Nawet jeśli na co dzień nie przykładasz wielkiej uwagi do tego, czy Twoje ubrania są wyprasowane, zdarzają się sytuacje, kiedy nie można się obejść bez żelazka. Co zrobić, by prasowanie nie było dla nas przykrym obowiązkiem? Jakie żelazko kupić i czym się kierować przy jego wyborze? Jak dbać o to urządzenie, by służyło nam jak najdłużej? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

kobieta-z-zelazkiem

Jakie żelazko kupić? Istotne parametry.

Stopa żelazka

Stopa jest najważniejszą częścią każdego żelazka. To od jej kondycji zależy komfort prasowania (czyli brak przywierania, łatwość przesuwania). Najczęściej spotykane w sklepach rozwiązania to:

Stopa stalowa – najpopularniejszy materiał, który niestety ma niezbyt dobry poślizg i jest trudny w czyszczeniu. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy prasowaniu w pobliżu metalowych elementów koszul lub spodni.

Stopa teflonowa i aluminiowa – mają bardzo dobry poślizg i nie powodują „błyszczenia się” tkanin. Są jednak podatne na uszkodzenia.

Stopa ceramiczna – charakteryzują ją niezwykła wytrzymałość, dobry poślizg oraz łatwość prasowania. Niestety, stopy z tego materiału są trudne w czyszczeniu.

Stopa emaliowana – ma bardzo dobry poślizg, jednak ten materiał jest podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Stopa szafirowa i tytanowa – świetny poślizg, trwałość i niezwykła odporność na zarysowania to główne cechy tych materiałów. Nie ma również problemu z ich czyszczeniem.

Stopa granitowa – gwarantuje łatwe prasowanie, jest też prosta w czyszczeniu.

Bardzo często można też spotkać się ze stopami wykonanymi z połączonych materiałów. Dzięki temu możliwe jest wydobycie z nich tego, co najlepsze.

Moc

Standardowe żelazka mają moc ok. 2000 W; lepiej jednak wybrać takie dysponujące mocą 2400 W lub większą. Nagrzanie urządzenia nie zajmie wtedy więcej niż kilkanaście sekund, co przyda Ci się, zwłaszcza jeśli prasujesz rzeczy w pośpiechu rano, kiedy liczy się każda minuta.

Generator pary

To bardzo istotna funkcja, para bowiem ułatwia i znacznie przyśpiesza prasowanie. Włókna tkaniny są rozluźnione, dzięki czemu o wiele szybciej pozbędziesz się z pozoru trudnych zagnieceń. Przy zakupie urządzenia z generatorem zadbaj, by natężenie wytwarzania pary nie było niższe niż 40 g/min.

Sprawdź też, w jaki sposób na stopie rozmieszczone są otwory na parę wodną. Najlepiej, gdy jest ich dużo i są ułożone w kilku rzędach na całej długości. Dzięki temu para jest równomiernie rozprowadzana, a prasowanie staje się o wiele łatwiejsze.

Zbiornik na wodę

Upewnij się, że pojemnik na wodę będzie wystarczająco duży. Nie kupuj modeli z pojemnikami mniejszymi niż 350 ml. Pamiętaj jednak, że im większa pojemność, tym cięższe będzie urządzenie, co na dłuższą metę może okazać kłopotliwe.

Kabel

Zapewne nieraz irytował Cię plączący się kabel od żelazka i wydaje Ci się, że idealnym rozwiązaniem tego problemu byłoby żelazko bezprzewodowe. Faktycznie, takie urządzenia są bardziej mobilne i nie musisz się martwić, czy kabel dosięgnie gniazda. Pamiętaj jednak, że ich wydajność jest niższa niż w przypadku urządzeń przewodowych, a cały proces prasowania trwa znacznie dłużej.

Jeśli zdecydujesz się na żelazko przewodowe, koniecznie sprawdź, jak wygląda połączenie kabla z żelazkiem. Najlepiej, jeżeli będzie zbudowane na tzw. „kulce”. W innym wypadku miejsce połączenia szybko zacznie się przecierać, co może doprowadzić do awarii żelazka.

Dodatkowe funkcje i nakładki

Nowoczesne żelazka są coraz częściej wyposażone w funkcje ułatwiające prasowanie . Najpopularniejsze z nich to: blokada kapania, zapobieganie osadzania się kamienia, uderzenie pary, wyświetlacz LCD, samoczynne wyłączenie czy ciągłe wytwarzanie pary.

