Ups! JavaScript jest wyłączony
Aby korzystać ze sklepu NEO24
włącz JavaScript w swojej przeglądarce

Jak wyczyścić opiekacz? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

Czy może być coś pyszniejszego niż własnoręcznie przygotowane kanapki z opiekacza? Niestety z czasem urządzenie staje się brudne. To oznacza jedno – nadszedł czas na czyszczenie. W dzisiejszym artykule znajdziesz 5 sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić opiekacz.

imgSrc

Jak czyścić opiekacz i po co to robić

Na pozostawionych w urządzeniu resztkach jedzenia mogą rozwijać się różnego rodzaju bakterie oraz drobnoustroje. Stanowią one zagrożenie dla Twojego zdrowia. Jeśli podgrzewasz kanapki w brudnym urządzeniu, mogą się do nich dostać bakterie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli przygotowujesz przekąski dla dzieci.

imgSrc

Każde używane przez Ciebie urządzenie kuchenne, w tym opiekacz do kanapek, brudzi się podczas używania. Nikt nie chce chyba korzystać z zaniedbanych sprzętów. By uniknąć zaschniętych i trudnych do usunięcia plam, najlepiej jest zaraz po zabrudzeniu wyczyścić powierzchnię całego sprzętu. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest na to czas. Opiekacz to przyrząd pozwalający przygotować szybki i smaczny posiłek. Słowo „szybki” jest tu kluczowe. Dobrze jest jednak wyrobić sobie nawyk regularnego czyszczenia. Dzięki temu zawsze będzie on zadbany i w każdej chwili gotowy do przygotowania smakowitych kanapek. Czysty opiekacz do kanapek będzie chętnie używany przez wszystkich domowników, którzy uwielbiają ciepłe przekąski.

Dowiedz się też: Jak wyczyścić filtr z okapu? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek. 5 łatwych i skutecznych metod

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zanim przystąpisz do czyszczenia opiekacza do kanapek, zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W tym przypadku główne czynniki ryzyka to wysoka temperatura i napięcie elektryczne. By nie narazić się na bolesny uraz, powinnaś przestrzegać kilku zasad.

- Po pierwsze, odłącz opiekacz od gniazdka elektrycznego. Czyszczenie podłączonego do prądu urządzenia może spowodować jego uszkodzenie. Niesie to również ryzyko porażenia prądem.

- Po drugie, poczekaj, aż opiekacz całkowicie wystygnie. Inaczej sprzątanie po prostu się nie uda. Uchroni Cię to przed poparzeniem, gdyż wnętrze rozgrzanego urządzenia jest naprawdę gorące.

- Po trzecie, nie stosuj detergentów. Powierzchnia opiekająca ma bezpośredni kontakt z pożywieniem. Dlatego wszelkie substancje chemiczne, jakich użyjesz do czyszczenia, mogą przedostać się do opiekanych kanapek.

imgSrc

Sposób pierwszy: ręcznik papierowy i mokra ściereczka

Najskuteczniejszym sposobem, dzięki któremu uda Ci się bardzo szybko doprowadzić opiekacz do czystości, jest usuwanie zanieczyszczeń zaraz po ich powstaniu. Jest to oczywiście truizm, jednak nie da się ukryć, iż to skuteczna i szybka metoda na to, jak wyczyścić opiekacz do kanapek. 

Zaraz po przygotowaniu jedzenia wszystkie ewentualne zabrudzenia są jeszcze na tyle ciepłe, że bez problemu uda się je usunąć. Wystarczy, że użyjesz gładkiej strony gąbki, ściereczki z mikrofibry lub ręcznika papierowego. Nie stosuj drucianych szczotek, gdyż mogą one zetrzeć teflonową powierzchnię. Od czego więc powinnaś zacząć?

- Odłącz urządzenie od prądu i odczekaj, aż wystygnie. Gdy opiekacz jest chłodny, możesz bezpiecznie zacząć jego czyszczenie.

- Namocz delikatnie ręcznik lub gąbkę w cieplej wodzie z mydłem i dokładnie przetrzyj całą powierzchnię urządzenia

Stopiony ser oraz inne zabrudzenia powinny bardzo szybko zniknąć po takim potraktowaniu, a Ty będziesz cieszyć się opiekaczem, który lśni jak nowy! 

Sposób drugi: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz

Czasem zdarza się, że nie możesz przetrzeć sprzętu zaraz po użyciu. Nie zawsze przecież masz czas, by rano czekać, aż urządzenie będzie całkowicie chłodne. Jak czyścić opiekacz do kanapek, gdy tłuszcz zastygnie? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to z pewnością zainteresuje Cię druga proponowana przez nas metoda.

Jest to bardzo prosty sposób, a wszystkie potrzebne składniki znajdują się w każdej kuchni. 

- Odłącz opiekacz od prądu i poczekaj, aż urządzenie całkowicie wystygnie.

