Jeżeli zastanawiasz się, czy zmywarka do naczyń jest Ci potrzebna, śpieszymy z odpowiedzią – z całą pewnością tak! Powodów jest wiele od wygody przez oszczędność czasu i wody aż po pozbycie się odwiecznego problemu niedomytych naczyń. Jak się jednak okazuje, wybór zmywarki jest nieco bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. W tym tekście znajdziesz garść przydatnych rad, które pomogą Ci w zakupie tego ważnego sprzętu domowego.

kobieta przy zmywarce

Dlaczego zmywarka wygrywa w starciu z ręcznym zmywaniem?

Oszczędza czas - tradycyjne zmywanie to czasochłonna czynność. Musisz stać przy zlewie, babrać się w resztkach jedzenia i brudnej wodzie. W przypadku zmywarki wystarczy tylko włożyc naczynia i ustawić pożądany program.

•  Oszczędza wodę – przeciętna zmywarka zużywa od 10 do 12 litrów podczas jednego cyklu. Jest to o wiele mniej niż w przypadku ręcznego zmywania. Każdy, kto choć raz miał do czynienia ze zmywarkami ten wie, że rachunki za wodę okazują się zauważalnie niższe.

• Oszczędza pieniądze – co prawda, akcesoria do zmywarki (tabletki, sól) są droższe niż płyn do naczyń, ale w przypadku ręcznego zmywania musisz doliczyć jeszcze wszelkiego rodzaju myjki, gąbki, ściereczki itp. 

Poznaj 9 cech zmywarek, na które warto zwrócić uwagę

1. Wolnostojąca, czy do zabudowy?

Jest to pierwsza decyzja, którą musisz podjąć przed zakupem zmywarki. Wszystko zależy od tego, jak zaprojektowana jest Twoja kuchnia. Jeżeli zależy Ci na „ciągłości estetycznej” to znak, że lepszym wyborem będzie zmywarka do zabudowy. W przypadku, gdy wolisz mieć dowolność w wyborze miejsca dla urządzenia i nie czujesz potrzeby dostosowania frontu do reszty mebli, wybierz wolnostojącą. 

2. Klasa energetyczna

Cecha, która pojawia się w przypadku niemal każdego sprzętu AGD. Klasa energetyczna w przypadku zmywarek określa ilość energii, jakiej urządzenie potrzebuje na umycie 12 kompletów naczyń. W skład kompletu wchodzą:

• 1 x talerz głęboki

• 1 x talerz płaski

• 1 x mały talerzyk

• 1 x kubek

• Zestaw sztućców

W obecnej sytuacji istnieje 7 klas energetycznych, do których przyporządkowuje się zmywarki. Najlepsza to A+++, zaś najmniej wydajne są urządzenia opatrzone literą D. Informację o efektywności zmywarki znajdziesz na specjalnej etykiecie energetycznej, która musi znajdować się na każdym modelu. 

otwarta zmywarka

3. Pojemność komory na naczynia

Tutaj podobnie jak w przypadku tego, czy zmywarka jest wolnostojąca, czy też do zabudowy, wiele zależy od Twoich preferencji i indywidualnych potrzeb. Pojemność określa ilość kompletów naczyń, które można jednocześnie włożyć do urządzenia. Przy wyborze weź pod uwagę:

• Wielkość rodziny

• Ilość brudnych talerzy, z którymi zmagasz się w ciągu dnia

• Metraż kuchni (większa pojemność = więcej potrzebnego miejsca)

Jaką szerokość wybrać?

Zmywarki o szerokości 45 cm – idealne dla singla, który nie generuje zbyt wielu naczyń i szuka oszczędnego rozwiązania.

Zmywarki o szerokości 55 cm – dobrze sprawdzają się w przypadku małej rodziny, gdzie brudne talerze wyrastają jak grzyby po deszczu.

