Jeśli zaparzona herbata traci swoje walory smakowe, a w czajniku zauważysz biały osad, to znak, że nadszedł czas, by go odpowiednio wyczyścić. Wiele osób zapomina o odkamienianiu czajnika; to zaś naprawdę istotna sprawa. Kamień wpływa bowiem nie tylko na jakość wody, ale też może sprawić, że urządzenie w krótkim czasie będzie się nadawało wyłącznie do wyrzucenia. W tym artykule podpowiadamy, jak odkamienić czajnik elektryczny tanio, szybko i skutecznie. Czytaj dalej, aby poznać różne sposoby na odkamienianie czajnika.

odkamienianie-czajnika

Kamień w czajniku – jak i dlaczego powstaje?

Kamień w czajniku tworzy się, gdy masz w kranach zbyt twardą wodę. Podczas jej podgrzewania na powierzchni tworzy się osad z wapnia, który następnie pokrywa wnętrze czajnika. Gdy wysycha, możesz dostrzec widoczny na przykład na grzałce czy ściankach biały nalot. To wszystko sprawia, że urządzenie wygląda nieestetycznie i może nas zniechęcić do korzystania z niego. Kamień wpływa również na funkcjonowanie elementów grzewczych, które szybko stają się niesprawne. A chyba nikt nie ma ochoty na zakup nowego czajnika co kilka miesięcy?

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Nie wiesz, jak pozbyć się kamienia z czajnika? To naprawdę proste, wystarczy zdecydować się na jedno z przedstawionych poniżej rozwiązań. Możesz wybrać, który sposób na odkamienienie czajnika najbardziej Ci odpowiada. Wszystkie wymagają niewiele wysiłku i nie są kosztowne, a znacznie poprawią wygląd sprzętu czy smak herbaty. I, co najważniejsze, uratują Twój czajnik i zapewnią mu długie życie.

Odkamienianie czajnika specjalnymi specyfikami

Czym odkamienić czajnik elektryczny? Wystarczy krótka wizyta w sklepie, podczas której nabędziesz odkamieniacz, czyli chemiczny środek, który szybko (w kilka lub kilkanaście minut) i skutecznie usunie kamień. Odkamieniacze dostępne są na przykład w formie proszku lub płynu. Podczas korzystania z nich musisz jednak zachować ostrożność – proces najlepiej przeprowadzać, gdy masz na dłoniach gumowe rękawiczki, by środek nie miał styczności z Twoją skórą. Później należy też bardzo dokładnie wypłukać czajnik, obowiązkowo stosując się do dołączonej do specyfiku instrukcji.

Odkamienianie czajnika sodą

Wiele osób, zwłaszcza tych, które propagują ekologiczny styl życia, stara się unikać chemicznych preparatów. Czy da się jednak usunąć kamień w czajniku, nie korzystając ze sklepowych środków? Oczywiście. Zobacz, jak odkamienić czajnik sodą, czyli środkiem, który znajduje się w wielu domach. To jeszcze tańszy, a przy tym popularny i bardzo skuteczny sposób na odkamienianie czajnika. Specjalny płyn, składający się z czterech stołowych łyżek sody oczyszczonej wsypanej do 1,5 litra wody, wlej do czajnika i pozostaw na około 60 minut. Potem wystarczy opróżnić czajnik, przepłukać go, a jeśli zapach wydobywający się z czajnika będzie zbyt intensywny, należy kilka razy zagotować w nim wodę – i gotowe.

Odkamienianie czajnika octem

Odkamienianie czajnika octem jest równie proste, a według niektórych nawet znacznie skuteczniejsze niż odkamienianie czajnika sodą. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest Twój czajnik. Jeśli kamienia nie jest wyjątkowo dużo, soda oczyszczona z pewnością świetnie sobie z nim poradzi. W przypadku, gdy warstwa kamienia jest gruba, lepiej zdecydować się na ocet.

Co należy zrobić, gdy zdecydujesz się na odkamienianie czajnika octem? Zmieszaj w równych proporcjach ocet z czystą wodą (np. po pół litra) i wlej roztwór do czajnika. Zagotuj zawartość i odczekaj około 90 minut. Potem przepłucz urządzenie. Niestety, ocet ma dość specyficzny zapach, więc, żeby się go pozbyć, należy kilkakrotnie zagotować wodę i wylać ją do zlewu.

Odkamienianie czajnika sokiem z cytryny

Jak odkamienić czajnik elektryczny? Jeśli wcześniejsze rozwiązania nie przypadły Ci do gustu lub nie masz w domu żadnego z wymienionych specyfików, zawsze możesz sięgnąć po dużą cytrynę, z której wyciśniesz sok, lub kwasek cytrynowy (około pięciu łyżeczek). Zalej czajnik wodą i dodaj sok z cytryny. Miksturę pozostaw na kilkanaście godzin lub nawet na całą dobę. Po wszystkim dokładnie wypłucz urządzenie.

Odkamienianie czajnika colą

Cola skutecznie usunie kamień w czajniku – wystarczy, że zalejesz urządzenie wodą zmieszaną ze szklanką coli i zostawisz na kilka godzin. To rozwiązanie nie cieszy się jednak dużym uznaniem, czajnik trudno potem bowiem wyczyścić z resztek tego słodkiego napoju.

Odkamienianie czajnika obierkami od ziemniaków

Jak pozbyć się kamienia z czajnika? To proste, wystarczy zagotować w nim wodę, do której dodajemy obierki od ziemniaków. W razie potrzeby czynność możesz powtórzyć, wyciągając wcześniej stare obierki i dodając nowe. Sposób jest dość popularny, choć według niektórych mało higieniczny.

jak-odkamienic-czajnik

Pożegnanie z kamieniem

Wiesz już, jak odkamienić czajnik elektryczny – co jednak zrobić, by zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku? Jeśli masz w domu wyjątkowo twardą wodę, dobrym pomysłem może być kupno specjalnych filtrów, które znacznie ją zmiękczą. To rozwiązanie jest jednak drogie i nie wszystkim odpowiada. W takim przypadku możesz zdecydować się na dzbanek filtrujący. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Filtrowanie wody. Jak oczyścić wodę w domu?

Zainteresował Cię artykuł o tym, jak odkamienić czajnik elektryczny? Zajrzyj więć również tutaj:

Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Jak wyczyścić lodówkę?

Jak wyczyścić piekarnik?

Jak czyścić zmywarkę?

 

Dodane: 2019-09-30