powerbank-walec

Powerbank – co to jest i jak działa?

Funkcję powerbanku najlepiej opisuje jego nazwa. W tłumaczeniu na język polski, powerbank oznacza ”bank energii”. Jest to przenośna bateria - ładowarka, która nie potrzebuje podpięcia do sieci, by przekazać urządzeniu energię elektryczną. Jest wyposażony w ogniwa, które umożliwiają wielokrotne ładowanie urządzenia.

Dla wielu osób taka przenośna ładowarka jest uzupełnieniem smartfona. Przydaje się zwłaszcza osobom, które intensywnie korzystają z telefonu, a nie mają w ciągu dnia możliwości podpięcia urządzenia do ładowania. Powerbank jest niesamowicie przydatny w podróży, podczas wycieczek lub festiwali, kiedy dostęp do elektryczności jest ograniczony, a kontakt mobilny niezbędny.

Jesteś często w biegu? Musisz mieć aktywny nie tylko telefon, ale też tablet czy aparat cyfrowy? Potrzebujesz pewnego źródła energii, które możesz zabrać ze sobą? Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać powerbank do swoich potrzeb!

Rodzaje powerbanków

Do wyboru masz całą gamę przenośnych ładowarek. Wyróżnić można dwa główne rodzaje ze względu na baterię: liowo-jonową i litowo-polimerową. Powerbanki możemy rozróżnić też ze względu na sposób pobierania energii. Spośród jakich banków energii możesz wybierać?

power-bank-dwa-porty-usb

Powerbank z baterią litowo-jonową

Baterie litowo-jonowe wykorzystuje się w niewielkich sprzętach elektronicznych – telefonach komórkowych, tabletach czy laptopach. Akumulator Li-Ion jest lekki, a jednocześnie pojemny i wytrzymały. Działa dzięki elektrodom – jednej, wykonanej z porowatego węgla i drugiej, zbudowanej z tlenków metali – oraz rozpuszczonych, złożonych chemicznie soli litowych, które pełnią rolę elektrolitu.

Powerbanki z baterią Li-Ion są najczęściej spotykanymi na rynku. Są niedrogie w produkcji, dzięki czemu ich cena nie jest wysoka. Ogniwa mają długą żywotność, co oznacza, że taki powerbank będzie Ci długo służył. Bateria jest też mało podatna na uszkodzenia mechaniczne i spięcia.

Pojemność baterii Li-Ion, pomimo długiej żywotności, będzie się z czasem zmniejszać. Wydajność nie spada z nagła, a regularnie, nieznacznie obniża się przy każdym ładowaniu. Po roku aktywnego użytkowania urządzenia wydajność może zmniejszyć się o kilka procent. Pojemność wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh); jeśli nowy powerbank ma pojemność 8000 mAh, po kilku latach jego pojemność może wynosić 7200 mAh.

Co ważne, powerbank z baterią litowo-jonową traci moc, kiedy nie jest używany. Najgorsze, co możesz zrobić baterii Li-Ion, to rozładować ją do zera i nieładować przez dłuższy czas. Całkowite rozładowanie takiego akumulatora może mieć zły wpływ na jego późniejszą wytrzymałość - musisz pamiętać, aby nigdy nie wyciągać z takiego powerbanka 100% mocy, a zostawić trochę energii. Najlepiej, jeśli od razu podepniesz baterię do ładowania - nigdy nie wiesz, kiedy Ci się przyda, a z pustego i Salomon nie naładuje.

 

 

Powerbank z baterią litowo-polimerową

Bateria litowo-polimerowa jest zbudowana podobnie jak litowo-jonowa, z tą różnicą, że do jej produkcji nie używa się roztworu soli litowych, a stopu metalicznego litu i polimerów przewodzących. Materiał, z którego wykonana jest elektroda, jest gęstszy, dzięki czemu taka bateria może mieć większą pojemność niż Li-Ion przy takich samych rozmiarach. Dzięki wykorzystaniu giętkich materiałów, powerbanki z baterią Li-Poly nie są skazane na jedną, konkretną formę. Elastyczne ogniwa umożliwiają producentom wprowadzanie powerbanków o różnych kształtach - walców, kostek, maskotek i innych.

Akumulatorki litowo-polimerowe również są wykorzystywane w akcesoriach elektronicznych. Są droższe w produkcji, ale dobrze sprawdzają się w urządzeniach, które mają być wytrzymałe, a jednocześnie drobne lub smukłe - na przykład w ultrabookach. Taka bateria jest odporna na przeładowanie, jest też bezpieczniejsza niż litowo-jonowa, ponieważ ryzyko wylewu elektrolitów jest dużo niższe. Powerbank z ogniwem Li-Poly ładuje się krócej niż z Li-Ion.

O powerbank z baterią Li-Poly powinieneś dbać podobnie jak o Li-Ion – pochodzą w końcu z jednej rodziny. Nie rozładowuj go do końca i nie zostawiaj nieużywanego, nie wystawiaj na wysokie czy niskie temperatury (urządzenie powinno znajdować się w temperaturze od 10°C do 25°C). Najlepiej, jak będziesz utrzymywał urządzenie na poziomie naładowania między 20% a 80%.

