Dziś wiele osób nie wyobraża już sobie życia bez zmywarki – to w końcu najlepszy sposób na zaoszczędzenie czasu, którego wiecznie nam brakuje. Aby jednak zmywarka służyła nam przez długie lata, warto odpowiednio o nią zadbać.

kobieta-ze-zmywarka

Należy pamiętać, że zmywarka również potrzebuje czyszczenia – jeśli nie jest regularnie myta, może zacząć się zatykać i psuć, co sprawi, że nasze naczynia nie będą lśniły czystością. Poniżej zdradzamy kilka sposobów, jak czyścić zmywarkę, by przedłużyć jej życie. A jeśli dopiero rozważasz zakup zmywarki, z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Filtry powinno się wymieniać w zależności od częstotliwości użytkowania – najlepiej co kilka tygodni, aby mieć pewność, że nie zostaną zatkane. Średnio co tydzień warto wyczyścić sitko filtra, na którym osadzają się drobinki jedzenia. Przy tej okazji powinno się też sprawdzić, czy nie zostały zapchane dysze na ramionach spryskujących, oraz wyczyścić szmatką nasączoną detergentem drzwiczki, zawiasy i uszczelki, by usunąć osadzający się tam brud. Co miesiąc dobrze jest ustawić program czyszczący z użyciem specjalnego płynu do czyszczenia. Po odświeżacz do zmywarki sięgnij, gdy z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach – płyn nie przeniesie się na naczynia, za to skutecznie zniweluje „smrodek”.

Sól do zmywarki

Producenci zwykle zachęcają, by oprócz rozmaitych detergentów stosować także specjalną sól do zmywarek, która zmiękczy wodę i tym samym uchroni sprzęt przed odkładającym się kamieniem. Sól jest niezbędna, zwłaszcza jeśli mamy wyjątkowo twardą wodę – wtedy same tabletki (które zawierają sól) nie wystarczą.

Może się jednak zdarzyć, że sól nie wyeliminuje problemu całkowicie, dlatego ważne, by co kilka miesięcy użyć również środków odkamieniających do zmywarek – w przeciwnym razie na naszych naczyniach może pojawić się brzydki osad, a samo urządzenie może ulec uszkodzeniu. Alternatywą jest pełniący podobną funkcję magnetyzer (który umieszcza się w środku zmywarki), mający zapobiegać osadzaniu się kamienia.

Płyn nabłyszczający do zmywarki

Przyda się, gdy na naszych naczyniach – zwłaszcza szklankach czy kieliszkach – robią się nieestetyczne zacieki po wodzie. Podczas płukania płyn nabłyszczający ma za zadanie stworzyć na naczyniach warstwę, która zabezpieczy je przed powstawaniem plam. Rozwiąże również problem niedosuszonych naczyń, dzięki czemu nie będziemy musieli wycierać ich ręcznie.

Jakie naczynia można myć w zmywarce?

W zmywarce można bez problemu myć praktycznie wszystkie naczynia:

- emaliowane,

- pozłacane (chyba że producent uzna inaczej),

- drewniane (oprócz przedmiotów z miękkiego drewna lub wyjątkowo cienkich),

- plastikowe (o ile posiadają odpowiedni symbol, w przeciwnym wypadku mogą ulec deformacji),

- aluminiowe (dobrze jednak najpierw przeprowadzić próbę, ponieważ niektóre naczynia mogłyby się odbarwić),

- porcelanowe (odradza się jednak mycie w zmywarce starej porcelany),

- z cienkiego szkła, na przykład kieliszki (powinno się wtedy wybrać program delikatny).

Nie można wkładać do niej za to rzeczy zanieczyszczonych substancjami łatwopalnymi czy farbą, a także filtrów oczyszczaczy powietrza i klejonych drewnianych przedmiotów – mogą one bowiem uszkodzić zmywarkę.

zmywarka

Jak korzystać ze zmywarki?

Zanim wypełnimy zmywarkę naczyniami, należy pozbyć się z nich resztek jedzenia, które mogłyby zapchać urządzenie, i opłukać, zwłaszcza jeśli miały kontakt z kwaśną żywnością (mogącą spowodować korozję). Potem układamy je na odpowiednich półkach – duże naczynia, jak garnki, talerze czy miski, powinny znaleźć się w dolnym koszu, mniejsze, czyli szklanki i kubki (obowiązkowo ustawione dnem do góry) w górnym, a sztućce w specjalnym koszyczku (ze względów bezpieczeństwa noże powinno się wkładać ostrzem w dół).

Nie należy upychać w zmywarce naczyń na siłę ani kłaść ich jedno na drugim – woda nie będzie miała do nich odpowiedniego dostępu i może się zdarzyć, że nie zostaną domyte lub będą miały zacieki. Pamiętaj również, aby wybrać odpowiedni płyn lub tabletki do mycia oraz dopasować program do stopnia zabrudzenia naczyń – jeśli będzie zbyt krótki, może się okazać, że nie zostaną domyte i konieczne będzie ponowne uruchomienie zmywarki.

Dodane: 2019-02-26