Czysta, dobrze wyprasowana koszula to jeden z ważniejszych elementów eleganckiego stroju. Prawidłowe prasowanie koszuli może się wydawać dość trudne, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik. Omówimy w nim po kolei, co należy zrobić, by wykonać to zadanie szybko, sprawnie i bez niepotrzebnej frustracji. Nawet jeśli po żelazko sięgasz rzadko, wystarczy, że zastosujesz się do naszych wytycznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prasować koszule.

prasowanie-koszul

Prasowanie koszul – przygotowanie

Zanim rozpoczniesz prasowanie koszuli, wykonaj tych 6 czynności.

 1. 1. Upewnij się, że koszula jest czysta. Wysoka temperatura generowana przez żelazko może bowiem utrwalić zabrudzenia na ubraniu. Przygotuj porządną deskę do prasowania i dobre żelazko. Tutaj możesz przeczytać, jakie żelazko wybrać i jakie cechy powinno posiadać to urządzenie.
 2. 2. Rozepnij wszystkie guziki, wyjmij fiszbiny z kołnierzyka. Wygładź materiał dłonią.
 3. 3. Sprawdź, czy w żelazku jest woda. Warto też przygotować spryskiwacz. Wyjątkowo oporne zagniecenia można podczas prasowania zwilżać wodą.
 4. 4. Na 15 minut przed rozpoczęciem prasowania koszuli warto delikatnie zwilżyć ją wodą. Pamiętaj jednak, że koszula nie może być mokra. Nie składaj jej, żeby nie powstały zagniecenia. Nie musisz tego robić, jeśli masz żelazko z generatorem pary.
 5. 5. Wybierz temperaturę, stosując się do instrukcji na metce koszuli.
 6. 6. Jeśli boisz się, że materiał może się wybłyszczyć, warto zainwestować w odpowiednie nakładki na żelazko. Co zrobić, gdy ich nie masz? Wtedy ciemne lub lniane koszule najlepiej prasować przez cienką ściereczkę.

Jak wyprasować koszulę?

Jak prasować koszule, żeby efekt spełnił nasze oczekiwania? To proste; wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z naszą instrukcją.

 1. 1. Jeśli masz taką możliwość, włącz generator pary w żelazku. Prasowanie koszuli będzie wówczas znacznie łatwiejsze. Nie musisz też wtedy prasować materiału z obu stron. Z artykułu Prasowanie nigdy nie było prostsze dowiesz się, jak wybrać odpowiednią stację parową.
 2. 2. Prasowanie koszuli zacznij od kołnierzyka. Wyprasuj go z obu stron, zaczynając od tej wewnętrznej.
 3. 3. Następnie wyprasuj okolice kołnierzyka. Dobrym pomysłem jest naciągnięcie barków koszuli na deskę do prasowania.
 4. 4. Teraz kolej na mankiety. W miejscu, gdzie materiał jest podwójny, należy je wyprasować z obu stron. Tak jak w przypadku kołnierzyka, zacznij od wewnętrznej strony. Uważaj na guziki!
 5. 5. Rękawy złóż wzdłuż szwu i wygładź materiał dłonią. Staraj się nie zaprasować kantu rękawa po tej stronie, na której nie ma szwu. Zacznij prasowanie części rękawa od łokcia do mankietu. Potem wyprasuj materiał od łokcia do ramienia. Następnie obróć ubranie na drugą stronę i powtórz czynność. Na sam koniec ułóż rękaw tak, by niezaprasowany kant był na środku i przejedź po materiale czubkiem żelazkiem.
 6. 6. Rozłóż lewy przód koszuli na desce i wyprasuj, delikatnie naciągając materiał. To samo zrób z prawą stroną. Te przednie części są bardzo ważne, ponieważ są najbardziej widoczne, dlatego poświęć im więcej uwagi. Uważaj podczas prasowania materiału między guzikami; delikatnie wsuwaj pod nie czubek żelazka.
 7. 7. Rozłóż na desce tył koszuli. Prasowanie zacznij od karku. Jeśli wykonany jest z dwóch warstw materiału, zacznij od wewnętrznej strony. Kieruj żelazko najpierw w kierunku ramion, później zaś ku dołowi koszuli.

  

Garść porad na koniec

Wiesz już, jak wyprasować koszulę, teraz więc nadszedł czas na kilka sugestii, które pozwolą Ci na utrzymanie ubrań w idealnym stanie.

