Jeżeli chodzisz do pracy w koszulach, a dress code to coś, z czym zmagasz się codziennie rano, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważnym urządzeniem w domu jest żelazko. Na rynku jednak panuje tak duża różnorodność, że można zagubić się w gąszczu możliwości. Podpowiemy Ci dzisiaj jak wybrać odpowiednie żelazko, które poradzi sobie z każdym zagnieceniem. Poznaj 9 najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę.

żelazko

1. Z kablem czy bez?

Zazwyczaj prasowanie wiąże się z ciągłym przekładaniem kabla, który plącze się i znacznie utrudnia cały proces. Na rynku jednak dostępne są również żelazka bezprzewodowe, które do swojego działania nie potrzebują stałego źródła zasilania. Poznaj lepiej oba rozwiązania:

• Żelazka przewodowe

Jeżeli zdecydujesz się na tradycyjne urządzenie z przewodem, koniecznie sprawdź, jak prezentuje się połączenie kabla z żelazkiem. Najlepiej, jeżeli będzie zbudowane na tzw. „kulce”. W innym wypadku miejsce połączenia szybko zacznie się przecierać, co szybko zaowocuje poważną awarią żelazka.

• Żelazka bezprzewodowe

Urządzenie pozbawione kabla zazwyczaj jest wyposażone w specjalną przystawkę, na której szybko się nagrzewa. Żelazka bezprzewodowe są bardzo funkcjonalne, ale prasowanie nimi trwa trochę dłużej. Ich wydajność jest również nieco niższa niż w przypadku urządzeń przewodowych. W zamian jednak dostajesz mobilność oraz wygodę prasowania.

2. Stopa żelazka – z czego ma być zrobiona

Stopa to najważniejsza część każdego żelazka. To od jej kondycji zależy komfort prasowania (brak przywierania, łatwość przesuwania). Najczęściej spotykane w sklepach rozwiązania to:

- Stopa stalowa – najpopularniejszy materiał, który cechuje się niezbyt dobrym poślizgiem i trudnością w czyszczeniu. Uważaj na zarysowania przy prasowaniu w pobliżu metalowych elementów koszul lub spodni.

- Stopa teflonowa i aluminiowa – charakteryzuje się bardzo dobrym poślizgiem oraz małą wytrzymałością na uszkodzenia. Ponadto teflonowa i aluminiowa stopa nie powoduje „wybłyszczania się” tkanin.

- Stopa ceramiczna – niezwykła wytrzymałość, dobry poślizg oraz łatwość prasowania. Niestety stopy z tego materiału są również trudne w czyszczeniu.

- Stopa emaliowana – podobnie jak w przypadku stóp ceramicznych, mamy do czynienia z bardzo dobrym poślizgiem. Trzeba jednak uważać, ponieważ ten materiał jest podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

- Stopa szafirowa i tytanowa – świetny poślizg, trwałość i niezwykła odporność na zarysowania to główne cechy tych materiałów. Nie ma również problemu z czyszczeniem.

- Stopa granitowa – bardzo podobne parametry do tytanu i szafiru. Łatwość prasowania i czyszczenia jest zadziwiająca.

Bardzo często możesz też spotkać się ze stopami wykonanymi z połączonych materiałów. Dzięki temu możliwe jest wydobycie z nich tego, co najlepsze.

3. Kształt – tradycja, czy nowoczesność?

Pewnie jesteś przyzwyczajony do tradycyjnego kształtu stopy żelazka, która zwęża się w przedniej części. Taka konstrukcja ułatwia prasowanie koszul i przestrzeni pomiędzy guzikami oraz w pobliżu kołnierzyka. W sklepach dostępne są również inne kształty, ale w tej kwestii polecamy raczej przywiązanie do tradycji.

4. Z parą, czy bez?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta – z parą. Odpuść sobie modele, które nie oferują tej technologii. Para ułatwia i znacznie przyśpiesza prasowanie. Włókna tkaniny są rozluźnione, dzięki czemu o wiele szybciej pozbędziesz się z pozoru trudnych zagnieceń. Przy zakupie urządzenia z generatorem zadbaj, by natężenie wytwarzania pary nie było niższe niż 40 g/min.

para z żelazka

5. Rozmieszczenie otworów na parę

Pamiętaj, żeby przed wybraniem konkretnego modelu, sprawdzić jak na stopie rozmieszczone są otwory na parę wodną. Najlepiej, gdy jest ich dużo i są ułożone w kilku rzędach na całej długości stopy. Dzięki temu para jest równomiernie rozprowadzana a prasowanie o wiele łatwiejsze.

otwory pary

6. Moc, czyli szanuj swój czas


Standardowe żelazka mają moc ok. 2000 W. Może jednak okazać się, że taka wartość nie będzie dla Ciebie odpowiednia. Szczególnie odczujesz to rano, gdy liczy się każda minuta. Wybieraj więc urządzenia dysponujące mocą 2400 W lub większą. Nagrzanie żelazka nie zajmie wtedy więcej niż kilkanaście sekund.

moc

7. Zbiornik na wodę i jego pojemność

Jeżeli zamiast stacji parowej zdecydujesz się na tradycyjne żelazko, upewnij się, że pojemnik na wodę będzie wystarczająco duży. Nie kupuj modeli z pojemnikami mniejszymi niż 350 ml. Z kolei większa pojemność to cięższe urządzenie, co może być kłopotliwe.

woda

8. Dodatkowe nakładki

Coraz częściej można spotkać modele żelazek z dołączonymi nakładkami do prasowania wymagających takich jak jedwab, satyna lub ubrania z gumowymi wstawkami. Najczęściej pojawiające się nakładki to stopa przeciwpołyskowa i stopa obniżająca temperaturę prasowania.

9. Dodatkowe funkcje

Nowoczesne żelazka są coraz częściej wyposażone w ułatwiające prasowanie funkcje. Najpopularniejsze z nich to:

♦ Blokada kapania

♦ Zapobieganie osadzania się kamienia

♦ Uderzenie pary

♦ Wyświetlacz LCD

♦ Samoczynne wyłączenie

♦ Ciągłe wytwarzanie pary

♦ Podgrzewanie tylko wtedy gdy urządzenie jest w ręku

10. Łatwość czyszczenia żelazka

Czysta stopa żelazka to gwarancja efektywnego prasowania. Na szczęście większość nowych urządzeń ma funkcję samooczyszczenia i usuwania kamienia z otworów parowych. Wybieraj żelazka tylko wyposażone w system czyszczenia, a unikniesz wprasowywania brudu w ubrania.

 sprzzątacz

 

Dodane: 2018-01-05