Jeśli z Twojej lodówki wydobywa się nieprzyjemny zapach, przetrzymywana w niej żywność szybciej się psuje albo zauważysz, że z urządzenia wycieka woda – to znak, że nadeszła pora na czyszczenie lodówki. Aby temu zapobiec, lodówkę powinno się myć regularnie, najlepiej przynajmniej raz w miesiącu. Jak się do tego zabrać, by rezultaty były jak najlepsze? W poniższym artykule podpowiadamy, jak wyczyścić lodówkę i jakich środków do tego użyć.

czyszczenie-lodowki

Czyszczenie lodówki – od czego zacząć?

Jeśli chcesz, by lodówka służyła Ci jak najdłużej, musisz o nią odpowiednio zadbać – powinno się ją regularnie czyścić i rozmrażać, a także na bieżąco eliminować drobne zabrudzenia. Pamiętaj, by jak najszybciej usuwać z lodówki zepsute produkty, które staną się źródłem rozwoju drobnoustrojów. Warto choć raz w tygodniu zrobić dokładny przegląd i wyrzucić jedzenie, które nie nadaje się już do spożycia. Produkty z krótką datą ważności najlepiej kłaść z przodu, aby nie zapomnieć o nich podczas planowania posiłków.

Czyszczenie lodówki krok po kroku

Jak wyczyścić lodówkę krok po kroku? Nic prostszego:

1. Całkowicie opróżnij lodówkę.

2. Odłącz ją od prądu.

3. Wyjmij wszystkie ruchome części, czyli półki i szuflady, a później umyj i wytrzyj do sucha.

4. Umyj wnętrze lodówki wybranym środkiem, zaczynając od góry. Potem przetrzyj wszystko ściereczką nasączoną czystą wodą, a na końcu wytrzyj do sucha.

5. Odczekaj, aż lodówka dokładnie wyschnie i z powrotem włóż produkty do środka.

Jak wyczyścić lodówkę?

Lodówkę należy czyścić za pomocą naturalnych środków lub delikatnych płynów dostępnych w sklepach. Nigdy nie stosuj silnych detergentów – mają one zbyt intensywny zapach i mogą zaszkodzić całej Twojej rodzinie, jeśli dostaną się do żywności.

Czym czyścić lodówkę? Domowe sposoby

Jeśli jesteś zwolennikiem środków ekologicznych, możesz do czyszczenia lodówki wykorzystać ocet, który słynnie ze swoich właściwości odkażających. Wystarczy zmieszać go z wodą w równych proporcjach, a później szmatką nasączoną tym roztworem oczyścić wnętrze urządzenia. Potem przetrzyj wszystko wilgotną ściereczką, a na końcu wytrzyj lodówkę do sucha ściereczką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem.

Do sprzątania lodówki sprawdzi się też soda oczyszczona, która świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy. Możesz stosować ją jako środek czyszczący; wystarczy zmieszać sodę z wodą, by uzyskać gęstą pastę, która posłuży Ci do umycia lodówki. Potem przetrzyj wszystko wilgotną szmatką, a następnie wytrzyj do sucha. Możesz też nalać sodę do małej miseczki i pozostawić w lodówce – dzięki temu nie będziesz się już martwić o „smrodek” dolatujący z wnętrza urządzenia.

Podobne zastosowanie ma zwykła sól kuchenna (wystarczy rozpuścić dwie łyżki soli w litrze ciepłej wody, by uzyskać naturalny środek czyszczący) oraz sok z cytryny.

Jeśli zauważysz, że w którymś miejscu zgromadziła się pleśń, zdezynfekuj je, najlepiej spirytusem.

Czym czyścić lodówkę? Polecane delikatne detergenty ze sklepowej półki

Do czyszczenia lodówki możesz oczywiście wykorzystać również delikatne detergenty – takie jak płyn do mycia naczyń lub specjalne, przeznaczone do tego środki.

Jeśli nie chcesz, by z Twojej lodówki unosiły się nieprzyjemne zapachy, zwróć uwagę na specjalne filtry i pochłaniacze, dzięki którym przestanie to już być Twoim problemem. Te niewielkie urządzenia pomogą w utrzymaniu lodówki w czystości i efektywnie oczyszczą powietrze w jej wnętrzu.

Dobrym pomysłem jest też zakup pojemników do przechowywania żywności. Można w nich trzymać sery, wędliny i warzywa czy przekąski. Najlepiej, jeśli są to pojemniki próżniowe, ponieważ wydłużają one świeżość produktów, zachowują ich smak oraz aromat i zapobiegają roznoszeniu się zapachów w lodówce.

lodowka-czyszczenie

Jak wyczyścić lodówkę? Porady końcowe

Wiesz już, jak wyczyścić lodówkę? Doskonale! Pamiętaj jednak jeszcze o kilku istotnych rzeczach.

Dbaj o higienę i własne zdrowie. Do sprzątania załóż lateksowe rękawiczki, które uchronią Twoją skórę przed działaniem szkodliwych substancji. Koniecznie weź nową, czystą gąbkę – a po umyciu lodówki wyrzuć ją.

Czyszczenie lodówki zaczynasz zapewne od umycia szufladek, ścianek i półek. Nie zapominaj jednak o przetarciu uszczelek czy udrożnieniu odpływu skroplin (na przykład patyczkiem do uszu), bo to tam zwykle znajduje się najwięcej drobnoustrojów.

Zamrażarkę warto rozmrozić raz w roku – dzięki temu pozbędziesz się zalegającego w niej szronu. Odłącz ją od prądu i opróżnij. Zostaw otwarte drzwiczki i poczekaj, aż się rozmrozi. Później przetrzyj wnętrze wybranym środkiem czyszczącym i poczekaj, dopóki nie wyschnie. Przejrzyj też trzymane w niej produkty – być może niektóre z nich nadają się już tylko do wyrzucenia. Nigdy nie usuwaj warstw lodu na ściankach gorącą wodą ani ostrym przedmiotem; może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Zobacz nasze inne artykuły dotyczące sprzątania:
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak czyścić zmywarkę?
ABC sprzątania. Wiosenne porządki.

Dodane: 2019-05-21