Współczesna kuchnia na pierwszy rzut oka różni się zanadto od wyglądu tego pomieszczenia w domach starszych pokoleń. Wystarczy jednak przyjrzeć się nieco bliżej, a można dostrzec, że coraz częściej sprzęty kuchenne „ukrywa się” wewnątrz mebli. Ciekawym zabiegiem jest też wymiana tradycyjnej kuchenki z palnikami gazowymi na płytę. W ten sposób kuchnia sprawia wrażenie bardziej minimalistycznej niż dawniej. Urządzasz swoją przestrzeń do przyrządzania posiłków i zastanawiasz się, jaka płyta – indukcyjna, gazowa czy ceramiczna – lepiej się sprawdzi? Zwracamy uwagę na to, o czym musisz pamiętać, decydując się na płytę indukcyjną.

indukcja czy gaz

Rodzaje płyt kuchenych – co masz do wyboru?

Istotną cechą płyt jest możliwość ich montażu bezpośrednio na kuchennym blacie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zrezygnować z klasycznej kuchenki. Decydując się na płytę, masz do wyboru:

płytę gazową

Wymogiem niezbędnym do jej zainstalowania jest instalacja gazowa, nie zawsze dostępna w nowym budownictwie. Płyta gazowa to większy komfort gotowania, będący przede wszystkim wynikiem naszych przyzwyczajeń: gotowanie na płomieniu to najstarsza metoda termicznej obróbki jedzenia.

płytę ceramiczną

Największą zaletą tego typu płyt jest możliwość podłączenia jej tam, gdzie nie poprowadzono instalacji gazowe. Płyta ceramiczna jest tańsza od płyty indukcyjnej, ale zachowuje jej minimalistyczny charakter. Ceramika bardzo szybko się nagrzewa, co przyspiesza gotowanie, ale też zwiększa ryzyko poparzenia.

płytę indukcyjną

Podobnie jak płyta elektryczna, indukcja nie potrzebuje instalacji gazowej. A ze względu na specyficzną mechanikę działania, płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza i znacznie trudniej o poparzenie.

Nie wiesz, która z nich będzie najlepsza w Twoim wypadku? W poradniku Płyta ceramiczna czy indukcyjna wyjaśniamy, jakie są różnice w używaniu obu rodzajów płyt grzewczych. Jeśli natomiast wahasz się pomiędzy indukcją i gazem, przychodzimy z pomocą i wymieniamy kluczowe aspekty, o których należy pamiętać, decydując się na płytę indukcyjną.

Płyty indukcyjne do niewielkiej kuchni:

Jak działa indukcja?

Płyta indukcyjna nagrzewa się punktowo, za co odpowiedzialne jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dlatego niezbędne jest wykorzystanie do tego naczyń współpracujących z indukcją. Między dnem a powierzchnią urządzenia powstaje pole magnetyczne, a za jego sprawą – prądy wirowe wytwarzające ciepło. Wytworzona energia elektryczna jest wykorzystywana w 100%, co gwarantuje dużą efektywność i krótki czas gotowania. Gdy naczynie zostaje zdjęte, powierzchnia płyty przestaje się „nagrzewać”.

Jaka płyta indukcyjna? Poznaj najważniejsze cechy idealnej płyty grzewczej

Jak wybrać urządzenie, które przyspieszy pracę w kuchni oraz będzie się zjawiskowo prezentować? W kwestii wyglądu nie doradzimy, jednak szukając tej najlepszej dla Ciebie płyty grzewczej, koniecznie zwróć uwagę na takie cechy, jak:

Liczba pól

Zasada jest prosta – im mniej pól grzewczych, tym tańszy blat. Najpopularniejsze urządzenia wyposażone są w cztery pola. Większe płyty indukcyjne gwarantują komfort podczas gotowania dania składającego się z kilku części lub posiłku dla większej grupy. Nie będziesz czekać, aż jeden składnik się ugotuje, by móc zająć się następnym. Dysponujesz niewielką przestrzenią w kuchni? W takiej sytuacji warto przemyśleć wybór mniejszej kuchenki, wyposażonej w dwa pola. W ten sposób nie utracisz cennego przestrzeni roboczej.

Kształt

Kwadraty i prostokąty to najczęściej wybierane kształty blatów grzewczych. Jeśli jednak chcesz, by Twoja kuchnia wyglądała bardziej oryginalnie, znajdziesz również urządzenia o bardziej fantazyjnych kształtach. Pamiętaj, że przejście z klasycznie wyglądającej kuchenki na sprzęt o innym kroju, będzie wymagało od Ciebie i innych użytkowników wypracowania nowych nawyków w trakcie przygotowywania posiłków.

Panel sterowania

Wygląd i działanie panelu sterowania bardzo łatwo dobierzesz do swoich upodobań. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań producenci przygotowali płyty wyposażone w gałki i pokrętła, Marzysz o tym, by Twoja kuchnia była tak minimalistyczna, jak to możliwe? Wybierz płytę indukcyjną sterowaną dotykowo, a blat grzewczy będzie niemal niedostrzegalny. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są kolorowe ekrany LCD, dzięki którym możesz jeszcze lepiej kontrolować temperaturę przyrządzania posiłków.

