Odkurzacz z filtrem wodnym znacząco poprawia komfort domowników. Docenią go przede wszystkim ci, którzy zmagają się z alergiami. Jakie są wady i zalety odkurzacza z filtrem wodnym? Kiedy warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie? Oraz najważniejsze: jaki odkurzacz z filtrem wodnym kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku. Prezentujemy również cztery najpopularniejsze modele odkurzaczy wodnych.

jaki odkurzacz z filtrem wodnym

Odkurzacz wodny czy bezworkowy?

Tradycyjne odkurzacze z wymiennymi workami to obecnie tylko jeden z wielu rodzajów urządzeń, które możemy wykorzystać do sprzątania. Chociaż nadal cieszą się one ogromną popularnością, to zwolennicy innych rozwiązań również mają w czym wybierać. Szukasz sprzętu, z którym nie będziesz musiał pamiętać o regularnym kupowaniu zapasowych worków? Poza urządzeniem z plastikowym pojemnikiem na nieczystości, wybrać możesz nieco droższy odkurzacz z filtrem wodnym.

Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

Zanim przejdziemy do przedstawienia najważniejszych cech odkurzaczy wodnych, warto poświęcić chwilę na wyjaśnienie, na czym polega ich wyjątkowość. Na rynku AGD znajdziemy kilka rodzajów odkurzaczy współpracujących z wodą, przez co zbiorczo określa się je mianem urządzeń „wodnych”.

Odkurzacze z filtrem wodnym to odkurzacze bezworkowe. W odróżnieniu od sprzętów wyposażonych w plastikowy pojemnik, tutaj zanieczyszczenia trafiają do zbiornika wypełnionego wodą. Dzięki temu nawet najdrobniejsze cząsteczki, takie jak na przykład kurz, nie wrócą do pomieszczenia.

Innym rodzaje odkurzacza wodnego są modele umożliwiające czyszczenie na sucho i na mokro. Jest to wersja odkurzacza z filtrem wodnym rozbudowana o możliwość odkurzania w tradycyjny sposób.

Ostatni rodzaj odkurzaczy wodnych, to urządzenia piorące. Nie tylko zostały one wyposażone w filtr wodny, ale też są w stanie wytwarzać pianę. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w czyszczeniu tapicerki oraz dywanów. Radzą sobie również ze sprzątaniem mokrych plam i błota.

Jak działa odkurzacz wodny?

Jak już wspominaliśmy, odkurzacz wodny jest jednym rodzajów odkurzaczy bezworkowych. Rolę zbiornika na nieczystości pełni w nim pojemnik na wodę, będący jednocześnie filtrem. Po zassaniu zanieczyszczenia z podłogi lub dywanu, filtr wodny odseparowuje alergeny, dzięki czemu wypuszczane z odkurzacza powietrze jest od nich wolne. Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz dla alergika wybrać, polecamy urządzenia z filtrem wodnym. Powietrze po odkurzaniu będzie nie tylko czyste, ale również nawilżone.

odkurzacz wodny czy bezworkowy

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym wybrać? Najważniejsze cechy

Wybór odkurzacza wodnego to dobra decyzja z wielu powodów. Takie urządzenie oczyszcza nie tylko powierzchnie, ale i powietrze, sprzyja więc osobom cierpiącym na alergie. Odkurzacz wodny wykorzystasz do czyszczenia bardzo zróżnicowanych płaszczyzn – zarówno drewnianych, jak i kamiennych czy też tkanin.

Wybierając sprzęt, warto kierować się jego funkcjonalnościami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i dopasuj odkurzacz do swoich potrzeb.

Moc

Im większa, tym lepsza będzie wydajność odkurzacza. Zazwyczaj przekłada się to również na wyższą cenę. Dlaczego warto zainwestować o droższy sprzęt o większej mocy? Oznacza ona przede wszystkim szybsze i skuteczniejsze sprzątanie. Docenisz to zwłaszcza podczas odkurzania dywanów i wykładzin.

Pojemność zbiorników na wodę

Tak jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy na wygodę sprzątania wpływa wielkość worka na odpady, tak w odkurzaczu wodnym istotna jest pojemność zbiornika na wodę. Gdy szukasz odkurzacza do małego mieszkania, wystarczy Ci niewielki pojemnik. Jeśli jednak dysponujesz dużym metrażem, zainwestuj w sprzęt ze zbiornikiem o pojemności 5-6 litrów. Oszczędzi Ci to konieczności wymiany wody podczas sprzątania.

Liczba zbiorników na wodę

Odkurzacz wodny może posiadać dwa oddzielne pojemniki na czystą i brudną wodę lub jeden wspólny. Modele z pojedynczym zbiornikiem są tańsze, jednak wymagają częstej wymiany wody, nawet podczas sprzątania. Urządzenia z systemem podwójnych pojemników są natomiast korzystniejsze dla zdrowia – nie uwalniają do pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza.

Odkurzacze wodne – o tym musisz pamiętać!

