Kuchnia to serce wielu domów, a jednym z najważniejszych elementów jej wyposażenia jest lodówka. Jej zakup to inwestycja na lata. Jaką lodówkę wybrać, by mieć pewność, że będziemy z niej zadowoleni? W naszym poradniku przedstawiamy najciekawsze funkcje chłodziarek. Zapraszamy do lektury.

jaka-lodowke-wybrac

Chłodziarka czy chłodziarka z zamrażarką?

Na rynku artykułów gospodarstwa domowego dużą popularnością cieszą się modele typu „dwa w jednym”, wyposażone w komorę chłodzącą i mrożącą. Nic w tym dziwnego, taki model jest po prostu uniwersalny. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest chłodziarko-zamrażarka z podwójnymi drzwiami. Kiedy otwieramy drzwi lodówki, do środka dostaje się ciepłe powietrze, jednak zamrażarka pozostaje zamknięta.  W ten sposób nie ogrzewamy części mrożącej, a urządzenie do ponownego schłodzenia nie zużywa więcej prądu niż zazwyczaj.

Zamrażarka u góry czy na dole – jakie to ma znaczenie?

Pojemność zamrażarki uzależniona jest od jej umiejscowienia. Nie przechowujesz zbyt dużo mrożonych zapasów? W takim razie wystarczy Ci zamrażalnik umieszczony na górze. Zazwyczaj jest to pojedyncza półka o pojemności do 40 l. Takie umiejscowienie jest też bardzo wygodne. Nie wymaga schylania, co docenią seniorzy. Jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca, lepszym wyborem będzie lodówka z zamrażarką u dołu. W takim modelu znajdziesz przynajmniej dwie szuflady.

Lodówka side by side – rozwiązanie dla większej rodziny

Rozwiązaniem dla rodzin wieloosobowych może być lodówka kilkudrzwiowa. Chłodziarka side by side zajmuje, co prawda, dwa razy więcej miejsca, ale jest też pojemniejsza. System podwójnych drzwi ogranicza wzrost temperatury wewnątrz; zamiast całej lodówki otwieramy jedynie jej część. Praktycznym dodatkiem na upalne lato są umieszczone w drzwiach kostkarka do lodu oraz dyspozytor zimnej wody. Należy jednak pamiętać, że zwiększają one zużycie prądu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, wybierając lodówkę side by side.

Dla kogo lodówka jednodrzwiowa?

Lodówki wyposażone w pojedyncze drzwi sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Lodówka jednodrzwiowa jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Jej wysokość nie przekracza półtora metra, jednak bez trudu znajdziesz również niższe modele. Wykorzystasz ją w takich miejscach, jak domek letniskowy czy pokój w akademiku.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Zastanawiając się, jaką lodówkę wybrać, zwróć uwagę na dane techniczne poszczególnych urządzeń. Pomogą Ci one określić, czy wybrany model spełni Twoje oczekiwania.

Lodówki klasy A dostępne w naszym sklepie:

 

Klasa energetyczna

Pokazuje ona zużycie prądu w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Parametr ten ma ogromne znaczenie dla użytkowników lodówek. W końcu jest to rodzaj urządzenia, które musi być stale podłączone do prądu. Zużywana przez lodówkę energia wpływa na wysokość domowych rachunków. Zmniejszysz je, wybierając chłodziarkę o wyższej klasie energetycznej. Klasa energetyczna określana jest za pomocą skali A-G. Najmniejsze zużycie prądu mają urządzenia oznaczone literą A+++, największe – literą G. Do użytku domowego najkorzystniej jest oczywiście wybrać sprzęt o jak najwyższej klasie. Wyższa cena zakupu zwraca się w rachunkach za prąd: roczny koszt eksploatacji lodówki klasy A+++ wynosi około 90 złotych, a lodówki klasy B – około 250 złotych.

Dla ułatwienia krótka „ściąga”:

A – zużycie mniejsz niż 55%  normy (każdy „+” zmniejsza tę wartość o 10%)

B – między 55% a 75%

F – między 120% a 150%

G – zużycie powyżej 150% normy UE.

Pojemność

Ilość miejsca w chłodziarce powinna być dostosowana do liczby domowników. Warto wziąć pod uwagę także dietę każdego z nich. Osoby uczulone na niektóry produkty żywnościowe powinny przechowywać swoje jedzenie w szczelnie zapakowanych pojemnikach. Chociaż zajmują one więcej miejsca, można tak uniknąć kontaktu z alergenami. Niewielkie chłodziarki jednodrzwiowe mają pojemność 36 litrów, natomiast największe urządzenia wielodrzwiowe – ponad 500 litrów.

