Zbliżający się początek października to dla wielu młodych ludzi początek nowej, fascynującej przygody. Ze względu na wyprowadzkę z rodzinnego domu studia to czas, w którym zdobywane są zupełnie nowe doświadczenia. Jednak nie można zapominać o najważniejszym – ukończeniu wyższej edukacji. Aby to ułatwić, warto wyposażyć się w odpowiedni do wybranego kierunku studiów laptopa. Dla studenta informatyki, grafiki czy kulturoznawstwa liczy się w końcu zupełnie coś innego. Zdradź na swój kierunek, a podpowiemy Ci, jaki komputer na studia wybrać.

laptop dla studenta

Czy laptop jest niezbędny na studia?

W większości bibliotek uczelnianych znajdziesz sprzęt przeznaczony dla studentów: komputery stacjonarne, będące na stałym wyposażeniu uczelni. Praca do późna jest na nich w zasadzie niemożliwa, ponieważ biblioteki na noc są zamykane, a komputera stacjonarnego nie zabierzesz ze sobą do domu. I nie oszukujmy się – nie są to urządzenia o zbyt dobrych parametrach. Zamówienie książki z katalogu online czy sprawdzenie planu zajęć na wspólnej skrzynce mejlowej na uczelnianym sprzęcie jest możliwe. Niestety do bardziej wymagających czynności, takich jak montaż filmu czy obróbka grafiki, zazwyczaj się one nie nadają.

Jest jeszcze jeden istotny powód, dla którego warto kupić laptopa na studia. Słyszałeś już o systemie USOS? Na każdej uczelni działa on nieco inaczej, wszędzie jednak służy on zapisywania się na zajęcia. Zapisy uruchamiane są dla dużych grup studentów jednocześnie, zazwyczaj wcześnie rano lub w nocy. Dlatego jeśli komuś zależy na konkretnej godzinie lub osobie prowadzącej zajęcia, zapisy w systemie USOS oznaczają wyścig o jak najszybsze kliknięcie. Posiadanie sprawnego laptopa jest więc dla studentów równie istotne, co niezawodne łącze internetowe. Chociaż brzmi to zabawnie, perspektywa spędzenia całego semestru na nużących zajęciach może Cię skutecznie zniechęcić do pracy.

Który laptop będzie dla Ciebie najlepszy?

Skoro już wyjaśniliśmy, w jaki sposób brak komputera na studiach może uniemożliwić zdobywanie wiedzy, przejdźmy do ważnego pytania. Jaki komputer wybrać?  Jak już zaznaczyliśmy, innego sprzętu będzie potrzebował student kierunków multimedialnych lub programistycznych, a innego student kierunku humanistycznego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przyszły polonista wybrał laptop gamingowy. W naszym poradniku bierzemy jednak pod uwagę również cenę polecanego sprzętu, ponieważ budżet studencki, zwłaszcza na starcie, jest zazwyczaj ograniczony.

Laptop dla studenta informatyki

Pisanie programów czy nauka zarządzania siecią wymaga szybkiego przetwarzania danych – komputer dla studenta informatyki musi być zatem przede wszystkim wydajny. Przyszły informatyk czy programista z pewnością zdaje sobie z tego sprawę, ale na wszelki wypadek przypominamy: pod uwagę bierz przede wszystkim procesor.

W przypadku zakupu laptopa dla studenta informatyki nie warto inwestować w najtańsze modele wyposażone w procesory takie jak Intel Celeron czy Pentium. Bardzo szybko przestaną one bowiem radzić sobie ze zlecanymi im zadaniami. Potrzeby początkujących informatyków lepiej zaspokoją procesory Intel Core i3 lub AMD 10. Jeśli chcesz korzystać ze sprzętu przez całe pięcioletnie studia oraz później w pracy, postaw raczej na Intel i5 oraz Intel i7.

Nasze propozycje komputerów na studia informatyczne:

Komputer na studia multimedialne

Nie będzie pewnie zaskoczeniem, że podczas obróbki zdjęć lub wideo niezbędna do efektywnej pracy jest dedykowana karta graficzna. Dlatego osobom wybierającym się na takie studia polecamy przede wszystkim laptopy gamingowe. Zniechęca Cię „szpanerski” wygląd sprzętu przeznaczonego dla graczy? Obecnie producenci wysmuklają laptopy tej kategorii, a więc sprzęt nadający się do pracy na wysokich ustawieniach grafiki staje się bardziej subtelny i elegancki.

Laptop dla studenta kierunków związanych z grafiką czy projektowaniem powinien, podobnie jak sprzęt dla przyszłego programisty, posiadać też wydajny procesor. Programy z rodziny Adobe – Photoshop, Illustrator czy After Effects – mają spore wymagania sprzętowe. Procesor Intel i5 lub wyższy bez problemu poradzi sobie z przetwarzaniem danych podczas obróbki grafiki.

Laptop dla studenta grafiki – co polecamy?

