Jeszcze kilkanaście lat temu zmywarka do naczyń mogła kojarzyć się z luksusem. Całkiem niesłusznie uważana była za urządzenie, które choć pozwala oszczędzić czas, to zwiększa koszty energii i wody. Obecnie zmywarki coraz częściej goszczą w naszych kuchniach, a my musimy pamiętać jedynie o włożeniu i wyjęciu z nich naczyń. Jeśli zastanawiasz się, jaka zmywarka sprawdzi się w Twoim przypadku i ile możesz dzięki niej zaoszczędzić, czytaj dalej.

kobieta i zmywarka

Ile wody zużywa zmywarka?

Część z nas sceptycznie podchodzi do korzystania ze zmywarki. Boimy się, że ceną wygody będą wyższe rachunki za wodę i prąd. Sprawdźmy więc, ile wody zużywa zmywarka i ile zapłacimy za regularne korzystanie z tego urządzenia.

Myjąc naczynia ręcznie, wykorzystujemy średnio około 40 litrów wody. Nowoczesne zmywarki pobierają jej do pracy o wiele mniej. Z reguły jest to około 6-7 litrów. Nietrudno policzyć, że zmywarka zużywa od 5 do 7 razy mniej wody niż ręczne zmywanie naczyń. To duża różnica już w przypadku pojedynczego zmywania. Licząc koszty miesięczne lub roczne, zauważymy sporą różnicę w wysokości rachunków.

Co jeszcze przemawia za zakupem zmywarki?

Jeśli często zmywamy ręcznie, po jakimś czasie zauważymy skutki kontaktu z wodą i detergentami na naszych dłoniach. Gdy nie korzystamy z gumowych rękawiczek, skóra na dłoniach może szybko stać się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Do tego wielu z nas skarży się na bóle pleców. Nic dziwnego – w końcu pozycja, którą przyjmujemy przy zlewie, nie jest naturalna dla kręgosłupa.

Zwróć też uwagę na oszczędność czasu. Nawet jeśli regularnie sprzątamy po posiłkach, to na umycie talerzy i sztućców po obiedzie dla kilkuosobowej rodziny tracimy około 20 minut każdego dnia. Jeśli posiadamy zmywarkę, ten czas skraca się wyłącznie do jej zapakowania i rozpakowania co 2-3 dni.

Jaka zmywarka będzie najlepsza? Sprawdź tych 6 rad

Zastanawiasz się, jaką zmywarkę kupić, by służyła Ci przez lata? Zebraliśmy 6 najważniejszych elementów, które dobrze jest wziąć pod uwagę w procesie zakupu tego sprzętu. Zobacz, jaka zmywarka będzie najlepszym wyborem.

Zużycie wody

Ci, którzy martwią się, że zmywarka zużyje zbyt dużo wody, mogą w prosty sposób odszukać ten parametr w opisie producenta. Ten zawsze podaje liczbę litrów wody pobieranych przez zmywarkę. Najczęściej spotkasz się z dwiema danymi. Jedna poinformuje Cię o wykorzystaniu wody w trakcie jednego cyklu zmywania, a druga o rocznym zużyciu wody (liczonym dla 280 cykli). Obecnie większość zmywarek zużywa około 6 litrów wody na jeden cykl. To bardzo dobry wynik w porównaniu do zmywania ręcznego.

Pojemność zmywarki

Zmywarka 45 czy 60 cm? To pytanie zadaje sobie wielu z nas przed zakupem konkretnego modelu. Zmywarki o szerokości 45 i 60 cm są najpopularniejszymi opcjami. Pierwsza sprawdzi się lepiej w przypadku singli lub par, bądź osób posiadających mają małą kuchnię. Z kolei zmywarka 60-centymetrowa to lepszy wybór w przypadku większych rodzin lub tych, którzy lubią często i dużo gotować.

Ile naczyń zmieści zmywarka? Przyjmuje się, że 45-centymetrowy model pomieści od 8 do 10 kompletów naczyń. Pełny komplet to zastawa dla jednej osoby, czyli płaski, głęboki i deserowy talerz, kubek i zestaw sztućców. Do większego, 60-centymetrowego urządzenia włożymy od 10 do nawet 16 kompletów naczyń.

Klasa energetyczna

Tak jak w przypadku innych domowych urządzeń, również przy zakupie zmywarki do naczyń warto spojrzeć na jej klasę energetyczną. Na rynku znajdziemy przedstawicieli siedmiu klas, oznaczanych kolejnymi literami alfabetu: od A+++ (najbardziej efektywna) do D (najmniej efektywna). Najwięcej energii pozwolą zaoszczędzić zmywarki z najwyższych klas A.

Jak wyglądają różnice w zużyciu energii przez zmywarki poszczególnych klas? Przykładowo 60-centymetrowy model klasy A+ w ciągu roku zużywa około 290 kWh. Zmywarka z klasy wyżej będzie pobierać o 30 kWh rocznie mniej, a sprzęt A+++ w sumie zużyje około 230 kWh.

Polecane zmywarki wolnostojące

Polecane zmywarki do zabudowy

Poziom hałasu

Odkurzacz, pralka czy zmywarka to domowe sprzęty, które hałasują najbardziej. Zmywarki do naczyń generują hałas o średniej wysokości 40-45 dB. Jeżeli zależy Ci na cichszym rozwiązaniu, zastanów się nad zmywarką do zabudowy. Od sprzętu będzie oddzielać Cię kuchenna szafka, dzięki czemu dźwięki wydawane przez zmywarkę będą mniej słyszalne.

