Pralka to podstawowy sprzęt niemal każdego gospodarstwa domowego. Ciężko znaleźć osobę, która wyobraża sobie dom lub mieszkanie pozbawione tego sprzętu. Na rynku jednak dostępnych jest tak wiele rodzajów pralek, różniących się od siebie budową, programami oraz funkcjami dodatkowymi, że czasami ciężko się przyswoić wszystkie informacje. Przygotowaliśmy ten poradnik, by ułatwić Ci kupno pralki i pokazać, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego ważnego urządzenia. Zaczynamy!

kobiata i mezczyzna wybieraja pralke

Bez planu nic nie zdziałasz

Kupno pralki to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona głębszym zastanowieniem. Na samym początku musisz określić, ile masz miejsca w łazience. Możesz wybrać pralkę:

Do zabudowy

 Wolnostojącą

Ładowaną od góry

Ładowaną od przodu

Pralko-suszarkę

Podczas planowania pamiętaj o tym, że pralka nie może stać bezpośrednio przy ścianie, ponieważ przyłącze wody zazwyczaj ma od 6 do 8 cm. Przed wyprawą do sklepu zaopatrz się, więc w miarkę i zmierz dokładnie, jaką przestrzenią dysponujesz. Dobrze będzie, jeśli zapiszesz sobie też wymiary starej pralki. Unikniesz dzięki temu nieporozumień i konieczności zwrotu zakupu, ze względu na niedopasowanie.

1. Jaki typ pralki wybrać?

W tej kwestii wiele zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań oraz miejsca, jakim dysponujesz. Najczęściej w sklepach możesz znaleźć:

• Pralki ładowane od przodu

Ich głębokość zazwyczaj mieści się w zakresie 50 -65 cm. Ten rodzaj pralek jest najczęściej wybierany przez polskie rodziny. Klasyczne urządzenia są wygodne w obsłudze i mieszczą się w większości łazienek.

• Pralki slim

Są to pralki przeznaczone dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca, ale cenią sobie sposób ładowania od przodu. Te urządzenia mają zazwyczaj mniejszą pojemność, a ich głębokość to 39,9 – 49 cm. 

• Pralki ładowane od góry

Coś dla właścicieli kawalerek, dla których liczy się każdy centymetr wolnej powierzchni. Ten rodzaj pralek jest bardzo wygodny ze względu na metodę ładowania od góry, która pozwala zaoszczędzić wiele miejsca, szczególnie w małej łazience. Standardowa głębokość tych rozwiązań to 60 cm.

• Pralko-suszarki

Szczególnie przydatne w przypadku mieszkań bez warunków do suszenia ubrań. Dzięki pralko-suszarce Twoje pranie będzie nie tylko czyste, ale i suche. Tego typu urządzenia przypominają wyglądem klasyczne pralki, ale różnią się nieco budową. Najczęstsza głębokość pralko-suszarki to 60 cm. 

2. Co z pojemnością?

Głównym aspektem decydującym o tym, jaką pojemność wybierzesz, powinna być liczebność Twojej rodziny oraz częstotliwość prania. Przyjmuje się więc, że pojemność pralki dla singla to 4-5 kg (przy mniej niż 4 praniach w tygodniu), dla rodziny 2+1 to 6-7 kg (od 4 do 6 prań w tygodniu), a dla rodziny 2+2 lub większej, pojemność powinna wynosić powyżej 7 kg (więcej niż 6 prań w tygodniu). 

pojemnosc bebna pralki

3. Jaki bęben?

Efektywność prania zależy przede wszystkim, od jakości pracy i budowy bębna. Obecnie na rynku znajdziesz trzy rodzaje tych elementów:

• Bęben diamond – ma mniejsze otwory niż standardowe rozwiązania. Idealnie sprawdza się przy delikatnym praniu i niweluje ryzyko zaciągnięcia się ubrań do otworów pralki.

• Bęben o strukturze miodu – pranie przesuwa się po bębnie bardzo delikatnie ze względu na ścianę wody, tworzoną pomiędzy ubraniami a ściankami bębna.

