Klawiatura i mysz to bardzo ważne urządzenia dla każdego gracza. To dzięki nim możliwe jest osiąganie zadowalających wyników w internetowych rozgrywkach. Ważne jednak, by klawiatura i mysz były dostosowane do potrzeb danego zawodnika i oferowały możliwie największy komfort, podczas długich sesji. Z tego tekstu dowiesz się, jakie klawiatury oraz myszy gamingowe są najlepsze do długotrwałego grania.

stanowisko gracza

Poznaj 3 rodzaje klawiatur gamingowych

Na samym początku rozważań, musisz zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie najlepszy? W tym wypadku bardzo duże znaczenie mają indywidualne preferencje gracza. Do wyboru masz trzy typy sprzętu:

Klawiatury  mechaniczne

Uchodzą za najlepszy sprzęt do profesjonalnego gamingu. Ich głównymi cechami są solidne wykonanie oraz oddzielny mechanizm, odpowiadający za działanie każdego klawisza. Najpopularniejsze przełączniki w klawiaturach mechanicznych to Cherry MX oraz Kalih. Poszczególne modele przełączników różnią się od siebie siłą nacisku, jaka jest wymagana do aktywacji konkretnego klawisza oraz specyficznym „kliknięciem”.  

Poznaj najczęściej spotykane przełączniki Cherry MX!

Cherry MX Red – najpopularniejsze przełączniki stosowane w klawiaturach dla graczy. Ich działanie jest liniowe, a cecha charakterystyczna to mała siła nacisku potrzebna do aktywacji.

Cherry MX Blue – w tym przełączniku wyraźnie słyszalny jest moment aktywacji. Wśród graczy panuje opinia, że Cherry MX Blue jest idealny dla osób, które generują dużo tekstu. Jest to najgłośniejszy spośród przełączników Cherry MX.

Cherry MX Brown – najbardziej uniwersalny przełącznik, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w grach, jak i codziennym użytkowaniu. Cherry MX Brown to również stosunkowo duża siła potrzebna do aktywacji.

Pamiętaj, że każda klawiatura mechaniczna generuje głośny dźwięk, który może być uciążliwy dla innych domowników, szczególnie podczas zaciętych nocnych sesji. Bierz to pod uwagę, wybierając klawiaturę!

Klawiatury  membranowe

Najpopularniejsze i najtańsze klawiatury dla graczy. Ich działanie opiera się na specjalnie skonstruowanych membranach, na które nakładane są gumki. Po wciśnięciu klawisza gumki dociskają membranę, aktywując pożądane działanie. Zaletą tych klawiatur jest cicha praca. Niestety są one jednak dużo mniej żywotne niż „mechaniki”. Co więcej, po jakimś czasie użytkowania możliwe jest wystąpienie różnic w czuciu oraz odbiciu konkretnych klawiszy. Klawiatury membranowe można kupić już od 20 zł, co sprawia, że tego typu rozwiązania są niezwykle przystępne dla każdego gracza.

Klawiatury  hybrydowe

Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy klawiaturami mechanicznymi a membranowymi. Ten rodzaj sprzętu gamingowego łączy w sobie wszystkie zalety obu urządzeń. Niestety, jeżeli chodzi o ceny, to są one zbliżone do najlepszych klawiatur mechanicznych.  W zamian jednak dostajesz cichą pracę i wysokie osiągi. 

klawisze

Z kablem, czy bez?

Sposób, w jaki Twoja klawiatura łączy się z komputerem, ma ogromny wpływ na jej wydajność oraz osiągi. Utarło się przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem są klawiatury bezprzewodowe, ale dla zapalonego gracza nie jest to już takie oczywiste. W przypadku, gdy zależy Ci na bardzo szybkiej reakcji oraz pewności połączenia, zdecyduj się na klawiaturę z kablem. Większość tego typu urządzeń wykorzystuje port USB 2.0, dzięki czemu raportowanie wynosi nawet 1000 Hz (1ms). 

czerwona klawiatura

Dodatkowe funkcje

Klawiatura dla graczy musi być przede wszystkim funkcjonalna i wyposażona w dodatkowe funkcje, ułatwiające rozgrywkę. Najpotrzebniejsze z nich to:

- Tryb Gaming

Niezwykle przydatny tryb dla każdego gracza. Dzięki tej funkcji wszystkie akcje mogące spowodować wyjście z gry są zablokowane. Chodzi o klawisz Windows, kombinacje Alt +  F4, Alt + TAB i kilka innych.

