Na wiosnę jest sporo powodów do zwiększenia aktywności fizyczne. Chęć poprawienia naszej formy przed wakacyjnymi wojażami, przygotowanie kondycyjne na górską wędrówką w długi weekend czy wykorzystanie coraz ładniejszej pogody. Kontuzje mogą uniemożliwić realizację tych planów, warto się przed nimi zabezpieczyć. Nawet powstałe w wyniku upadku otarcie naskórka na łokciu czy kolanie utrudni codzienne funkcjonowanie. W poważniejszej sytuacji odpowiednia ochrona zwiększy szansę na wyjście z wypadku poważniejszych urazów. Jaki kask rowerowy wybrać? Czy warto inwestować w ochraniacze? Z naszego poradnika dowiesz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

kask-rowerowy

Czy kask jest obowiązkowy?

Na początek zajrzyjmy w przepisy. Kodeks prawa drogowego nie precyzuje, czy rowerzysta jest zobowiązany do noszenia kasku. Od 2018 roku trwają prace nad wprowadzeniem konieczności zakładania kasku przez najmłodszych rowerzystów. Niezależnie jednak od przepisów noszenie kasku jest po prostu bezpieczniejsze. Nawet przy niegroźnym upadku istnieje ryzyko, że Ty lub Twoje dziecko uderzycie głową w krawężnik, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Kask rowerowy pozwala ich uniknąć.  

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Kask musi być przede wszystkim wygodny, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Do sprawdzenia obwodu głowy użyj taśmy krawieckiej. Zmierz nią głowę, zwracając uwagę, żeby miarka nie przylegała za bardzo do skóry. Zbyt ciasny kask będzie uciskał skronie i powodował ból. Mierz obwód głowy 1-2 centymetry nad linią brwi oraz tuż nad uszami, ponieważ w tym miejscu obwód głowy jest najszerszy. Po pierwszym założeniu nawet najlepiej dopasowany kask może wydawać się ciasny. Kiedy jednak wewnętrzne wkładki dopasują się do kształtu głowy, dyskomfort ustąpi.

Czapeczka pod kask

Większość kasków posiada dobre właściwości termoregulacyjne, nie ma zatem potrzeby zakładania dodatkowej warstwy w chłodniejsze dni. Jeśli zamierzasz nosić pod kaskiem czapeczkę kolarską dla dodatkowej ochrony przed słońcem, pamiętaj, by dodać 1 centymetr do zmierzonego obwodu.

Kaski rowerowe dostępne w Neo24:

 

Jak prawidłowo założyć kask?

Zasłonięte czoło

Prawidłowo założony kask nie powinien zasłaniać nam oczu, ale musi zakrywać czoło, bo tylko w ten sposób ochroni cię w razie ewentualnego wypadku.

Stabilne mocowanie

Kask rowerowy nie może przesuwać się w trakcie jazdy, dlatego szalenie ważne jest jego poprawne zapięcie. Wyreguluj rozmiar za pomocą umieszczonych z tyłu pokręteł i dopasuj paski boczne do uszu, aby mieć pewność, że kask dobrze leży.

Zawsze zapięty

Pamiętaj, żeby zawsze zapinać kask, bo tylko to zagwarantuje, że utrzyma się na swoim miejscu, jeśli upadniesz. Troczki nie powinny być zapięte zbyt ciasno – wyreguluj je tak, by między szyję a pasek zapięcia dało się włożyć palec.

Kask rowerowy dla dziecka

Na nieszczęśliwy wypadek szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy, którym brak koordynacji ruchowej. Dlatego jeszcze przed zakupem pierwszego rowerka zastanów się, jaki kask rowerowy wybrać dla dziecka. W ten sposób zapewnisz mu bezpieczne warunki do oswajania się z jednośladem, a także przyzwyczaisz je do noszenia kasku w przyszłości.

Nie tylko na rower – kiedy jeszcze użyjesz kasku?

Jesteś pasjonatem wrotkarstwa i jazdy na hulajnodze? Sprzęty te uchodzą na ogół za bezpieczniejsze niż rower. Ani powracające z modą na retro wrotki, ani hulajnogi napędzane siłą mięśni nie pozwalają osiągnąć prędkości większej niż 20 km/h, jednak nawet przy stosunkowo niewielkiej szybkości nagłe hamowanie może skończyć się wywrotką. Zabezpieczenie głowy uchroni Cię w takiej sytuacji przed urazem. 

Kaski i ochraniacze w Neo24.

Ochraniacze – czy warto?

W trakcie jazdy na łyżworolkach lub hulajnodze najczęstszymi urazami są skręcenia nadgarstków i bolesne otarcia naskórka na łokciach i kolanach. W arsenale akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo podczas wiosennych aktywności powinny znaleźć się również te, które służą do ochrony kończyn.

Ochraniacze w Neo24:

Wrażliwe miejsca: nadgarstki

Pierwsza przejażdżka na nowych łyżworolkach. Wstajesz niepewnie, ale szybko łapiesz równowagę. Metra za metrem rozpędzasz się, czujesz się coraz pewniej. Nieprędko się zatrzymasz. Nagle na Twojej drodze pojawia się pies. Gwałtownie hamujesz. Przewracasz się i automatycznie podpierasz dłońmi, nic poważnego się nie stało. Niestety, skóra jest mocno poobcierana, i już wiesz, że gojenie potrwa. Masz też wrażenie, że nadgarstek boli bardziej, niż powinien. Brzmi jak sytuacja, której wolisz uniknąć? Zaopatrz się w ochraniacze na nadgarstki. Zabezpieczą wewnętrzną skórę dłoni i zwiększą stabilizację nadgarstka. Dzięki temu jazda na rolkach nie skończy się wizytą na pogotowiu.

Wrażliwe miejsca: łokcie i kolana

Zadrapania naskórka na łokciach i kolanach goją się znacznie dłużej niż na innych częściach ciała. Skóra w tych miejscach, ze względu na bliskość zginających się stawów, jest stale naciągana i nie ma możliwości szybko się zregenerować. Niełatwo jest też założyć opatrunek, ponieważ będzie się osuwał i dodatkowo podrażniał uszkodzony naskórek. Dlatego też, jeśli uprawiasz sporty, w których jesteś szczególnie narażony na upadek, koniecznie zakładaj ochraniacze na łokcie i kolana. 

ochraniacze-na-rolki

Podsumowanie

Uprawianie sportów poprawia kondycję, podnosi poziom endorfin, sprawia, że czujemy się pełni energii. Siadając za kierownicą roweru czy zakładając łyżworolki, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w akcesoria zapobiegające urazom, dzięki którym będziemy również bezpieczni.

 

Dodane: 2019-04-10