• Bęben w kształcie kropli – ta konstrukcja sprawia, że podczas obrotów w lewo prane są delikatne ubrania, a przy obrotach w prawo odzież wymagająca nieco bardziej zdecydowanych zabiegów.

beben pralki

4. Prędkość wirowania

Zasada jest prosta – im wyższa prędkość wirowania, tym suchsze pranie. Jest jednak jeden haczyk, ponieważ wirowanie z dużą prędkością sprawia, że ubrania są bardziej pogniecione i trudniejsze w prasowaniu. Szukaj raczej rozwiązań, które oferują możliwość regulacji wirowania.

wirowanie

5. Klasa energetyczna

Jak wszystkie inne urządzenia AGD, pralka musi mieć naklejoną informację o klasie efektywności energetycznej. Oznacza ona roczne zużycie energii wyrażone w kW/h. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni efektywności energetycznej: A+++, A++, A+, A, B, C, D. Ze względu na cenę urządzeń w klasie A+++, najlepszym rozwiązaniem jest pralka w klasie A++ lub A+. W warunkach domowych sprawdzi się idealnie. 

6. Pobór wody

Klasa energetyczna to nie wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę. Równie ważny jest pobór wody podczas jednego prania. Zazwyczaj mieści się on w zakresie od 11 do 94 litrów. Im mniejszy pobór wody, tym lepiej.

7. Hałas

Zazwyczaj pralka jest najgłośniejszym urządzeniem w całym domu. Hałas, jaki może emitować podczas wirowania to 72-79 dB. To, jak głośne jest konkretne urządzenie, powinno być czytelnie zobrazowane na etykiecie energetycznej. Jeżeli zależy Ci na tym, by pralka była cicha, bo np. robisz pranie w nocy, wybierz urządzenie o najniższym poziomie hałasu. 

sluchawki halas

8. Jakie programy powinna mieć Twoja nowa pralka?

Podczas wyboru sprawdź koniecznie, czy nowa pralka posiada wszystkie podstawowe programy, takie jak:

Opóźnienie startu

Pranie ekspresowe

Wydłużone płukanie

Program do koszul

Pranie wstępne

Program do wełny i delikatnych tkanin

Tryb dla alergików

Producenci prześcigają się z rozszerzeniem bazy podstawowych funkcji o dodatkowe programy, mające ułatwić użytkowanie pralki. Najpopularniejsze z nich to:

• Kontrola piany – jeżeli w bębnie będzie zbyt dużo piany, urządzenie samo zdecyduje, czy potrzebne jest dodatkowe płukanie.

• Równomierne rozmieszczenie wsadu – zapobiega przesuwaniu się pralki podczas pracy.

• Automatyczny pobór wody – urządzenie, na podstawie ilości włożonych ubrań, zdecyduje, ile potrzebuje wody do efektywnego prania.

• Aqua spray – ubrania są zraszane z góry, co sprawia, że detergenty są równomiernie rozprowadzane.

• Zabezpieczenie przed zalaniem – mechanizm uniemożliwiający przypadkowe otwarcie drzwiczek podczas prania. Jest to ochrona przed zalaniem łazienki.

• Ecco Bubble – urządzenie łączy proszek, wodę i powietrze, tworząc delikatną, ale skoncentrowaną pianę. Wnika ona w ubrania 40 razy szybciej.

• AddWash – możliwość dołożenia ubrań do prania nawet podczas pracy. Pralka jest wyposażona w dodatkowe drzwiczki.

• Pranie parą – szybkie odświeżenie ubrań dzięki parze wytworzonej w bębnie pralki.

• Współpraca ze smartfonem – nowoczesne pralki mają możliwość zdalnego włączenia poprzez aplikację obsługiwaną smartfonem.

• Elektroniczny wyświetlacz – dzięki niemu będziesz zawsze wiedzieć, na jakim etapie jest Twoje pranie. 

9. Co zrobić ze starą pralką?

Według obowiązującego prawa sklep, w którym kupujesz nową pralkę, jest zobligowany do odebrania od Ciebie starego urządzenia. Musisz jednak pamiętać, by "pralka do oddania" była odłączona od instalacji wodnej i elektrycznej oraz pozbawiona jakiejkolwiek wody w bębnie. 

stara pralka

Dodane: 2018-04-15