Bezprzewodowe odkurzacze pionowe cieszą się rosnącą popularnością i stają się poważnymi rywalami tradycyjnych urządzeń do sprzątania. Zastanawiasz się co będzie lepszym wyborem: odkurzacz pionowy czy tradycyjny? W naszym poradniku omówimy, w jakie udogodnienia wyposażony został odkurzacz stojący. Odkurzacze bezprzewodowe, mimo zbliżonego kształtu, różnią się funkcjonalnościami. Dlatego razem z nami znajdź odpowiedź na pytanie: „jaki odkurzacz pionowy wybrać?”.

jaki odkurzacz bezprzewodowy

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Dostępne na rynku odkurzacze pionowe wykorzystasz do bardzo zróżnicowanych zadań. Urządzenia bezprzewodowe nie tylko mogą pełnić funkcję głównego odkurzacza w domu, ale też czyścić dywany na mokro. Z ich pomocą dotrzesz również do trudno dostępnych miejsc, niemożliwych do wyczyszczenia przy użyciu klasycznego odkurzacza. W niektórych modelach możesz odpiąć główną rączkę. Dzięki temu zyskujesz mały i poręczny odkurzacz, idealnie nadający się do usuwania zanieczyszczeń z tapicerki w samochodzie czy domowej sofy.

Wyraźnie odczuwalną różnicą w trakcie korzystania z odkurzacza pionowego jest zmiana pozycji, w której sprzątasz. Przy tradycyjnym odkurzaczu należy się nieco bardziej pochylić, co może być się problematyczne dla osób borykających się z bólami kręgosłupa. Użycie odkurzacza pionowego pozwala zachować wyprostowaną sylwetkę, co zmniejsza uciążliwość pracy. Wygodę odkurzania poprawia także brak kabla w przypadku urządzeń o zasilaniu akumulatorowym.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy? Poznaj najważniejsze cechy

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe posiadają również inne cechy, które wpływają na większą wygodę podczas sprzątania. O czym mowa?

Oszczędna konstrukcja

Odkurzacze pionowe zaprojektowano tak, by zajmowały jak najmniej miejsca. Wybierając urządzenie do małego mieszkania, pamiętaj, by zwrócić uwagę na rozmiar oraz możliwość kompaktowego przechowywania.

Wygodne zasilanie

Modele bezprzewodowe wyposażone są w akumulator, który zapewnia odpowiednią siłę ssącą odkurzaczowi. Jeśli sprzęt wyłączy się w trakcie pracy, podepnij go do ładowarki – w części modeli znajdziesz opcję szybkiego ładowania. W przypadku akumulatora litowo-jonowego ładowanie może potrwać nieco dłużej, dlatego pamiętaj, by zawsze po sprzątaniu podłączyć odkurzacz do gniazdka.

Pojemnik na nieczystości

Większość odkurzaczy pionowych jest pozbawiona worka gromadzącego zabrudzenia.  Oznacza to, że nie musisz pamiętać o regularnym kupowaniu worków.  Zamiast tego w modelach bezworkowych wystarczy regularnie opróżniać pojemnik. Zbiornik na zabrudzenia jest przezroczysty, co ułatwia kontrolowanie jego zapełnienia.

Zintegrowany system ssący

Zamiast elastycznej rury w odkurzaczach bezworkowych znajdziesz zintegrowaną rączkę. To właśnie ona umożliwia zbieranie brudu z podłogi lub innej powierzchni do pojemnika. Poszczególne elementy są ze sobą połączone, co również ułatwia przechowywanie – wszystkie części odkurzacza umieścisz w jednym miejscu, bez konieczności szukania miejsca na rurę i szczotki.

Odkurzacz pionowy akumulatorowy – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupisz odkurzacz bezprzewodowy, zapoznaj się z jego parametrami technicznymi. Specyfikacja produktu ma duże znaczenie i wpływa na komfort użytkowania sprzętu AGD.

Które informacje są najważniejsze?

- Czas działania w sprzętach akumulatorowych wynosi on od kilkunastu minut do ponad godziny. Jeśli szukasz odkurzacza głównego, wybierz urządzenie o najdłuższym możliwym czasie pracy baterii. Sprzęt dodatkowy do odkurzania tapicerki lub niedostępnych zakamarków będzie pracować znacznie krócej, więc w takim przypadku sprawdzi się nawet odkurzacz o czasie pracy około pół godziny.

- Moc – im wyższa, tym większa skuteczność odkurzacza bezprzewodowego. Pamiętaj, że odkurzacze pionowe o wyższej mocy będą droższe od słabszych odpowiedników.

- Zasilanie do wyboru w dwóch wariantach: sieciowe i akumulatorowe. Modele wyposażone w zasilanie sieciowe mają oczywiście przewagę w postaci nieograniczonego czasu pracy. Jednak urządzenie z akumulatorem jest znacznie bardziej mobilne, dlatego sprawdzi się w domach z gniazdkami umieszczonymi w trudno dostępnych miejscach.

- Końcówki robocze, które wykorzystasz do czyszczenia zróżnicowanych powierzchni. Producenci zadbali o to, żeby w zestawach znalazły się osobne rodzaje końcówek do dywanów, tapicerek, wykładzin i płytek.

