Szukając zdrowych zamienników dla wysokokalorycznych przekąsek – takich jak chipsy czy frytki – pewnie wiele razy natrafiłeś na sugestię, by zastąpić je na suszonymi owocami. W sklepach paczuszki takich smakołyków są jednak dość drogie, dlatego warto przygotować je samodzielnie w domu. Jak suszyć owoce? Sposobów jest wiele, ale zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest suszarka do owoców, w której szybko przygotujesz również warzywa i grzyby. Podpowiadamy, jakie urządzenie kupić i jak przechowywać suszone owoce.

suszarka-do-owocow

Jak suszyć owoce?

Odpowiednie suszenie owoców pozwala na zachowanie ich smaku i wartości odżywczych. Dzięki temu nawet w zimowe wieczory możesz się raczyć nie tylko egzotycznymi, ale i krajowymi owocami. Jak suszyć owoce w domowym zaciszu? I, co równie istotne, jak przechowywać suszone owoce, by nawet po dłuższym czasie nadawały się do spożycia?

Jakie owoce nadają się do suszenia?

Wybór jest ogromny; do suszenia nadają się między innymi gruszki, jabłka, brzoskwinie, śliwki, winogrona, morele, truskawki, ananasy, banany, jagody, czereśnie czy żurawina.

Przed przystąpieniem do suszenia usuń z owoców pestki, listki i ogonki. Umyte owoce pokrój w kostkę lub plasterki, w zależności od ich konsystencji. Twardsze (na przykład ananasy czy jabłka) można kroić w plastry; miękkie, jak jagody czy wiśnie, na połówki czy ćwiartki.

Suszenie owoców w piekarniku

Owoce można wysuszyć w piekarniku, jednak jest to zadanie dość czasochłonne, wymagające od nas uwagi i cierpliwości. Zawsze istnieje też ryzyko, że się przypalą i całą partię trzeba będzie wyrzucić.

Zacznij od namoczenia owoców w soku z cytryny, miodzie lub wodorosiarczynie sodu. Potem ułóż je na blaszce w piekarniku. Owoce suszy się w temperaturze od 35 do 70°C przez kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Wszystko zależy od ilości wody w owocach, od tego, na jak grube kawałki zostały pokrojone, a także od ustawionej temperatury.

Suszarka do owoców

Jak suszyć owoce? Najlepiej skorzystać w tym celu z odpowiedniej suszarki do żywności. Takie urządzenia zakonserwują owoce, warzywa, grzyby, zioła, a nawet mięso w bezpieczny sposób. Jak to działa? Suszarka do owoców ma na spodzie zamontowaną grzałkę, a wentylator kieruje ciepłe powietrze w górę przez kolejne sitka, na których znajdują się produkty spożywcze. Zanim włożysz owoce do suszarki, musisz je oczywiście odpowiednio przygotować – w taki sam sposób, jak przed suszeniem w piekarniku.

Co jeszcze można suszyć w suszarce?

W suszarce możesz naturalnie suszyć też rozmaite warzywa (na przykład marchewkę, seler, buraki i groszek), które później będą stanowić zdrową przekąskę do filmu, czy grzyby, służące na przykład jako dodatki do sosów. Przed przystąpieniem do suszenia grzybów koniecznie sprawdź, czy nie są robaczywe. Potem oczyść je na sucho gąbką lub nożem. Następnie pokrój grzyby na większe kawałki i umieść w suszarce. Powinny być gotowe w ciągu sześciu godzin. Pamiętaj tylko, by przepłukać je przed spożyciem.

Dobrym pomysłem jest też suszenie ziół – tymianku, szałwii czy melisy – które można później dodawać do różnych potraw. W niektórych modelach suszarek można też przygotować mięso.

Suszarka do owoców – jak wybrać?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do owoców? Oto lista najważniejszych parametrów i funkcji dodatkowych, które ułatwią Ci cały proces suszenia.

Moc – im większa, tym szybsze i bardziej efektywne będzie suszenie produktów. Z tego powodu nie warto decydować się na suszarki o mocy poniżej 200 W. Najpopularniejsze sprzęty dysponują mocą w granicach 250-400 W.

Pamiętaj także, by zawsze dostosować moc do rodzaju umieszczonej w urządzeniu żywności; informacje na temat temperatury odpowiedniej dla różnych produktów powinny znajdować się w instrukcji dołączonej do suszarki.

