Jaka jest różnica?

Lodówka side by side to dwudrzwiowe urządzenie, które z jednej strony posiada chłodziarkę, a z drugiej zamrażarkę. Dzięki temu oferuje dużo więcej przestrzeni użytkowej niż tradycyjne rozwiązania. Oprócz charakterystycznego rozmieszczenia stref chłodzenia i zamrażania, poszczególne modele urządzenia posiadają różne dodatkowe funkcje. O tym jednak opowiemy Ci szerzej w dalszej części naszego poradnika.

Jakie są najważniejsze cechy lodówek side by side?

Skoro czytasz ten tekst, z pewnością zastanawia Cię, co jest najważniejsze przy zakupie lodówki side by side. Według nas istnieje 10 aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę:

1. Klasa energetyczna

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że lodówka jest urządzeniem, które działa niemal przez cały rok bez jakiejkolwiek przerwy. Jest więc niezwykle ważne, by pobierała jak najmniej prądu. Sprawdź  koniecznie etykietę energetyczną sprzętu, który Cię interesuje. Zgodnie z przepisami unijnymi, skala energetyczna obejmuje urządzenia od A+++ do A++, A+, A, B, C, D. Poszczególne klasy informują o rocznym zużyciu energii w kWh. Najlepsze sprzęty to te w klasach A+++, A++ i A+.

  

 2. Pojemność

Klasa energetyczna to nie jedyny aspekt wpływający na pobór prądu. Ważna jest również pojemność samej lodówki. Pamiętaj, że duży zamrażalnik to duży pobór mocy. Jeżeli nie mrozisz zbyt wiele, zdecyduj się na model z mniejszą częścią mrożącą i większą chłodzącą. Standardem w lodówkach side by side są urządzenia o pojemności od 500 do 600 litrów.

wnętrze lodówki

3. Rozmiary lodówki

Warto, żebyś pamiętał, że duża pojemność to również większe rozmiary. To z kolei wiąże się z przestrzenią, jaką lodówka będzie zajmować w Twojej kuchni. Urządzenia side by side dostępne na rynku występują w wysokości do 200 cm, szerokości od 90 do 120 cm oraz głębokości od 60 do 90 cm. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz rozwiązanie pasujące rozmiarami do Twojej kuchni.

miarki

4. Ustawność

Legendarny parametr, o którym mówi się zawsze w kontekście sprzętów kuchennych i łazienkowych. W przypadku lodówek side by side chodzi o możliwość regulacji półek, wydzielone strefy na jajka, mleko, warzywa i owoce. Podobnie jest, jeżeli chodzi o zamrażarkę - powinna mieć specjalne przegrody, w których panuje zróżnicowana temperatura. Dzięki temu masz pewność, że mięso będzie dostatecznie zamrożone, a lody po wyjęciu gotowe do zjedzenia.

5. Temperatura pracy

Warto, żeby Twoja lodówka miała różne strefy pracy. Temperatura powinna być dostosowana do produktów spożywczych, które znajdują się w danej strefie. Wybieraj modele ze specjalnymi szufladami na warzywa i owoce. Co do zamrażarki, im niższa temperatura w niej panuje, tym lepiej.

termometr

6. Panel sterowania

Sprawdź, czy lodówka, która Cię interesuje, posiada elektroniczny panel sterujący czy może wyposażona jest w klasyczne pokrętła do regulacji. Pierwszy wariant jest o wiele bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu.

lodowka samsung

 7. Wydajność zamrażalnika

Pojemność zamrażalnika jest bardzo ważna, ale musisz też zwrócić uwagę na jego wydajność. W tym wypadku wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli lubisz robić zapasy na zimę i mrozisz owoce, wybierz model, którego wydajność jest duża. Pamiętaj, że mrożonki w lodówkach side by side można przechowywać od 6 do 12 miesięcy (w zależności od mrożonego produktu).

kostki lodu

8. Dodatkowe rozwiązania

Lodówki side by side znane są z szeregu dodatkowych funkcjonalności, które odróżniają je od tradycyjnych rozwiązań. Najpopularniejsze to m.in.: kostkarka do lodu, dystrybutor wody, regulator wilgotności, system No Frost i powłoka antybakteryjna. Na rynku dostępne są również urządzenia wyposażone w sprężarkę liniową z konwerterem (niższe zużycie prądu), a nawet aplikacje na smartfony, które sprawdzają na bieżąco stan urządzenia.

 

9. Głośność pracy

W związku z tym, że Twoja lodówka będzie działać niemal nieprzerwanie, nie może być zbyt głośna. Hałas emitowany przez tego typu sprzęt nie powinien przekraczać 32 dB.

cicha praca

10. Wygląd

Niemniej ważny niż pojemność i wydajność pracy. Urządzenia zajmują dużo miejsca, więc muszą być ładne. Klienci najchętniej wybierają urządzenia w odcieniach szarości. Są uniwersalne i pasują do większości aranżacji kuchennych.

Wybierz mądrze

Jak widzisz, zakup  lodówki side by side nie jest prosty i warto sprawdzić kilka rzeczy przed ostateczną decyzją. W końcu mówimy o sprzęcie, który będzie służył przez wiele lat. Musi być solidny i wygodny w użytkowaniu dla Ciebie oraz całej Twojej rodziny.

 

Dodane: 2017-11-16