Kultura pracy

Nieszkodliwy dla ludzkiego ucha stopień natężenia dźwięku to około 40 dB, czyli hałas na poziomie szmeru. Jego źródłem jest między innymi lodówka. Wybierając urządzenie do domu, zwróć uwagę, by nie generowało hałasu przekraczającego 40 dB. Pamiętaj, że ze względu na wzmożone działanie systemu chłodzącego dźwięki wydawane przez lodówkę będą nieco głośniejsze podczas gorących dni.

Jaką lodówkę wybrać? Sprawdź dodatkowe funkcje.

Rodzaj, klasa energetyczna czy generowany poziom hałasu mają ogromne znaczenie w trakcie wybierania idealnej lodówki. Nie warto ograniczać się jednak tylko do nich. Co jeszcze mogą nam zaoferować producenci chłodziarek?

Samorozmrażanie

Częstym problemem w starszych modelach lodówek jest osadzający się na ścianie lód. Rozmrażanie lodówki tak, by nasze zapasy się nie zepsuły, wymaga sporej logistyki. A większość lodówek rozmrażać musimy. Jeśli z tego zrezygnujemy, urządzenie będzie zużywało zwiększoną ilość prądu. Dlatego w nowych lodówkach standardem jest funkcja samorozmrażania. Woda nie osadza się na ścianach chłodziarki, ale spływa do specjalnego pojemnika. 

No Frost

System przewodów i wentylatorów osusza powietrze wewnątrz lodówki. Chłodziarka jest również regularnie wentylowana. Dzięki temu sprzęt nie wymaga rozmrażania. Warto pamiętać, że im mniejsza wilgoć wewnątrz urządzenia, tym dłużej jedzenie zachowuje świeżość. Mrożenie w systemie No Frost eliminuje osadzanie się szronu na pojemnikach. Ułatwi Ci to sprawdzenie ich zawartości. No Frost nie jest jednak pozbawiony wad. Ciągłe osuszanie powietrza pogarsza jakość potraw, dlatego należy pamiętać wkładaniu ich do szczelnych pojemników. Hałas generowany przez taką lodówkę może być również minimalnie wyższy. System No Frost występuje w dwóch wersjach, całościowej i częściowej, na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu.

Lodówki z funkcją No Frost w Neo24:

Izolacja antybakteryjna

Ochrona przed namnażaniem się drobnoustrojów zabezpiecza żywność przed zepsuciem. Jednym ze sposobów zabezpieczenia jest powłoka ze związkami srebra. Uwalniane z niej jony srebra hamują rozwój pleśni, bakterii i innych mikroorganizmów. Inne rozwiązania, jakie znajdziemy w chłodziarkach, to jonizatory, filtry i uszczelki antybakteryjne

Komora niskich temperatur

Służy do mrożenia i przechowywania kostek lodu w tradycyjnych foremkach. Wykorzystasz ją również do krótkiego przechowywania zamrożonej żywności.

Sygnalizator niedomkniętych drzwi

Zdarzyło Ci się zastać uchylone drzwi lodówki? Rozważając, jaką lodówkę wybrać, zwróć uwagę na modele wyposażone w alarm. Dźwięk przypomni Ci o tym, by prawidłowo zamknąć drzwi. Pozwoli to ograniczyć nagrzewanie się lodówki.

Zadbaj o swój sprzęt

Idealna lodówka już wybrana? To świetny moment, by zacząć obchodzić się z nią inaczej, niż dotychczas.

jaka-lodowke-wybrac-do-domu

Jak czyścić lodówkę?

Nawet jeśli Twój sprzęt wyposażony został w zabezpieczenia antybakteryjne, należy go regularnie czyścić.  Przeterminowane produkty usuwaj na bieżąco. Raz w tygodniu spryskaj półki wodą z octem i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Nie zajmie Ci to więcej niż 10 minut, a wnętrze lodówki będzie higienicznie czyste. Więcej sposobów na czyszczenie lodówki znajdziesz w naszym poradniku.

Co pochłania zapachy w lodówce?

Nawet w najczystszej lodówce nie da się uniknąć przenikania się zapachów przechowywanych w niej potraw. Żeby doraźnie pozbyć się przykrego zapachu, połóż na półce przekrojoną na pół cytrynę. Przechowywanie aromatycznej żywności w szczelnych pojemnikach pomoże Ci uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Jaką temperaturę ustawić w lodówce?

Temperatura w chłodziarce nie może być niższa niż 0°C. Nie powinna również przekraczać 5° C, ponieważ w wyższej zaczynają namnażać się drobnoustroje. Zwróć uwagę na to, że temperatura wewnątrz chłodziarki nie rozkłada się równomiernie. Dlatego też w dolnej części, gdzie jest najcieplej, przechowuj owoce i warzywa. Nad nimi jest najzimniej, dlatego to odpowiednie miejsce na mięso. Przetwory mleczne umieść na środkowych półkach. Produkty o najdłuższym terminie przydatności ustawiaj natomiast na najwyższych półkach oraz na drzwiczkach.

Dodane: 2019-06-06