Zaczynasz dzień od filiżanki ulubionej kawy? Nic dziwnego - pobudzające działanie kofeiny sprawia, że mamy więcej siły do działania. Nie bez znaczenia pozostaje również coraz większa popularność ziaren kawy z różnych stron świata. Dzięki temu możesz cieszyć się kawą o nucie owoców cytrusowych, czekolady czy karmelu. Na smak i aromat kawy wpływa jednak nie tylko samo ziarno, ale również ekspres. Jak czyścić ekspres do kawy, by dobrze się sprawował? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

czyszczenie ekspresu kolbowego

Czyszczenie ekspresu do kawy – po co?

Ekspresy używane w kawiarniach czyszczone są każdego dnia wieczorem. Nie tylko po to, aby zapobiegać osadzaniu się kamienia, ale również z troski o smak kawy. Napar z brudnego ekspresu jest kwaśny, ponieważ w trakcie parzenia woda wchodzi w reakcję z tłuszczem kawowym, osadzającym się w trakcie korzystania z urządzenia.

W domowych warunkach rzadko eksplorujemy nasze urządzenia tak, jak dzieje się to w profesjonalnych kawiarniach. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zrezygnować z regularnego czyszczenia. Czynność ta gwarantuje, że Twój eskpres nie ulegnie awarii z powodu osadzającego się kamienia. Czyszczenie elementów sprzętu uniemożliwia także gromadzenie się bakterii na podstawce czy w spieniaczu do mleka.

Jak wyczyścić ekspres do kawy? Użyj odpowiednich środków

Najprostszym środkiem do czyszczenia ekspresu jest woda z octem. Roztwór doskonale poradzi sobie z przepłukaniem przewodów, a z jego pomocą wyczyścisz również akcesoria do spieniania mleka. Jednak do bardziej wymagających zadań, takich jak usuwanie kamienia, zainwestuj w profesjonalne środki.

Tabletki do czyszczenia ekspresu

Jak używać tabletek do czyszczenia ekspresu? Jest to banalnie proste i nie wymaga od Ciebie zbyt wiele pracy. Tabletka rozpuszcza się w wodzie. Wystarczy więc, że umieścisz ją w dozowniku wody. Dzięki temu otrzymasz mieszankę, która odkamieni sam pojemnik, a po włączaniu ekspresu – przewody.

Płyn do odkamieniania

W ofercie środków do czyszczenia ekspresów poza tabletkami znajdziesz również płyny do odkamieniania. Ich działanie nie różni się od działania rozpuszczalnych tabletek. Jeśli jednak oprócz troski o czystość domowego sprzętu leży Ci na sercu również ekologia, wybierz przyjazny środowisku odkamieniacz EcoDecalk marki DeLonghi. Pozwala on zarówno na odkamienianie ekspresu DeLonghi, jak i sprzętów innych producentów.

Płyn do czyszczenia spieniacza

Wspomnieliśmy już o tym, jak istotne jest skuteczne czyszczenie akcesoriów do spieniania mleka. Na co dzień wystarczy przepłukanie ich wodą. Jeśli jednak Twój ekspres wyposażony jest w stalową dyszę do spieniania mleka, jego konserwacja wymaga więcej zabiegów. Do prawidłowego czyszczenia dyszy użyj płynu do czyszczenia dysz. Pomaga on usunąć mleczne pozostałości i szkodliwe osady, a jednocześnie jest bezpieczny zarówno dla sprzętu, jak i użytkownika. Wygodna butelka pozwala też łatwo odmierzyć potrzebną do czyszczenia ilość detergentu.

Filtr do wody

Czyszczenie ekspresu do kawy to w dużej mierze odkamienianie przewodów. Jednak walkę ze szkodliwymi osadami możesz przeprowadzić inaczej. Używając filtru do wody, eliminujesz kamień jeszcze przed rozpoczęciem parzenia kawy. W ten sposób nie tylko ograniczysz zużywanie się sprzętu, ale też poprawisz smak kawy.