Klasy zmywania i suszenia

Oprócz klasy energetycznej producenci określają również klasy zmywania i suszenia. Ta pierwsza opisuje skuteczność zmywania naczyń w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń. Drugi wskaźnik wskazuje na efektywność suszenia. Obie klasy są siedmiopunktowe, przy czym klasa A mówi o największej skuteczności, a G o najmniejszej.

Dostępne programy

Od dobrej zmywarki oczekujemy szybkiego i skutecznego mycia. Naczynia wyjęte z urządzenia powinny być doczyszczone, bez zacieków i możliwie suche. To, jaką zmywarkę wybrać, będzie zależało również od dodatkowych programów, które posiada. Najpopularniejsze i najbardziej przydatne z nich to:

Wstępne mycie

Opcję wstępnego zmywania najbardziej docenimy w przypadku mocno zabrudzonych naczyń. Standardowy program może nie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. W tym celu warto włączyć funkcję wstępnego mycia. Zmywarka dokładnie (i szybko, bo średnio w 15 minut) namoczy zastawę, dzięki czemu nie będzie mieć problemu z pozbyciem się resztek po posiłku.

Oszczędny

To ekonomiczny program, który dobrze będzie wybrać, gdy zależy nam na szybkim umyciu naczyń lub niewielkim poborze wody. Zmywanie odbywa się w temperaturze około 50°C.

½ wsadu

Ten niezwykle przydatny program warto mieć w swojej zmywarce. Sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujemy czystych naczyń i nie chcemy czekać na zapełnienie całej zmywarki. Po wybraniu tej funkcji sprzęt pobiera mniejszą ilość wody.

Przyspieszony

W tym przypadku cykl mycia trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Program jest przydatny jedynie wtedy, gdy posiadamy lekko zabrudzone naczynia lub chcemy odświeżyć te dawno nieużywane.

Mycie strefowe

Ta opcja pozwala na wybór kosza, który ma zostać intensywniej umyty. Wystarczy, że do jednej ze stref włożysz bardziej zabrudzone naczynia – w tym miejscu zmywarka użyje silniejszego strumienia wody.

Opóźniony start

Program znany z niektórych pralek świetnie sprawdza się również w przypadku mycia naczyń. Wybierając tę opcję, możesz zaprogramować włączenie się zmywarki z nawet 24-godzinnym opóźnieniem. Jedyne, co trzeba zrobić, to wcześniej włożyć do niej naczynia.

jaka zmywarka bedzie najlepsza

Dodatkowe systemy i zabezpieczenia

Przed podjęciem decyzji, jaką zmywarkę kupić, dobrze jest przyjrzeć się również, jakie zabezpieczenia i pomocne systemy gwarantuje dany model.

System Aqua Stop

To gwarancja bezpieczeństwa, którą zdecydowanie warto mieć w swojej zmywarce. System Aqua Stop (określany przez producentów również jako Waterblock) automatycznie odcina dopływ wody do zmywarki, kiedy wykryje przeciek. W ten sposób nie dopuszcza do zalania mieszkania w przypadku awarii.

Czujnik wielkości załadunku

Zmywarka posiadająca tę funkcję potrafi samodzielnie „sprawdzić”, ile naczyń znajduje się w jej wnętrzu. Tym samym jest w stanie precyzyjnie dobrać ilość potrzebnej wody, a także oszacować czas trwania cyklu zmywania.

Wymiennik ciepła

To jeden z elementów wbudowanych w zmywarkę. Zapewnia on stopniowe chłodzenie i podgrzewanie wody, dzięki czemu naczynia nie są narażone na szok termiczny. W efekcie nawet te wykonane z delikatnych surowców nie pękają. Co więcej, raz ogrzana woda jest wykorzystywana podczas kolejnego etapu mycia. Nie tylko dbamy więc o stan zastawy, ale też możemy cieszyć się niższymi rachunkami za energię.

Jaka zmywarka to praktyczna zmywarka? Zajrzyj do środka

Na koniec, po zapoznaniu się z parametrami i funkcjami zmywarek, sprawdź, co interesujące Cię modele mają w środku. Ważne, aby rozłożenie koszy było praktyczne, tak, abyś mógł zmieścić tam jak najwięcej naczyń.

Po pierwsze, zastanów się, czy wnętrze zmywarki będzie odpowiadało naczyniom, których używasz najczęściej. Jeśli w zmywarce chcesz myć na przykład duże garnki, sprzęt musi posiadać wysoką komorę, w której się zmieszczą. Standardowo w zmywarce znajdziesz dwa duże kosze, górny i dolny. W górnym najczęściej układamy talerze deserowe, kubki i szklanki, a w dolnym miski, talerze i większe lub wyższe naczynia. Praktycznym rozwiązaniem są kosze umieszczone na kółkach, dzięki czemu można je z łatwością wysuwać.

Niektóre modele posiadają też trzeci kosz, który możemy ustawić w dowolnym miejscu. Do środka wkładamy sztućce, a jeśli chcemy umyć je ręcznie – po prostu wyjmujemy kosz i zyskujemy więcej miejsca na inne naczynia. Do dodatkowego wyposażenia zmywarek zaliczymy również uchwyty na kieliszki i wysuwaną wąską szufladę na sztućce. Ciekawe, chociaż mało popularne rozwiązanie, to tzw. zmywarki szufladowe. Są wyposażone w dwie osobne, niezależne od siebie komory.

Odwiedź nasz poradnik i dowiedz się, jak wyczyścić zmywarkę, by jeszcze skuteczniej radziła sobie z zabrudzeniami.

Dodane: 2019-08-12