Polecane płyty z panelem dotykowym:

Wszystko, co musisz wiedzieć o indukcji – FAQ

Wiesz już, jaka płyta indukcyjna znajdzie się w Twojej kuchni? Tuż po zakupie, w początkowym okresie korzystania z indukcji, możesz mieć sporo pytań. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągę z najważniejszymi informacjami dla początkujących użytkowników.

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Odpowiednie podłączenie płyty indukcyjnej do prądu to gwarancja jej poprawnego działania. Jest ono uzależnione od tego sposobu czerpania mocy konkretnego modelu. Może to być prąd jednofazowy o mocy 230 V (czyli taki, jakie mamy w gniazdkach) lub trójfazowy o mocy 400V. Każdy z nich wymaga innych przewodów, dlatego wybór płyty dobrze jest przemyśleć już na etapie kładzenia instalacji elektrycznej. Jeśli wymiana płyty grzewczej nie jest połączona z remontem, sprzęt należy dopasować do posiadanej instalacji.

Płyta indukcyjna będzie sporym obciążeniem dla instalacji elektrycznej w całym domu. Dlatego też podłączając płytę indukcyjną, pamiętaj, by zapewnić jej oddzielny obwód elektryczny. Samodzielna instalacja płyty indukcyjnej nie jest trudna do wykonania, jednak gwarancję bezpiecznego i poprawnego działania zapewni konsultacja z elektrykiem. Koszt takiej usługi jest uzależniona od regionu, jednak średnio wynosi około 100-150 złotych.

Jakie naczynia do gotowania na indukcji?

Jak już wyjaśniliśmy, działanie blatu indukcyjnego opiera się na polu elektromagnetycznego, które aktywuje się pod wpływem odpowiednich materiałów. Dlatego też nie wszystkie garnki czy patelnie nadają się do gotowania na indukcji. Nawet jeśli dopiero myślisz o zainstalowaniu takiego rodzaju blatu grzewczego, kupując nowe akcesoria możesz już teraz wybierać sprzęt uniwersalny. Ze wszystkich sprzętów używanych na płycie indukcyjnej, możesz korzystać również na blacie ceramicznym lub gazowych palnikach.       

plyta ceramiczna czy indukcyjna

Czym czyścic płytę indukcyjna?

Czyszczenie płyty indukcyjnej jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze, niż konserwacja kuchenki z gazowymi palnikami. Zamiast demontowania kratki i palników, gładki blat wystarczy przetrzeć. Niestety, lustrzana powierzchnia ma tę cechę, że widać na niej nawet najmniejsze zabrudzenia. Dlatego też w czyszczeniu płyty indukcyjnej bardzo istotna jest systematyczność. Lekkie zabrudzenia spryskaj płynem do mycia szyb, a następnie przetrzyj delikatną szmatkę z mikrofibry.

Do bardziej wymagających zabrudzeń koniecznie będzie wykorzystanie metalowego skrobaka. Wybierz model z ostrym ostrzem – kiedy nachylisz go pod odpowiednim kątem bezpiecznie usuniesz nawet roztopiony plastik.

Nie czyść płyty indukcyjnej ostrymi szczotkami ani drapakami. Chociaż nie zaszkodzą one samemu działaniu urządzenia, mogą pozostawić na jego powierzchni nieestetyczne rysy.

Czy indukcja jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo jest jedną z największych zalet blatów indukcyjnych. Dzięki technologii indukcji elektromagnetycznej nie musisz obawiać się, że Twoje dziecko lub kot poparzą się, dotykając dopiero co wyłączonego urządzenia. Powierzchnia płyty nagrzewa się tylko wtedy, kiedy znajduje się na niej metalowe naczynie, aktywujące działanie pola elektromagnetycznego. Wielu producentów dodatkowo wyposaża swoje płyty w blokady, uniemożliwiające przypadkowe włączenie blatu podczas czyszczenia czy przez niesfornego, czworonożnego pupila.

Jak odblokować płytę indukcyjną?

Zabezpieczenie płyty jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców i opiekunów zwierząt, usprawnia też sprzątanie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy wynajmujesz mieszkanie z indukcją i nie wiesz, w jaki sposób ją odblokować? Przede wszystkim dokładnie obejrzyj urządzenie – każdy producent stosuje inną kombinację przycisków. Określ markę i model płyty, a następnie na stronie producenta poszukaj instrukcji obsługi w formie cyfrowej. 

Niezawodne wyposażenie kuchenne? Sprawdź nasze poradniki

Jak czyścić ekspres do kawy? Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Jaki robot planetarny powinien znaleźć się w Twojej kuchni? Nasze TOP 6

Kuchenny must have. Jaka mikrofala do zabudowy będzie strzałem w dziesiątkę?

Gotuj jak profesjonalista. Podpowiadamy, jakie garnki kupić do kuchni

Jaka zmywarka będzie najlepsza do Twojej kuchni? 6 rad, które ułatwią zakup

Dodane: 2020-01-24