Przełom lata i jesieni to moment, w którym ostatnie ciepłe popołudnia kończą się pierwszymi chłodnymi wieczorami. Nie jest to jeszcze ten czas, w którym warto włączyć ogrzewanie. Koc i kubek ciepłej herbaty niekoniecznie sprawdzają się jako sposób na dogrzanie się, kiedy za oknem hula chłodny wiatr, a temperatura spada poniżej 10°C. W jaki sposób możesz podnieść temperaturę, by Twoje mieszkanie stało się świątynią relaksu w chłodne wieczory? Zainwestuj w elektryczne ogrzewanie. Grzejnik konwektorowy czy olejowy? Sprawdź w naszym poradniku.

grzejnik konwektorowy czy olejowy

Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania?

W domach podłączonych do miejskiej lub spółdzielczej sieci ciepłowniczej koszt ogrzewania jest mniejszy niż w przypadku mieszkań wyposażonych w indywidualne systemy centralnego ogrzewania. W pierwszej sytuacji lokatorzy nie mają jednak żadnego wpływu na to, kiedy ogrzewanie zostanie włączone. W mieszkaniu z własnym kotłem centralnego ogrzewania decyzja o uruchomieniu grzania zależy natomiast tylko od mieszkańców.

Nie sposób wskazać dokładnych kwot opłat za ogrzewanie, ponieważ są one uzależnione od wydajności urządzeń grzewczych, paliwa i jego zmieniających się cen, powierzchni domu i tego, jak został on zabezpieczony przed utratą zimna. Dlatego poniżej przedstawiamy uproszczony ranking mniej i bardziej korzystnych sposobów pozyskiwania ciepła.

Ogrzewanie węglem

Ogrzewanie węglem oraz innymi paliwami stałymi nadal jest jednym z najtańszych sposobów podniesienia temperatury w domu. Ze względu na liczne wady – konieczność znalezienia miejsca na zapas węgla, uciążliwa obsługa kotła, zanieczyszczenie powietrza pozostałościami spalania – coraz częściej odchodzi się dzisiaj od niego na rzecz ogrzewania gazowego.

Ogrzewanie gazowe

 Centralne ogrzewanie na gaz ziemny pozostaje nadal jednym z tańszych sposobów ogrzewania mieszkania. Nieco droższą alternatywą jest gaz propanowy. W ogólnym podsumowaniu koszt ogrzewania propanem będzie wyższy od gazu ziemnego o około 5%.

Ogrzewanie elektryczne

W domach, w których nie ma łącza gazu ani możliwości budowy pieca na paliwa stałe, najczęściej spotykanym źródłem ogrzewania jest prąd. Niestety jest to też jeden z bardziej kosztownych sposobów ogrzewania domu, zwłaszcza w czasie stale rosnących cen prądu. Z drugiej strony, ogrzewanie energią elektryczną jest najkorzystniejszym, spośród tych popularnych, rozwiązaniem pod względem ekologicznym.

jaki grzejnik elektryczny do pokoju

Termowentylator, grzejnik konwektorowy czy olejowy – co wybrać?

Powyższe rozwiązania zawsze będą bardziej opłacalne dla stanu Twojego konta niż ogrzewanie domu czy mieszkania grzejnikami elektrycznymi. Nie oznacza to, że sprzęt grzejny jest zupełnie nieprzydatny – z jego pomocą możesz dogrzać dom poza okresem grzewczym. Grzejniki elektryczne wykorzystasz także do ogrzewania pomieszczeń, do których nie zostało doprowadzone łącze centralnego ogrzewania. Jaki grzejnik elektryczny wybrać, by najlepiej spełnił swoją funkcję? W poniższym podsumowaniu przedstawiamy dostępne w sklepach grzejniki elektryczne. Krótki opis najważniejszych funkcjonalności pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt.

Termowentylator

Ten sprzęt działa na podobnej zasadzie, co wentylator służący do schłodzenia latem gorącego pomieszczenia. Poza wiatrakiem wewnątrz termowentylatora znajduje się grzałka. Ta po podłączeniu do prądu nagrzewa się, a umieszczony za nią wentylator rozprowadza ciepło po pomieszczeniu. Termowentylatory to urządzenia o mocy od 700 do 2000 W. Chociaż pobór energii jest niewielki w stosunku do innych sprzętów grzejnych, termowentylator będzie nagrzewał powietrze tylko wtedy, kiedy jest włączony. Oznacza to, że koszt używania urządzenia może być zaskakująco wysoki.  

Termowentylatory w Neo24: 

Niektóre modele termowentylatorów mają możliwość programowania czasu pracy. Dzięki temu możesz ustawić godziny włączenia tak, żeby pomieszczenie ogrzało się przed Twoim przyjściem. Pamiętaj, że efekt ciepłego powietrza ustąpi krótko po wyłączeniu urządzenia. Jeśli planujesz zakup termowentylatora do domu, w którym mieszka osoba cierpiąca na alergię, wybierz model wyposażony w dodatkowy filtr. Ograniczy on zawartość kurzu i innych pyłów w powietrzu.

