kobieta suszy wlosy

Suszarka do włosów to sprzęt, który gości niemal w każdej łazience. Codziennie miliony osób korzystają z tego urządzenia, które pozwala im wysuszyć i wymodelować włosy. Suszarka do włosów w obecnych czasach nie służy juz tylko do suszenia, ale i do stylizacji, dlatego jej wybór powinien być jak najbardziej świadomy - dobrze dobrana suszarka pozwoli nie tylko ułożyć włosy, ale też zadbać o ich kondycję. Dzięki temu tekstowi dowiesz się, jak wybrać idealną suszarkę do Twoich włosów i cieszyć się nienaganną fryzurą każdego dnia.

Jaki rodzaj suszarki wybrać?

Zasadniczo na rynku dostępne są trzy rodzaje suszarek do włosów. Różnią się rozmiarami, funkcjami i mocą. Do wyboru masz:

  suszarki profesjonalne – najczęściej wykorzystywane w salonach fryzjerskich i przez wyspecjalizowanych stylistów. Zazwyczaj urządzenia z tej kategorii dysponują dużą mocą i są o wiele wytrzymalsze niż suszarki typowo domowe.

  suszarki turystyczne – są kompaktowe i można je składać - sprawia to, że są idealne w podróży. Niestety, często w parze z małymi wymiarami idzie niezbyt duża moc i niewiele funkcji dodatkowych.

✓  suszarki domowe – najbardziej „pojemna” kategoria suszarek do włosów. Wśród rozwiązań do domu znajdziesz zarówno proste urządzenia, jak i takie z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Cechy dobrej suszarki do włosów - co wiedzieć przed kupnem?

Moc suszarki

Podstawowy parametr, który wpływa na szybkość suszenia. Zwróć uwagę na to, jakie masz włosy i dobierz do nich moc. Im gęstsze włosy, tym większa moc będzie potrzebna. Na rynku najczęściej spotkasz się z urządzeniami o mocy od 1200 do 2400 W. Pamiętaj też, że od długiego suszenia gorącym powietrzem dużo lepsze jest suszenie chłodnym lub ciepłym strumieniem powietrza.

Siła strumienia powietrza

Standardowe urządzenia posiadają od 2 do 5 stopni regulacji tego parametru. Dzięki temu możesz dostosować siłę nawiewu do wymagań Twoich włosów i tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Do modelowania potrzebny jest dużo słabszy nawiew niż do tradycyjnego suszenia.

Regulacja temperatury

Sprawdź, czy suszarka posiada funkcję regulacji temperatury. Możliwość manipulacji temperaturą jest bardzo przydatna - wpływa na szybkość suszenia i trwałość stylizacji, niska temperatura zmniejsza też negatywne efekty suszenia. 

Powłoka ochronna

Wiadomo, że suszenie nie wpływa zbyt dobrze na włosy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest czynnością, bez której wielu osobom ciężko by się żyło. Właśnie dlatego producenci stosują w swoich urządzeniach różnego rodzaju powłoki mające chronić włosy. Do najpopularniejszych należą powłoki:

✓ ceramiczne – umożliwiają równomierne rozłożenie ciepła, co uodparnia włos na nagłe zmiany ciepła

✓ turmalinowe – tego typu powłoki pomagają zniwelować problem elektryzowania się włosów

Budowa

Ten aspekt jest bardzo często pomijany przy wyborze suszarki, a wbrew pozorom ma ogromny wpływ na komfort użytkowania. Wybieraj modele z antypoślizgowym uchwytem - wygodniej będzie Ci trzymać suszarkę. Sprawdź też, czy nie jest za ciężka.

Nakładki do modelowania

Jeżeli szukasz suszarki, która długo Ci posłuży i spełni wszystkie oczekiwania, koniecznie skup się na urządzeniach z dołączonymi nakładkami. Te elementy pozytywnie wpływają na stan włosów i przydają się podczas modelowania fryzury. Najczęściej spotykane nakładki to:

✓  koncentrator – pozwala na skupienie strumienia powietrza. Rozpoznasz go po końcówce z wąską szczeliną

✓  dyfuzor – krótka końcówka, której zadaniem jest nadanie włosom objętości i podkreślenie skrętu. Długa odmiana tej nasadki unosi włosy u nasady

✓  nakładka do prostowania – płytka ceramiczna, która prostuje włosy podczas suszenia

Funkcje dodatkowe

Dobrze, gdyby suszarka, którą chcesz kupić, posiadała dodatkowe funkcje poprawiające jej wydajność i wpływające na kondycję włosów. Zwróć uwagę na:

nawiew zimnego powietrza – idealny przy modelowaniu fryzury

możliwość schowania kabla w uchwycie – koniec z plączącym się i trudnym w przechowywaniu kablem

jonizację – dzięki której włosy nie będą się elektryzować. Suszarka wytwarza jony ujemne, które zamykają łuskę włosa

tryb turbo – dynamiczne przejście na najwyższą prędkość nadmuchu

tryb do włosów farbowanych – kolor nie będzie blednąć i pozostanie dłużej intensywny

zmiana pozycji suszenia – pozwala na zmianę tradycyjnego chwytu urządzenia

czujnik podczerwieni – suszarka samodzielnie dobiera temperaturę suszenia w zależności od stanu włosów

ochrona przed przegrzaniem – dzięki tej funkcji suszarka wyłączy się, gdy będzie zbyt nagrzana i ponownie włączy po ostygnięciu

suszarka do wlosow

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci przy wyborze odpowiedniej suszarki dla siebie. Pamiętaj - dzięki suszeniu nie tylko układasz włosy, ale i dbasz o ich kondycję!

Dodane: 2018-05-13