Truizmem byłoby stwierdzenie, że życie bez pralki jest ciężkie – ale nie sposób odmówić mu racji. Jednak niewiele osób wie, jak wybrać pralkę, by służyła nam jak najdłużej i spełniała nasze wymagania. Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę? Które funkcje okażą się użyteczne? Jaka pralka będzie najlepsza dla singla, a jaka sprawdzi się w dużym domu? W tym artykule udzielimy odpowiedzi na wszystkie te pytania i podpowiemy, jaką pralkę kupić.

pralka

Jaka pralka będzie najlepsza? Najważniejsze cechy

Jaką pralkę kupić? Przede wszystkim taką, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Musisz rozważyć między innymi, ile masz miejsca w mieszkaniu, jak często i dla ilu osób robisz pranie, czy będziesz korzystać z rozmaitych funkcji dodatkowych.

Pojemność bębna

Od tego zależy, jak wiele zabrudzonej odzieży zmieści się jednorazowo do pralki. Małe pralki mają bęben o pojemności już od 3 kg. Idealnym rozwiązaniem dla singla lub pary, która zajmuje niewielkie mieszkanie, będzie urządzenie o wsadzie do 5 kg. Dla większej rodziny poleca się pralki o pojemności w granicach 7 kg. Oczywiście znajdziemy i takie, w których zmieścimy nawet 12 kg zabrudzonych rzeczy, ale używa się ich na przykład w hotelowych pralniach. Są bowiem nie tylko większe, ale i droższe – również w użytkowaniu.

Klasa energetyczna

Chcesz płacić niższe rachunki za prąd? W takim razie wybierz pralkę o wysokiej klasie energetycznej. Ta najbardziej efektywna oznaczona jest jako A+++. Takie urządzenia są nieco droższe, ale i tak z perspektywy czasu bardziej opłacalne. Unikaj pralek oznaczonych literą B lub niższą; owszem, będą tańsze, ale zużywają znacznie więcej energii, a korzystanie z nich może mocno nadwyrężyć nasz portfel.

Pobór wody

Sprawdź, ile wody zużywa sprzęt w trakcie jednego cyklu prania. Różnice między sprzętami są naprawdę duże – pralki zużywają od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów. Przeciętnie pralka, służąca czteroosobowej rodzinie, zużywa około 9 000 litrów wody rocznie.

Głośność

Ważne, by pralka – zwłaszcza jeśli znajduje się w małym mieszkaniu – nie zakłócała trybu życia domowników. Nowoczesne i droższe pralki są zwykle znacznie cichsze. Przyjmuje się, że przeciętna głośność pralki wynosi około 50 dB w trakcie prania i blisko 70 dB przy wirowaniu.

Wirowanie

Sprawdź, ile obrotów na minutę wykonuje urządzenie. Im więcej, tym mniej mokre będzie ubranie, które wyciągniesz z pralki. Zwykle prędkość wirowania wynosi około 1000 obrotów na minutę (ale najlepsze pralki oferują nawet 1600 obrotów na minutę). W urządzeniu powinna być też funkcja dopasowania prędkości wirowania do rodzaju odzieży.

Efektywność

Im wyższą efektywność ma urządzenie, tym skuteczniej usuwa zanieczyszczenia i dokładniej odwirowuje pranie. Warto wybrać pralkę oznaczoną jako A+++, podobnie jak w przypadku klasy energetycznej.

Programy prania

Dobrze, jeśli mamy do dyspozycji nie tylko standardowe programy (jak bawełna czy tkaniny syntetyczne). Przyda Ci się zapewne funkcja prania skróconego, trwającego niecałe pół godziny, prania eko i bio, prania ręcznego czy kontrola piany, aby na ubraniach nie osadzały się resztki proszku. Urządzenie może też automatycznie pobierać wodę w zależności od wypełnienia bębna i posiadać funkcję opóźnienia startu pracy. Sprawdź, czy posiada systemy zabezpieczające, które uchronią na przykład łazienkę przed zalaniem. Jeśli jesteś osobą zapominalską, wybierz pralkę z funkcją dodawania odzieży podczas rozpoczętego już cyklu prania. Posiadacze zwierząt z pewnością ucieszą się z opcji „Pupil”. Kochasz nowinki technologiczne? W takim razie kup sprzęt obsługujący Wi-Fi, dzięki czemu będziesz mógł sterować pralką zdalnie.

kobieta-przy-pralce

Jaką pralkę kupić? Rodzaje pralek

Jaka pralka najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Automatyczna czy wirnikowa? Ładowana od przodu czy od góry? I wreszcie – wolnostojąca czy do zabudowy? Poniżej przedstawimy wady i zalety poszczególnych rodzajów pralek.

Pralka automatyczna czy wirnikowa?

Pralki automatyczne cieszą się o wiele większą popularnością niż wirnikowe; są nowoczesne, zautomatyzowane i posiadają wiele programów oraz dodatkowych funkcji. Do tego są bardziej pojemne i mają możliwość odwirowania. Oczywiście kosztują też nieco więcej i, co może niektórych zaskoczyć, są znacznie bardziej awaryjne.