Zmywarki o szerokości 60 cm – urządzenia dla osób, które dużo gotują. Ten rodzaj zmywarek pomieści garnki, patelnie i blachy, dzięki czemu unikniesz szorowania.

4. Zużycie wody

Przed zakupem koniecznie dowiedz się, ile wody zmywarka zużywa podczas jednego cyklu. Zazwyczaj jest to od 10 do 15 litrów, ale lepiej się upewnić. Pamiętaj też, że jest to wartość podstawowa. Oznacza to, że wybrany program oraz funkcje dodatkowe mogą ją zwiększyć. 

woda w zmywearce

5. Metoda podgrzewania wody

Niezwykle ważna cecha, jeżeli chodzi o oszczędność energii całego urządzenia. Jeszcze do niedawna grzałka była montowana na spodzie zmywarek, ale obecnie coraz częściej stosuje się ogrzewacz opływowy. Jego zadaniem jest podgrzewanie wody w momencie, gdy dostaje się ona do komory mycia. Dzięki temu cały system jest o wiele wydajniejszy i zużywa mniej energii. 

talerze w suszarce

6. Generowany hałas

Cecha, której nie warto lekceważyć. Większość modeli dostępnych na rynku generuje hałas w wysokości 40-45 dB. Przyjmuje się, że jest to optymalna wartość, która nie wpływa negatywnie na zdrowie i komfort życia domowników. Nie zapomnij sprawdzić, jak głośna będzie Twoja zmywarka jeszcze przed tym, zanim ją kupisz.

7. Metoda suszenia naczyń

Jeżeli chodzi o suszenie naczyń, to zasadniczo do wyboru masz dwie metody:

• Suszenie statyczne – usunięcie wody poprzez jej odparowanie z urządzenia

• Suszenie kondensacyjne – nagrzane naczynia sprawiają, że woda paruje. Po zakończeniu cyklu resztki skraplają się na tylnej ścianie

W najnowszych modelach z funkcją „Turbo Suszenia”, możesz również spotkać się z wentylatorami lub specjalistycznymi materiałami pochłaniającymi wodę. 

kubki w suszarce

8. Wyposażenie

Dobra zmywarka powinna posiadać bogaty zestawy akcesoriów, które zwiększają komfort użytkowania i pomagają w uporządkowaniu naczyń we wnętrzu komory. Najważniejsze elementy to:

• Kosze na naczynia (najlepiej na kółkach)

• Pojemniki na sztućce

• Uchwyty na kieliszki

• Dwa natryski

• Panel sterowania

• Wskaźniki (poziom soli lub nabłyszcza za)

• Filtry, usuwające resztki pokarmów

9. Funkcje dodatkowe

Przy wyborze zmywarki zwróć uwagę na to, co dane urządzenie ma do zaoferowania oprócz standardowego zmywania. Producenci prześcigają się w pomysłach i wprowadzają do swoich produktów coraz nowsze i bardziej wymyślne technologie. Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej przydatne funkcje dodatkowe to:

Opóźniony start – możesz opóźnić rozpoczęcie cyklu nawet o 24 godziny

 Regulowanie twardości wody - specjalne pokrętło, dzięki któremu zwiększysz żywotność zmywarki

 3 w 1 – urządzenia rozpoznaje detergent i na tej podstawie dobiera najlepszy program

 Przyśpieszona praca – skrócenie czasu cyklu nawet o 66%

Zmywanie strefowe – możesz wybrać cześć komory, która będzie objęta myciem

Program naprzemienny – ramiona natryskowe działają na przemian, co zwiększa dokładność mycia

 Program nocny – cichsza praca

 Wymiennik ciepła – idealny do delikatnych naczyń takich jak kieliszki i lampki do wina

✓ Regulacja wysokości kosza

Aqua Stop – system zapobiegając zalaniu w przypadku awarii zmywarki

Blokada drzwi – dzięki niej nikt nie otworzy urządzenia podczas pracy

 

Dodane: 2018-02-06