Ci, którzy twierdzą, że era tabletów chyli się ku upadkowi, nie zdają sobie sprawy, jak bardzo się mylą. Można zauważyć pewną ciszę medialną na temat tych urządzeń, ale wyniki sprzedaży czarno na białym pokazują, że tablety są wciąż bardzo popularne, a najwięksi gracze na rynku nie zaprzestają ich produkcji. Dzisiaj opowiemy Ci kilka rzeczy, które pomogą w wyborze idealnego tabletu zarówno do pracy, jak i rozrywki.

kobieta trzyma tablet

Co to jest tablet?

Ciężko uwierzyć, że ktoś mógłby nie wiedzieć, czym jest to specyficzne urządzenie, ale, żeby formalności stało się zadość, krótko przedstawimy głównego bohatera naszego artykułu. Otóż tablet to urządzenie, które w założeniu ma ułatwiać pracę oraz poruszanie się wśród treści multimedialnych. Tablet z wyglądu przypomina dużego smartfona z dotykowym ekranem. Jest właśnie czymś pomiędzy telefonem, a laptopem - większy niż smartfon, mniejszy, lżejszy i poręczniejszy niż przenośny komputer. Dzięki tym cechom, urządzenia szczególnie przypadły do gustu osobom, poszukującym mobilnych oraz wygodnych w użytkowaniu rozwiązań.

mezczyzna trzyma tablet

Jaki system wybrać?

Rynek tabletów został zdominowany przez urządzenia pracujące w trzech środowiskach:

Tablet z Androidem

Bardzo popularny system, który gości również na ogromnej liczbie smartfonów, co może stanowić zaletę - przerzucając się w ciągu dnia z jednego urządzenia na drugie, nie trzeba przesatawiać się na inny system i na inne ustawienie funkcji urządzenia. Jego zaletą jest funkcjonalność, duże możliwości personalizacji i synchronizacja z kontem Google, dzięki czemu tablet może stanowić uzupełnienie innych urządzeń. Użytkownicy, wraz z systemem Android, dostają do dyspozycji Sklep Google, w którym mogą znaleźć tysiące aplikacji oraz gier, często bezpłatnych.

Tablet z systemem iOS - iPad

Największy konkurent systemu Android. iOS to oprogramowanie ściśle związane z urządzeniami firmy Apple. System jest bardzo intuicyjny i nie sprawia większych problemów w codziennym użytkowaniu. Jeśli na co dzień korzystasz z iPhone, najwygodniej będzie Ci dobrać do niego tablet z tej samej rodziny systemów. iOS również oferuje swoim użytkownikom ogromny Appstore, w którym użytkownicy mogą znaleźć programy lub gry. Niestety, aplikacje w AppStore rzadko kiedy są darmowe.

Tablet z systemem Windows

System oznaczony numerem 10 został specjalnie dostosowany do potrzeb tabletów. Dzięki temu, wybierając tablet z Windowsem na pokładzie, możesz liczyć na przeniesienie funkcjonalności programów znanych z PC, takich jak Word, Excel lub PowerPoint. System od Microsoftu to idealny kompan pracy.

Ekran w tablecie

Jeżeli chodzi o przekątną ekranu, jest to indywidualny wybór podyktowany potrzebami konkretnego użytkownika. Pamiętaj, że tablet dla gracza powinien być jak najbardziej poręczny (7-8 cali). Do oglądania filmów i pracy lepiej sprawdzają się rozwiązania z większym wyświetlaczem (10 lub więcej cali).

Co do technologii, w jakiej powinien być wykonany ekran, najlepszym i najbardziej dostępnym obecnie rozwiązaniem jest IPS. Nie pożałujesz również wyboru modelu z wyświetlaczem AMOLED. Ekrany działające w tej technologii mają większy kontrast oraz lepiej odwzorowują kolory, ale spotkasz je tylko droższych tabletach.

tablet

Funkcjonalna obudowa

Wybierając tablet, sprawdź koniecznie, gdzie umieszczone są głośniki. Najlepsze jest ułożenie nad i pod ekranem. Dzięki takiemu rozmieszczeniu, nie będziesz często zasłaniać dłonią źródła dźwięku. Z jakiego tworzywa powinna być wykonana obudowa? Najlepiej sprawdza się plastik z warstwą antypoślizgową. W nieco droższych urządzeniach możesz również spotkać obudowy z aluminium, które dodają urządzeniu elegancji.

Ile pamięci RAM powinien mieć tablet?

Tablety mają to do siebie, że po jakimś czasie użytkowania, szybkość ich pracy i wykonywania poleceń zwalnia. Wszystko przez niewystarczającą ilość pamięci RAM. Ten deficyt jest szczególnie odczuwalny wśród użytkowników, którzy instalują dużo aplikacji i korzystają z kilku programów działających jednocześnie w tle. To właśnie wtedy tablet potrafi się „zamulić”. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wybór modelu wyposażonego w minimum 2 GB pamięci RAM. Jeżeli masz możliwość zakupu urządzenia z większym RAM-em, nie wahaj się. O tablet powinieneś dbać podobnie jak o smartfon - nie wystawiać go na skrajne temperatury, nie dobierać tanich, niesprawdzonych akcesoriów i zachować rozwagę przy instalacji aplikacji.

Jakie moduły łączności i złącza?

Wiele zależy od tego, czego konkretnie oczekujesz od swojego tabletu. Jeżeli szukasz rozwiązania tylko do gier lub oglądania filmów, wystarczy moduł Wi-Fi działający w standardzie 802.11n. Z kolei dla podróżników i osób, które oczekują od urządzenia ciągłego dostępu do danych, najlepsze będą tablety odbierające sygnał 3G lub 4G LTE. Co do złącz, Twój tablet na pewno powinien mieć gniazdo HDMI oraz adapter Bluetooth. Da Ci to możliwość podłączenia urządzenia do telewizora oraz korzystania z dodatkowych akcesoriów działających w oparciu o technologię Bluetooth.

tablet damskie rece

Jaki tablet do gier?

Dynamiczny rozwój rynku gier mobilnych sprawia, że gracze szukają coraz nowszych rozwiązań, które pozwolą w każdej chwili przenieść się do fantastycznego świata. Producenci szybko zauważyli potrzeby tej grupy użytkowników i w odpowiedzi na nie stworzyli urządzenia, które są przystosowane do pracy z wymagającymi aplikacjami. Tego typu tablety są wyposażone w wyświetlacze Full HD oraz minimum 2 GB pamięci RAM.

ipad

Funkcje dodatkowe w tabletach

Tablety, oprócz swoich oczywistych funkcjonalności, są również wyposażone w dodatkowe możliwości, które rozszerzają zastosowanie tych urządzeń. Najpopularniejsze dodatki to:

 Moduł GPS
 Wsparcie dla łączności 3G i 4G
 Możliwość korzystania z tabletu jak z telefonu
 Wbudowany projektor

Dodane: 2018-04-03