Coraz częściej można też spotkać modele żelazek z dołączonymi nakładkami do prasowania wymagających materiałów, takich jak jedwab, satyna lub ubrania z gumowymi wstawkami. Najbardziej przydatne nakładki to stopa przeciwpołyskowa i stopa obniżająca temperaturę prasowania.

Łatwość czyszczenia żelazka

Czysta stopa żelazka to gwarancja efektywnego prasowania. Na szczęście większość nowych urządzeń ma funkcję samooczyszczenia i usuwania kamienia z otworów parowych. Wybierz żelazko wyposażone w system czyszczenia, a unikniesz wprasowywania brudu w ubrania.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak wyczyścić żelazko.

Jak prasować?

Skoro już wiesz, jakie żelazko wybrać, warto przy okazji poznać kilka zasad dotyczących prasowania. Dzięki temu nie popełnisz żadnych błędów i nie zniszczysz ukochanych ubrań.

Zawsze czytaj metki i stosuj się do poleceń producenta. Znajdziesz tam temperaturę prasowania odpowiednią do danego rodzaju ubrania. Warto też przeprowadzić mały test i czubkiem nagrzanego żelazka dotknąć wewnętrznej części materiału – dzięki temu będziesz mieć całkowitą pewność, że urządzenie nie jest za mocno nagrzane.

Posegreguj ubrania według zalecanej temperatury prasowania i zacznij od tych, które wymagają najniższej. Prasuj zawsze wzdłuż włókien tkaniny; niech żelazko ślizga się po materiale. Nie dociskaj go zbyt mocno i nie wykonuj kolistych ruchów. Delikatne rzeczy prasuj przez ściereczkę lub specjalną siateczkę. Możesz też skorzystać ze specjalnej nakładki ochronnej na stopę żelazka.

Nie zapominaj o spryskiwaczu; woda powinna wydobywać się w postaci mgiełki. Uważaj, by strumień nie był zbyt duży, ponieważ na ubraniach mogą zrobić się zacieki.

Jak prasować koszule?

Niektórym ta czynność napsuła wiele krwi, ale tak naprawdę nie jest to wcale takie trudne, wystarczy stosować się do kilku rad. Ważne, by koszula była czysta – wysoka temperatura może bowiem utrwalić wszelkie zabrudzenia.

Prasowanie koszuli zaczynamy zawsze od kołnierzyka (wcześniej wyjmij fiszbiny); najpierw rogi, potem środek. Następnie przechodzimy do „karczku” i ramion (od brzegów do środka). Kolejne są mankiety i rękawy (koniecznie wcześniej je rozprostuj), potem tył, a na końcu boki. Aby koszula była idealnie gładka, warto każdy fragment prasować kilka razy i z dwóch stron.

Odzież problematyczna – jak prasować koronki, ubrania jedwabne i z nadrukami?

Tkaniny koronkowe warto przed prasowaniem delikatnie zwilżyć i ułożyć na ręczniku. Tkaniny z haftami dobrze prasować przez ręcznik lub szmatkę, by hafty się nie spłaszczyły.

Ubrania z nadrukami powinno się prasować na lewą stronę; w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia lub stopienia nadruku.

Rzeczy wykonane z jedwabiu wymagają naszej szczególnej uwagi – jedwab jest bardzo delikatny i źle znosi zarówno wilgoć, jak i wysoką temperaturę. Prasujemy go na lewej stronie, a jeśli nie udało nam się usunąć wszystkich zagnieceń, należy przytrzymać tkaninę nad parą, a później wyprasować ją ponownie.

Jak wyprasować obrus?

W wielu domach obrus jest obowiązkowym nakryciem stołu przed ważnymi uroczystościami rodzinnymi czy ważnymi obiadami. Jak prasować obrus, by prezentował się elegancko i nie miał nieestetycznych zagnieceń?

Przede wszystkim zwróć uwagę, z jakiego materiału jest zrobiony. Obrusy z tkanin sztucznych – jak poliester czy wiskoza – które są mniej podatne na zniszczenia, prasujemy żelazkiem nagrzanym maksymalnie do 90°C. Materiały naturalnie są o znacznie bardziej odporne, bawełnę prasujemy w temperaturze od 150 do 180°C, a len nawet w 220°C.

Obrusy prostokątne podczas prasowania składamy na mniejsze warstwy. Te, które trudno złożyć (np. okrągłe), prasujemy na całej powierzchni. By obrus nie opadał na podłogę, obok deski postaw fotel, a wyprasowane części materiału umieszczaj na oparciu.

Dodane: 2019-04-02