- Anti-Ghosting

Funkcja, którą bezwzględnie powinna posiadać każda klawiatura gamingowa. Ten tryb pozwala na wciskanie wielu klawiszy jednocześnie bez efektu blokowania urządzenia.

- Nagrywanie makr

Jeżeli narzekasz na zbyt duże opóźnienia, nagrywanie makr jest właśnie dla Ciebie. Wykorzystując tę funkcję, możesz zapisać całe sekwencje wciśniętych klawiszy i aktywować je jednym przyciskiem. Pamiętaj jednak, że w wielu grach sieciowych stosowanie makro nie jest mile widzianą praktyką, często postrzeganą jako rodzaj oszustwa.

- Programowanie klawiszy

Daje możliwość przypisania akcji do konkretnego klawisza i tworzenia przydatnych skrótów.

- Podświetlenie

Dla większości graczy jest to tylko estetyczny dodatek, ponieważ podczas rozgrywki nie muszą skupiać swojej uwagi na klawiaturze. Dla mniej wprawionych miłośników wirtualnej rozrywki podświetlenie może się jednak okazać dużą pomocą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Twoja klawiatura musi być przede wszystkim wygodna. Szukaj urządzeń wyposażonych w specjalne podkładki pod nadgarstki, dzięki którym jeszcze dłużej będziesz mógł cieszyć się rozgrywką bez bólu dłoni. Zwróć również uwagę na profil klawiszy i kąt ich nachylenia. Dla graczy najlepszy jest wysoki profil, który gwarantuje duży skok i jeszcze lepsze czucie wciskanych klawiszy. Dodatkowo minimalizuje ryzyko ześlizgnięcia się palca z konkretnego przycisku.  Jeżeli często podróżujesz ze swoim sprzętem, zaopatrz się w klawiaturę bez bloku numerycznego. Dzięki temu urządzenie nie zajmie dużo miejsca i będzie wyraźnie lżejsze niż tradycyjne rozwiązania. 

stanowiska dla graczy

Jak wybrać mysz gamingową?

Jakość myszy ma również bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o komfort rozgrywki. Wybierając urządzenie, koniecznie zwróć uwagę na to, czy urządzenie zapewnia:

wygodny chwyt

dobre odwzorowanie ruchu dłoni

możliwość przypisywania akcji do przycisków

płynny ruch

Przewodowa, czy bezprzewodowa?

Do niedawna standardem były rozwiązania z kablem, ale rozwój technologii sprawił, że myszy radiowe są wystarczające do gamingu. Pamiętaj jednak, że zasięg nie powinien być mniejszy niż 5 metrów. Jeżeli jednak zdecydujesz się na mysz przewodową, zadbaj o to, by mieć swobodę ruchu minimum 35 cm w każdą stronę.

mysz przewodowa

Mysz laserowa, czy optyczna?

W tym wypadku wybór jest bardzo prosty. Jeżeli myślisz poważnie o graniu, powinny interesować Cię tylko myszy laserowe. Są dużo bardziej precyzyjne i działają na różnorodnych powierzchniach. Nie daj się, więc zwieść niską ceną rozwiązań optycznych, ponieważ nie są one idealnym rozwiązaniem gamingowym.

Jak czuła powinna być mysz dla graczy?

W gamingu najważniejsza jest czułość. Nie licz na to, że mysz o czułości 1200 DPI będzie dobrze spisywać się podczas internetowych rozgrywek. Wybieraj tylko urządzenia powyżej 1800 DPI. Zasada jest prosta – im wyższa czułość, tym lepsza precyzja. Pamiętaj też, że nie każda mysz nadaje się do wszystkich gier.  Gry turowe wymagają mniejszej dynamiki niż nowoczesne FPP.

Tworzenie profilu przycisków

Mysz, którą wybierzesz, powinna mieć możliwość programowania klawiszy i tworzenia profili. Dzięki temu będziesz mógł przypisywać konkretne akcje do przycisków i zapisywać je. Zazwyczaj do urządzenia jest dołączona płyta z oprogramowaniem, pozwalającym na zarządzanie wszystkimi elementami myszy. 

mysz dla gracza

Dodane: 2017-11-22