Cenisz sobie czyste dźwięki wybrzmiewające w nastrojowej atmosferze? A może odziedziczyłeś w spadku mnóstwo płyt winylowych i zamarzyła Ci się sentymentalna podróż? Gramofony, wyparte przez odtwarzacze CD, znów wracają do łask. I nic w tym dziwnego. Adapter cieszy nie tylko oko, ale i ucho, sprawiając, że wszyscy melomani będą wniebowzięci. Jaki gramofon kupić, by móc bez przeszkód rozkoszować się niepowtarzalnym brzmieniem muzyki? Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tego urządzenia.

gramofon

Jak działa gramofon?

Skąd się wziął gramofon? Gramofon, nazywany często adapterem lub odtwarzaczem płyt winylowych, jest następcą fonografu, wynalezionego przez Thomasa Edisona. Emil Berlinger, zafascynowany urządzeniem Edisona, zaczął je modyfikować i w 1887 roku stworzył oraz opatentował pierwszą konstrukcję gramofonu. Gramofon przez lata cieszył się wielką popularnością; później został zepchnięty w cień przez odtwarzacze kaset oraz płyt CD. Dziś jednak znów coraz częściej pojawia się w naszych domach.

Jak działa gramofon? Płyty gramofonowe mają specjalne, nieregularne rowki. Igła urządzenia, która przesuwa się wzdłuż nich, wywarza drgania, a one z kolei przekształcają się w dźwięk. Nowsze modele zostały oczywiście poddane rozmaitym modyfikacjom elektronicznym, by sygnał był mocniejszy, lepszy i odtwarzany w głośnikach, a nie za pomocą membrany.

Jaki gramofon kupić?

Piękne, nowoczesne gramofony w bardzo niskich cenach kuszą ze sklepowych półek. I choć walory estetyczne są  ważne, nie kieruj się wyłącznie nimi. Koniecznie zwróć uwagę na parametry i właściwości urządzenia. Przyjrzyj się jego poszczególnym elementom i, jeśli zależy Ci na jakości, nie decyduj się na najtańszy model.

Rodzaje gramofonów

Wyróżnia się trzy podstawowe kategorie gramofonów w zależności od sposobu ich obsługi.

Gramofon manualny, czyli najbardziej tradycyjny odtwarzacz płyt winylowych. Ramię gramofonu podnosi się i opuszcza ręcznie, a po zakończonej pracy urządzenie należy samodzielnie wyłączyć. Takie adaptery rzadziej się psują, dlatego są chętnie wybierane przez fanów dobrej muzyki.

Gramofon automatyczny jest bardziej zaawansowany technologicznie. Ma wbudowany mechanizm, który steruje ramieniem urządzenia. Może automatycznie włączyć płytę, a po zakończeniu odtwarzania utworów adapter samodzielnie się wyłączy. Często wyposażony jest w funkcję ciągłego odtwarzania. Łatwy w obsłudze; w tym przypadku musisz jedynie wybrać płytę, włożyć ją do gramofonu i wcisnąć odpowiedni przycisk.

Jaki gramofon wybrać? Najważniejsze parametry

Wiesz już, że koniecznie chcesz gramofon i nie możesz się doczekać chwili, kiedy postawisz go na stoliku w swoim mieszkaniu. Nie kupuj adapteru pod wpływem impulsu. Najpierw na spokojnie przejrzyj i porównaj parametry poszczególnych modeli. Jaki odtwarzacz winyli będzie faktycznie najlepszy? Na co należy zwrócić uwagę?

Napęd

Napęd paskowy – to tradycyjny rodzaj napędu. Ceni się go, ponieważ pracuje cicho i ogranicza drgania. Niestety, ma też pewne wady. Gumowy pasek powinien być co jakiś czas wymieniany, ponieważ jeśli się zużyje, jakość odtwarzanej muzyki nie będzie satysfakcjonująca.

Napęd bezpośredni – bardziej zaawansowany niż paskowy, precyzyjny i nieawaryjny. Oczywiście pod warunkiem, że został wykonany z porządnych materiałów. W przeciwnym razie nie tylko może się łatwo uszkodzić, ale i zawiedzie melomanów, liczących na perfekcyjne brzmienie.

Igła

Szlif sferyczny stosuje się zwykle w podstawowych modelach gramofonu. Dźwięk nie jest idealny, ale za to z powodzeniem odtworzymy stare płyty winylowe.

Szlif eliptyczny jest droższy i lepszy od sferycznego. Wolniej się zużywa, a odtwarzany dźwięk jest czysty.

Szlif liniowy, najbardziej zaawansowany i wytrzymały, stworzony został dla osób, które wymagają perfekcyjnego brzmienia.

Podstawa gramofonu

Powinna być drewniana, ciężka i stabilna – jeśli będzie drgała, dźwięk mocno na tym ucierpi. Popularne jest też stosowanie zawieszenia subchassis, tłumiącego niepożądane drgania.