Konwektor

Ten rodzaj grzejnika do podniesienia temperatury w pomieszczeniu wykorzystuje zjawisko konwekcji – unoszenia się ciepłego powietrza. Producenci oferują dwa rodzaje grzejników konwekcyjnych: grawitacyjne oraz wentylatorowe. Grzejniki wentylatorowe zasysają chłodne powietrze za pomocą otworów umieszczonych w górnej części urządzenia. Wewnątrz ogrzewa się ono i wydostaje za pomocą dolnych otworów. W przypadku grzejników grawitacyjnych powietrze dostaje się do środka od dołu, tamtędy jest też wypuszczane po ogrzaniu.  Zimne powietrze jest cięższe, dlatego ciepłe unosi się, podwyższając temperaturę całego pomieszczenia.

Polecane modele grzejników konwektorowych:

Jeśli zdecydujesz się na grzejnik konwektorowy, warto wybrać urządzenie wyposażone w termostat. Dzięki niemu grzejnik wyłącza się po osiągnięciu określonej temperatury. Oznacza to, że możesz uruchomić grzejnik i zasnąć. Bez obaw, że sprzęt będzie niepotrzebnie pracował przez całą noc.

Grzejnik olejowy

Wyglądem jest zbliżony do tradycyjnego kaloryfera z tą różnicą, że w „żeberkach” grzejnika olejowego znajduje się olej. Po podłączeniu do prądu nagrzewa się on i oddaje ciepło do pomieszczenia. Na większości grzejników olejowych umieszczone jest pokrętło, służące do ustawienia stopnia rozgrzania. Kiedy grzejnik go osiągnie, samodzielnie się wyłączy i przestanie pobierać prąd. Ze względu na wypełniający je olej, urządzenie jest dość ciężkie. Dlatego zazwyczaj wyposażone zostaje również w kółka ułatwiające jego przestawianie.

Popularne grzejniki olejowe:

W porównaniu do opisanych wcześniej systemów grzejnik olejowy jest też najbardziej wydajny. Termowentylatory i grzejniki konwektorowe szybko ogrzewają powietrze, ale po ich wyłączeniu efekt równie szybko ustępuje, zwłaszcza jeśli ciepłe powietrze będzie uciekać na zewnątrz mieszkania. Tymczasem rozgrzewający się wolniej grzejnik olejowy nawet po odłączeniu od prądu pozostaje ciepły i wciąż ogrzewa pomieszczenie.

Grzejnik do domu i nie tylko – kiedy przydaje się ogrzewanie dodatkowe?

Można zapytać: po co grzejnik elektryczny, skoro ogrzewanie domu czy mieszkania jest już standardem? Stałą regulacja temperatury przy użyciu grzejników elektrycznych nie należy w końcu do tanich ani wydajnych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że grzejnik konwektorowy czy olejny powinien służyć jako dodatkowe źródło ciepła. W jakich sytuacjach wykorzystasz dodatkowe ogrzewanie?

grzejnik olejowy czy konwektorowy

Dogrzanie mieszkania poza okresem grzewczym

Jesienią i na wiosnę temperatura na dworze w ciągu dnia jest stosunkowo wysoka, ale po zachodzie słońca drastycznie spada. Dlatego wnętrze mieszkania szybko się schładza. Na włączenie centralnego ogrzewania jest jeszcze zbyt wcześnie, więc dodatkowe źródło ciepła, włączone na godzinę lub półtora, pomoże Ci się w pełni zrelaksować po całym dniu poza domem.

Poranna toaleta w chłodnej łazience

Mieszkania w starszym budownictwie charakteryzują się przestarzałymi rozwiązaniami grzewczymi. Oznacza to, że łazienki w kamienicach mogą być niedogrzane. W takim wypadku wyjście spod gorącego prysznica, nawet dla osoby dorosłej, może skończyć się przeziębieniem. Aby tego uniknąć, wystarczy na chwilę przed kąpielą dogrzać pomieszczenie przy użyciu termowentylatora.

Kąpiel noworodka

Termowentylator przyda się również młodym rodzicom. Kąpiel noworodka czy nawet nieco starszego dziecka wymaga wysokiej temperatury powietrza, ponieważ maluch jest narażony na przeziębienie znacznie bardziej niż dorosły. Jeśli noworodek pojawia się w domu zimą, kiedy ogrzewanie jest włączone na stałe, na czas kąpieli wystarczy je podkręcić. Jednak wiosną czy jesienią, kiedy kaloryfery pozostają zimne, nawiew ciepłego powietrza uchroni Twojego malucha przed wychłodzeniem.

Domek letniskowy poza miastem

Latem nieogrzewany domek na działce czy nad jeziorem nie jest problemem, ponieważ nawet noce są bardzo ciepłe. Do wyjazdu o innej porze roku mogą zniechęcać kiepskie warunki pogodowe. Grzejnik elektryczny ma tę zaletę, że będzie działał tylko wtedy, kiedy podłączysz go do prądu. Po dłuższej nieobecności grzejnik wystarczy podłączyć do gniazdka, by po chwili cieszyć się przyjemnym ciepłem.

 

Dodane: 2019-09-30