Pralki wirnikowe, na przykład legendarna Frania, są tanie i trwałe. Zwykle można ustawić je w miejscu, gdzie nie ma podłączenia do wody, na przykład w domku letniskowym. Mają jednak też kilka wad. Pranie trwa dłużej, rzeczy nie są odwirowane (chyba że zdecydujesz się na bardziej nowoczesny, droższy model), zaś wodę trzeba ręcznie wpuszczać i wypuszczać. Do tego pralka wirnikowa ma mniejszą pojemność oraz większe zużycie wody. Niestety, czasami ubrania mogą zostać też przez nią zniszczone.

Pralka ładowana od góry czy od przodu?

Według wielu osób pralki ładowane od przodu są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Modele ładowane od góry są za to węższe, dlatego chętniej wybiera się je do mieszkań, w których przestrzeń na pralkę jest mocno ograniczona. Każdy metr powierzchni jest dla Ciebie cenny? W takim razie zajrzyj do artykułu: Pralka do małej łazienki – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeśli zdecydujesz się na pralkę wolnostojącą, będziesz mieć większy wybór rozmaitych modeli. Takie urządzenie ma też większą pojemność i ustawisz je w dowolnym miejscu.

Pralka do zabudowy sprawdzi się u osób, które cenią sobie spójny styl w urządzeniu mieszkania. Możesz dopasować ją do innych sprzętów i mebli. Ponieważ zabudowa wytłumi dźwięk, taka pralka będzie pracować nieco ciszej. Problem może się pojawić, jeśli po jakimś czasie będziesz chciał zrobić przemeblowanie albo sprzęt ulegnie awarii.

A może pralko-suszarka?

Urządzenie polecane zwłaszcza do niewielkich mieszkań, gdzie nie ma miejsca na rozłożenie suszarki do ubrań. Nie tylko wypierze, ale i wysuszy Twoje ubrania. Często zrobi to też w taki sposób, że nie będziesz musiał już ich prasować. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że pralko-suszarka jest droższa i zużywa więcej prądu oraz wody niż zwykłe pralki.

Brak miejsca nie stanowi dla Ciebie problemu? W takim razie zobacz, czy nie przyda Ci się automatyczna suszarka: Suszarka do prania – potrzebna inwestycja czy zbędny zakup?

Jak czyścić pralkę?

Wiesz już, jaką pralkę kupić? A czy wiesz, jak należy o nią dbać? Pamiętaj, że pralka, która na co dzień usuwa z zabrudzeń Twoje rzeczy, sama również potrzebuje czyszczenia. Należy czyścić bęben, pojemniki na środki piorące oraz filtr. A jeśli masz w mieszkaniu twardą wodę, pamiętaj też, by regularnie ją odkamieniać. O tym, jak czyścić inne urządzenia w swoim domu, przeczytasz na naszym blogu w tekstach: Jak wyczyścić lodówkę? oraz Jak czyścić zmywarkę?

Jaką pralkę kupić? Polecane modele

Wiesz już, jaka pralka będzie dla Ciebie najlepsza? A może wciąż się wahasz, jaką pralkę kupić? Poniżej zobaczysz trzy różne modele z naszego sklepu, które cieszą się dużą popularnością.

Pralka Indesit BTWA 51051

Ładowana od góry pralka z bębnem o pojemności 5 kg i klasie energetycznej A+ dzięki opcji Extra Wash pozwoli Ci pozbyć się nawet najbardziej uporczywych plam. Dbasz o ekologię? Innowacyjny program Water Balance Plus obniży zużycie wody oraz energii i pozwoli zaoszczędzić czas. Prędkość wirowania wynosi 1000 obrotów na minutę. Poziom hałasu podczas prania nie przekracza 60 dBA. Pralka posiada również 14 różnych programów.

Pralka Samsung WW60 K42138 W

Pralka o ładowności 6 kg wyposażona w funkcję AddWash pozwoli Ci dorzucić ubrania na każdym etapie rozpoczętego już prania. Technologia Eco Bubble sprawi, że pranie będzie skuteczne nawet w niskiej temperaturze, dzięki czemu sprzęt zużyje znacznie mniej energii. Program „Aktywna Piana” pomoże usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. System czujników Fuzzy Logis kontroluje czas prania, temperaturę i efektywność płukania, więc nie musisz obawiać się o wysokość swoich rachunków. Pralka posiada również specjalne wytłoczenia po bokach, które zmniejszają drgania i hałas powstający podczas odwirowania – teraz możesz sprzęt uruchomić nawet o późnej godzinie, nie obawiając się o zakłócenie ciszy nocnej. Do tego urządzenie oferuje opcję suszenia, 12 programów i kilka trybów dodatkowych oraz rozmaite zabezpieczenia (np. przed przepięciami).

Pralka wirnikowa Ravanson XPB-2800B

Tania pralka wirnikowa ładowana od góry o pojemności 6 kg. Działa z bardzo dużą prędkością, wynoszącą 2800 obrotów na minutę – masz więc pewność, że tkaniny będą porządnie odwirowane. Pralka ma moc 260 W, grawitacyjny system odprowadzania wody i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Wyposażona została w miedziany silnik, a obudowa i bęben wykonane zostały ze stali szlachetnej.

Dodane: 2019-07-26