Gotowanie wody to jedna z najprostszych kuchennych czynności, do jej wykonania wystarczy odpowiednie naczynie i źródło ciepła. W warunkach polowych może to być metalowy garnuszek i ognisko, jednak do gotowania wody w domu używamy zazwyczaj znacznie wygodniejszego czajnika. Obecnie tradycyjne dzbanki stawiane na płycie kuchenki odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują urządzenia zasilane prądem. Jaki czajnik elektryczny wybrać? To wcale nie taka oczywista sprawa. W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów.

jaki czajnik elektryczny wybrać

Czajnik elektryczny – czy warto?

Wymiana klasycznego czajnika na elektryczny oznacza przede wszystkim skrócenie czasu gotowania wody. Działanie tradycyjnego czajnika polega na tym, że jego powłoka się nagrzewa i następnie oddaje ciepło. Niestety – oddaje je zarówno do środka, jak i na zewnątrz, co wydłuża czas gotowania. Użycie czajnika elektrycznego likwiduje ten problem, ponieważ woda nagrzewa się od środka za pomocą spirali lub płytki grzewczej.

Korzystanie z tradycyjnego czajnika to również konieczność przyzwyczajenia się do dźwięku gwizdka sygnalizującego zagotowanie się wody. Wysoki pisk zakłóca ciszę domowników, ale pozbycie się gwizdka niesie ryzyko spalenia naczynia. Czajnik elektryczny po zagotowaniu wody samodzielnie się wyłącza, w większości modeli jedynym związanym z tym dźwiękiem jest ciche kliknięcie.

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Na pozór odpowiedź na to pytanie wydaje się łatwa: niech po prostu będzie ładny, bo czym czajniki mogą się od siebie różnić? Jeśli jednak przyjrzeć się dostępnym w sklepach sprzętom nieco bliżej, okazuje się, że różnic między poszczególnymi modelami jest więcej, niż się na początku może się wydawać.

Powłoka

Materiał, z którego wykonany jest czajnik, wpływa na wygodę korzystania oraz czas parzenia wody. Czajnik elektryczny może być wykonany:

z ceramiki – tego typu modele są najładniejsze i łatwe do utrzymania w czystości. Są też dość ciężkie i stosunkowo niewielkie. Jeśli zależy Ci na pojemności, w podobnej cenie znajdziesz większe dzbanki wykonane z innych materiałów.

ze szkła – przezroczysta obudowa ułatwia kontrolowanie ilości wody znajdującej się w środku oraz uzupełnia wygląd nowoczesnej kuchni; musisz jednak pamiętać o stosowaniu wody filtrowanej. W przeciwnym wypadku na wewnętrznej ściance osadzi się nieestetyczny, kamienny osad.

Szklane i ceramiczne czajniki elektryczne w Neo24:

ze stali nierdzewnej – najszybciej się nagrzewają, a przed poparzeniem ochroni Cię osłona termiczna. Dzięki niej zewnętrzna część pozostanie chłodna.

z tworzywa sztucznego – o ich popularności decydują niska cena oraz olbrzymi wybór wśród dostępnego asortymentu. Wadą wykonanych z plastiku urządzeń jest niestety ich wytrzymałość. Sprzęt wykonany ze szkła, ceramiki czy stali nierdzewnej posłuży nam znacznie dłużej.

Sposób podgrzewania wody

Jak już wspomniano, czajniki elektryczne grzeją wodę w nieco inny sposób niż czajniki tradycyjne. Co zatem znajdziemy wewnątrz?  

Grzałkę spiralną

Obecnie stosuje się ją coraz rzadziej, w sprzedaży dostępna jest raczej w starszych urządzeniach. Grzałka sprawia, że praca czajnika jest stosunkowo cicha w porównaniu do nowszych czajników wyposażonych w płytkę grzewczą. Wymaga jednak użycia takiej ilości wody, która pozwoli całkowicie ją zakryć. Jeśli nie będzie całkowicie zanurzona pod wodą, grzałka może się przegrzać. Czajnik z takim systemem grzewczym trudniej także oczyścić z osadzającego się kamienia.

Płytkę grzewczą

To płaska powierzchnia na dnie czajnika, dzięki której zagotujesz nawet niewielką objętość wody. Ponieważ kamień osadza się na płytce w małych ilościach, wyposażone w nią urządzenie łatwo utrzymasz w czystości. Gotowanie wody trwa nieco dłużej niż w czajniku z grzałką, jednak różnica nie jest aż tak odczuwalna, jak w porównaniu z tradycyjnym naczyniem. Czajnik z płytką posiada też ruchomą stopę, co ułatwia umieszczenie go w stacji grzewczej.

