Zakup telewizora 4K tuż po premierze oznaczał spory wydatek. Kwoty były na tyle wysokie, że wielu użytkowników decydowało się na wybór urządzenia o nieco niższej klasie. Obecnie sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Telewizory umożliwiające odtwarzanie w rozdzielczości Ultra HD znajdziesz już za około 1000 złotych. Czy tani telewizor 4K to dobry wybór? Które parametry ekranu wziąć pod uwagę? Jaki telewizor 4K kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

jaki telewizor 4k wybrać

4K – co to jest?

Określenie „4K” to inne określenie dla rozdzielczości Ultra High Definition, czyli matrycy o formacie 4096×3112 lub 4096×2160 pikseli. Potoczna nazwa pochodzi właśnie od ponad 4 tysięcy pikseli umieszczonych w poziomie. Na ekranie znajduje się 2 razy więcej barwnych punktów niż w modelach Full High Definition D. Standard 4K rozwija się niezwykle szybko. Filmy i seriale coraz częściej realizowane są właśnie w takiej rozdzielczości. Wybór modelu Ultra HD jest oczywisty, jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się wysoką jakością odtwarzanych materiałów. Rozmiar ten polecamy również osobom grającym na konsoli.

Gdzie ustawić telewizor 4K?

O tym, jaka odległość telewizora do kanapy będzie najdogodniejsza, decyduje rozmiar ekranu. Dlatego jeśli zamierzasz wybrać telewizor 4K, sprawdź, czy w Twoim salonie jest wystarczająca ilość miejsca. W przypadku telewizorów UltraHD pomnóż przekątną ekranu razy 3. W ten sposób otrzymasz optymalną odległość ekranu telewizora od miejsca, z którego będziesz oglądać.

Przykładowo: dla telewizora Samsung o przekątnej 55 cali optymalną odległością będzie 55x3 czyli 165 centymetrów.

Full HD czy 4K – który  telewizor wybrać?

Telewizory w standardzie Full HD pozwalają na oglądanie filmów i seriali w jakości oferującej dużą szczegółowość obrazu. Odkąd jednak cena telewizorów z matrycą Ultra HD znacząco spadła, zaczęły one wypierać ekrany Full HD. Zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać? Standard 4K pozwoli Ci cieszyć się obrazem złożonym z ponad 8 milionów pikseli na ekranie za przystępną cenę. Jeśli więc wybierasz nowy sprzęt, warto zainwestować w taki, który posłuży przez lata.  

Matryca – co musisz o niej wiedzieć?

O jakości obrazu decyduje nie tylko jego rozdzielczość, ale także budowa matrycy. Wybierz ją przede wszystkim pod kątem zastosowania. Parametry sprawdzające się w przypadku zapalonego kinomaniaka niekoniecznie będą odpowiadać osobom grającym na konsoli. A może szukasz czegoś uniwersalnego?

Telewizory Ultra HD z ekranem LED:

Wyświetlacz

W starszych modelach stosowano lampy LCD, które zapewniały przyzwoitą jakość obrazu. Osobom o nieco wyższych oczekiwaniach polecamy dostępne już w średniej półce cenowej ekrany LED. Dzięki użyciu diod ledowych kolory są bardziej realistyczne. Technologia LED Edge oznacza podświetlenie krawędziowe, dlatego jeśli oczekujesz pełni doznań wizualnych, wybierz system całościowego podświetlenia ekranu. Dostępne w nowszym sprzęcie panele OLED to diody ledowe wykonane z organicznych materiałów. Nie potrzebują one, w przeciwieństwie do starszych diod LED, dodatkowego podświetlenia – same generują niezbędne światło. Każdy piksel jest oddzielnie naświetlony. Z tego powodu matryce OLED gwarantują wyrazisty kontrast. Oferują one zarówno żywe, mocne kolory, jak i głęboką czerń. Innym rodzajem ekranu, który zapewnia odbiór wysokiej jakości obrazu, jest matryca QLED. Chociaż nazwa różni się od ekranu OLED tylko jedną literą, technologiczne różnice są znacznie większe. Litera „Q” pochodzi od Quantum Dot, tzw. kropek kwantowych, które pozwalają zaakcentować nawet bardziej zaciemnione detale.

Częstotliwość odświeżania

Obraz na ekranie telewizora może zmieniać się z częstotliwością 60 lub 120 klatek na sekundę. Filmy kinowe w jednej sekundzie materiału zazwyczaj mieszczą mniej klatek, dlatego też niższa częstotliwość odświeżania nie wpływa znacząco na odbiór filmów. W przypadku bardziej dynamicznych materiałów, takich jak transmisja meczu czy gra na konsolę, zbyt mała prędkość nie będzie satysfakcjonująca. Szybko poruszające się punkty pozostawią smugę, a sam obraz będzie rozmazany. Zmiana obrazu w tempie 120 klatek na sekundę sprawia, że staje się on bardziej płynny. Producenci robią, co mogą, by ruch na ekranie o mniejszej częstotliwości odświeżania wyglądał lepiej. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest upłynnianie obrazu. Może się ono kryć pod różnymi nazwami – TruMotion w telewizorach marki LG, MotionFlow w Sony czy AutoMotion Plus w Samsungu. Warto jednak pamiętać, że taki sztucznie upłynniony obraz może zniekształcać odbiór filmu niedostosowanego do takiej technologii.