 

 

Powerbank solarny

To dobre rozwiązanie, jeśli wybierasz się na kilka dni w miejsce z utrudnionym dostępem do prądu, ale łatwym dostępem do światła słonecznego. Taki powerbank możesz naładować z gniazdka, ale on sam też będzie czerpał energię ze światła dziennego. Urządzenia, w większości przypadków, ze względu na warunki, w których mają pracować, są odporne na upadki czy wilgoć. Minusem takich baterii jest ich waga i rozmiar – wydajny, solarny powerbank jest większy i cięższy niż powerbank uniwersalny bez panelu słonecznego.

Powerbank na baterie

Przenośna ładowarka, która przekazuje smartfonowi energię z baterii-paluszków. Rozwiązanie, które może sprawdzić się w najbardziej awaryjnych sytuacjach - właściwie w każdym sklepie można kupić baterie AA. Powerbank na baterie jest pomysłowym rozwiązaniem, ale nie do końca praktycznym. Cztery paluszki nie naładują w pełni urządzenia, a mogą jedynie podnieść poziom naładowania baterii o około 30%. Zaletą jest niska cena – powerbank na baterie można kupić za około 30 zł. Ogromnym plusem jest też możliwość alternatywnego ładowania za pomocą baterii, co może być przydatne w sytuacji bez dostępu do prądu.

ladowanie-telefonu

Wh, mAh, A, V – co to znaczy?

Podczas przeglądania produktów z pewnością spotkasz się z tymi skrótami. Co one oznaczają i jak przekładają się na pracę powerbanka? Jakie wartości powinny mieć, by urządzenie spełniało Twoje wymagania?

Pojemność powerbanka – czym jest i jak się ją mierzy?

Pojemność powerbanka wyraża się w miliamperogodzinach, czyli mAh. “Najmniejsza”dostępna bateria ma wydajność 2 000 mAh, pojemnościowe giganty sięgają nawet 20 000 mAh. Najpopularniejsze powerbanki posiadają wydajność od 7 000 do 12 000 mAh.

Co to oznacza? Tysiąc miliamperogodzin jest w stanie podnieść poziom baterii w telefonie o około 20-30%. Im większą pojemność ma powerbank, tym więcej pełnych ładowań może wykonać. Pamiętaj, że urządzenie nigdy nie przekaże stu procent swojej mocy, ponieważ część wytraca się po drodze; z czasem, i każdym kolejnym ładowaniem, powerbank traci też swoją wydajność. Dla przykładu, Samsung Galaxy S8 posiada baterię o pojemnośći 3 000 mAh. Powerbank, który ma wydajność 12 000 mAh nie wykona czterech pełnych ładowań smartfona, a trzy i kawałek czwartego.

Niektórzy producenci podają pojemność nie w miliamperogodzinach, a w watogodzinach (Wh). Do obliczenia Wh potrzebna jest wartość mAh oraz V. Dla przykładu, powerbank o pojemności 12 000 mAh i napięciu prądu 5V, posiada pojemność 60 Wh. O tym, jak przeliczyć mAh na Wh możesz przeczytać na RapidTables lub skorzystać z kalkulatora na stronie.

bialy-powerbank

Napięcie, natężenie i współpraca z urządzeniami

Producenci powerbanków w specyfikacji podają napięcie w woltach (V), z jakim urządzenie pobiera i przekazuje prąd. Przed zakupem sprawdź, z jakimi wartościami współpracuje sprzęt, który będziesz ładować. Taką informację znajdziesz na oryginalnej ładowarce smartfona czy innego urządzenia bądź w instrukcji. Większość powerbanków przekazuje prąd o napięciu 5V, które jest optymalne do naładowania telefonu.

Inną wartością, na którą powienieneś zwrócić uwagę, jest natężenie prądu wyrażane w amperach (A). Powerbanki posiadają najczęściej wejścia jedno- lub dwuamperowe (niektóre mają dwa wejścia USB o różnym natężeniu). Od liczby amperów zależy to, jakie urządzenie i w jakim czasie będziesz mógł naładować oraz to, jak szybko zapełni się sam powerbank. Im więcej amperów, tym szybciej się to stanie. Niestety, szybkie ładowanie prądem o wyższym natężeniu ma szkodliwe skutki dla baterii, która z czasem traci pojemność.

Niektóre urządzenia, na przykład tablety, wymagają ładowania z większym natężeniem - jeśli przykładowy tablet ma wskazane ładowanie prądem o mocy 2A, w ogóle nie rozpocznie ładowania przy prądzie o natężeniu 1A.

 

 

Podczas wybierania powerbanka, zwróć uwagę na to, czy urządzenie, do którego chcesz go podpiąć, posiada technologię szybkiego ładowania - Quick Charge, Super Charge, Dash Charge lub inną. Sprzęt z taką funkcjonalnością często potrzebuje prądu o większym napięciu i natężeniu - jakiego, sprawdzisz na ładowarce dedykowanej konkretnemu urządzeniu.

Podsumowując - jaki powerbank wybrać?

To zależy od tego, jakie urządzenie i jak często będziesz ładować. Jeśli jest to telefon, który potrzebujesz trochę podładować w ciągu dnia, w zupełności wystarczy Ci powerbank o pojemności 2600 mAh. Wybierasz się na wycieczkę i nie będziesz miał przez kilka dni dostępu do prądu? Zainwestuj w powerbank o dużej pojemności lub w baterię solarną. Jeśli chcesz ładować tablet lub smartfon nowszej generacji, wybierz powerbank z natężeniem prądu minimum 2A. Zwróć też uwagę na szczegóły, które mogą okazać się przydatne – dwa porty USB, chowany przewód, latarka czy odporność na wilgoć.

Dodane: 2018-08-09