Sprzęt dla humanisty

Studia humanistyczne to bardzo szeroka dziedzina, w której znajdują się zarówno takie kierunki jak pedagogika i historia oraz prawo. Jednak nawet w tak dużej grupie można wskazać najistotniejsze cechy laptopów. Humaniści mają również największy z opisywanych tutaj wybór cenowy. Przyszły językoznawca lub teatrolog nie musi inwestować w zintegrowaną kartę graficzną ani wydajny procesor, ponieważ komputer będzie mu służył do załatwiania spraw związanych z uczelnią (USOS!), przygotowywania notatek, czytania tekstów oraz pisania prac zaliczeniowych.

Wybierając laptop na studia humanistyczne, zwróć więc uwagę na te elementy, które zwiększają mobilność urządzenia. Należą do nich:

- niewielka waga, dzięki której zabierzesz komputer na zajęcia nawet w lnianej torbie na ramię,

- możliwość długiej pracy bez podłączenia do zasilania; nawet jeśli zapomnisz zabrać na uczelnię ładowarkę, komputer wytrzyma pracę podczas kilkugodzinnego bloku zajęć,

- ekran może wydawać się na pozór bez znaczenia, jednak wystarczy usiąść w mocno nasłonecznionym miejscu, by docenić istotną zaletę matowej powłoki: brak świetlnych refleksów.

Komputery na uczelnię dla humanistów:

Kolor obudowy – praktyczna podpowiedź

Na fali popularności komputerów z logiem nadgryzionego jabłka projektanci odchodzą od monotonnej, czarnej i ciemno-szarej kolorystyki na rzecz jaśniejszej obudowy. Co prawda, prezentuje się ona wyjątkowo elegancko, jednak na jasnym tle bardziej widoczne są wszelkie zabrudzenia. Jeśli podobnie jak my nie lubisz smug i ciemnych plamek, decydując się na laptopa z jasną obudową, zaopatrz się również w płyn do jej czyszczenia.

W czym bezpiecznie transportować laptopa?

Dla większości studentów podjęcie nauki oznacza, jak już wspominaliśmy, wyprowadzkę z domu. Weekendowe i świąteczne powroty to okazja, by przygotować się na nadchodzący tydzień na uczelni lub rozpoczęcie pracy nad zaliczeniowym esejem. Dłuższa jazda pociągiem lub autobusem może się jednak źle skończyć na naszego sprzętu, dlatego, kupując laptopa, pamiętaj o dobraniu odpowiedniej torby do jego transportowania. O zabezpieczeniu komputera pamiętaj również, zabierając go na uczelnię. Jakie rodzaje akcesoriów to transportu do laptopa znajdziesz w naszej ofercie?

Plecak

Ten na laptopa różni się od klasycznego przede wszystkim specjalną kieszenią na komputer. Znajduje się ona w części przylegającej do pleców. Dodatkowe usztywnienie będzie zabezpieczało Twój sprzęt przed uszkodzeniem, kiedy podczas podróży oprzesz się o coś. Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób komputer będzie zabezpieczony przed kradzieżą. Mogą to być zamek wzmocniony dodatkowym zapięciem lub rzepy, za pomocą których przymocujesz laptopa wewnątrz plecaka.

Torba na ramię

Innym popularnym sposobem na bezpieczne przewożenie komputera jest torba na ramię. Możesz z niej korzystać na dwa sposoby: nieść w dłoni, trzymając za rączkę znajdującą się nad zamkiem lub przełożyć przez ramię i pozwolić, by torba zwisała na wysokości biodra. Torba wyposażona jest zazwyczaj w dodatkowe kieszenie, w których poza ładowarką zmieścisz notatnik i przybory do pisania. Torbę na laptopa wykorzystasz też do transportu innych, niezbędnych na uczelni akcesoriów. Podobnie jak w przypadku plecaka pamiętaj, by torba posiadała zabezpieczenia chroniące laptopa przed kradzieżą.

Etui

W przeciwieństwie do pozostałych etui nie użyjesz do przenoszenia niczego poza komputerem. Ściśle przylega ono do obudowy, dlatego może w nim zabraknąć nawet miejsca na zasilacz. Ten rodzaj torby przypadnie Ci do gustu, jeśli masz już swoją ulubioną torebkę lub plecak i nie potrzebujesz innego rodzaju zabezpieczenia na czas transportu. Etui ochroni powierzchnię komputera przez zadrapaniem, a jeśli wybierzesz wersję wodoodporną – również przed zalaniem wodą lub innym napojem.

komputer na studia

Niezależnie od tego wybranego kierunku studiów życzymy, by polecony przez nas sprzęt pomógł Ci odnieść sukces na kolejnym etapie edukacji. Powodzenia!

Sprawdź pozostałe poradniki, w których podpowiadamy, jaki laptop wybrać:

Lekko, ładnie, wydajnie. Podpowiadamy, jaki ultrabook wybrać

Komputer dla gracza. Jaki laptop do gier wybrać?

Tani i dobry laptop? Wybraliśmy najlepsze sprzęty do 2000 złotych

Dodane: 2019-08-30