Czysty, zadbany dom nie tylko robi wrażenie estetyczne, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Miotły już dawno odłożyliśmy do schowka. Od wielu lat to odkurzacz jest jednym z podstawowych elementów domowego wyposażenia, które wykorzystujemy do utrzymania porządku. Tego rodzaju sprzęt jest niezbędny w domu, w którym mieszkają raczkujące maluchy. Doceniają go również opiekunowie zwierząt futerkowych. Jaki odkurzacz kupić do domu? Jaki model powinna wybrać osoba borykająca się z alergiami? Workowy czy bezworkowy, przewodowy czy automatyczny? W naszym poradniku odpowiadamy na te pytania.

jaki-odkurzacz-kupić

Rodzaje odkurzaczy – co je różni?

Odpowiedź na pytanie „jaki odkurzacz kupić” pozornie wydaje się być dość prosta – ma być przede wszystkim skuteczny. Wystarczy jednak chwila przeglądania opcji dostępnych na rynku a okaże się, że nad wyborem najlepszego modelu warto spędzić nieco więcej czasu. Żeby ten wybór trochę ułatwić, poniżej prezentujemy wady i zalety poszczególnych rodzajów odkurzaczy.

Odkurzacze workowe

Urządzenia, w których brud zbierany jest do wymiennego, najczęściej papierowego, worka, to nadal jedne z najbardziej popularnych modeli odkurzaczy. Najważniejszym czynnikiem jest cena. Tani odkurzacz workowy to często odkurzacz kupowany do wynajmowanego mieszkania. W tej kategorii znajdziesz zarówno niewielkie urządzenia do małych mieszkań, jak i maszyny o bardziej zaawansowanych możliwościach, które sprawdzą się w domach wielorodzinnych. Odkurzacz workowy nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem dla alergika, ponieważ nie pochłaniania kurzu, roztoczy i innych alergenów.

Odkurzacze bezworkowe

Działają w sposób podobny do modeli tradycyjnych z tą różnicą, że brud wciągany jest do pojemnika, a nie do wymiennego worka. W przypadku modeli wyposażonych w zbiornik nie musisz pamiętać o regularnym uzupełnianiu ich zapasu. Zmniejsza to również koszty jego eksploatacji. W odkurzaczu workowym w miarę zapełniania się miejsca siła ssania maleje. Urządzenie bezworkowe charakteryzuje się stałą siłą zasysania brudu, bez względu na zawartość pojemnika. Niestety, odkurzacze bezworkowe również nie są w stanie oczyścić domu z alergenów.

Najpopularniejsze modele odkurzaczy w Neo24:

Odkurzacze z filtrem wodnym

W przypadku tego rodzaju urządzeń zassane powietrze i znajdujące się w nim zanieczyszczenia trafiają do pojemnika napełnionego wodą. Jego zadaniem jest odfiltrowanie zabrudzeń, w tym również kurzu i roztoczy. Z tego powodu model jest szczególnie polecany do domów, w których mieszkają osoby zmagające się z uczuleniami. Wodny filtr umożliwia też zbieranie mokrych zabrudzeń, niewielkich ilości wody, błota lub piany. Odkurzacz wodny nawilża powietrze, dlatego w pomieszczeniu odkurzonym urządzeniem z mokrym filtrem panuje znacznie przyjemniejszy mikroklimat. Urządzenia z filtrem wodnym nie są jednak pozbawione wad – wodne odkurzacze nie należą do najtańszych na rynku, a ze względu na pojemnik na wodę są także mniej poręczne niż odkurzacze tradycyjne. Należy też pamiętać o czyszczeniu zbiornika na wodę po każdym sprzątaniu.

Odkurzacze akumulatorowe

Drażnią Cię plączące się pod nogami kable? Rozmieszczenie gniazdek w mieszkaniu nie zawsze sprzyja wygodnemu sprzątaniu przy użyciu urządzenia z tradycyjnym przewodem elektrycznym. Dlatego dużą popularnością cieszą się odkurzacze akumulatorowe. Sprzęty tego rodzaju dostępne są w dwóch wersjach: mniejsze, pracujące przez 15-20 minut, i większe, których czas pracy baterii wynosi około godziny. Niewielki odkurzacz ręczny wykorzystasz do szybkiego wyczyszczenia kanapy, fotela lub tapicerki samochodowej. Większego użyjesz do odkurzenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w tym drugim rodzaju odkurzacza czas pracy bez podłączenia do prądu jest bardzo ograniczony. Odkurzacze bezprzewodowe polecamy do mniejszych mieszkań również ze względu na niewielki rozmiar zbiornika na zanieczyszczenia i konieczność jego częstego opróżniania.