- Zabrudzoną powierzchnię przetrzyj papierowym ręcznikiem nasączonym w oliwie z oliwek. Jeżeli nie masz jej pod ręką, nie przejmuj się i zastosuj zwykły olej roślinny

- Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo mocne, możesz wylać niewielką ilość oleju na opiekacz i pozostawić go tam, aż brud się rozpuści.

W przypadku większości tłustych plam i resztek jedzenia, metoda ta jest bardzo skuteczna.

Sposób trzeci: drewniana łyżka

imgSrc

Kolejną opcją czyszczenia jest drewniana łyżka – pozbawi ona opiekacz zaschniętego brudu. Zastanawiasz się, czy to w ogóle jest możliwe? Otóż okazuje się, że jak najbardziej! Dotyczy to jednak tylko specyficznego rodzaju zabrudzeń – zaschniętych większych kawałków sera lub innych produktów, które stopiły się w trakcie opiekania i wyciekły z kanapki. Wystarczy je po prostu zeskrobać za pomocą drewnianej łyżki. Powinno się to udać, gdy zabrudzenia nie są jeszcze wielokrotnie zapieczone i stwardniałe.

Zastanawiasz się, dlaczego musi to być drewniana łyżka, a nie metalowy lub plastikowy widelec? Otóż duże znaczenie ma tutaj powłoka teflonowa. Pokryte są nią patelnie i płytki grzewcze stosowane w opiekaczach. Powłoka teflonowa jest bardzo wrażliwa na zarysowania. Dlatego do jej czyszczenia powinnaś używać tylko przedmiotów wykonanych z delikatnych materiałów. W innym przypadku możesz zarysować teflonową powłokę. Grozi to również przedostaniem się drobnych cząstek teflonu do przygotowywanych potraw.

Sposób czwarty: podgrzej zabrudzenia

Zdarzają się oczywiście bardzo uporczywe zabrudzenia. Z nimi nie poradzi sobie żadna z powyższych metod. Jak wyczyścić opiekacz do kanapek nawet z bardzo już zaschniętego brudu? Jest na to bardzo ciekawy sposób, który zazwyczaj daje oczekiwane rezultaty.

- Podgrzej puste urządzenie. Dzięki działaniu wysokiej temperatury wszystkie zabrudzenia powinny się stopić.

- Poczekaj, aż opiekacz wystygnie i odłącz go od prądu. 

- Następnie przetrzyj go ściereczką nasączoną letnią wodą z mydłem. Unikaj stosowania druciaków, stalowych zmywaków oraz detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia teflonu.

Sposób ten sprawdza się nawet w przypadku silnych zabrudzeń. Po takim zabiegu będziesz mogła cieszyć się czystym i gotowym do użycia opiekaczem do kanapek.

Sposób piąty: nieprzywieralne i wymienne płytki

imgSrc

Na to, jak dobrze wyczyścić opiekacz do kanapek, jest wiele sposobów. Jednak najbardziej wygodne i praktyczne w czyszczeniu są urządzenia wyposażone w nieprzywieralne płytki. Elementy te wykonane są z teflonu. Dodatkowo są specjalnie wyprofilowane tak, by przywieranie do nich było utrudnione. Można męczyć się z czyszczeniem, a można też ułatwić sobie życie.

Z urządzeń takich jak Amica SMK 4021 czy Tefal SW341D12 Snack Time 2w1 wyciągniesz zabrudzone płytki i umyjesz je w zmywarce. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo cennego czasu. Gdy masz taki sprzęt, nie musisz już zastanawiać się, jak umyć opiekacz do kanapek. Wiele tego rodzaju płytek bez problemu umyjesz w zmywarce, więc to ona wykona to zadanie za Ciebie.

Czyszczenie opiekacza. Nie zapomnij o obudowie urządzenia!

Opiekacz nie składa się tylko z płytek. W przypadku tego urządzenia ważna jest także obudowa. Ją także należy czyścić, by prezentowała się estetycznie i nie była zakurzona. Zatem jak umyć opiekacz do kanapek, by na zewnątrz był czysty i lśniący?

- Przed przystąpieniem do pracy powinnaś odłączyć urządzenie od prądu i poczekać aż całkowicie wystygnie. 

- Nasącz gąbkę wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń. 

- Następnie delikatnie przetrzyj obudowę.

- Czynność możesz kilkukrotnie powtórzyć, aż zabrudzenia całkowicie znikną.

- Na koniec przetrzyj opiekacz suchym ręczniczkiem.

Po tym zabiegu Twoje urządzenie będzie lśnić czystością. Stosowane przez czołowych producentów materiały wykończeniowe są łatwe w czyszczeniu, dlatego też kurz, tłuszcz czy inne zabrudzenia nie powinny stanowić dużej przeszkody dla wody z płynem do naczyń. Proste metody są najlepsze!