High Dynamic Range

Tryb HDR do tej pory kojarzył się raczej z aparatami fotograficznymi. Dzięki niemu obraz posiada szeroki zakres tonalny, zbliżony do możliwości ludzkiego oka. Zastosowanie trybu HDR wymaga wysokiej rozdzielczości i wyrazistego kontrastu, dlatego jest dostępny w telewizorach 4K.

Funkcje dodatkowe – co się opłaca?

W czasie rosnącej popularności portali streamingowych wygodne użytkowanie telewizora wymaga również do

Telewizory 4K z funkcją Ambilight:

stępu do internetu i znajdujących się w sieci zasobów.

Wi-fi

Jeśli lubisz spędzać wieczory, oglądając najnowsze odcinki ulubionych seriali, zwróć uwagę na to, by wybrany przez Ciebie model umożliwiał połączenie się z domową siecią. W ten sposób unikniesz przeciągania kabla od routera do ekranu.

Allshare

Technologia współdzielenia to opcja dostępna poprzez sieć Wi-Fi. Allshare umożliwia przesyłanie treści między różnymi urządzenia podłączonymi do sieci domowej. Dzięki temu możesz przeglądać zdjęcia, odtwarzać filmy czy słuchać muzyki bez konieczności łączenia urządzeń za pomocą kabla.

Ambilight

Barwna poświata emitowana z tylnej części telewizora poprawia efekt wizualny. W mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się urządzenia z dwustronnym podświetleniem. Telewizor stojący na szafce powinien być wyposażony w oświetlenie padające na boki oraz w górę, co powiększy głębię obrazu. Czterostronne podświetlenie to rozwiązanie do dużych pomieszczeń, w których ekran umieszczony jest na ścianie. Telewizory z funkcją Ambilight poszerzają spektrum wrażeń podczas oglądania filmów i grania w gry.

Smart TV

Technologia ta sprawi, że telewizor stanie się Twoim domowym centrum rozrywki. Autorskie systemy operacyjne: webOS (telewizory LG) czy TizenOS (Samsung) z dostępem do takich aplikacji jak HBO, Netflix, Spotify lub Tidal umożliwiają korzystanie z bogatej oferty rozrywkowej.

Łatwe sterowanie

Szukasz sprzętu, który będziesz mógł obsługiwać bez użycia pilota? Technologia Smart pozwala również sterować telewizorem za pomocą gestów i głosu. Logowanie przy użyciu kamery uniemożliwi innym korzystanie z Twoich kont, a personalizowanie treści pomoże znaleźć treści, które przypadną Ci do gustu.

Nagrywanie na USB

Chociaż telewizja na życzenie oraz oferta portali streamingowych gwarantuje dostęp do wybranych treści o każdej porze dnia, wielu użytkowników telewizorów nadal korzysta z klasycznej oferty programowej. Znowu ominął Cię Twój ulubiony program? By uniknąć takich sytuacji w przyszłości, wybierz telewizor, który umożliwia nagrywanie treści. Moduł USB pozwala podłączyć pojemnego pendrive’a lub dysk zewnętrzny.

Modele z zakrzywionym ekranem:

Zakrzywiony ekran

Cenisz sobie nie tylko wysoką jakość, ale również nowoczesny wygląd? Urządzenia z zakrzywionym ekranem sprawiają, że każdy punkt ekranu znajduje się w proporcjonalnej odległości od Twoich oczu. Dzięki temu obraz staje się bardziej szczegółowy i posiada większą głębię. Tego rodzaju ekran sprawdza się i w trakcie oglądania, i podczas grania, ale jednocześnie mogą z niego korzystać maksymalnie dwie osoby.

jaki telewizor 4K kupić do domu

Czy telewizor 4K musi być drogi?

Droższe telewizory Ultra HD to przede wszystkim ogromny ekran o przekątnej ponad 70 cali. Tego rodzaju sprzęt zapewnia wysoką jakość rozrywki. By jednak móc się nią cieszyć, pomieszczenie, w którym znajduje się sprzęt, również powinno być odpowiednio duże. Jeśli poszukujesz telewizora przede wszystkim do gier, pamiętaj, by wybrać matrycę o wyższej częstotliwości odświeżania. Tańsze telewizory 4K są bardziej uniwersalne, zapewniają komfortowe oglądanie filmów i programów telewizyjnych w domowych warunkach.

Dodane: 2019-06-25