Mieszkańcy większych i mniejszych miast stoją obecnie przed problemem o stale rosnącej skali: smogiem. W zimowych miesiącach wychodząc z domu należy pamiętać o masce przeciwsmogowej. Smutnym must havem o tej porze roku stały również aplikacje mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza za oknem. Ze smogiem jednak musimy walczyć też w bezpiecznej, wydawałoby się, przestrzeni własnego mieszkania. Jaki oczyszczasz powietrza wybrać do domu? Prezentujemy ranking 8 urządzeń, który pomoże Ci dokonać wyboru.

jaki oczyszczacz wybrać

Oczyszczacz powietrza, ale jaki? Najważniejsze parametry

Jak wybrać ten najlepszy oczyszczacz powietrza? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta – na półkach znaleźć można wiele modeli w różnych wariantach cenowych. Odpowiednie urządzenie powinno być dostosowane do potrzeb domowników oraz wielkości przestrzeni, w której będzie filtrowało powietrze. Nie bez znaczenia jest okolica, w której mieszkasz – duże miasta, zwłaszcza w południowej części kraju, są bardziej zanieczyszczone niż zalesione tereny na północy. Które właściwości oczyszczacza wziąć pod uwagę?

Rodzaj filtra

Główny system filtrujący powinien opierać się na filtrach EPA, HEPA lub ULPA. Te ostatnie zapewniają niemal całkowitą sterylność, dlatego są stosowane w laboratoriach czy na salach operacyjnych. W warunkach domowych wystarczą tańsze od nich filtry HEPA. Są one w stanie usunąć nawet niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia, jak pyły PM2,5 i PM10 – główne składniki smogu.

Wskaźnik CADR

Za jego pomocą oznacza się wydajność konkretnego modelu. CADR, czyli Clean Air Delivery Rat, wyrażony jest w cm³ i wskazuje objętość czystego powietrza uzyskanego w ciągu godziny pracy urządzenia.

Dodatkowe funkcje

Dla wzmocnienia efektu działania oczyszczaczy producenci często decydują się umieścić w nich dodatkowe funkcje. Lampy UV usuwają drobnoustroje, a dzięki nawilżaczom powietrze w Twoim domu będzie również odpowiednio wilgotne. W ten sposób wyeliminujesz najczęstsze powody zimowych przeziębień.

Więcej porad i wskazówek dotyczących parametrów oczyszczaczy powietrza znajdziesz w naszym poradnikuJaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu?

Oczyszczacze powietrza – ranking TOP 8

Stoisz przed dylematem, jaki oczyszczacz wybrać? Przygotowaliśmy zestawienie 8 najlepszych urządzeń, które zadbają o jakość powietrza w Twoim domu.

Miejsce 8. Oczyszczacz powietrza METROX ME-1522

Ranking oczyszczaczy powietrza otwiera produkt marki Metrox. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że świetnie nadaje się on do sypialni lub małego biura. W ciągu godziny jest w stanie przefiltrować 100 cm³. Maksymalna wielkość pomieszczenia, w którym może się znajdować, powinna wynosić maksymalnie 11 m². Sprzęt wyposażony jest w dotykowy panel sterujący, dzięki czemu jego obsługa i czyszczenie nie wymagają wiele zachodu. Znajdujący się wewnątrz filtr fotokatalityczny raz w miesiącu należy wysuszyć, a raz w roku – wymienić. O konieczności zastąpienia filtra nowym przypomni Ci czujnik. Oczyszczacz posiada też jonizator, dzięki czemu jeszcze bardziej poprawisz jakość powietrza.

Miejsce 7. Oczyszczacz powietrza ELECTROLUX PA91-404DG

Na siódmym miejscu naszego zestawienia znalazł się sprzęt marki Electrolux. Proponowany model doskonale poradzi sobie z filtrowaniem niewielkiego mieszkania o otwartej zabudowie lub sporego pokoju. Poza filtrem HEPA znajdziesz w nim czujniki temperatury i wilgotności. Pokrycie z ciemnoszarego materiału sprawia, że poza funkcją praktyczną oczyszczacz traktować możesz także jako dekorację. W codziennym użytkowaniu przydatne będą skórzane uchwyty, dzięki którym łatwo przemieścisz urządzenie.

Miejsce 6. Oczyszczacz powietrza PANASONIC F-VXR35G-A

Oczyszczacz marki Panasonic umożliwia filtrowanie powietrza w pokoju o maksymalnej wielkości 26 m². Wybór tego urządzenia polecamy więc do sypialni lub małego biura.

Zwróć uwagę, że poza możliwością oczyszczania powietrza za pomocą filtrów HEPA, sprzęt Panasonic jest w stanie także zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy przebywanie w zbyt suchym pokoju może prowadzić do podrażnień śluzówki lub świądu skóry.

Miejsce 5. Oczyszczacz powietrza PHILIPS AC2887/10 seria 2000

Kolejne miejsce zajął sprzęt cenionego producenta elektroniki, marki Philips. W ciągu godziny jest on w stanie oczyścić 333 m³. Producent zaleca korzystanie z niego w przestrzeni do 40 m².