Zastanawiasz się nad wyborem odkurzacza wodnego? Weź pod uwagę nie tylko jego zalety, ale też wady. Minusami mogą być:

Cena

Zakup odkurzacza wodnego to nawet kilkukrotnie wyższy wydatek niż wybór tradycyjnego sprzętu. Ceny odkurzaczy piorących zaczynają się od 300 złotych, jednak najtańsze rozwiązanie niekoniecznie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne. Dlaczego?

- konieczność konserwacji

Korzystanie ze zbiorników na wodę wymaga ich regularnego czyszczenia. Gromadzące się w nich zabrudzenia są pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego w przypadku odkurzaczy wodnych po każdym sprzątaniu konieczne jest ich mycie i dokładne osuszanie.

- małą mobilność

Na wagę odkurzacza składa się nie tylko ciężar urządzenia, ale i wody. Z tego powodu praca z wodnym odkurzaczem może nie należeć do najwygodniejszych. Jego rozmiar natomiast utrudnia wygospodarowanie miejsca do przechowywania, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach.

- specjalne detergenty

Producenci zalecają, by do sprzątania za pomocą odkurzaczy piorących stosować przeznaczoną do tego chemię domową. Dlatego pamiętaj, że nawet jeśli zrezygnujesz z kupowania worków do odkurzacza, raz na jakiś czas będziesz musiał wyposażyć się w odpowiednie środki.

Odkurzacze wodne – TOP 4

Jesteś zdecydowany na zakup odkurzacza wodnego, ale nadal nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Prezentujemy 4 najpopularniejsze.

Zelmer ZVC762SP

Proponowany przez nas sprzęt umożliwia czyszczenie na sucho i na mokro. Dzięki temu do szybkiego sprzątania wystarczy zamontować papierowy worek i przełączyć odkurzacz na tryb pracy na sucho. W ten sposób w kilka minut posprzątasz mieszkanie bez konieczności późniejszego szorowania poszczególnych elementów. Filtry HEPA zapewniają czystość powietrza w trakcie sprzątania na sucho. W trybie odkurzania na mokro urządzenie doskonale radzi sobie zarówno z filtrowaniem powietrza z kurzu, jak i ze zbieraniem cieczy oraz błota. W zestawie znajdziesz zestaw niezbędnych końcówek.

Bosch AquaWash'Clean BWD41720

Podobnie jak poprzednik, odkurzacz Boscha pozwala na sprzątanie tradycyjne i z funkcją filtra wodnego. 5-litrowy pojemnik na wodę gwarantuje wygodę odkurzania nawet w większych przestrzeniach. Sprzęt gwarantuje dodatkową ochronę przed alergenami za sprawą podwójnej filtracji – systemu wodnego i filtrów HEPA. Uniwersalną szczotkę wyposażono w separator. Ten niewielki koszyczek umożliwia przechwycenie cennych drobiazgów, jeśli niespodziewanie zostaną wciągnięte. Obawiasz się uszkodzenia drewnianej podłogi? Naturalne włosie zapewnia skuteczność i delikatność w jednym.

Sencor SVC 5001YL

Ten dość ciężki sprzęt działa z mocą aż 1600 W. Co to oznacza? Bez większego problemu poradzisz sobie z czyszczeniem różnego rodzaju powierzchni: ceramicznych, kamiennych, drewnianych czy tapicerowanych. Sprzątanie ułatwia też zestaw praktycznych szczotek. Poza tradycyjną szczotką podłogową znajdziesz tutaj krótką i długą szczotkę szczelinową, końcówkę do tapicerki, szczotki do mycia posadzek i okien, a także ssawkę do zbierania wody. Spore rozmiary odkurzacza mogą utrudnić jego przechowywanie, jednak producent zadbał o możliwość parkowania poziomego i pionowego.

MPM Bora MOD-31

Wielkim atutem ostatniego z proponowanych modeli jest szybkie i łatwe opróżnianie zbiornika na wodę –jest on montowany bez użycia zatrzasków ani zaczepów. Odkurzacz MPM jest również banalnie prosty w obsłudze. Na jego obudowie umieszczono dwa przyciski: „włącz/wyłącz” i „zwijanie kabla”. Po wlaniu wody do pojemnika wystarczy jedynie włączyć sprzęt. Oczyszczone i nawilżone powietrze, które pozostaje w pomieszczeniu po użyciu proponowanego przez nas modelu, jest przyjazne dla osób borykających się ze schorzeniami dróg oddechowych.

Przygotuj się z nami na wielkie porządki!

Sprawdź serię naszych poradników na temat sprzątania i zbierz elektronicznych pomocników niezbędnych podczas wiosennego sprzątania.

ABC sprzątania. Wiosenne porządki – jak przygotować dom na nowy sezon i nie zwariować?

Zdrowy dom to czysty dom. Jaki odkurzacz kupić?

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Sprzątaj wygodnie. Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

Workowy czy bezworkowy – który odkurzacz powinien znaleźć się w Twoim domu?

Dodane: 2020-01-22