Kuchenka mikrofalowa to jeden z tych sprzętów kuchennych, które wydają się niepotrzebne do momentu, kiedy zaczniemy z nich korzystać. Szybkie podgrzanie posiłku to spora oszczędność czasu, a obecne dzisiaj na rynku modele nie wpływają na jakość posiłku. Obawiasz się, że nie znajdziesz już miejsca na kolejny sprzęt AGD? Rozważ wybór urządzenia, które ukryjesz wewnątrz mebla. W naszym poradniku podpowiadamy, jaka mikrofala do zabudowy powinna znaleźć się w Twojej kuchni.

mikrofalówka do zabudowy

Najważniejsze parametry kuchenek mikrofalowych

Jaka kuchenka mikrofalowa do zabudowy będzie idealna? By odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać przede wszystkim ich parametry techniczne. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, ile wyniesie realny koszt użytkowania urządzenia oraz określisz przybliżony czas przygotowania posiłku. Zwróć uwagę na:

moc

Właśnie ona odpowiada za czas przyrządzania posiłku. Im będzie większa, tym szybciej przygotujesz danie. Wybór słabszego modelu może wydać się oszczędnością – będzie ono tańsze w zakupie, zużyje także mniej prądu. W rzeczywistości jednak urządzenie będzie pobierać mniejszą energię przez dłuższy czas, a więc oszczędność będzie tylko pozorna. Polecamy wybór kuchenki o mocy pomiędzy 800 a 1200 W, ponieważ w połączeniu z wysoką klasą energetyczną będą one bardziej wydajne.

rozmiar

Wybierając kuchenkę mikrofalową do zabudowy, ograniczają Cię wymiary szafki, w której zostanie ona umieszczona. Jednak należy pamiętać, że od rozmiaru mikrofalówki zależy to, ile jedzenia na raz będziesz w stanie przygotować. Jeśli docelowe miejsce na to pozwala, wybierz większy model o pojemności 25-30 litrów. Nie zajmie on miejsca na kuchennym blacie, a w razie potrzeby będziesz mieć do dyspozycji większe urządzenie. Docenisz to podczas rodzinnych świąt i spotkań w gronie przyjaciół.

wykończenie wnętrza

Skoro mowa o wielkości komory grzewczej mikrofalówki, warto również wspomnieć o jej wykończeniu. Właśnie od niego zależy, czy łatwo wyczyścisz urządzenie. Najtańsze rozwiązanie to emalia, którą umyjesz błyskawicznie. Niestety, środek ten łatwo poddaje się korozji. Trwalsze będzie wnętrze zrobione z aluminium, a w najdroższych modelach znajdziesz wykończenie ceramiczne. W obu przypadkach nie musisz martwić się korozją.

obsługę

Wśród dostępnych na rynku kuchenek mikrofalowych rozróżniamy trzy rodzaje sterowania:

- mechaniczne – w tym wypadku to na użytkowniku spoczywa obowiązek ustawienia takich parametrów, jak czas pracy i temperatura, w której podgrzewamy posiłek. Do regulacji stosowane są zazwyczaj pokrętła, a w nowszych modelach sterowanie jest elektronicznie.

- elektroniczne – na panelu sterującym umieszczone zostały przyciski, za pomocą których można ustawić czas i temperaturę oraz wybrać rodzaj przygotowywanego posiłku. W ten sposób do uruchomienia odpowiedniego programu wystarczy wcisnąć jeden przycisk.

Kuchenki mikrofalowe z funkcją sterowania elektronicznego:

- urządzenia z automatyką wagową – to najnowocześniejsze modele kuchenek mikrofalowych. Użytkownik wybiera jedynie program, a mikrofalówka waży potrawę i sama dobiera odpowiedni czas pracy.

wyposażenie

W kuchenkach mikrofalowych, zarówno wolnostojących, jak i przeznaczonych do zabudowy, znajdziemy dwa rodzaje technologii grzewczych – klasyczną grzałkę lub grill kwarcowy. Ta pierwsza sprawi, że Twój posiłek zachowa chrupkość. Jednak jej dokładne wyczyszczenie wymaga sporo wysiłku. Inaczej jest w przypadku mikrofalówek wyposażonych w lampę kwarcową. Ich wnętrze jest gładkie, aby je wyczyścić, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Nie można jednak zagwarantować, że posiłek będzie tak samo chrupiący jak po podgrzaniu w mikrofalówce z grzałką.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – co musisz wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie „jaka mikrofala do zabudowy” nie wydaje się trudna. Możesz wykluczyć względy estetyczne i wybrać urządzenie tylko pod kątem parametrów technicznych. Kiedy jednak przyjrzysz się ofercie w sklepach ze sprzętem elektronicznym, okaże się, że nawet tak prosty sprzęt posiada funkcjonalności, z którymi warto zapoznać się bliżej przed zakupem.