 1. 1. Po prasowaniu koszula może być wciąż nieco wilgotna, dlatego dobrze będzie powiesić ją na wieszaku, by mogła wyschnąć. Dobrym pomysłem jest zapięcie  guzików tuż przy kołnierzyku; dzięki temu zachowa on swój kształt.
 2. 2. Z tego powodu warto zabrać się za prasowanie koszuli dzień wcześniej, a nie tuż przed planowanym wyjściem. Unikniesz stresu, pośpiechu i wkładania wilgotnej koszuli.
 3. 3. Ćwiczenie czyni mistrza. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku prasowanie koszuli zajmie Ci sporo czasu. Zobaczysz, że niebawem zdołasz profesjonalnie wyprasować koszulę już nawet w 5 minut.
 4. 4. Wyprasowane koszule możesz przechowywać w szafie. Na jednym wieszaku – najlepiej odpowiednio wyprofilowanym – powieś tylko jedną koszulę.
 5. 5. Zadbaj o swoje żelazko! Z tego artykułu dowiesz się Jak wyczyścić żelazko.

wyprasowane-koszule

Wygodne prasowanie – polecane produkty

Zastanawiasz się nad odpowiednim urządzeniem do prasowania? Poniżej przedstawiamy sprzęty, które cieszą się największą popularnością. Dzięki nim prasowanie będzie nie tylko szybkie, ale i przyjemne.

Żelazko tradycyjne Philips GC5034/20

Męczy Cię sprawdzanie, jaką temperaturę należy ustawić do konkretnego ubrania? Jeśli wybierzesz nowoczesne żelazko Philips, nie musisz się już tym martwić. Urządzenie nie posiada pokrętła regulacji temperatury, a dzięki technologii OptimalTEMP nie ma ryzyka przypalenia ubrań. Jest całkowicie bezpieczne dla wszystkich rodzajów tkanin – nic im się nie stanie, nawet jeśli przez omyłkę zostawisz żelazko na ubraniu. Technologia DynamiQ automatycznie uwalnia parę, a dzięki silnikowi pary Turbo zagniecenia usuwane są jeszcze szybciej. Czyszczenie żelazka z kamienia i osadu  jest bardzo proste – wystarczy włączyć funkcję Quick Calc Release, a zabrudzenia zostaną usunięte już w ciągu 15 sekund.

Żelazko turystyczne Rowenta DA151

Jeśli jesteś w podróży, a w miejscu, w którym się zatrzymujesz, nie ma żelazka na wyposażeniu, zawsze możesz sięgnąć do torby po niewielkie żelazko turystyczne. Takie urządzenia są mniej wydaje i skuteczne, ale pomogą Ci doprowadzić do ładu pomięte ubrania. Żelazko marki Rowenta posiada dwunapięciowe zasilanie, więc bez problemu skorzystasz z niego w różnych krajach. Ma moc 1000 W i stalową stopę. Żelazko jest niewielkie, ze składaną rączką, więc bez problemu zmieścisz je do walizki.

Generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Urządzenie dysponuje funkcją automatycznego wyrzutu pary, a dzięki czujnikowi DynamiQ wykrywa ruchy żelazka i wtedy automatycznie uwalnia parę. Nie musisz martwić się ani regulacją temperatury, ani przypalonym materiałem; generator pary jest całkowicie bezpieczny dla ubrań dzięki technologii OptimalTEMP. Stopa T-ionicGlide wykonana jest z twardej i odpornej na uszkodzenia stali szlachetnej, pokrytej sześciowarstwową powłoką z tytanu. Ultralekkie żelazko, ważące zaledwie 800 gram, nadaje się do prasowania w pionie (co jest bardzo przydatne, kiedy chcesz pozbyć się zagnieceń np. z firanek). Zbiornik na wodę jest pojemny (1,8 l) i odłączany, co zwiększa komfort prasowania. Po wyjściu z domu zdarzyło Ci się zastanawiać, czy na pewno żelazko zostało odłączone od prądu? Nie musisz się już tym więcej przejmować – urządzenie wyłącza się po kilku minutach bezczynności. System Easy De-Calc Plus przypomni Ci, że nadszedł czas na odkamienienie żelazka.

Parownica do ubrań Philips GC557/30

Nie lubisz rozkładać deski do prasowania? W takim razie może warto zainwestować w steamer. Ta parownica do ubrań, która nagrzewa się już w ciągu 45 sekund, ma ruchomą głowicę oraz ciągły wyrzut pary do 40g/min, co gwarantuje lepsze wygładzanie zagnieceń. Do wyboru masz 5 poziomów pary, w zależności od prasowanej tkaniny. Steamer jest w pełni bezpieczny dla ubrań; nie musisz się obawiać, że zostaną przypalone. Nadaje się też do odświeżenia ubrań i usuwa z nich nieprzyjemne zapachy. Ponieważ gorąca para zabija aż do 99% bakterii, możesz użyć parownicy również do ubranek dziecięcych czy maskotek.

Dodane: 2019-10-03