Projekty nowoczesnych budynków mieszkalnych zmuszają do działania zasadzie „minimum miejsca, maksimum przestrzeni”. Widoczne jest to zwłaszcza w najpopularniejszym modelu M2, łączącym w jednym mieszkaniu niewielką sypialnię, pokój dzienny połączony z kuchnią oraz mikroskopijną łazienkę. Podobne trendy mieszkaniowe panują wśród mieszkań dostępnych na rynku wtórnym, w budownictwie pochodzącym sprzed roku 2000. Niewielkie pomieszczenia zmuszają użytkowników do kreatywnych rozwiązań przestrzennych i wprowadzania pewnych ograniczeń w doborze wyposażenia AGD. Zastanawiasz się, jaki sprzęt sprawdzi się jako pralka do małej łazienki? Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

pralka w malej lazience

Pralka do małej łazienki – jak wybrać tę idealną?

Czy wybrać pralkę z wsadem bocznym czy górnym? Jakie parametry najlepiej spełnią Twoje oczekiwania? Które funkcje rzeczywiście się przydadzą? Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależne są oczywiście od indywidualnych upodobań oraz potrzeb wynikających z prowadzonego przez Ciebie i Twoją rodzinę trybu życia. Skupimy się więc na omówieniu kilku aspektów dotyczących tego typu urządzeń, które pomogą Ci wybrać wygodny model do niewielkiej łazienki

Co proponują producenci sprzętu AGD?

Obecne na rynku modele pralek można z grubsza podzielić na te z drzwiczkami umieszczonymi na przedniej ścianie urządzenia, oraz takie, do których ubrania wkładamy od góry. W małych łazienkach najczęściej spotykamy ten drugi rodzaj. Mniej popularnym wyborem są pralki wirnikowe typu „frania”, które zużywają znacznie mniej energii niż urządzenia automatyczne, ale wymagają więcej zachodu. Jako pralka do małej łazienki sprawdzić się może również pralko-suszarka. Dzięki niej zaoszczędzimy miejsce (i czas) na suszenie prania.

Pralki ładowane od góry

Większość pralek ładowanych od góry jest węższa od tych klasycznych z przednimi drzwiami, i jest to niebagatelna różnica dwudziestu centymetrów. W sytuacji, kiedy każdy milimetr odgrywa ogromną rolę, taki wybór wydaje się dość oczywisty. Wąska budowa oznacza, że pojemność takiej pralki będzie nieco mniejsza niż w przypadku wersji przednio-drzwiowych, co może nastręczać pewnych problemów, gdy chcemy wyprać sporo ubrań na raz. Jeśli jednak przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania, ma 45-50 centymetrów szerokości, zmuszeni jesteśmy ograniczyć wybór do modeli z szerokiej oferty pralek ładowanych od góry. Taki sposób otwierania w niektórych sytuacjach może być wadą, ponieważ uniemożliwia on wykorzystanie przestrzeni znajdującej się nad pralką, gdzie w innym wypadku znalazłoby się dodatkowe miejsce na szafę lub półki.

Zobacz, jakie pralki o szerokości około 40 cm dostępne są w naszych sklepach.

Pralki otwierane z przodu

Jeśli chodzi o szerokość – zdecydowanie przegrywają z modelami opisanymi wcześniej. Zajmują one więcej miejsca, minimum to 50 centymetrów, ale najpopularniejszym rozmiarem jest szerokość 60 centymetrów. Otwierane na oścież drzwiczki wymagają też przestrzeni, która pozwoli je otworzyć i wygodnie włożyć pranie do środka. Czy to oznacza, że takie urządzenie nie nadaje się jako pralka do małej łazienki? Pamiętajmy, że drzwi nie będą otwarte przez cały czas. Ponadto cała górna powierzchnia może posłużyć za dodatkowy blat, na nim umieścisz pudełka z kosmetykami czy zapasowe ręczniki. Pralkę możesz też z powodzeniem ustawić pod innym elementem wyposażenia łazienki, szafką lub piecykiem gazowym. W przypadku pralki otwieranej od góry jest to niemożliwe.

Sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie w naszej ofercie pralek otwieranych z przodu.

Pralka wirnikowa

Urządzenia typu „frania”, które pamiętać mogą nasze babcie i mamy, nadal są często spotykanymi elementami domowego wyposażenia. Do takiego wyboru skłaniają przede wszystkim czynniki ekonomiczne – pralka wirnikowa pozwala ograniczyć zużycie wody, ma też mniejszy pobór energii. Kosztem bardziej ekonomicznego rozwiązania jest konieczność włożenia większego wysiłku w pranie za pomocą „frani”, ponieważ pralka nie posiada żadnych automatycznych programów. Warto ją jednak wziąć pod uwagę, nawet jeśli nie masz możliwości wstawienia urządzenia do samej łazienki, ale posiadasz więcej miejsca pomieszczeniu gospodarczym – wtedy mobilna pralka wirnikowa może być odpowiednim rozwiązaniem.

Pralki wirnikowe dostępne w naszym sklepie.

Pralko-suszarki, rozwiązanie dla zabieganych

Praktycznym rozwiązaniem w niewielkim mieszkaniu pralko-suszarka. Urządzenie rozmiarem zbliżone jest do tradycyjnych pralek o szerokości 60 centymetrów. W tym przypadku do zagospodarowania zostaje przestrzeń nad urządzeniem. Pralko-suszarki sprawdzą się zwłaszcza w przypadku rodziców małych dzieci lub osób robiących pranie kilka razy w tygodniu. Możliwość suszenia bębnowego redukuje konieczność wydzielania dodatkowego miejsca do suszenia mokrych ubrań.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę?

