Nie znosisz prasować? W takim razie doskonałym rozwiązaniem będzie dla Ciebie parownica, dzięki której błyskawicznie doprowadzisz do ładu nawet delikatne ubrania. Zmywanie to dla Ciebie przykra konieczność? Może warto więc pomyśleć o zmywarce. A co jeśli do białej gorączki doprowadza cię myśl o odkurzaniu? Wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup odkurzacza automatycznego, który chętnie wyręczy Cię w tym mało przyjemnym obowiązku.

kot-z-odkurzaczem

Odkurzacz automatyczny – co to jest i jak działa?

Robot sprzątający to nowoczesne urządzenie, które samodzielnie porusza się po domu, usuwając napotkane na swej drodze zabrudzenia. Dzięki wbudowanemu systemowi czujników ten inteligentny odkurzacz bezprzewodowy precyzyjnie omija przeszkody, nie zderzy się ze ścianą ani nie spadnie ze schodów. Przede wszystkim zaś pomoże nam zaprowadzić w domu porządek, usunie kurz, wyczyści dywany; jeśli posiada specjalne nakładki, umyje też podłogę. A my w tym czasie możemy zająć się czymś, co sprawi nam przyjemność.

Zanieczyszczenia, zbierane za pomocą obracających się szczotek, trafiają do plastikowego pojemnika – my powinniśmy jedynie pamiętać o tym, by regularnie go opróżniać. Nie musimy się za to przejmować się akumulatorem; automatyczny odkurzacz po skończonej pracy udaje się do stacji dokującej, gdzie zostanie naładowany.

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Półki sklepowe wręcz uginają się od różnych modeli robotów sprzątających. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie parametry urządzenia są faktycznie istotne? Jaki odkurzacz automatyczny wybrać, byśmy mogli być całkowicie usatysfakcjonowani?

Przede wszystkim sprawdź, jaki system nawigacji ma wgrany dany odkurzacz – dowolny (urządzenie obija się od przeszkód i kilka razy pokonuje tę samą trasę; sprząta dokładniej, jednak zajmuje mu to więcej czasu) czy uporządkowany (porusza się w linii prostej, sprząta szybciej, ale nie tak dokładnie). Czy posiada kamerę, która umożliwi mu oszacowanie wielkości pomieszczeń? A może – i to z reguły najlepsza, choć też i najdroższa opcja – ma specjalne czujniki, dzięki którym może płynnie poruszać się po całym mieszkaniu?

Przydatna może okazać się funkcja sterowania urządzeniem za pośrednictwem telefonu. Warto także, by inteligentny robot potrafił pokonać progi pomiędzy pomieszczeniami. Niektóre odkurzacze można zaprogramować w taki sposób, by zaczęły sprzątać w konkretnym dniu o wyznaczonej godzinie. Mogą też posiadać funkcję automatycznego dostosowywania mocy do napotkanych na swej trasie zabrudzeń oraz mycia podłogi.

Pojemnik – im większy, tym lepszy, bo rzadziej będziemy musieli go czyścić. A jeśli zmagasz się z alergią, upewnij się, czy odkurzacz posiada odpowiedni filtr. Pamiętaj również, by sprawdzić, jak głośne jest urządzenie, a także ile czasu może pracować, zanim wyczerpie się akumulator, oraz ile trwa cały proces ładowania.

Odkurzacz automatyczny – zalety i wady

Bez wątpienia największą zaletą robota sprzątającego jest to, że działa on bez naszej ingerencji i samodzielnie może odkurzyć mieszkanie. Dostosowuje swoją pracę do rodzaju zanieczyszczeń, wyczyści wszelkiego rodzaju powierzchnie, w tym wykładziny i dywany, a niektóre modele mogą nawet umyć za nas podłogę.

Odkurzacz automatyczny jest niewielkich rozmiarów, więc potrafi dotrzeć do trudnodostępnych miejsc (może wjechać pod meble) i łatwo go przechowywać. Jest cichszy od zwykłego odkurzacza, toteż nie zakłóca funkcjonowania i nie wpływa negatywnie na komfort domowników – nie przeszkodzi nam w oglądaniu filmu czy w rozmowie. Wiele modeli można zaprogramować, by uruchamiały się same o konkretnej godzinie. My musimy jedynie pamiętać, by co jakiś czas opróżnić zbiornik, w którym zbierają się zanieczyszczenia.