Filtry antyosadowe

Nawet jeśli do gotowania używasz tylko filtrowanej wody, to w trakcie jej podgrzewania nadal mogą wytrącać się osady. A chyba nikt z nas nie lubi herbaty z kamieniem? Dlatego w czajnikach elektrycznych umieszcza się także filtry antyosadowe, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Siateczka nylonowa wyłapuje tylko większe zabrudzenia, jest to rozwiązanie stosowane zazwyczaj w najtańszych czajnikach.

Filtr ze stali szlachetnej jest skuteczniejszy od siateczki nylonowej, zatrzymuje większość osadów.

Filtr węglowy poza zanieczyszczeniami pochłania również nieprzyjemne zapachy, co przyda się przede wszystkim osobom korzystającym z mocno chlorowanej wody.

Większy czy mniejszy – czy rozmiar ma znaczenie?

Zastanawiając się nad tym, jaki czajnik elektryczny wybrać, koniecznie weź pod uwagę liczbę użytkowników, którzy będą z niego korzystać. Jeśli czajnika będziesz używać tylko Ty, spokojnie wystarczy Ci dzbanek o pojemności 0,5 l. Urządzenie o pojemności 1,5 l pozwala sprawnie przygotować napary dla dwojga domowników. Rodzinom wieloosobowym zalecamy wybór sprzętu o pojemności 2 l. Unikniesz w ten sposób gotowania wody na dwie tury podczas przygotowywania codziennych posiłków.

Czy czajnik elektryczny musi mieć „bajery”?

Urządzenie do podgrzewania herbaty nie potrzebuje właściwie żadnych dodatkowych funkcjonalności. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki czajnik wybrać, warto zwrócić uwagę na udogodnienia dodane przez producenta. Pozwolą Ci one przygotować idealną herbatę bez większego wysiłku i dla Ciebie, i dla Twoich gości.

Regulacja ciepła

Tę funkcję docenia przede wszystkim smakosze herbaty i ziołowych naparów, które należy parzyć w wodzie o różnej temperaturze. O ile czarną herbatę i większość ziół spokojnie możesz zalać wrzątkiem, o tyle do zaparzenia białej czy zielonej herbaty zaleca się nieco chłodniejszą wodę. Oczywiście po zagotowaniu bez problemu możesz odczekać jakiś czas, ale znacznie wygodniejsze będzie użycie czajnika gotującego wodę do potrzebnej temperatury.  

Urządzenia z regulacją temperatury

Podtrzymywanie temperatury

Każdy członek Twojej rodziny wstaje o innej godzinie? Twoi przyjaciele mają zwyczaj przychodzić na umówione spotkanie w różnych porach? Ciągłe nastawianie wody może zirytować nawet najbardziej cierpliwe osoby. Dlatego przydatną funkcją czajnika elektrycznego będzie podtrzymywanie temperatury. Dzięki temu wystarczy, że raz zagotujesz wrzątek, a Twoja rodzina i goście będą mogli napić się świeżej kawy i herbaty, kiedy tylko będą mieli na to ochotę.

A co z bezpieczeństwem?

Prąd i woda to niezbyt dobrana para, dlatego czajniki elektryczne muszą posiadać niezbędne atesty. Dla większego komfortu użytkowników producenci w swoich urządzeniach umieszczają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak:

czujniki poziomu wody – sprawdzają ilość wody w urządzeniu i, jeśli jest jej za mało, lub nie ma jej wcale, uniemożliwiają uruchomienie czajnika.

blokada pokrywki – może działać na dwa sposoby: zapobiegać podniesieniu pokrywy czajnika w trakcie gotowania oraz uniemożliwiać włączenie urządzenia przed jej zamknięciem.  

dioda świetlna – sygnalizuje, że urządzenie gotuje wodę. W niektórych modelach znajdziesz rozszerzone wersje tego rozwiązania, czyli podświetlenie podstawy lub całego dzbanka podczas pracy.

automatyczny wyłącznik – po zagotowaniu wody system grzewczy wyłącza się, a w wybrane modele sygnalizują zakończenie pracy krótkim sygnałem dźwiękowym, bardziej przyjaznym dla ucha niż gwizdek tradycyjnego czajnika.

bezpiecznik termiczny – uruchomienie czajnika przed schłodzeniem się grzałki lub płytki może skończyć się spaleniem urządzenia, bezpiecznik zapobiega włączeniu się sprzętu zbyt wcześnie.

jaki czajnik elektryczny kupić

Jakie wyposażenie sprawi, że Twoja kuchnia będzie jeszcze wygodniejsza? Przeczytaj:

Wygodna kuchnia. Jaki piekarnik wybrać? Podpowiadamy

Domowe grillowanie. Jaki grill elektryczny wybrać?

Dodane: 2019-08-06