Skoro przybliżyliśmy już podstawowy podział urządzeń służących do prania, przyjrzyjmy się poszczególnym parametrom pralek. Poniższy przewodnik sprawdzi się podczas wybierania urządzenia do każdego rodzaju łazienki. 

Zużycie energii i wody.

Sprzęty AGD posiadają klasę energooszczędności produktów i to właśnie ją oznacza się za pomocą liter od A+++ do D. Pod nimi kryje się informacja o rocznym zużyciu prądu – jeśli więc zależy Ci na jak najmniejszym rachunku za energię elektryczną, wybierz urządzenie klasy co najmniej A+. Wybór sprzętu klasy A+++ natomiast umożliwi zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody.

Poziom hałasu.

Każda pralka generuje hałas. Jego poziom związany jest z klasą energetyczną – im jest ona wyższa, tym mniej decybeli generuje pralka. Pralka o klasie A+++ podczas wirowania, będącego najgłośniejszym procesem, wytwarza hałas na poziomie 70 dB, porównywalny z poziomem głośności wewnątrz samochodu lub w głośnej restauracji.

Liczba obrotów na minutę.

Im więcej obrotów na minutę może wykonać bęben pralki, tym szybciej i dokładniej odwiruje on pranie. Wiele modeli pozwala na ręczne ustawienie liczby obrotów, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia bardziej delikatnych tkanin. 

Różnorodność programów.

Pralki automatyczne oraz pralko-suszarki standardowo posiadają już wbudowane programy prania. Bez większego trudu ustawimy urządzenie w sposób umożliwiający efektywne i bezpieczne dla tkanin pranie.

Pojemność bębna.

Wybór pojemności pralki powinien być uzależniony przede wszystkim od przewidywanej liczby jej użytkowników. W domu singla lub bezdzietnej pary sprawdzi się mniejszy bęben, który zmieści 4-5 kilogramów prania. W przypadku rodzin z dziećmi warto rozważyć nieco większy bęben, który umożliwi pranie większej ilości ubrań za jednym razem.

Dodatkowe funkcje – mini przewodnik

Pralki automatyczne, zarówno te ładowane od góry, jak i otwierane z przodu, posiadają dodatkowe funkcje, które stały się już standardem. Co one oznaczają i jak ich działanie wpływa na czas i wygodę prania?

Automatyka wagowa

Ten program (różnie nazywana przez producentów) umożliwia dopasowanie ilości wody do wagi bielizny. W pralkach pozbawionych automatycznego poboru wody rolę tę pełni funkcja „pół wsadu” – używana w sytuacji, kiedy bęben urządzenia zapełniony jest do połowy. Pralka w tym trybie zużywa mniej wody, ponieważ pomija jeden cykl płukania.

Pranie ze zraszaniem

Funkcja ta może być nazwana również „prysznicem”, „praniem deszczowym”, Direct Spray lub Jest System. W trakcie takiego prania do wnętrza bębna dostarczane są pęcherzyki powietrza, dzięki czemu jeszcze łatwiej pozbyć się brudu. Rozwiązanie to pozwala na duże – nawet do 30% – oszczędności wody i energii elektrycznej.

Tryb ECO

Może kryć się również pod nazwą „odzysk detergentu”. W pralkach pozbawionych opcji oszczędnego wykorzystania środków piorących woda, przepływając przez zbiornik na detergenty, wypłukuje środki czyszczące. Z tego powodu tracimy około 15% produktu, który nie ma kontaktu z brudnym praniem, a w rezultacie zanieczyszcza środowisko. W urządzeniach wyposażonych w tryb ECO woda najpierw wypełnia „martwe przestrzenie” (takie jak pompy i przewody), a dopiero później trafia do zbiornika z detergentem. W ten sposób cała woda z proszkiem lub płynem zużyta zostaje do prania.

Redukcja piany

Innym sposobem na ograniczenie niewykorzystanej w trakcie prania wody ze środkiem do prania jest funkcja redukowania piany. W tym trybie nadmiar piany jest wypompowywany, a w jej miejsce urządzenie pobiera czystą wodę. System ten zapewnia też zadowalający efekt płukania.

Układanie bielizny

Podczas wirowania pralka startuje od najmniejszych obrotów, stopniowo zwiększając ich prędkość. Łagodny rozruch i kombinacja zróżnicowanych sposobów wirowania sprawiają, że bielizna równomiernie rozkłada się w bębnie, a wirowanie staje się bardziej efektywne.           

Timer

Niektóre modele pralek wyposażone zostały przez producentów w wewnętrzny zegar. Umożliwia ona zaprogramowanie godziny rozpoczęcia prania. Oznacza to, że możesz ustawić pranie tak, by rozpoczęło się wtedy, kiedy energia elektryczna jest tańsza, lub zakończyło się w momencie Twojego powrotu z pracy.

System antyshock

Przed wypompowywaniem brudnej wody i rozpoczęciem płukania, urządzenie pobiera trochę zimnej wody. Dzięki temu pranie stopniowo się schładza i nie ulega tak szybkiemu zniszczeniu.

pralka do malej lazienki

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej pralki do małej łazienki nie jest łatwy, w końcu jest to sprzęt na lata. Dlatego w trakcie zakupu musimy wziąć pod uwagę nie tylko aktualne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, ale również przewidywane w przyszłości. Na szczęście producenci pralek starają się coraz lepiej dopasować je do zmieniających się warunków mieszkaniowych, dzięki czemu nawet niewielkie pralki umożliwiają ekonomiczną i ekologiczną pracę.

 

 

Dodane: 2019-03-14