Kiedy podarować swojemu dziecku pierwszy „prawdziwy” komputer osobisty? Zdania rodziców są w tej kwestii podzielone. Wielu czeka do momentu, aż dziecko rozpocznie edukację w szkole średniej. Coraz częstszą praktyką jednak jest dawanie dzieciom komputerów osobistych znacznie wcześniej. W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego dobrze jest pozwolić dziecku korzystać z komputera. Podpowiadamy również, jaki laptop dla dziecka najlepiej wybrać.

jaki laptop dla dziecka kupic

Laptop dla dziecka – tak czy nie?

Każde dziecko jest inne, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy Twoje dziecko potrzebuje komputera już teraz. Niektóre poproszą o pierwszy komputer w wieku 10 lat, podczas gdy innym wystarczy sporadyczne skorzystanie z urządzenia rodzica. Dlaczego czasami warto spełnić tę prośbę i sprezentować dziecku pierwszego laptopa?

1. Stawianie pierwszych kroków w świecie mediów elektronicznych

Z perspektywy rodzica komputer to przede wszystkim zagrożenie wynikające ze stałego dostępu do sieci. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko od początku obraca się w rzeczywistości pełnej nowych technologii, dlatego też warto je z nimi oswajać. Obawiasz się niebezpieczeństw wynikających ze zbyt częstego kontaktu z internetem? Zainstaluj na komputerze programy blokujące niebezpieczne treści.

2. Dostęp do różnorodnych źródeł przydatnych młodym odkrywcom

Internet to nie tylko rozrywka, ale również sposób na rozbudzenie w dziecku ciekawości świata. Każdy rodzic marzy o tym, by jego latorośl w przyszłości odniosła sukces. Dlatego już na samym początku otwórz mu możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Co zrobić, by zachęcić młodego człowieka do poszerzania wiedzy? Pokazać, że wszystko jest możliwe. Przekazanie mu na własność osobistego komputera sprawi, że Twoje dziecko będzie mogło samodzielnie zgłębiać swoje pasje i zdobywać wiedzę.

3. Koniec z rodzinnymi spięciami dotyczącymi korzystania z tego samego sprzętu

Jeśli dziecko nie posiada swojego komputera, jest czasem zmuszone użyć sprzętu rodziców lub starszego rodzeństwa. Niesie to ze sobą dwa rodzaje komplikacji. Pierwszą jest, rzecz jasna, konflikt wywołany koniecznością używania komputera przez kilka osób w tym samym czasie. Drugim problemem jest brak odpowiednich zabezpieczeń. Kiedy dziecko korzysta ze sprzętu osoby dorosłej, ma dostęp do stron i programów niedostosowanych do jego wieku

Czy to już czas? Kiedy dać dziecku pierwszego laptopa?

Na rynku znaleźć można zabawki, które wyglądem przypominają laptopy. Chociaż są one przeznaczone dla dzieci od 6. miesiąca życia, to warto pamiętać, że zbyt intensywna ekspozycja na bodźce w okresie do 2. roku życia może powodować zaburzenia uwagi.

Laptopy-zabawki nie mogą pełnić funkcji prawdziwego sprzętu. Optymalną porą na zakup prawdziwego laptopa jest wiek powyżej 7 lat. W tym okresie ogranicz korzystanie z komputera do jednej lub dwóch godzin dziennie. Pamiętaj, że zamiast narzucić dziecku ograniczenia z góry, lepiej wypracować te zasady wspólnie z dzieckiem – wtedy chętniej będzie ich przestrzegać.

Polecane laptopy do 2000 zł w Neo24:

Najważniejsze parametry sprzętu dla najmłodszych

Zastanawiając się, jaki laptop dla dziecka wybrać, koniecznie przyjrzyj się parametrom. W tym wypadku nie musisz jednak poszukiwać najbardziej wydajnych komputerów. Dziecko dopiero zacznie się uczyć jego obsługi i nie będzie potrzebować dedykowanej karty graficznej ani baterii wytrzymującej 8 godzin. Dobrze jednak wybrać taki sprzęt, który posłuży mu przez kilka lata. Co więc warto wziąć pod uwagę?

Pamięć RAM

Im większa pamięć RAM, tym płynniej urządzenie będzie działać. Nawet kupując laptop dla dziecka, nie opłaca się inwestować w sprzęt poniżej 2 GB pamięci RAM.

Napęd DVD/CD

Jeszcze do niedawna kieszeń DVD/CD była standardowym wyposażeniem laptopa. Dzisiaj jednak odchodzi się od nich, dzięki czemu sprzęt staje się lżejszy i smuklejszy. Laptop dla dziecka powinien jednak posiadać napęd optyczny – pozwoli to uruchomić płytę z bajką lub grą edukacyjną.