Przeczytaj również: Czym czyścić INOX? Dowiedz się, jak zadbać o sprzęty z tą powierzchnią

Wiesz już, jak czyścić opiekacz do kanapek. Dowiedz się, jak go używać, by mniej się brudził

Zamiast czyścić opiekacz, najlepiej jest po prostu zapobiegać jego brudzeniu. Jeżeli będziesz używać go we właściwy sposób, to na długo pozostanie on w idealnym stanie. Ma to także wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Będzie on znacznie ciszej pracował oraz zużywał mniej energii.

imgSrc

A oto kilka praktycznych porad, jak właściwie używać opiekacza:

- aby nie brudzić płytek, wyłóż je papierem do pieczenia. Kanapki połóż na papierze, a nie bezpośrednio na płytkach. W ten sposób wszelkie zabrudzenia nie trafią na powierzchnię pożywienia. A po pieczeniu wystarczy zdjąć papier i wyrzucić go do śmieci.

- Gdy przygotowujesz kanapki, pozostaw kilka milimetrów wolnego miejsca pomiędzy brzegiem chleba a serem. Dzięki temu unikniesz nowych zabrudzeń. Ser stopi się na kanapce, a nie na opiekaczu.

- Zawsze wyciągaj kanapki przy pomocy drewnianych, silikonowych sztućców lub łopatek. Dzięki temu nie porysujesz teflonowej powierzchni.

- Regularnie kontroluj stan otworów wentylacyjnych. Gdy są zapchane, opiekacz może źle funkcjonować z powodu nieprawidłowego przepływu powietrza.

- Stosuj odpowiedni rodzaj płytek do danego typu pieczywa. Np. masa na gofry rozleje się po całej powierzchni płytki na tosty. Powstałe w ten sposób zabrudzenia będą bardzo trudne do usunięcia.

imgSrc

Jak dobrze wyczyścić opiekacz do kanapek – Twoje propozycje

Okazuje się, że sposobów na doprowadzenia opiekacza do porządku jest wiele. Z pewnością artykuł ten nie wyczerpał w pełni tego tematu. Przedstawione tutaj metody powinny jednak pomóc Ci uporać się z większością zabrudzeń przy pomocy składników i akcesoriów dostępnych w każdej kuchni.

A może dopiero zastanawiasz się, jaki opiekacz kupić i ten artykuł przekonał Cię, że jego czyszczenie wcale nie będzie trudne? Jeśli tak, to możemy polecić Ci na przykład model Zelmer ZSM7850S.

Zachęcamy Cię, abyś wypróbowała nasze porady i podzieliła się opinią. Czy są skuteczne, czy może wymagają modyfikacji? A Ty znasz jakieś interesujące sposoby na to, jak wyczyścić toster? Nie wspomnieliśmy o jakiejś prostej, a zarazem skutecznej metodzie, jaką Ty stosujesz? Chętnie ją poznamy! Pomóż nam oraz innym Czytelniczkom uporać się ze żmudnym zadaniem, jakim jest czyszczenie opiekacza do kanapek. Połączmy siły i stwórzmy listę rzeczy, które należy zrobić, by poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami!

Szanujemy Twoją prywatność!

Pragniemy poinformować, iż nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (lub inne podobne technologie) i zbierane przez nie dane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony (cookie niezbędne) oraz podnoszenia Twojego komfortu podczas jej przeglądania (cookie funkcjonalne).

Jeżeli nam na to pozwolisz, możemy również wykorzystywać powyższe rozwiązania, aby doskonalić naszą usługę (cookie analityczne) oraz pomagać Ci w wyborze preferowanych produktów i treści w oparciu o Twoją aktywność na stronie oraz dane uzyskane od naszych Zaufanych Partnerów (cookie reklamowe). Pozwalają one również na wyświetlanie personalizowanych dla Ciebie reklam na innych stronach WWW.

Dane o Twojej aktywności mogą w pewnych okolicznościach być uznane za dane osobowe, w takich przypadkach Administratorem takich danych będzie Neonet S.A. oraz niektórzy Zaufani Partnerzy, z którymi masz odrębne relacje (np. aktywne konta social media, w których użytkownik zezwolił usługodawcy na takie działania). Zasadami korzystania i zgodami udzielonymi poszczególnym Partnerom możesz zarządzać niezależnie dla każdego z Nich (np. dla Google, ** Facebook ** lub ** RTB House. Wyrażając zgodę na działanie cookies reklamowych pozwalasz na przekazanie swoich danych osobowych naszych Zaufanych Partnerów. [DR1]

Zapewniamy Ci dobrowolny wybór: „Zaakceptuj wszystkie” cookies jeżeli zezwalasz nam na powyższe działania lub skorzystaj z opcji „Pokaż cele”, jeżeli chcesz dokonać zmian udzielanych uprawnień i wyrażonych zgód. Ustawienia zgód możesz zmienić w każdym czasie.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności, listach Zaufanych Partnerów, i Plików cookies.