Telewizor bardzo często stanowi centrum domowej rozrywki i sposób na wspólne spędzanie czasu przy grach video lub ulubionych filmach. W związku z dynamicznym rozwojem branży RTV, na rynku pojawiły się urządzenia z oznaczeniami Full HD, Ultra HD i 4K Ultra HD. Który telewizor wybrać i jaka technologia jest najlepsza? Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy przewodnik, po najpopularniejszych rozdzielczościach.

mężczyzna przy telewizorach

Full HD, Ultra HD i 4K – o co właściwie chodzi?

Sprzedawcy kuszą dostępnymi rozdzielczościami, ale przed zakupem warto dowiedzieć się więcej o tym, co kryje się za poszczególnymi technologiami.

• Full HD

W ten sposób jest określana jedna konkretna rozdzielczość ekranu, czyli 1920 x 1080 pikseli. W sklepach możesz spotkać się również z określeniem 1080p. Nazwa jest stosowana zamiennie z Full HD, więc nie zdziw się podczas zakupów. 

• Ultra HD

Jest to termin, który w praktyce oznacza podwójne Full HD. W przypadku UHD masz do czynienia z rozdzielczością 3840 x 2160. Bardzo często możesz spotkać się z określeniem 4K Ultra HD. Jest ono z technicznego punktu widzenia błędne, ale tak bardzo zakorzeniło się w świadomości konsumentów, że producenci oraz sklepy chętnie korzystają z tego skrótu myślowego.

balony

• 4K

Za tym pojęciem kryje się nie tylko bardzo duża rozdzielczość, ale też sposób kodowania obrazu cyfrowego. Zasadniczą różnicą pomiędzy Full HD, Ultra HD i 4K jest ilość pikseli upchanych na ekranach o podobnych lub takich samych wymiarach. Można więc założyć, że 4K daje największą szczegółowość wyświetlanego obrazu. Monitory i telewizory, które pracują w technologii 4K mają 4 razy więcej pikseli niż urządzenia Full HD. Ciężko podać jedną obowiązującą rozdzielczość ze względu na zmienne formaty ekranów. Warto wspomnieć, że dodanie do telewizora HDR (High Dynamic Range) pozwala na lepsze odwzorowanie barw.

Żeby jednak nie było zbyt miło, 4K ma również swoje wady. Najważniejszą jest rozmiar plików z zapisanym obrazem. Żeby cieszyć się wysoką jakością, musisz posiadać pojemny dysk lub szybkie łącze internetowe (w przypadku streamingu). Ekrany, wyświetlające obraz w rozdzielczości od 4096 pikseli to również wysokie rachunki za prąd. Weź to pod uwagę, robiąc zakupy.

Jak oglądać materiały w 4K?

O ile filmy i gry Full HD i Ultra HD są ogólnodostępne, o tyle z materiałami 4K jest nieco trudniej. Ze względu na duży rozmiar plików oraz wymagania techniczne, żeby móc cieszyć się wysoką rozdzielczością, musisz wykorzystać jedną z trzech możliwości:

 Dekoder

Twój dostawca telewizji cyfrowej z pewnością ma w swojej ofercie dekodery do odbierania materiałów w 4K. Miej jednak na uwadze, że jest stosunkowo mało kanałów, wspierających tę technologię. 

para przed telewizorem

✓ Streaming

Najtańszym i zarazem najpopularniejszym sposobem na dostęp do materiałów w 4K jest abonament w jednym z serwisów streamingujących. Platformy takie jak Netflix (płatna), HBO GO (płatna) lub YouTube (darmowa) oferują tysiące produkcji w wysokiej rozdzielczości. Pamiętaj jednak, że odtwarzanie takich materiałów wymaga szybkiego łącza internetowego. W innym wypadku będziesz skazany na częste buforowanie obrazu. 

hbo go

 Blu-Ray

Jeżeli nie masz z tym problemu, możesz również skorzystać z odtwarzacza Blu-Ray i oglądać filmy bezpośrednio z płyt. Przy zakupie tego urządzenia pamiętaj, by sprawdzić, czy jest przystosowane do pracy z technologią 4K.

Co lepiej wybrać?       

     

Telewizory w rozdzielczości Full HD i Ultra HD są niezwykle popularne ze względu na ogromną ilość dostępnych materiałów video oraz stosunkowo przystępną cenę. Dlatego właśnie to one wiodą prym w większości rankingów sprzedaży.  Jeżeli jednak Twój portfel jest nieco bardziej zasobny, warto pomyśleć już dzisiaj nad zakupem urządzenia pracującego w 4K. Dlaczego? Otóż wysokie rozdzielczości są przyszłością i z dnia na dzień ich znaczenie będzie wzrastać. Telewizor 4K będzie dobrze działał z materiałami Full HD i Ultra HD. Obraz zostanie odpowiednio przeskalowany i dopasowany do możliwości telewizora. 

Dodane: 2018-02-01