Jeśli planujesz kilkudniową wyprawę do kompletnej dziczy lub dłuższą wycieczkę po miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu, nie oznacza to wcale, że musisz być skazany wyłącznie na suchy prowiant. Po wielogodzinnych trudach wędrówki lub przed kolejną planowaną wyprawą pewnie niejednokrotnie marzyłeś o ciepłej jajecznicy, kubku gorącej kawy czy choćby błyskawicznej zupce. Teraz to możliwe – wystarczy, że zabierzesz ze sobą kuchenkę turystyczną. Jaka kuchenka turystyczna sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

kuchenka-turystyczna

Jaka kuchenka turystyczna? Rodzaje kuchenek przenośnych

Nie wiesz, jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Urządzenia te można podzielić ze względu na rodzaj „paliwa”, którym są zasilane. Każde z nich sprawdzi się w innej sytuacji. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, odpowiedz sobie na kilka pytań. Czy zamierzasz podróżować zimą czy latem? Jak często będziesz się przemieszczał? Planujesz przemieszczać się samochodem czy na własnych nogach? Chcesz móc coś ugotować czy planujesz jedynie podgrzewać gotowe posiłki?

Kuchenka turystyczna gazowa

Najchętniej wybierana przez turystów kuchenka turystyczna. Jeśli w podróż jedziesz samochodem i zamierzasz stacjonować w jednym miejscu, możesz kupić paliwo gazowe w dużej butli. Jest ona wprawdzie mało poręczna, ale za to starczy na przyrządzenie wielu posiłków. Gdy jednak planujesz podróżować pieszo i nie chcesz targać zbyt dużego ciężaru, możesz zainwestować w lekkie kartusze z gazem. Nie powinny sprawić problemu podczas wędrówki, choć oczywiście nie będą one równie wydajne.

Kuchenka turystyczna gazowa jest bardzo prosta w obsłudze, jednak musisz wziąć pod uwagę, że nie sprawdzi się najlepiej, jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury. Odradza się również zabieranie jej na spore wysokości. Pamiętaj także, że butli z gazem nie wniesiesz na pokład samolotu.

Kuchenka turystyczna na ciekłe paliwo

Jeśli wybierasz się w wysokie góry lub planujesz podróż w trudnych warunkach, na przykład w zimie, lepszym rozwiązaniem będzie bez wątpienia kuchenka turystyczna na ciekłe paliwo. Wybierz urządzenie uniwersalne, które zasilić możesz rozmaitym paliwem, na przykład benzyną, olejem napędowym czy naftą. To urządzenie ma oczywiście wady – jest droższe i cięższe od kuchenki gazowej, istnieje też ryzyko, że paliwo rozleje się w plecaku – ale jego niewątpliwe zalety zdecydowanie nam nimi przeważają.

Kuchenka turystyczna na paliwo stałe

W tym urządzeniu paliwo jest w formie małych kostek lub tabletek – nie musisz więc obawiać się, że  nafta czy benzyna wyleje Ci się w plecaku. Sama kuchenka również jest bardzo lekka i nie sprawia żadnych kłopotów przy transporcie. Brzmi świetnie? Niestety, ta kuchenka turystyczna ma jeden poważny mankament. Jest mało wydajna, a zagotowanie zwykłej wody trwa dość długo, dlatego używa się jej głównie do podgrzewania gotowych posiłków.

Kuchenka turystyczna elektryczna

Sprawdzi się wyłącznie w miejscu, gdzie masz dostęp do prądu – możesz więc zabrać ją ze sobą na przykład do kampera, domku letniskowego czy na camping. Takie kuchenki są dość duże i ciężkie, ale za to pozwolą Ci przyrządzić prawdziwie domowy posiłek na łonie natury. Zwykle posiadają dwa palniki, dysponują mocą do 2,5 kW i szybko się nagrzewają.

Polecane modele:

Kuchenka turystyczna Sencor SCP 5303GY

Kuchenka turystyczna z dwoma polami grzejnymi o mocy 2900 W i wadze 4,4 kg. Ceramiczna płyta indukcyjna jest chłodna w dotyku i pozwala zaoszczędzić aż do 50% energii elektrycznej podczas gotowania. Temperaturę można regulować w zakresie od 60 do 240°C. Ma specjalną powierzchnię ułatwiającą konserwację i potrafi automatycznie wykryć naczynia do gotowania indukcyjnego. Wyposażona została w duży wyświetlacz LCD oraz timer.

Kuchenka Sencora jest też bezpieczna i idealnie nadaje się dla zapominalskich. Automatycznie wyłącza się po dwóch godzinach bezczynności, ma zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem płyty grzejnej oraz ochronę przed nadmiernym wzrostem lub spadkiem napięcia w sieci elektrycznej.

Kuchenka turystyczna MPM MKE-06

Mała, poręczna kuchenka z jedną płytą grzejną wykonaną ze szkła. Wyposażona została w dotykowy panel funkcyjny z wyświetlaczem LCD, timer oraz regulację temperatury (w zakresie 60-240°C). Ma moc 1800 W i posiada termostat.

kuchenka-gazowa

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Najważniejsze cechy

Wiesz już, jaka kuchenka turystyczna będzie dla Ciebie najlepsza? Zobacz, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Budowa

Ważne, by kuchenka była lekka i miała prostą budowę – im bardziej skomplikowana, tym większe ryzyko awarii. Kuchenka złożona z wielu elementów sprawi też więcej problemów przy demontażu i podczas czyszczenia. Upewnij się, że ma możliwość regulowania płomienia.

Moc

Pamiętaj, że mniejsza moc palnika oznacza, że dłużej będziesz przygotowywał na nim posiłki. Ale z wysoką mocą idzie za to w parze większe zużycie paliwa. Jeśli więc wybierasz się na mało męczącą pieszą wędrówkę w lecie, zdecyduj się na kuchenkę o niewielkiej mocy – dzięki temu możesz zabrać ze sobą znacznie mniej paliwa i oszczędzić miejsce w plecaku. A gdy w planach masz wyprawę na przykład zimą, koniecznie zainwestuj w kuchenkę o dużej mocy.

Dodatkowy asortyment

Przed podróżą zaopatrz się w stosowny pokrowiec, który uchroni urządzenie przed uszkodzeniem. Warto również dokupić osłonę przeciwwietrzną, ponieważ umożliwi Ci korzystanie z urządzenia nawet w mało sprzyjających warunkach. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie kuchenka jest stabilna i utrzyma się nawet na nierównym podłożu. Być może konieczne okaże się dokupienie dodatkowych stabilizatorów.

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci nieco podjęcie decyzji i pomogliśmy odpowiedzieć na pytanie, jaką kuchenkę turystyczną wybrać. Pozostaje nam życzyć Ci udanych wypraw i przypomnieć o posprzątaniu po swoim biwakowaniu – tak, byś zostawił miejsce w takim samym stanie, w jakim je zastałeś.

W serii „Wakacyjny Niezbędnik” znajdziesz również poradnik Jaka lodówka turystyczna sprawdzi się najlepiej? oraz Jakie żelazko turystyczne wybrać?

Dodane: 2019-07-08