Po kilku latach, w trakcie których obecność telewizora w domu wydawała się niepotrzebna, urządzenia te wracają do łask. Dzisiaj jednak nie są to już tylko proste odtwarzacze. Telewizory mogą emitować obraz z telewizji kablowej lub satelitarnej. Nowoczesny telewizor można też podłączyć do internetu, a za jego pośrednictwem wygodnie oglądać ulubione filmy i seriale dostępne na coraz popularniejszych serwisach streamingowych. Jaki rozmiar telewizora wybrać, by korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.

55 cali ile to cm

Zasady dobierania rozmiaru telewizora

Wybierając najlepszy telewizor do naszego domu, często zmuszeni do szybkiego policzenia – 32, 40, 50 czy 65 cali ile to cm? Przelicznik jest stosunkowo prosty, 1 cal odpowiada 2,5 cm. Jednak szukając telewizora warto pozostać przy oryginalnym nazewnictwie, co pozwoli łatwiej zorientować się w niemałej ofercie producentów.  Na co więc zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Jakość obrazu

Na sklepowych półkach znaleźć można ekrany o coraz bardziej zaawansowanych możliwościach obrazu. Obecnie jakość Full HD jest już standardem, a bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po telewizory z ekranami 4K (Ultra HD). Co dokładnie oznaczają te określenia? Kryje się za nimi rozdzielczość telewizora, która w praktyce przekłada się na wyrazistą ostrość i dobrze widoczne szczegóły na ekranie.

Full HD, Ultra HD, 4K – co to właściwie oznacza?

Pod określeniem Full HD kryje się rozdzielczość 1920 x 1080 pixeli. Stąd też bierze się określenie, pod którym takie modele również funkcjonują, 1080p. Ultra HD to podwójne Full HD – 3840 x 2160 px (2 x 1920 i 2 x 1080).

Określenie 4K bardzo często stosowane jest zamiennie do nazwy Ultra HD, jednak technicznie nie oznacza ono wcalerozdzielczości, czyli wysokości i szerokości ekranu. 4K to sposób cyfrowego kodowania obrazu, wykorzystywany w przemyśle filmowym. Pamiętaj, że w technicznych specyfikacjach sprzętu do użytku domowego określenie 4K będzie oznaczało właśnie rozdzielczość Ultra HD, taką nomenklaturę stosujemy również w naszym poradniku.

Najpopularniejsze telewizory 4K:

Wymiary telewizora a rozdzielczość – ważna informacja

Decydując się na konkretny model telewizora, należy brać pod uwagę, że nie każde urządzenie będzie w stanie pokazać detale obrazu, nawet jeśli producent to gwarantuje. Przykładowo telewizor 40 cali, którego wymiary wynoszą 50 cm wysokości i 90 szerokości, teoretycznie może odbierać obraz w standardzie Ultra HD. W rzeczywistości jednak obraz nie będzie zanadto odbiegał od tego, co można zobaczyć na ekranie Full HD. Przyczyną jest zbyt mały rozmiar, który uniemożliwia ukazanie faktycznej rozdzielczości Ultra HD.

Odległość od telewizora – jak najwygodniej oglądać telewizję?

Nie bez znaczenia dla komfortowego odbioru obrazu jest również odległość telewizora od miejsca, z którego zazwyczaj oglądamy. Ogólna zasada głosi, że najmniejszy dystans dzielący widza i urządzenie powinien wynosić dwa razy więcej, niż szerokość ekranu. Jednocześnie odległość ta może być maksymalnie cztery razy od niej większa.

telewizor 55 cali

50 cali – ile to cm?

Jako przykład weźmy na początek telewizor 50 cali. Wymiary takiego sprzętu wynoszą 110 cm szerokości oraz 62 cm wysokości. Oznacza to, że telewizor z ekranem o przekątnej 50 cali powinien znajdować się w odległości 220 cm od miejsca, w którym znajduje się widz. Największy możliwy dystans, przy którym oglądanie telewizji nie będzie Cię męczyć, wynosi 440 cm.

Telewizor 55 cali

Wymiary telewizora 55 cali pozwala na ustawienie go w pomieszczeniu, w którym można wygospodarować od 240 cm do 480 cm. Do większego pokoju, takiego jak na przykład duży, otwarty na kuchnię salon, polecamy telewizor 65 cali (wymiary: 136 cm szerokości oraz 81 cm wysokości). W tym wypadku odległość między ekranem a odbiorcą wynosić może od 272 cm do 544 cm.

Jakie telewizory 55 cali polecamy?

Bliżej czy dalej? Którą wartość brać pod uwagę?

Mówiąc o odległości, warto wspomnieć również o tym, w jakich warunkach zobaczymy najlepiej konkretne rozdzielczości obrazu. Standard 4K będzie lepiej widoczny w sytuacji, kiedy kanapa czy fotele będą znajdowały się bliżej odbiornika. Ustaw je więc w maksymalnej, wynikającej z obliczeń odległości. Jeśli natomiast wybrałeś ekran Ultra HD, zalecamy wybór najkrótszego możliwego dystansu.

Podsumowanie – szybka ściąga!

Obawiasz się, że natłoku wszystkich tych informacji, wybór telewizora i jego prawidłowe ustawienie będzie dla Ciebie zbyt skomplikowane? Bez obaw! Na sam koniec przygotowaliśmy łatwy skrót najważniejszych informacji.

Telewizory Full HD

Przelicznik przekątnej oraz minimalnej i przybliżonej odległości matrycy od kanapy:

- 32 cale (81 cm): 1,2 m

- 40 cali (101 cm): 1,5 m

- 49 cali (124 cm): 1,8 m

- 50 cali (127 cm): 1,9 m

- 55 cali (140 cm): 2,1 m

- 60 cali (152 cm): 2,3 m

- 65 cali (165 cm): 2,5 m

Telewizory Ultra HD

Przelicznik przekątnej oraz minimalnej i przybliżonej odległości matrycy od kanapy. W przypadku ekranów o standardzie Ultra HD zalecamy wybierać sprzęt o przekątnej przynajmniej 55 cali, który pozwoli w pełni cieszyć się jakością obrazu.

- 55 cali (140 cm): 1 m

- 60 cali (152 cm): 1,1 m

- 65 cali (165 cm): 1,2 m

- 75 cali (190 cm ): 1,4 m

- 85 cali (215 cm ): 1,6 m

Polecamy nasze poradniki dotyczące wyboru telewizora:

 Urządzamy domowe centrum rozrywki. Jaki telewizor 4K kupić?

Telewizory HDR – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Full HD, Ultra HD, czy 4K? Jaki telewizor wybrać?

Telewizor dla gracza – o czym pamiętać?

Błyskawiczny poradnik: jak podłączyć telefon do telewizora?

Dodane: 2020-02-25