Internet gości już niemal w każdym domu, a korzystanie z niego jest stałym elementem naszego życia. W tym poradniku dowiesz się jak wybrać router, czyli urządzenie do współdzielenia sygnału Wi-Fi. Opowiemy Ci o cechach współczesnych routerów i pomożemy wybrać ten, który spełni Twoje oczekiwania. Zaczynamy!

router na biurku

Router, czyli co?

Według książkowej definicji router to urządzenie, którego zadaniem jest przekazywanie pakietów pomiędzy sieciami komputerowymi. Tyle teorii. Jeżeli chcesz, by w Twoim domu dostępny był Internet Wi-Fi i żeby można było podłączyć się do sieci zarówno przy wykorzystaniu komputera, komórki, jak i telewizora, router jest czymś, czego potrzebujesz. Oprócz rozdzielania sygnału internetowego możesz również wykorzystać urządzenie do udostępniania drukarek oraz dysków. 

Skąd bierze się Internet w Twoim domu?

Możliwości jest kilka. Internet dostarczają różnego rodzaju operatorzy, którzy korzystają z kilku technologii (przewodowych i bezprzewodowych). Najpopularniejsze z nich to:

 ADSL
 VDSL
 xDSL
 3G/LTE

Od czego zacząć?

Na samym początku musisz określić typ złącza. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić przed zakupem routera. Najłatwiej jest sprawdzić końcówkę kabla podłączonego do komputera. Możesz również przejrzeć umowę lub instrukcje, które otrzymałeś od swojego operatora. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje podłączenia:

• Skrętka z końcówką RJ-45 – wykorzystywana przez większość sieci osiedlowych lub operatorów telewizji.

• Linia telefoniczna RJ-11 - router oprócz standardowego wejścia musi posiadać również wbudowany modem ADSL2+.

• Modem Internetu mobilnego – Twój router powinien być wyposażony w wejście USB oraz gniazdo kart SIM.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera?

Router  z dwoma antenami

1. Przepustowość Wi-Fi

Tworząc w domu bezprzewodową sieć Wi-Fi, musisz przygotować się na to, że transfer danych może być ograniczony. Żeby maksymalnie wykorzystać to, co oferuje Ci operator, musisz zaopatrzyć się w urządzenie wspierające najnowszy standard 802.11n. Dzięki temu przesył dużych danych nie będzie trwać zbyt długo.

2. Dual Band

Jeżeli zależy Ci na dobrej przepustowości łącza i większym zasięgu, zainteresuj się routerem, który obsługuje standard IEEE 802.11n i działa dwuzakresowo (2.4 i 5 GHz). Wybierz również urządzenie dające możliwość transmisji danych na obu pasmach.  Dzięki temu w momencie, gdy jedno pasmo ulegnie zakłóceniom, drugie będzie mogło przejąć jego zadania. 

3. Rodzaj anteny

Każdy router, niezależnie od technologii, w której pracuje posiada antenę.  To właśnie od niej zależy jakość i zasięg sygnału Wi-Fi. Najpopularniejsze rozwiązania to:

• Antena wewnętrzna – antena jest wbudowana bezpośrednio w urządzenie i gwarantuje duży zasięg Wi-Fi.
• Antena zewnętrzna (odkręcana) – rozwiązanie wygodne ze względu na to, że w przypadku niewystarczającego sygnału zawsze możesz dokupić antenę o lepszych parametrach.

Często można też się spotkać z całymi zestawami anten, które pomagają w pozbyciu się problemu martwych stref. Najbardziej popularnym i najefektowniejszym jest system 3x3, czyli 3 anteny wysyłające i 3 odbierające. 

diody w routerze

4. Obsługa kart SIM

Bardzo ważna funkcja dla każdego, kto korzysta z Internetu mobilnego. W przeciwieństwie do urządzeń z portami USB, routery ze slotem SIM są wygodniejsze, ponieważ nie potrzebują żadnego dodatkowego osprzętu. Nie zapomnij sprawdzić, czy router, który Cię interesuje obsługuje technologie 3G, 4G i LTE. 

5. Port USB

Jeśli zależy Ci na tym, by udostępniać w swojej sieci drukarkę lub dysk twardy, koniecznie wybieraj urządzenia z wbudowanym portem USB.

6. Dodatkowe oprogramowanie

Niemal każdy router, który jest dostępny na rynku, posiada zainstalowane oprogramowanie, które pomaga w szybkiej konfiguracji. Niektórzy producenci przygotowali jednak coś dla zaawansowanych użytkowników i dali możliwość „doinstalowania” dodatkowych aplikacji. Mogą one podnieść bezpieczeństwo lub pozwolić na podzielenie łącza dla konkretnych programów, protokołów lub komputerów. 

7. Ochrona zasobów

Router powinien obsługiwać szyfrowanie WPA2 z wykorzystaniem AES.  Pamiętaj, by unikać (wciąż dostępnych) urządzeń wspierających WEP. Dobrze też, gdy router ma wbudowany firewall. Dzięki temu nie będziesz obawiać się ataków hakerskich DoS i DDos.

 8. Sieci gościnne

Możliwość stworzenia sieci dla gości, którzy będą mogli korzystać z Twojego łącza, ale nie uzyskają dostępu do sieci domowej i zgromadzonych w niej zasobów.

Dodane: 2018-02-25