Zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle potrzebujesz telewizora? Wątpliwości nie są niczym zaskakującym. W dobie powszechności internetu coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnej telewizji na rzecz streamingu lub telewizji online. A do tego nie potrzebujemy przecież telewizora;c świetnie zastąpi go laptop czy nawet smartfon. Jeśli jednak brakuje Ci możliwości, jakie daje duży wyświetlacz, nie musisz wracać do korzystania z telewizji naziemnej czy satelitarnej. Z naszego poradnika dowiesz się, jak podłączyć telefon do telewizora, by móc cieszyć się ulubionymi kanałami online na wygodnym, dużym ekranie.

jak podłączyć telefon do starego telewizora

Połączenie telefonu z telewizorem – czy to zawsze jest możliwe?

Kupując nowy sprzęt z myślą o połączeniu go z telefonem, masz ułatwione zadanie. Wystarczy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrany model posiada możliwość przesyłania danych ze smartfona. Podpowiadamy, że w większości urządzeń z technologią Smart TV można bezprzewodowo przesłać obraz z telefonu na tv.

Sprawa nieco się komplikuje w przypadku starszych odbiorników. Tutaj konieczne może okazać się podłączenie telefonu kablem HDMI. Smartfony nie posiadają takiego wejścia, dlatego też połączenie telefonu z telewizorem wymagać będzie wyposażenia się w dodatkową przejściówkę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego poradnika.

Jak połączyć telefon z telewizorem – sposoby bezprzewodowe

Połączenie smartfona i odbiornika telewizyjnego umożliwia dzielenie ekranów między urządzeniami oraz odbiór treści w znacznie wygodniejszy sposób. Połączenie bezprzewodowe pozwala zrobić to z dowolnego miejsca w domu, a sterowanie nie będzie wymagać od Ciebie wstawania z miejsca.

Łączność Wi-Fi

Najprostszym sposobem na bezprzewodowe nawiązanie łączności między smartfonem a telewizorem jest sparowanie urządzeń za pomocą domowej sieci Wi-Fi. W tym celu należy pobrać i zainstalować na telefonie odpowiednia aplikację (dla systemu Android będą to np. Smart View, Google Chromecast czy Miracast, a dla iOS - Sreen Mirror+ czy Streamer). Jeśli oba urządzenia są podłączone do jednej sieci, wystarczy uruchomić aplikację w smartfonie i postępować zgodnie z poleceniami widocznymi na ekranie.

Wi-Fi Direct

Alternatywą dla opisanego powyżej rozwiązania jest wykorzystanie opcji Wi-Fi Direct. Technologia ta pozwala na sparowanie smartfonu i telewizora bez uczestnictwa urządzenia pośredniczącego. Jak podłączyć telefon do telewizora bez korzystania z routera? Wystarczy uruchomić Wi-Fi Direct w smartfonie, a następnie połączyć się z nim z poziomu telewizora. Jeśli sprzęt ma problem z połączeniem, upewnij się w instrukcji, że Twój telewizor obsługuje taki format przesyłania danych.

Sterowanie telewizorem za pomocą smartfona

Wybieranie pojedynczych liter za pomocą pilota jest dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe? Bezprzewodowe połączenie telefonu z telewizorem oraz zainstalowanie odpowiedniej aplikacji pozwalają również ułatwić zdalną obsługę sprzętu. Korzystanie ze smartfona przede wszystkim umożliwia pisanie za pomocą zainstalowanej na nim klawiatury. Dzięki temu znacząco przyspieszysz proces wyszukiwania treści w serwisach streamingowych czy na YouTube.

Dodatkowo telefony wyposażone w port podczerwieni nadają się do sterowania jednocześnie innymi urządzaniami RTV, takimi jak odtwarzacz DVD, Blu-Ray czy zestaw kina domowego. W tym wypadku również potrzebna jest odpowiednia aplikacja.

Porównaj najpopularniejsze telewizory Smart TV w naszym sklepie:

Jak podłączyć telefon do starego telewizora?

Chcesz korzystać z udogodnień, jakie daje połączenie telefonu z telewizorem, ale obawiasz się, że Twój odtwarzacz jest za stary? O ile tylko urządzenie posiada wejście HDMI, nadal możesz przerzucić obraz z telefonu na TV. W tym celu potrzebujesz wyposażyć się w adapter MHL. Ten niewielki gadżet wyposażony jest w transmiter, wejście HDMI oraz końcówkę micro USB. Po podłączeniu telefonu na ekranie telewizora uzyskasz obraz widoczny na wyświetlaczu smartfona.

Używanie telefonu jako źródła obrazu widocznego na telewizorze jest bardzo wyczerpujące dla baterii. Jeśli zamierzasz korzystać z tego rozwiązania częściej, zaopatrz się w adapter posiadający również ładowarkę. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się o nagłe rozładowanie się urządzenia nadawczego.

Pamiętaj, że podczas takiego połączenia na ekranie widoczne będą również Twoje wiadomości i połączenia. Dla lepszej ochrony prywatności wyłącz wszystkie aplikacje działające w tle, które mogą zawierać prywatne informacje.

jak połączyć telefon z telewizorem

Urządź kino domowe we własnym salonie!

Szukasz wyposażenia, dzięki któremu bez wychodzenia z domu będziesz cieszyć się wysoką jakością materiałów? Serwisy streamingowe dążą do spełniania rosnących oczekiwań użytkowników i coraz częściej umieszczają filmy oraz seriale o wysokich parametrach obrazu czy dźwięku. Sprawdź nasze poradniki i wybierz sprzęt, który pozwoli Ci cieszyć się wysoką jakością w trakcie domowych seansów.

Telewizory HDR – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Szybki poradnik: jakie kino domowe wybrać?

Domowe centrum rozrywki. Co wybrać – soundbar czy kino domowe?

Domowe centrum rozrywki. Jaki telewizor 4K kupić?

Soundbar – co to jest i jak go wybrać? Doradzamy

Wprowadzamy nowe technologie do salonu. Jaki telewizor 4k kupić?

 

Dodane: 2020-01-13