- Poziom hałasu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że cichy sprzęt zapewnia większy komfort pracy. Optymalną granicą jest próg 70 dB, ale na rynku znajdziesz też urządzenia pracujące znacznie ciszej. Polecamy je zwłaszcza rodzicom małych dzieci oraz opiekunom zwierząt domowych.

- System filtracji istotny w dokładnym odfiltrowaniu pyłów skumulowanych w pojemniku na nieczystości. Dzięki odpowiednio dobranym filtrom zabrudzenia nie wydostają się z pojemnika na zabrudzenia. W odkurzaczach pionowych za taką filtrację odpowiadają filtry HEPA. Pamiętaj, że należy je regularnie wymieniać, co łączy się z koniecznością regularnego dokupowania akcesoriów.

odkurzacz pionowy bezprzewodowy

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy – dodatkowe funkcje

W bezprzewodowych odkurzaczach pionowych możesz znaleźć dodatkowe funkcje, ułatwiające korzystanie ze sprzętu. Rozwiązania te nie występują jednak we wszystkich modelach. Jeśli więc na którymś szczególnie Ci zależy, koniecznie sprawdź, czy wybrane urządzenie na pewno je posiada.

1. Wyjmowany odkurzacz ręczny umożliwia sprzątanie trudno dostępnych miejsc. Atutem takiego modelu jest to, że wykorzystasz go do wyczyszczenia samochodu w sytuacji ograniczonego dostępu do prądu.

2. Wyświetlacz cyfrowy informujący nie tylko o poziomie naładowania akumulatora, ale również zapełnieniu zbiornika na kurz i stopniu zużycia filtra.

3. Regulator siły ssania, który dostosowuje pracę urządzenia do powierzchni i rodzaju usuwanych zabrudzeń.

4. System parowania i mycia w jednym. W niektórych egzemplarzach producenci umieścili także funkcje prania i mycia. Dzięki temu odkurzacz bezprzewodowy może jednocześnie posłużyć jako mop parowy i odkurzacz piorący.

Jaki odkurzacz pionowy wybrać – polecamy nasze ulubione modele

Nadal nie jesteś pewny, na jaki odkurzacz pionowy powinieneś się zdecydować? Podpowiadamy, które modele będą wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, a które sprawdzą się do zadań specjalnych.

Odkurzacz bezprzewodowy Electrolux Alergy Pure


Za pomocą urządzenia marki Electrolux odkurzysz aż 180 metrów powierzchni, a więc bez problemu wykorzystasz je nawet w domu czy dużym mieszkaniu. Na wygodne sprzątnięcie sporej przestrzeni pozwalają również zbiornik na odpady o pojemności 0,7 l oraz niewielka waga sprzętu, wynosząca nieco ponad 3 kg. Wyświetlacz poinformuje Cię o stanie baterii, która potrzebuje 6 godzin do całkowitego naładowania. Odkurzacz automatycznie reguluje moc, z jaką pracuje, w zależności od odkurzanej powierzchni. Musisz na chwilę odejść od urządzenia w trakcie sprzątania? Samostojąca konstrukcja pozwoli mu zachować stabilność bez Twojego udziału. Poza ssawką przeznaczona do trzech różnych przestrzeni w zestawie znajdziesz też turbo szczotkę Allergy Pro. Dzięki niej oczyścisz dom z wywołujących alergię sierści i roztoczy.

Odkurzacz bezprzewodowy Philips SpeedPro Max Aqua 3w1

Proponowany model to aż trzy urządzenia w jednym – sprawdzi się jako podstawowy odkurzacz do większego sprzątania, ręczny odkurzacz do tapicerki i tapczanów, ma także funkcją mycia. Uwagę przykuwa szczotka podstawowa, która wyposażona została w nasadkę zasysająca w zakresie 360° – pozwala ona na szybsze i dokładniejsze sprzątanie. Umieszczone na obudowie szczotki lampki ledowe gwarantują, że nawet w zaciemnionych miejscach nie przegapisz żadnego zabrudzenia. Wydajny akumulator zapewnia aż 75 minut pracy, dzięki czemu na jednym ładowaniu komfortowo wysprzątasz cały dom.

Odkurzacz bezprzewodowy Bosch Athlet

O wygodzie korzystania z odkurzacza bezprzewodowego decyduje nie tylko mobilność i brak kabla. Bardzo istotne jest również to, jak wygląda proces czyszczenia samej szczotki. A w wypadku polecanego modelu marki Bosch czynność ta jest banalnie prosta  szczotkę wystarczy wyjąć i przetrzeć. O konieczności wyczyszczenia przypomina wskaźnik LED. Ładowanie akumulatora do pełna trwa 6 godzin, ale już po upływie połowy tego czasu bateria naładowana jest w 80%. W pełni załadowany akumulator pozwala na sprzątanie przez 75 minut. Przylegająca do podłogi szczotka umieszczona została na giętkiej konstrukcji, co oznacza, że bez problemu dotrzesz do zakamarków pod meblami. Samostojąca budowa ułatwia natomiast przechowywanie w mniejszych mieszkaniach i ładowanie w dowolnym gniazdku.

Szukasz innych urządzeń do sprzątania? Sprawdź nasze poradniki:

Zdrowy dom to czysty dom. Jaki odkurzacz kupić?

Suszarka i pralko-suszarka – czy warto mieć w domu sprzęt do automatycznego suszenia?

Jaka suszarka na pranie – podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie

Dodane: 2019-11-13