Drapiące gardło, nocny katar, podrażnione śluzówki – tego typu dolegliwości często dokuczają nam jesienią z powodu przesuszonego powietrza. Chociaż ogrzewanie mieszkania jest koniecznością, to jego negatywnym sutkiem jest obniżenie wilgotności w środku. Kiedy za oknem robi się coraz zimniej, rzadko wietrzymy i mocniej odkręcamy kaloryfery. Jak nawilżyć powietrze, nie tracąc jednocześnie cennego ciepła?

jak nawilżyć powietrze w pokoju

Suche powietrze – objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Szczególnie narażone na działanie przesuszonego powietrza są dzieci, jednak wywołane przez nie dolegliwości będą doskwierać również dorosłym. Wymienione już objawy, takie jak drapanie w gardle czy podrażnione śluzówki, są skutkiem „wyciągania” wody z organizmu. Suche powietrze jest też przyczyną swędzącego i łuszczącego się naskórka. Przeciągający się katar oraz podrażnienie gardła zwiększają natomiast ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.

Do osób, które w sposób szczególny odczuwają dolegliwości wynikające ze zbyt suchego powietrza, należą chorujący na alergie. W przesuszonym pomieszczeniu pyłki i roztocza unoszą się znacznie dłużej niż w pokoju, w którym ogrzewanie jest wyłączone. Zignorowanie tego problemu może doprowadzić nie tylko do nasilenia objawów, ale także do rozwoju poważnych chorób przewlekłych.

Powietrze wyciąga wilgoć także z drewna, przez co może się przyczyniać do krótszej żywotności domowego wyposażenia. Zbyt mała wilgotność w mieszkaniu wpływa negatywnie także na meble i inne drewniane elementy. Z tego powodu stół traci blask i kolor, a w podłodze czy we framugach pojawiają się szpary.

Idealny stopień nawilżenia powietrza

Suche powietrze nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Czy oznacza to więc, że im większa wilgoć, tym lepiej? Również nie. Zbyt wilgotne powietrze oznacza niestety dobre warunki do rozwoju roztoczy i grzybów. Ich obecność przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na astmę i inne choroby układu oddechowego. Wilgoć jest też powodem powstawania osadów na ścianach oraz niszczenia elementów wyposażenia wykonanych z miękkich materiałów. 

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza mieści się w zakresie od 40 do 50%, z badań wynika, że nawilżenie poniżej 40% sprzyja infekcjom wirusowym. Podniesienie wilgotności powyżej 40% już po 10 minutach zmniejsza ilość znajdujących się w powietrzu wirusów. Poziom nawilżenia łatwo zmierzysz za pomocą higrometru. Producenci umieszczają je coraz częściej w elektrycznych nawilżaczach powietrza, możesz również kupić domowe termometry wyposażone w czujnik do pomiaru wilgoci.

jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka

Jak nawilżyć powietrze – domowe sposoby

Jeśli Ty i pozostali domownicy borykacie się ze skutkami przesuszonego powietrza, najlepszym rozwiązaniem będzie podniesienie stopnia wilgotności. Do najpopularniejszych domowych sposób należą:

- rozłożenie ręczników na kaloryferach,

- zawieszenie na grzejnikach pojemników z kamionki wypełnionych wodą,

- wzbogacenie kolekcji domowych roślin o paprocie, bluszcze oraz fikusy.

Niestety, żadna z tych metod nie jest jednocześnie wydajna, estetyczna czy zdrowa. Jeśli wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu nie przekracza 30%, rośliny nie sprostają zadaniu. Rozkładanie ręczników na kaloryferach nie dodaje wnętrzu urody. W kamiennych pojemniczkach natomiast będą namnażać się niepożądane drobnoustroje. Rozwiązaniem jest zastosowanie elektrycznego nawilżacza powietrza, który nie tylko uniemożliwi rozwój pleśni i bakterii, ale może też stanowić atrakcyjne urozmaicenie wnętrza.

Nawilżacze powietrza – jaki rodzaj wybrać?

Wśród elektronicznych nawilżaczy powietrza wyróżnić można trzy rodzaje urządzeń: ultradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe. Chociaż wszystkie zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia nawet w bardzo suchym mieszkaniu, sposób korzystania z każdego nieco się jednak różni. Jakie więc są wady i zalety poszczególnych typów urządzeń?

