Komfortowe używanie projektora, zarówno w gronie współpracowników podczas prezentacji, jak i przyjaciół wspólnie oglądających filmy wymaga przede wszystkim odpowiedniej jakości obrazu. W takich sytuacjach praktycznym wyposażeniem jest rzutnik multimedialny, który umożliwia przedstawienie tego, co zazwyczaj wyświetlamy na standardowym monitorze, w kilkunastokrotnie powiększonym obrazie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rzutnika?

Wybierając rzutnik, najlepiej jest kierować się jego przeznaczaniem, ponieważ parametry, które sprawdzą się w przypadku prezentacji na spotkaniach biznesowych czy w szkole, mogą okazać się nieodpowiednie podczas domowego seansu. Jaki projektor wybrać do domu, a jaki do firmy? Czy tańsze projektory LED wypadają gorzej niż droższe DLP? Co sprawdzi się lepiej: rzutnik czy telewizor? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Rzutniki multimedialne – sposób na wygodne sterowanie obrazem

Źródłem obrazu padającego z projektora jest zazwyczaj przenośny komputer, podłączony za pomocą kabla HDMI lub VGA. W modelach wyposażonych w port Wi-Fi urządzenia połączymy za pomocą bezprzewodowego łącza internetowego. Większość dostępnych na rynku projektorów pozwala na sterowanie generowanym przez rzutnik obrazem, możemy więc zmieniać ustawienia ostrości, kąt padania, nasycenie kolorów czy temperaturę barwową. Odpowiednio dobrane parametry umożliwiają dostosowanie rzutu do warunków panujących w pomieszczeniu, a manipulowanie nimi jest możliwe zarówno z poziomu samego urządzenia, jak i – w wielu przypadkach – za pomocą pilota.

Projektory multimedialne – dobór odpowiednich parametrów

Podstawową cechą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru najlepszego projektora, jest jego system wyświetlania obrazu. Wydawać by się mogło, że tradycyjne lampy wypierane są obecnie przez nowocześniejsze technologie LCD, które wykorzystują pracę ciekłych kryształów. Tymczasem nawet pobieżny przegląd propozycji najpopularniejszych producentów sprzętu multimedialnego pokazuje, że prace nad udoskonaleniem lamp projektorowych nadal trwają i przynoszą lepsze efekty. Monitory DLP korzystają z pracy mikroprocesora oraz układu luster umieszczonego na znajdującym się w ciągłym ruchu modulatorze światła. Początkowy obraz powstaje tylko w czerni i bieli, następnie, za pomocą wirujących dysków w trzech podstawowych barwach, dodawany jest  kolor. 

Projektory LCD – kinowa jakość na każdą kieszeń

Największą przewagą projektorów LCD jest ich stosunkowo niska cena. Dobry rzutnik kupisz w cenie, w której rzadko znajdziemy telewizor dający zbliżony efekt. Obraz z rzutnika przypadnie do gustu wielbicielom filmów na dużym ekranie i pozwoli obejrzeć produkcje nominowane do Oskarów w wysokiej rozdzielczości, bez konieczności wychodzenia z domu. Do kosztów eksploatacji urządzenia należy, co prawda, doliczyć koszt wymiany lampy, przy czym minimalny czas jej zdatności do pracy, w przypadku najtańszych modeli niewykraczających poza pułap kilkuset złotych, wynosi nawet do  50. tysięcy godzin.

Kiedy warto zainwestować w projektory DLP?

Prezentacje składające się z materiałów o niewielkim kontraście wypadną lepiej na projektorach DLP.  Korzystanie z tego rodzaju rzutników eliminuje możliwość występowania niemożliwych do usunięcia, nieruchomych czarnych punktów - martwych pikseli - na obrazie. W rzutnikach DLP nie występuje problem pojawiający wśród projektorów LCD: zniekształcające obraz przestrzenie między pikselami. Projektory wykorzystujące lustra i modulatory światła gwarantują niemal kinowy obraz, jednak profesjonalne urządzenia najwyższej jakości znajdują się powyżej możliwości przeciętnego, domowego budżetu.

Rozdzielczość projektora – jaką wybrać?

Gdy wybraliśmy już technologię wyświetlania obrazu, najważniejszym parametrem jest rozdzielczość ekranu. W przypadku wyboru sprzętu do kina domowego nie warto  inwestować w najniższe parametry.