Sprawdź najlepsze filtry do wody:

Czyszczenie ekspresu do kawy – różne ekspresy, różne metody

Na to, jak czyścić ekspres do kawy, wpływa przede wszystkim budowa urządzenia, jakim dysponujemy. Inaczej przebiega bowiem czyszczenie ekspresu kolbowego, a inaczej ekspresu przelewowego czy też kawiarki. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po konserwacji sprzętu w zależności od ich rodzaju.

odkamienianie ekspresu krups

Kawiarka – proste i szybkie czyszczenie

Na początek najprostsze z akcesoriów do parzenia kawy. Kawiarka pozwala zaparzyć małą, aromatyczną kawę bez potrzeby korzystania z prądu. Po nasypaniu kawy i uzupełnieniu wody sprzęt stawiamy na kuchence gazowej lub płycie grzewczej. Kawa parzy się pod wpływem ciśnienia i temperatury, a otrzymany napar jest mocny, aromatyczny i gęsty. W naszym poradniku dowiesz się, jak parzyć kawę w kawiarce.

Z czyszczeniem kawiarki czekamy, aż urządzenie ostygnie, po czym rozkręcamy je. Na co dzień wszystkie elementy myjemy wodą z płynem do naczyń. Raz w tygodniu w tygodniu namaczaj je przez godzinę w wodzie ze środkiem odkamieniającym.

Jak czyścić ekspres przelewowy?

Kawa z ekspresu przelewowego zdecydowanie różni się od klasycznego, włoskiego espresso. Parzenie przelewowe trwa dłużej – w przypadku espresso czas parzenia wynosi około 30 sekund, podczas gdy kawę przelewową robi się nawet 5 minut. Dzięki temu jej smak jest łagodniejszy, a kofeina, mimo że jest jej więcej, nie jest tak wyczuwalna. Szukasz ekspresu przelewowego? W poradniku „Jaki ekspres przelewowy wybrać?” podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Jeśli Twój ekspres przelewowy parzy kawę bezpośrednio do filiżanki, czyszczenia wymagają filtr oraz zbiornik na wodę. Po każdym przyrządzeniu kawy wyrzuć fusy i przepłucz sitko filtrujące. Raz w tygodniu wypełnij zbiornik roztworem wody ze środkiem odkamieniającym i uruchom urządzenie. W ten sposób oczyścisz zarówno pojemnik na wodę, jak i przewody.

Twój ekspres wyposażony jest w dzbanek? Poza odkamienianiem zbiornika i przewodów, pamiętaj o jego regularnym myciu.

Odkamienianie i czyszczenie ekspresu ciśnieniowego

Ekspresy przelewowe to bardzo zróżnicowana gama urządzeń. Znajdziesz tutaj łatwe w obsłudze ekspresy kapsułkowe, urządzenia automatyczne oraz najbardziej zaawansowane sprzęty kolbowe.

Polecane ekspresy ciśnieniowe do kawy:

Do konserwacji ekspresu kolbowego oraz automatycznego używaj tabletek do czyszczenia. Rozpuść je w wodzie, a uzyskany roztwór wlej do pojemnika. Włącz urządzenie, a następnie poczekaj, aż woda ze środkiem przeczyści przewody. Zanim jednak zrobisz kawę, pamiętaj, by najpierw przepłukać ekspres. W tym celu użyj czystą wodę i „zaparz” ją bez nasypywania kawy.

Czyszczenie ekspresu kolbowego wymaga, poza opisanymi wyżej działaniami, również dokładnego wyczyszczenia kolb. Podczas przyrządzania kawy mają one najwięcej do czynienia z samym ziarnem. Dlatego też to na nich osadza się tłuszcz kawowy, mogący całkowicie zmienić smak gotowego naparu. Aby je umyć, umieść je na kilka godzin w wodzie ze środkiem czyszczącym.

Ekspres do kawy – wybierz najlepszy

Nie wiesz jeszcze, jaki ekspres do kawy wybrać? Sprawdź nasze poradniki, a łatwiej zdecydujesz, który ekspres będzie dla Ciebie najlepszy.

Jaki ekspres kapsułkowy zrobi z Ciebie baristę?

Kawa po włosku? Zrób ją sam! Jaki ekspres kolbowy wybrać?

Pyszna kawa w domowym zaciszu. Jak parzyć kawę w kawiarce?

Dodane: 2019-12-19