Źle znosisz upały i z przerażeniem śledzisz termometr pokazujący coraz wyższą temperaturę? Twoje mieszkanie zmienia się w prawdziwy piekarnik i rozpaczliwie szukasz schronienia w klimatyzowanym biurze lub centrum handlowym? Lato wcale nie musi być takie straszne – a z pomocą może Ci przyjść klimatyzator domowy. Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać? Jak działają i czym różnią się poszczególne modele? W tym artykule podpowiadamy, jaki klimatyzator przenośny pomoże Ci przetrwać najgorętsze dni.

klimatyzator-przenosny

Klimatyzator domowy – przenośny czy stacjonarny?

Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator do mieszkania wybrać, pewnie główne pytanie brzmi: stacjonarny czy przenośny? Oba te rodzaje działają na podobnej zasadzie – pobierają ciepłe powietrze za pomocą parownika i poprzez skraplacz przekazują je na zewnątrz.

Klimatyzatory stacjonarne są bardziej wydajne, mogą obsługiwać nawet kilka pomieszczeń, do tego pracują o wiele ciszej. Najczęściej montuje się je na ścianie pod sufitem. No właśnie – i tu często zaczynają się schody, nie wszyscy bowiem chcą doświadczyć niedogodności związanych z ich montażem. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny. Tańszy, mobilny i łatwy do przenoszenia z pokoju do pokoju, pozwoli nam szybko schłodzić wybrane pomieszczenie. Dlatego w tym artykule skupimy się właśnie na klimatyzatorach przenośnych; omówimy ich rodzaje, a także wady i zalety. Podpowiemy też, jaki klimatyzator przenośny sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać – monoblok, split czy klimatyzer?

Klimatyzator przenośny typu monoblok
Ten klimatyzator jest wprawdzie nieco tańszy, ale też mniej komfortowy w użytkowaniu i nie tak wydajny. Urządzenie pobiera gorące powietrze i schładza je, ale nagromadzone ciepło odprowadza na zewnątrz przez rurę, którą należy wystawić przez okno. Tym samym przez otwarte okno do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze, więc proces nie jest tak skuteczny, a efekt może nie być zadowalający.

Klimatyzator przenośny typu split

Klimatyzator typu split, choć nieco droższy, cieszy się większą popularnością niż monoblok. Pracuje o wiele ciszej od swojego poprzednika i znacznie skuteczniej potrafi schłodzić pomieszczenie. Urządzenie składa się z dwóch części – część wewnętrzną stawiamy w pokoju, natomiast część zewnętrzną ustawiamy na przykład na balkonie. Ponieważ łącząca je rurka jest cienka, okno czy drzwi mogą być więc tylko lekko uchylone.

Klimatyzer

Jest jeszcze inne rozwiązanie – jeśli wizja otwartych drzwi lub okien niezbyt Ci odpowiada, zawsze możesz zdecydować się na klimatyzer. To urządzenie pobiera ciepłe powietrze dzięki umieszczonemu z tyłu wentylatorowi, chłodzi je i wydmuchuje z przodu. I choć faktycznie oszczędzi nam nieco zachodu, nie da się ukryć, że klimatyzer jest mniej wydajny i daje słabszy efekt niż klimatyzatory. Zwykle potrafi obniżyć temperaturę na małej przestrzeni do 15 stopni Celsjusza.

Klimatyzator domowy przenośny – wady i zalety

Zacznijmy od pozytywów. Przede wszystkim klimatyzatora przenośnego nie trzeba montować, sprawdzi się więc w budynkach, gdzie nie da się zainstalować klimatyzacji kanałowej. Jest mobilny, więc można go ustawić w wybranym pomieszczeniu. Nie zajmuje też wiele miejsca. Warto też dodać, że ceny takich urządzeń nie są wygórowane.

Jeśli chodzi o wady – klimatyzatory przenośne posiadają rury, które trzeba wystawić za okno. Niektóre urządzenia są też dość głośne i mniej wydajne niż klimatyzatory stacjonarne. Wciąż jednak pozostają najlepszym rozwiązaniem, jeśli mieszkasz w bloku, zabytkowej kamienicy lub nie chcesz męczyć się z montażem.

Pamiętaj też o obowiązkowym czyszczeniu klimatyzatora raz w roku. Urządzenie należy wyczyścić i odgrzybić, a także uzupełnić czynnik chłodniczy. Nieprzestrzeganie tych zasad może mieć przykre konsekwencje, ponieważ klimatyzator, zamiast dawać nam ulgę w gorące dni, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Jaki klimatyzator do mieszkania? Najważniejsze parametry

Jaki klimatyzator przenośny spełni Twoje wymagania? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy klimatyzatorów.

Podstawowe funkcje

Wydajność, czyli przepływ powietrza – najlepiej wybierać klimatyzatory o jak największej wydajności (którą liczy się w m³/h), chłodzą o bowiem wiele lepiej, dając lepszy przepływ powietrza.

