Smartfony to urządzenia, które goszczą niemal w każdej kieszeni i towarzyszą w coraz większej ilości codziennych aktywności. Pomimo takiej popularności, te urządzenia wciąż nie są zbyt tanie, co z kolei sprawia, że częsta wymiana telefonu w większości przypadków nie jest łatwa. Dzisiaj damy Ci 7 dobrych rad, które sprawią, że Twój smartfon przetrwa z Tobą w dobrej kondycji przez długi czas.

dziewczyna trzyma telefon

1. Dbaj o ekran i obudowę

Ekrany w smartfonach to elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Na pewno nie raz widziałeś u innych charakterystyczne pajęczyny na ekranach. Żeby uniknąć tego u siebie, wystarczy, że zabezpieczysz ekran specjalną folią lub szkłem, które zamortyzuje siłę ewentualnego upadku. Dobrze, jeżeli nie będziesz nosić telefonu w kieszeni czy torebce wraz z ostrymi przedmiotami. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i trwałości, możesz zainwestować w model ze wzmocnionym ekranem wykonanymi z materiałów radzących sobie z uderzeniami oraz wszelkiego rodzaju zarysowaniami, lub po prostu, do telefonu dokupić szkło i pokrowiec.

2. Unikaj skrajnych temperatur

Smartfon to urządzenie elektroniczne z wieloma delikatnymi podzespołami. Oznacza to, że niezbyt dobrze znosi skrajne temperatury. Unikaj używania telefonu nie tylko, gdy stoisz na trzaskającym mrozie, ale i w pełnym słońcu. Nie zostawiaj urządzenia w samochodzie, gdy jest w nim cieplej niż na zewnątrz. Z kolei w domu unikaj półek w bliskiej odległości od kaloryfera i parapetów. Skrajne temperatury najbardziej destrukcyjnie działają na baterię, znacznie skracając jej żywotność. Z pewnością szybko to odczujesz a komfort użytkowania smartfona nie będzie już taki sam.

zdjecie telefonem zima

3. Uważaj na wodę

W większości przypadków nowoczesne smartfony nie są przygotowane na kontakt z wilgocią i wodą. Istnieją oczywiście modele, które posiadają wzmocnioną konstrukcję nieprzepuszczającą płyny, ale to wciąż znaczna mniejszość wszystkich dostępnych modeli. Woda działa destrukcyjnie na delikatne podzespoły smartfona i sprawia, że w mgnieniu oka odmawiają posłuszeństwa. Jeżeli chcesz, żeby smartfon długo Ci służył, lepiej zadbaj o to, by był zawsze suchy. W innym wypadku długo nie nacieszysz się swoim urządzeniem. 

4. Nie pozwól mu się zakurzyć

Smartfony to z założenia urządzenia, które są bardzo delikatnie. Nie chodzi tu tylko o wilgoć, czy skrajne temperatury. Telefony nie lubią również brudu. Wpływa on na stronę wizualną, ale też kondycję techniczną. Na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia, które w łatwy sposób pozwalają zadbać o czystość wyświetlacza i obudowy. Staraj się nie pozostawiać smartfona w bardzo zakurzonych miejscach, ponieważ roztocza skutecznie zapychają porty i zakłócają ładowanie lub pracę słuchawek. Wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć telefon ściereszką z mikrofibry i użyć specjalnych pędzelków do trudno dostępnych zakamarków.

telefon na piasku

5. Nie oszczędzaj na akcesoriach

Nie ma niczego złego w oszczędzaniu - trzeba to jedynie robić rozsądnie. Problem zaczyna się, gdy kupujesz towary złej jakości tylko dlatego, że są tańsze. Twój smartfon z pewnością nie będzie Ci wdzięczny za tego typu praktyki. Szczególnie ważnym akcesorium jest ładowarka, ponieważ to ona decyduje o tym, jak długo wytrzyma bateria i w jakim stanie będzie za kilka miesięcy. Nie jest dobrym pomysłem oszczędzać na tym elemencie. W najlepszym wypadku ładowanie będzie po prostu nieefektywne, a w najgorszym akumulator zostanie uszkodzony, co w przypadku nowoczesnych smartfonów bardzo często oznacza dosyć duży wydatek. W przypadku akcesoriów pochodzących z nieznanych źródeł, bardzo często sprawdza się powiedzenie „chciwy traci dwa razy”.

6. Chroń się przed atakami

Już dawno skończyły się czasy, w których wirusy były tylko domeną komputerów. Wraz ze wzrostem znaczenia urządzeń mobilnych cyberprzestępstwa, dotknęły również ten sektor technologii. Nie wchodź na niezaufane strony internetowe i korzystaj tylko z pewnych aplikacji, pochodzących z oficjalnych sklepów (Google Play, App Store). Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie programu antywirusowego, który będzie czuwać nad bezpieczeństwem Twojego smartfona. 

7. Nie instaluj wszystkiego jak leci

Nowoczesne smartfony to urządzenia, które dają ogromne możliwości. Codziennie powstają aplikacje mające na celu ułatwić pracę lub dać rozrywkę. Niestety, urządzenia mają również swoje określone możliwości techniczne. Jeżeli będziesz instalować wszystkie aplikacje, które Ci się podobają, możesz spotkać się z sytuacją, gdy smartfon najzwyczajniej w świecie zacznie działać wolniej. Zalecamy więc ostrożność i rozsądek. Zastanów się, z których aplikacji tak naprawdę korzystasz, a resztę usuń. Zalecamy również wyłączenie programów działających w tle oraz automatycznych aktualizacji. 

aplikacje na smartfon

Dodane: 2018-03-07