Ramię

Może mieć rozmaite kształty i rozmiary. Najczęściej ramiona mają 9 cali, chociaż na rynku dostępne są również 12-calowe. Przede wszystkim sprawdź, czy posiada regulację siły nacisku igły, bo to ona wpływa na barwę dźwięku. Im większy nacisk, tym lepiej słyszalne będą niskie tony. Jeśli nacisk będzie niższy, dźwięk stanie się jaśniejszy i bardziej przestrzenny. Najczęściej nacisk wynosi od 1.75 g do 2 g. Regulacja siły odśrodkowej sprawia, że można ustawić igłę w taki sposób, by nie wypadała z rowków.

Ważne jest też łożyskowanie, które pozwala ramieniu poruszać się w poziomie i pionie oraz zapewnia mu sztywność. Łożyskowanie unipivot jest proste i uniwersalne. Niestety, trzeba je stabilizować, dlatego nie stosuje się go zbyt często. O wiele popularniejsze jest łożyskowanie na trzpieniach stożkowych

Przedwzmacniacz

Jeśli masz wzmacniacz z wejściem Phono do podłączenia gramofonu, przedwzmacniacz nie będzie Ci raczej potrzebny. Co jednak w przypadku, gdy nie posiadasz takiego wejścia? Musisz albo osobno kupić przedwzmacniacz, albo zainwestować w gramofon z wbudowanym już przedwzmacniaczem.

Wkładka z igłą gramofonową

Wkładka MM – charakteryzuje się nieruchomą cewką i ruchomym magnesem na wsporniku. Ma kilka mikrowoltów. Do obsługi takiego gramofonu wystarczy Ci prosty i tani przedwzmacniacz.

Wkładka MC – dysponuje ruchomą cewką na wsporniku i nieruchomym magnesem. Ma kilkaset mikrowoltów i jest droższa od wkładki MM. Do takiego adaptera będziesz potrzebować bardziej zaawansowanego przedwzmacniacza.

odtwarzacz-winyli

Jaki gramofon kupić? Polecane produkty

Zastanawiasz się, jaki odtwarzacz płyt winylowych będzie dla Ciebie najlepszy? Czy na dobry sprzęt trzeba faktycznie wydać ogromną kwotę? Spójrz na listę polecanych produktów i sam podejmij decyzję.

Jaki gramofon do 500 zł?

Odtwarzacz winyli kupisz już za kilkaset złotych. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie są pasjonatami muzyki. Jeśli masz w domu stare płyty winylowe i chcesz przeżyć podróż sentymentalną, tańszy adapter może być faktycznie dobrym rozwiązaniem. Zobacz, jaki gramofon do 500 zł wybrać.

Gramofon Hyundai RT910RIP USB retro

Odtwarzacz płyt winylowych z zasilaniem 230 V/50 Hz i mocy 2 x 1,5 W. Posiada wejście USB, tuner FM/AM i opcję manualnego wyszukiwania stacji. Ma też opcję autostop oraz funkcję automatycznego opuszczania igły.

Gramofon DENON DP-29F

Adapter wykonany z materiałów wysokiej jakości, z aluminiowym talerzem, który gwarantuje uzyskanie doskonałego dźwięku płyty. Dysponuje napędem paskowym, który umożliwia cieszenie się świetnym brzmieniem, nawet kiedy włączysz stare płyty. Z kolei Equalizer Phono pozwala na podłączenie gramofonu do sprzętu H-Fi.

Gramofon LENCO LS-10WD

Drewniany odtwarzacz winyli z dwoma wbudowanymi głośnikami, napędem paskowym i półautomatycznym sterowaniem. Ponieważ ma wyjście audio RCA, możesz zawsze podłączyć go do systemu o większej mocy, jeśli dźwięk nie będzie wystarczająco dobry.

Jaki gramofon do 1000 zł?

Jakość jest dla Ciebie bardzo ważna i chcesz zgromadzić kolekcję płyt winylowych? W takim razie warto spojrzeć na sprzęty z wyższej półki. Zobacz, jaki gramofon do 1000 zł wybrać.

Gramofon Lenco L-3808WH

Nowoczesny gramofon z funkcją mechanicznego podnoszenia ramienia. Posiada wkładkę MC, bezpośredni napęd i zintegrowany przedwzmacniacz stereo. Ma ramię w kształcie litery S oraz kable USB i RCA. Dodatkowo pozwoli Ci zgrać muzykę z winyli na komputerze – w ten sposób zabezpieczysz i zarchiwizujesz swoją kolekcję.

Gramofon Denon DP-200USB

Aluminiowy talerz został precyzyjnie odlany, by poprawić jakość dźwięku i jednocześnie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia płyt. Ma napęd paskowy, Equalizer Phono i wyjście USB, co umożliwi Ci zapisanie kawałków z płyt w formacie MP3. W zestawie dostajesz także oprogramowanie ułatwiające edycję zapisanych plików na komputerze i wkładka MM.

Gramofon Marantz TT-5005

To analogowy odtwarzacz płyt winylowych z automatycznym sterowaniem. Posiada aluminiowy talerz i napęd paskowy.

Dodane: 2019-09-16