Pojemność – sprawdź, jak wiele sit znajduje się w suszarce. Standardowe modele mają pojemność około 10 litrów i pięć sit, które można regulować. Sprawdź ich średnicę i wysokość (nie powinna być niższa niż 3 centymetry). Dobrze, jeśli są obrotowe, zagwarantuje nam to bowiem równomierne wysuszenie owoców.

Regulacja nadmuchu – ważne, by była kilkustopniowa i pozwalała ustawić odpowiedni nawiew, dopasowany do suszonych produktów.

Materiał – pojemniki z sitami powinny być wykonane z materiałów szczelnych i wytrzymałych, by ciepło nie uciekało na zewnątrz. Najlepiej też, jeśli są przezroczyste, by na bieżąco kontrolować stan suszonych produktów.

Łatwość czyszczenia – dobrze, gdy obudowę suszarki można rozłożyć, a sita wysunąć, co znacznie ułatwi ich mycie. Możesz też sprawdzić, czy części danego modelu można wkładać do zmywarki.

Funkcje dodatkowe

Zobacz też, czy wybrany przez Ciebie model ma funkcje dodatkowe. Przydatny może okazać się timer – wtedy wystarczy ustawić godzinę, o której urządzenie ma się wyłączyć. Czujnik ochroni suszarkę przed przegrzaniem, a termostat zadba o utrzymanie odpowiedniej temperatury.

suszone-jablka

Jaką suszarkę do owoców wybrać?

Wiesz już, jak suszyć owoce, ale nie masz pojęcia, jaka suszarka do owoców będzie najlepsza? Oto kilka najpopularniejszych modeli z naszego sklepu.

Suszarka do owoców, warzyw i grzybów Sencor SFD 4235WH

Suszarka o mocy 350 W i z pięcioma regulowanymi sitami o średnicy wynoszącej 32 cm. Temperaturę można regulować w zakresie 40-70°C. Urządzenie posiada również podświetlony wyświetlacz LED oraz zintegrowany wentylator z tubusem centralnym, co zapewnia równomierne suszenie wszystkich produktów.

Suszarka do owoców, warzyw i grzybów Saturn ST-FP0114

Suszarka pozwala nam na suszenie nie tylko owoców, warzyw i grzybów, ale również różnych rodzajów mięs czy chleba. 4-sitowa, o mocy 330 W, umożliwia płynną regulację temperatury od 40 do 70°C. Dodatkowo wyposażono ją w zabezpieczenie przed przegrzaniem, a także sygnalizację dźwiękową, która informuje o zakończeniu pracy. Ma również timer z funkcją automatycznego wyłączenia i funkcję turbo. Można nią sterować elektronicznie.

Suszarka do owoców, warzyw i grzybów Ravanson SD-2030

To model z pięcioma sitami o średnicy 27 cm i mocy wynoszącej 300 W. Ma dwa ustawienia temperatury, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz automatyczny wyłącznik. Wentylator zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i dba, by produkty były równomiernie wysuszone.

Suszarka do owoców, warzyw i grzybów MPM MSG-01

Urządzenie szybko i łatwo pozwoli nam wysuszyć rozmaite produkty spożywcze. Pięć przezroczystych sit o średnicy 28 cm można dowolnie regulować. Suszarka o mocy 250 W pracuje cicho, nie musisz się więc martwić, że przeszkodzi Ci w codziennych czynnościach – możesz ją zostawić włączoną nawet na noc. Wyposażona została w antypoślizgowe nóżki, dzięki czemu nie będzie się ślizgać na blacie.

Jak przechowywać suszone owoce?

Nie wiesz, jak przechowywać suszone owoce? W tym celu najlepiej zakupić szczelnie zamykane pojemniki, wykonane ze szkła lub sztucznego tworzywa. Powinny być przezroczyste – w ten sposób, bez podnoszenia pokrywki, zobaczysz, czy owoce nie zaczęły pleśnieć.

Wypełnione suszonymi owocami pojemniki należy trzymać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych. W takich warunkach powinny przetrwać co najmniej sześć miesięcy. Suszone owoce, po umieszczeniu w szczelnych plastikowych torbach, da się też mrozić, co pozwoli przedłużyć ich przydatność do spożycia. Niektóre produkty – na przykład suszone śliwki – można też trzymać w lodówce (oczywiście w zamkniętym pojemniku).

Dodane: 2019-08-27