Moc – im większa, tym większą powierzchnię zdoła schłodzić klimatyzator. Przyjęło się, że na każdy 1 m² mieszkania potrzebna jest moc o wartości 0,1 kW. Jeśli więc chcemy schłodzić pomieszczenie o wielkości 30 m², powinniśmy wybrać klimatyzator o mocy 3 kW.

Czynnik chłodzący – urządzenia z czynnikiem R407C, mieszanką trzyskładnikową, są tańsze. Lepiej wybrać jednak bardziej wydajny i przyjazny środowisku czynnik R410A.

Hałas – warto zwrócić uwagę na natężenie hałasu i kupić urządzenie, które nie zakłóci nam domowego spokoju. Klimatyzatory przenośne typu monoblok są znacznie głośniejsze (standard to koło 60 dB), podczas gdy w klimatyzatorach typu split natężenie hałasu wynosi średnio około 35 dB. Za nieuciążliwy dla człowieka uważa się hałas nieprzekraczający 54 dB.

Klasa energetyczna – jeśli zależy Ci na niższych rachunkach, wybierz urządzenie o najwyższej klasie energetycznej (oznaczone jako A+++).

Regulacja nawiewu – pozwoli Ci na dopasowanie działania urządzenia do osobistych preferencji; możesz wybrać, jak mocno klimatyzator ma chłodzić i, co za tym idzie, jaki hałas będzie generować.

Dodatkowe funkcje

Warto zwrócić uwagę na rozmaite dodatkowe funkcje, w jakie producenci wyposażają swoje sprzęty, by były jeszcze bardziej użyteczne. Dobrze, jeśli klimatyzator posiada termostat, dzięki któremu utrzyma on w pomieszczeniu wybraną temperaturę. Przydatna okaże się też opcja ruchu oscylacyjnego (nawiew kierowany jest na różne strony) oraz oczyszczania powietrza (zwłaszcza jeśli zmagasz się z alergią). Klimatyzator może posiadać funkcję ogrzewania, idealną na zimne dni, oraz osuszania. Sprawdź, czy urządzenie ma timer oraz pilota, co pozwoli Ci na sterowanie sprzętem bez wstawania z kanapy.

jaki-klimatyzator-przenosny

Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać? Polecane modele

Wahasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać? Poniżej przedstawiamy cieszące się największą popularnością modele.

Klimator MPM MKL-02

Klimator, doskonała alternatywa dla tradycyjnego klimatyzatora, świetnie sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu, w którym właściciel nie chce uchylać okien (na przykład z powodu zwierząt). To przenośne urządzenie dysponuje mocą 65 W i posiada 6-litrowy pojemnik na wodę. Łatwo je przenosić, posiada bowiem uchwyt i kółka ułatwiające jego przemieszczanie. Dodatkowo nie tylko schłodzi pomieszczenie, ale też oczyści i nawilży powietrze.

Klimatyzator Ravanson KR-1011

Mobilne urządzenie o niewielkich rozmiarach (300 x 320 x 590 mm) dysponuje mocą 65 W i generuje przepływ powietrza 410 m³/h Posiada trzy prędkości, oscylację pionową i poziomą oraz pompę wodną. Dysponuje też funkcją nawilżania „chłodna bryza”, która przyniesie ukojenie w upalne dni. Zbiornik ma pojemność 4 litry. W zestawie dwa wkłady chłodnicze.

Klimatyzator przenośny Clatronic CL 3672

Elegancki klimatyzator o mocy 880 W i klasie energetycznej A. Do urządzenia dołączono węża wylotowego o długości 1,5 m, zestaw wyciągowy okien oraz pilota na podczerwień. Urządzenie generuje przepływ powietrza 380 m³/h i ma wydajność 2,3 kW. Posiada dwa wyjmowane filtry, zegar, timer oraz wyświetlacz LED pokazujący temperaturę. Do dyspozycji mamy trzy funkcje: chłodzenie, osuszanie i dmuchawę.

Wentylator z nawilżaczem Sencor SFN 6011WH

Urządzenie, które pełni trzy funkcje – jest letnim wentylatorem, nawilżaczem oraz schładzaczem powietrza. Posiada trzy tryby pracy: Normal (chłodzi stale z wymaganym natężeniem), Natural (imituje lekki powiew) oraz Sleeping (daje komfort podczas snu). Posiada trzy prędkości, wskaźnik poziomu wody oraz automatyczny wyłącznik, gdy pojemnik jest pusty. Do dyspozycji mamy wyjmowany filtr pyłowy, ustawianą kratkę czołową do równomiernej dystrybucji powietrza oraz wkłady chłodzące. Wentylator wyposażono także w wyświetlacz LED, timer oraz pilota do zdalnego sterowania.

Dodane: 2019-06-11