Odkurzacze automatyczne

Alternatywą dla odkurzaczy wymagających działań człowieka są urządzenia automatyczne. Mogą zająć się odkurzaniem pod naszą nieobecność. Sprzęt rozpoznaje rodzaj zabrudzenia i stosuje moc ssania odpowiednią do zanieczyszczeń. Po zakończeniu pracy odkurzacz automatyczny wraca samodzielnie do bazy, gdzie ładuje akumulatory. Urządzenie emituje ultradźwięki. Dzięki nim jest w stanie samodzielnie określić trasę, omijając przeszkody. Jednak ze względu na okrągły kształt kąty pomieszczeń są dla większości automatów nieosiągalne.

Zainteresowały cię odkurzacze automatyczne? Więcej o tym, jak je wybrać, przeczytasz w naszym poradniku.

Jaki odkurzacz wybrać? Sprawdzamy parametry

Określenie rodzaju urządzenia to już połowa sukcesu. Żeby jednak dobrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb, należy również uwzględnić to, jak będzie on działać. Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, jakie odkurzacze bezprzewodowe znajdziesz w Neo24:

Moc

Siłę, z jaką odkurzacz będzie zasysał zanieczyszczenia, producenci opisują jako moc silnika i moc ssania. Moc silnika może wynosić od 1200 W do 2700 W. Odkurzacz o mocy z niższego przedziału bez problemu poradzi sobie z oczyszczaniem gładkich powierzchni, takich jak drewniana czy ceramiczna podłoga. Jeśli potrzebujesz czegoś do skutecznego sprzątnięcia dywanów, wybierz odkurzacz o mocy minimum 1600W. Moc ssania wynika z mocy silnika i w większości urządzeń można ją regulować.

Filtr

W odkurzaczach wyróżnić można dwa rodzaje filtrów: wlotowe, chroniące silnik przed przedostaniem się do niego zanieczyszczeń, oraz wylotowe, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza wydostającego się z odkurzacza. Flitry mogą być też:

- tkane - wykonane z materiału, zatrzymują kurz, jednak ze względu na wysoką porowatość na filtrze osadzają się tylko największe drobiny;

- wodne - mgiełka wodna zatrzymuje nawet najmniejsze drobiny;

- papierowe - są mniej porowate, a więc bardziej skuteczne niż filtry wykonane z tkaniny, jednak nie są w stanie odfiltrować alergenów;

- HEPA (antyalergiczne) - specjalistyczne filtry dostosowane do urządzeń stosowanych przez alergików, charakteryzują się wysoką skutecznością w zatrzymywaniu alergenów.

Głośność pracy

Bezpieczny dla ludzkiego ucha poziom hałasu nie przekracza 70 decybeli. Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, weź pod uwagę wytwarzany przez niego hałas. Wartość poniżej granicy tolerancji sprawi, że sprzątanie będzie bardziej komfortowe.

Waga

Im lżejszy będzie wybrany przez Ciebie sprzęt, tym łatwiej będzie Ci go przenosić. W małym mieszkaniu waga odkurzacza nie ma aż takiego znaczenia jak w piętrowym domu. W tym drugim wypadku lżejszy model ułatwi odkurzanie schodów i zmniejszy ryzyko nadwyrężenia kręgosłupa.

Długość kabla

Jeśli odkurzacz przewodowy ma być wygodny w użytkowaniu, to koniecznie powinien być wyposażony w odpowiednio długi kabel. Pozwoli on na swobodne manewrowanie urządzeniem w pomieszczeniu.

Gwarancja

Urządzenia elektroniczne miewają usterki. Dlatego też wybierając odkurzacz do domu, pamiętaj, by zorientować się, jak długą gwarancję posiada wybrany sprzęt. Dzięki niej w razie problemów z łatwością go naprawisz.

jaki-odkurzacz-kupić-do-domu

Wyposażenie dodatkowe

Wygoda używania odkurzacza wynika również z dołączonych do niego dodatkowych akcesoriów. Jakie wyposażenie i funkcje znajdziesz w dostępnych na rynku urządzeniach?

- turboszczotka – szczotka napędzana siłą ssącą urządzenia, przez co jest bardziej skuteczna niż zwykła szczotka, przy jej pomocy łatwiej usuniesz sierść z dywanu lub obicia kanapy;

- worki – czasami producenci dodają do sprzętu zapas worków, a kiedy się skończą, ważne jest, żeby dobrać odpowiedni model do posiadanego odkurzacza;

- rury teleskopowe – czyli elementy szczotki ssącej o regulowanej długości, które można dopasować do wzrostu osoby sprzątającej;

- wskaźnik zapełnienia worka – informuje o konieczności wymiany worka lub opróżnienia pojemnika na zabrudzenia;

- regulacja mocy ssącej – to funkcja szczególnie przydatna podczas czyszczenia dywanów, ponieważ pozwala na zwiększenie siły odkurzacza.

 

Dodane: 2019-06-27