gotowanie na parze

Jeśli lubisz ten sposób obróbki, sprawdź, czy upatrzony model ma specjalne naczynie do gotowania na parze. Jak wygląda podgrzewanie metodą parową? Do środka naczynia nalewasz wodę, a na górze kładziesz potrawę. Powstająca pod wpływem temperatury para wodna ogrzeje posiłek, zachowując jego prozdrowotne właściwości oraz strukturę.

termoobieg

Tę funkcję możesz znać z piekarników elektrycznych. W kuchence mikrofalowej działa ona niemal tak samo – posiłek podgrzewany znajduje w poruszającym się ciepłym powietrzu. Dzięki temu opieka się równomiernie. Mikrofalówka z termoobiegiem eliminuje problem znany ze starszych modeli tego sprzętu – jedzenia gorącego z zewnątrz i zimnego w środku.

utrzymanie temperatury

Opcja jest dostępna w kuchenkach mikrofalowych wyposażonych w grzałkę kwarcową. Podobnie jak w piekarniku, temperatura wewnątrz urządzenia po zakończeniu podgrzewania będzie na tyle wysoka, by Twój posiłek nie ostygł zbyt szybko.

funkcja crisp

Chrupiące danie z mikrofali? To jak najbardziej możliwe, o ile w wybranym przez Ciebie modelu występuje funkcja Crisp lub Crunch. W urządzeniu posiadającym tę funkcjonalność znajdziesz dodatkowe naczynie, które należy rozgrzać przed podgrzaniem samego posiłku. W ten sposób posiłek zostanie smakowicie przypieczony od góry przez system grzewczy, a od dołu przez rozgrzaną powierzchnię naczynia. Teflonowe pokrycie gwarantuje, że jedzenie przyrumieni się, ale nie będzie przywierało.

Mikrofalówki do zabudowy z funkcją grilla:

Parowe czyszczenie mikrofalówki

W trakcie spotkań towarzyskich i rodzinnych wolimy spędzać czas w gronie najbliższych, a nie szorując blaty i urządzenia. Dlatego wygodna kuchnia to także kuchnia, którą szybko i sprawnie posprzątasz. Czyszczenie mikrofali nie jest tak uciążliwe, jak szorowanie przypalonego piekarnika lub ochlapanej tłuszczem płyty grzewczej. Jeśli jednak wybierasz sprzęt do nowo urządzanej kuchni, polecamy zaopatrzyć się w kuchenkę mikrofalową, którą wyczyścisz w kilka minut.

Jak to działa? Na dno kuchenki mikrofalowej z funkcją czyszczenia parowego nalewasz wodę, producenci umieszczają czasem w zestawie przeznaczony do tego pojemnik. Następnie należy wybrać odpowiedni program. Powstająca w wyniku działania temperatury para rozmiękczy brud na ściankach urządzenia. Wystarczy już tylko przetrzeć powierzchnię miękką ściereczką i gotowe.

mikrofalówka do zabudowy

Ważne zasady dotyczące używania mikrofalówki!

 Nie każdy rodzaj pożywienia nadaje się do podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Nie wkładaj tam jajek w skorupkach oraz surowych ziemniaków w całości – wybuchną, a Tobie zamiast obiadu pozostanie czyszczenie kuchenki.

Zwracaj uwagę nie tylko na to, co podgrzewasz, ale również w czym. Nigdy nie podgrzewaj w kuchence mikrofalowej potraw w folii aluminiowej ani metalowych opakowaniach, ponieważ doprowadzi to do iskrzenia i zapalenia się jedzenia.

- Nawet jeśli bardzo się spieszysz, nie nastawiaj urządzenia na najwyższą moc i krótki czas podgrzewania. W ten sposób wysuszysz posiłek i, chociaż nadal da się go zjeść, z pewnością nie będzie to przyjemne doświadczenie.

- Nie uruchamiaj pustej kuchenki. W środku zawsze musi znajdować się obiekt, który pochłonie fale wytwarzane przez urządzenie. W innym wypadku jego wnętrze ulegnie uszkodzeniu.

- Wkładając danie do mikrofali, nie polewaj go tłuszczem. Podgrzany w mikrofalówce może osiągnąć bardzo wysoką temperaturę i zapalić się.

Szukasz innych poradników związanych z wyposażeniem kuchni? Sprawdź:

Ranking lodówek. Jaką lodówkę wybrać?

Nowoczesna i wygodna kuchnia. Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Jaka zmywarka będzie najlepsza do Twojej kuchni? 6 rad, które ułatwią zakup

Gotuj jak profesjonalista. Podpowiadamy, jakie garnki kupić do kuchni

 

 

Dodane: 2019-10-31