Nawilżacze ultradźwiękowe

Technologia ta polega na nawilżeniu powietrza drobinami wody, rozbitymi przez fale ultradźwiękowe. Powstająca para jest następnie rozprowadzana przy użyciu wentylatora. Zaletą tego rodzaju sprzętów jest wysoka wydajność przy jednoczesnym niskim poborze energii. Należy jednak pamiętać, że chociaż stopień nawilżenia bardzo szybko się podnosi, to równie szybko opada. Dlatego też w wyjątkowo suchych pomieszczeniach nawilżacz powinien być włączany na dłużej. Ze względu na cichą pracę polecamy je do sypialni i pokojów dziecięcych. Jeśli jednak w Twoim mieszkają też zwierzęta, wybierz inny model, ponieważ ultradźwięki mogą je drażnić. Nawilżacze ultradźwiękowe pozbawione są filtrów. Zmniejsza to, co prawda, koszty ich eksploatacji, ale jednocześnie sprawia, że w parę zamieniona zostaje woda i zawarte w niej minerały. O ile są one dla nas korzystne, kiedy je spożywamy, o tyle nie powinniśmy ich wdychać. Dlatego do tego rodzaju nawilżaczy polecamy stosować wodę oczyszczoną.

Nawilżacze ewaporacyjne

Urządzenie nawilża powietrze za pomocą technologii ewaporacji, czyli po prostu parowania, tak jak w pozostałych przypadkach. Jego działanie polega na zassaniu powietrza i przepuszczeniu go przez nawilżające je filtry. Jest to najbardziej naturalna metoda zwiększania wilgotności powietrza. Zaletami nawilżaczy ewaporacyjnych są również dobra wydajność i niewielkie zużycie energii. Są całkowicie bezpieczne dla dzieci. Zwierzęta też nie odczują negatywnych skutków ich działania. W przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych na efekt ich pracy trzeba trochę poczekać. Utrzymuje się on za to długo po zatrzymaniu działania urządzenia, dlatego możesz go spokojnie wyłączyć na noc. Ponieważ nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w filtry oczyszczające, wytworzona przez niego para nie zawiera szkodliwych pyłów i innych substancji, znajdujących się w powietrzu.

Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe to najdłużej dostępne na rynku elektroniczne urządzenia zwiększające wilgotność powietrza. Znajdująca się w ich wnętrzu woda podgrzewa się, aż zmieni swój stan skupienia. Para szybko zwiększa wilgotność powietrza i błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Nawilżacz parowy nie pobiera powietrza z otoczenia, a zatem wytworzona przez niego para nie będzie zawierała szkodliwych pyłów pomimo braku systemu filtrowania. Należy jednak pamiętać o regularnym odkamienianiu pojemnika na wodę – w innym wypadku w parze znajdzie się szkodliwy osad mineralny. W miarę nagrzewania się urządzenia nawilżacz robi się coraz bardziej gorący, dlatego nie powinien być stosowany w pokoju dziecięcym ani przez osoby posiadające wyjątkowo ciekawskie zwierzęta.

suche powietrze a kaszel

Czyszczenie nawilżacza – dbając o higienę, dbasz o zdrowie Twoich bliskich

Wyjaśniliśmy już, jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Dla pełnej ochrony zdrowia ważne jest też higieniczne korzystanie z nawilżaczy elektronicznych. Regularne czyszczenie pozwala pozbyć się wspomnianych już kamiennych osadów. Wilgotne warunki panujące wewnątrz urządzenia sprzyjają także rozwojowi grzybów i bakterii. W przypadku czyszczenia nawilżacza nadgorliwość nie jest niczym złym, dlatego zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek:

1. Zanim ponownie napełnisz pojemnik nawilżacza wodą, dokładnie go umyj i wypłucz. Wodę nalej dopiero po osuszeniu zbiornika. Czynność należy powtarzać przy każdej wymianie wody, a samą wodę należy zmieniać codziennie.

2. Cotygodniowa dezynfekcja zapobiegnie powstawaniu pleśni wewnątrz urządzenia. Używaj jednak do tego możliwie najbardziej naturalnych środków, takich jak chociażby zwykły ocet. Z jego pomocą oczyścisz pojemnik równie skutecznie, co przy użyciu dostępnych w drogeriach środków antygrzybicznych, ale bez szkodliwego wpływu na drogi oddechowe.

3. Po zakończeniu okresu grzewczego, kiedy korzystanie z nawilżacza nie będzie przez dłuższy czas konieczne, dokładnie go umyj i zdezynfekuj przy użyciu silniejszego środka. Pamiętaj, by przed ponownym użyciem raz jeszcze go wyczyścić, żeby wypłukać pozostałości chemii.

4. Warto powtórzyć, że pojemnik nawilżacza powinno się napełniać wodą zdemineralizowaną. Woda z filtra odwróconej osmozy lub destylowana zmniejszy ilość osadzającego się kamienia oraz zapobiegnie powstawaniu białego nalotu na meblach w trakcie pracy nawilżacza.

 

Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz poprawić jakość powietrza w Twoim domu? Sprawdź nasze poradniki:

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Podpowiadamy, jakie urządzenie przyniesie nam ulgę w upalnie dni

Oczyszczacz powietrza w domu – jak oddychać pełną piersią?

Dodane: 2019-09-24