  1. Rozdzielczość 640x480 sprawdzi się do użytku biznesowego.
  2. Rozdzielczość 1280x800 (WXGA) nadaje się zarówno do pracy i szkoły, jak i do zestawu kina domowego.
  3. Rozdzielczość 1920x1080 (FullHD) pozwala na odbiór wysokiej jakości obrazu nawet w detalach.
  4. Rozdzielczość 3840x2160 (UltraHD) zainteresuje ceniących najwyższą jakość obrazu kinomaniaków.

Oświetlenie pomieszczenie a jasność projektora

Parametrem, który także warto jest wziąć pod uwagę podczas wyboru rzutnika, jest emitowana przez lampę jasność. Wartości wyrażane w lumenach lub kandelach pomogą nam zorientować się, w jakich warunkach najlepiej będzie spisywać się wybrany model. Używane w projektorach lampy LED-owe są stosunkowo ciemne, nie przekraczają zazwyczaj wartości 1000 lumenów, co oznacza, że nie będą sprawdzać się dobrze w dziennym świetle. Wybierając projektor, którego używać będziemy przede wszystkim w ciągu dnia, w jasnych pomieszczeniach, zdecydujmy się na lampy o mocy minimalnej powyżej 2500 lumenów. Będą one wystarczająco jasne, by korzystać z nich za dnia,  w ciemności będą w stanie zaprezentować pełnię swoich możliwości.

Jaki ekran do rzutnika?

Jakość obrazu rzucanego z projektora zależy nie tylko od jego parametrów technicznych, ale również od powierzchni, na którą pada. Możemy w tym celu wyposażyć się w dedykowane ekrany, jednak nie są one niezbędne. Jeśli w pomieszczeniu, w którym zamierzamy używać rzutnika, znajduje się odpowiedniej wielkości fragment jasnej, gładkiej ściany, możemy z powodzeniem go wykorzystać. Wybierając miejsce ustawienia urządzenia, należy uwzględnić ogniskową - czyli odległość rzutnika od ekranu – im jest ona krótsza, tym bliżej wybranego miejsca możemy umieścić rzutnik. Odgrywa to olbrzymią rolę w przypadku korzystania ze sprzętu w niewielkich pomieszczeniach.

Jak podłączyć rzutnik do laptopa?

Technologia przesyłania danych z urządzenia źródłowego do projektora zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu standardem było klasyczne wejście VGA, które w nowszych komputerach przenośnych zostało wyparte przez mniejsze wejście HDMI. Różnica nie odbija się znacząco na jakości, jednak zdecydowanie widać ją w szybkości połączenia urządzeń – rzutnik łatwiej „załapie” obraz transferowany przez kabel HDMI.

Projektor wyposażony w Wi-Fi?

Jeszcze nowszą formą przesyłania danych jest bezprzewodowe łącze internetowe, którego z powodzeniem użyjemy w przypadku sprzętów wyposażonych w moduł Wi-Fi. O ile tego sposobu połączenia z komputerem, tabletem czy nawet telefonem bez problemu użyjemy podczas przesyłania małych plików, o tyle podczas seansu filmowego w wysokiej rozdzielczości obraz może się momentami zacinać.

Projektor czy telewizor?

Projektory multimedialne stają się coraz popularniejszymi zamiennikami dla wysokiej klasy telewizorów. Ma to swoje uzasadnienie – rzutniki umożliwiające skorzystanie z rozdzielczości FullHD i UltraHD oraz obrazu o przekątnej powyżej 50 cali są znacznie tańsze niż telewizory pozwalające na odbiór filmów w tej samej jakości. Niewątpliwą zaletą projektorów o zastosowaniu biznesowym czy edukacyjnym jest mobilność. Producenci sprzętu elektronicznego oferują również rzutniki o wadze poniżej jednego kilograma, dzięki czemu ich przenoszenie jest jeszcze wygodniejsze. W przenośnych zestawach znaleźć można też torby, służące do zabezpieczenia urządzenia w trakcie transportu.

Podsumowanie

Obraz w jakości co najmniej FullHD, wysoki kontrast i przystępna cena to najważniejsze zalety odpowiedniego sprzętu do domowej projekcji filmów w gronie przyjaciół. Jeśli natomiast poszukujesz projektora do użytku w firmie, w szkole lub na sali wykładowej, zwróć uwagę przede wszystkim na możliwość podłączenia go do wielu rodzajów nośników, w ten sposób ułatwisz korzystanie innym użytkownikom. Pamiętaj też, by dopasować jasność obrazu do warunków, w jakich zamierzasz wykorzystywać zakupiony sprzęt.           

Dodane: 2019-02-12