Obudowa

Chociaż sprzęt wybierany dla dziecka nie będzie używany w trudnych warunkach, to i tak powinien mieć wytrzymałą obudowę. Jeśli nawet maluch nie zniszczy go celowo, może uszkodzić laptopa przypadkiem. Najlepszym wyborem będzie obudowa aluminiowa, która nie złamie się pod silniejszym naciskiem.

Klawiatura

Szukając laptopa do własnego użytku, wybieramy klawiaturę, na której wygodnie się pracuje. W przypadku komputera dla młodszego użytkownika lepiej zwrócić uwagę na coś zupełnie innego – wodoodporność. O wypadek podczas oglądania bajki lub grania nietrudno, a w takiej sytuacji zabezpieczenie przed wilgocią uchroni delikatną elektronikę.

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje klawiatur: mechaniczne i membranowe. Komputer do pracy powinien być wyposażony w ten pierwszy rodzaj, ponieważ zapewnia on szybkie, choć głośne, pisanie. Dziecku wystarczy znajdująca się w tańszym sprzęcie klawiatura membranowa.

Waga

Twoja pociecha będzie nosić komputer do szkoły? W takim razie bardzo ważne jest to, by nie obciążał i tak już ciężkiego, szkolnego plecaka. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj im lżejsze urządzenie, tym więcej za nie zapłacisz. Na czas transportu laptop powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, dlatego dobierz również do niego lekkie i poręczne etui.

Matryca

Może się wydawać, że dla dziecka bardziej odpowiedni będzie mniejszy ekran, za którym idzie też niższa waga. Jednak nic bardziej mylnego. Ekran o przekątnej poniżej 15,6 cala zmusza wzrok do większego wysiłku. Z tego powodu dla młodego użytkownika mimo wszystko bardziej odpowiedni będzie ekran o standardowej przekątnej.

Najlepsze modele o przekątnej 15,6 cala:

Matryca błyszcząca czy matowa? Dla dobra dziecka nie ma to większego znaczenia. Jeśli komputer będzie używany jedynie w domu, wybierz matrycę błyszczącą. Dzięki niej kontrast kolorów będzie bardziej wyrazisty. W lepiej nasłonecznionych przestrzeniach lepiej sprawdzi się matowa powierzchnia, która nie odbije promieni słonecznych.

Ile powinien kosztować laptop dla dziecka?

Ceny laptopów uzależnione są nie tylko od zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych, ale również ich mobilności i wygody użytkowania. Jak już wspomnieliśmy – jeśli Twoje dziecko potrzebuje łatwego w transporcie laptopa do szkoły, musisz liczyć się z wyższą ceną takiego komputera. Wybierając droższy model, pamiętaj o tym, że:

- dziecko może zupełnie niechcący uszkodzić laptopa, a w przypadku droższego sprzętu jego strata będzie znacznie bardziej dotkliwa.

- nawet starsze dziecko nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich możliwości droższego sprzętu.

Sprzęt Twojego dziecka koniecznie musi być mobilny? Zamiast wybierania droższego laptopa rozważ zakup dwóch urządzeń: cięższego, ale tańszego komputera, z którego pociecha będzie używać w domu, oraz tabletu, bez problemu mieszczącego się w szkolnym plecaku.

pierwszy laptop

Stanowisko do pracy z komputerem – jak je urządzić?

Osoby dorosłe bardzo często korzystają z komputera przenośnego, siedząc na fotelu lub w innym wygodnym miejscu. Dziecko nie powinno jednak kopiować tych niezdrowych dla kręgosłupa przyzwyczajeń, dlatego wraz z laptopem zapewnij mu odpowiednie miejsce do pracy. Jak powinno ono wyglądać?

  1. 1. Nie oświetlaj go nadmiernie. W ten sposób unikniesz występowania męczących odblasków na monitorze. Jeśli pokój dziecka jest jasny od dziennego światła, rozważ zamontowanie rolety okiennej.
  2. 2. Dostosuj wysokość mebli do wzrostu dziecka. Krzesło powinno umożliwiać dziecku oparcie stóp o podłoże. Rozwiązaniem dla zbyt wysokiego siedziska będzie umieszczenie na podłodze podpórki. Biurko powinno pozwalać na swobodne oparcie nadgarstków na blacie.
  3. 3. Monitor nie może znajdować się zbyt blisko oczu. Minimalna zalecana odległość to 40 cm.
  4. 4. Dopilnuj, by podczas pracy z komputerem dziecko miało wyprostowane plecy. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu i pogłębianiu się wad kręgosłupa.

Z naszych poradników dowiesz się również:

Jaka torba na laptopa zagwarantuje mu bezpieczeństwo?

Jak wybrać najlepszy laptop do 2000 złotych?

Jaki tablet kupić?

Dodane: 2019-11-21