Mimo wielu zalet urządzenie ma oczywiście kilka wad – przede wszystkim jest to dość duży wydatek. Porządne modele takich odkurzaczy są drogie; ceny oscylują nawet w granicach kilku tysięcy złotych. Niektórych pewnie będzie irytować dość częsta (zwykle co kilka dni) konieczność wyczyszczenia zbiornika i szczotek. Zdarza się, że robot sprzątający wciągnie kable, firanki i drobne przedmioty leżące na podłodze, które zapomnieliśmy zebrać. Nie odkurzy też schodów ani nie usunie kurzu z mebli. I to w zasadzie tyle. Dla większości użytkowników przewaga zalet jest jednak tak duża, że spokojnie można przymknąć oko na słabości robota sprzątającego.

odkurzacz-automatyczny

Ranking odkurzaczy automatycznych

Nie możesz się zdecydować, jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Spójrz na nasz ranking.

Odkurzacz iLife robot sprzątający A8 z kamerą do skanowania przestrzeni

Ten lekki (2,75 kg) robot sprzątający wyposażony został w kamerkę, dzięki której mapuje całe pomieszczenie, a później dokładnie je odkurza. Jest to możliwe dzięki dwóm szczotkom – jedna, z włosiem, skutecznie zbiera zanieczyszczenia z dywanów, druga, silikonowa, czyści różnego rodzaju podłogi.

Minimalny czas pracy baterii wynosi 100 minut; później urządzenie kieruje się do bazy, by naładować akumulator (trwa to około 5 godzin). Po tym czasie robot wraca dokładnie w miejsce, w którym skończył sprzątać. Urządzenie jest bardzo ciche; wytwarzany przez nie hałas nie przekracza 50 dB.

Odkurzacz iROBOT Roomba 695

iRobot Roomba, dzięki inteligentnej nawigacji iAdapt, przystosowuje się do warunków otoczenia i bardzo dokładnie czyści pomieszczenia; a jeśli nie chcemy, by wjechał do konkretnego pokoju, wystarczy włączyć funkcję Wirtualnej ściany i zablokować urządzeniu wstęp do konkretnych miejsc.

Odkurzacz wyposażony w zaawansowaną głowicę czyszczącą możemy uruchomić w każdej chwili, z dowolnego miejsca, dzięki specjalnej aplikacji – możemy również sprawdzić, jak długo pracował i jakie miejsca posprzątał, a także czy powinniśmy już opróżnić pojemnik. iRobot może pracować na wszystkich rodzajach podłóg, dokładnie usuwa zanieczyszczenia pod meblami i wzdłuż krawędzi ścian.

Nowoczesna technologia sprawia, że odkurzacz koncentruje się na obszarach wymagających gruntownego sprzątania. Dokładnie zbiera włosy, okruchy i sierść zwierząt, a system Anti-Tangle sprawia, że nie musimy obawiać się o przewody i frędzle dywanów czy zasłon. Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu filtrowi, usuwa z powietrzu drobiny kurzu i alergeny.

Odkurzacz Neato Robotics D7 Connected

Nowoczesny, wydajny odkurzacz bez problemu poradzi sobie z nawet mocno zabrudzonymi, dużymi powierzchniami. Wyposażony w filtr Ultra Performance i mechanizm sprzątający SPINFLOW skutecznie zbiera brud, sierść i alergeny, pozwalając nam cieszyć się czystym mieszkaniem. Dzięki przemyślanej konstrukcji bez problemu usuwa zanieczyszczenia gromadzące się w kątach i wzdłuż ścian.

Neato wyposażono w laserową technologię, która umożliwia mu utworzenie mapy pomieszczeń i wykrycie przeszkód; dzięki temu sprzątanie jest precyzyjne i odbywa się w znacznie krótszym czasie. Jeśli chcemy zablokować mu dostęp do danego sektora, wystarczy uruchomić funkcję No-Go LINES. Odkurzacz możemy obsługiwać za pomocą smartfona i uruchomić go, nawet kiedy nie ma nas w domu. Łatwo też zobaczyć podsumowanie sprzątania i sprawdzić, jakie miejsca zostały już wyczyszczone. Minimalny czas pracy robota wynosi 120 minut; po tym czasie udaje się do bazy. Po naładowaniu akumulatora wraca na miejsce, w którym zakończył pracę.

 

Dodane: 2019-03-26