W urządzeniu zaprogramowane zostały 3 automatyczne tryby filtrowania. Profil ogólny umożliwia oczyszczenie powietrza ze standardowych zanieczyszczeń – przede wszystkim drobin pyłów smogowych. Filtrowanie antyalergenowe docenią osoby uczulone na wszechobecne roztocza. Tryb szczególnie wyczulony na wirusy i bakterie wykorzystasz podczas choroby jednego z domowników, by zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.

Na zestaw składa się też filtr węglowy przeznaczony do używania przez rok oraz filtr HEPA, wystarczający aż na 2 lata.

Miejsce 4. Oczyszczacz powietrza HAUS & LUFT HL-OP-20

W pomieszczeniu o powierzchni do 50 m² sprawdzi się oczyszczacz Haus & Luft. Co zwraca w nim uwagę? Przede wszystkim jego wydajność – w ciągu godzin jest on w stanie przefiltrować aż 481 m³, generując przy tym hałas o natężeniu zbliżonym do szmeru rozmowy prowadzonej przy stole. Sprzęt wyposażony jest w filtr HEPA oraz filtr węglowy, a zanim powietrze do nich dotrze, poddawane jest już wstępnemu oczyszczaniu. Zmniejsza to zużycie filtrów i pozwala na ich rzadszą wymianę.

Oczyszczacz jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Został wyposażony nie tylko w czytelny, kolorowy wyświetlacz, ale i w pilota. Dzięki temu bez problemu możesz nim sterować na odległość.

Miejsce 3. Oczyszczacz powietrza BEKO ATP8100

Najlepszą trójkę rankingu otwiera sprzęt marki Beko, który pozwala wydajnie oczyścić pomieszczenie o powierzchni aż 100 m². Do filtrowania wykorzystany został system filtrów HEPA. Filtr wstępny oczyści powietrze z sierści i kurzu, dzięki czemu właściciele czworonogów odetchną czystym powietrzem. Gwarancję zabezpieczenia przed smogiem daje natomiast czujnik pyłów PM2,5 i PM10. Oczyszczacz Beko został też wyposażony w diody, które przypomną Ci o konieczności wymiany filtra.

Przed snem nie musisz pamiętać o wyłączeniu lub zmianie ustawień oczyszczacza. Za samodzielne przełączenie się z trybu dziennego na nocny odpowiada czujnik światła sprawia.

Miejsce 2. Oczyszczacz powietrza PANASONIC F-VXR70G-K

To już drugi w zestawieniu sprzęt marki Panasonic. Wybrany przez nas sprzęt to nie tylko oczyszczacz – urządzenie 3w1 jest również w stanie nawilżyć i odświeżyć powietrze w Twoim domu. Tak jak w pozostałych propozycjach, do oczyszczania zastosowany został system filtrów HEPA, który usunie aż 99% zanieczyszczeń. Oczywiście w tej grupie znajdują się także cząsteczki PM2,5 i PM10, będące składnikami smogu.

Co jeszcze znajdziesz w polecanym modelu? 5 czujników, które dopasowują działanie urządzenia do warunków panujących w pomieszczeniu. Poza sensorem pyłów umieszczono tutaj narzędzia służące do pomiaru wilgotności, zapachu, kurzu i światła. Na czas snu proponujemy ustawić cichy tryb pracy, w którym oczyszczacz generuje hałas zbliżony do szumu liści.

Producent gwarantuje jakościowe działanie oczyszczacza w pomieszczeniu o wielkości do 52 m².

Miejsce 1. Oczyszczacz powietrza WEBBER AP9700 WiFi

Na czele podium ulokowała się ze swoim oczyszczaczem marka Webber. O zajęciu tej pozycji zadecydowała przede wszystkim wydajność modelu – w ciągu godziny jest ono w stanie oczyścić aż 488 m³. Jego wybór zalecamy przede wszystkim do większych przestrzeni. Jak zaznacza producent, urządzenie gwarantuje komfort w pokoju o wielkości 65 m². Sprzęt ma możliwość 7-poziomowego filtrowania powietrza, do czego wykorzystuje m. in. filtr węglowy, katalizujący, antybakteryjny, wodny oraz HEPA 13.

Oczyszczanie powietrza jest jednak tylko jedną z funkcji urządzenia, które możesz wykorzystać. Z jego pomocą zadbasz również o odpowiedni stopień nawilżenia, ponieważ umieszczono w nim nawilżacz ewaporacyjny.

Obawiasz się, że obsługa tak zaawansowanego urządzenia będzie wymagać od Ciebie dużo pracy? Nic bardziej mylnego. Na obudowie znajdziesz czytelny i prosty w obsłudze wyświetlacz, a łączność Wi-Fi umożliwi sterowanie na odległość za pomocą telefonu. W smartfonie możesz też zainstalować aplikację mobilną, która pozwoli Ci kontrolować stań powietrza w domu.

Dodane: 2019-12-17