Jaki wzmacniacz do gramofonu wybrać? Poznaj najważniejsze parametry!
Jesteś fanem muzyki i cenisz sobie oryginalne brzmienie winylowych płyt? Masz w domu gramofon, ale nie zadowala Cię moc i jakość dźwięku? Jeśli pragniesz zagwarantować sobie odtwarzanie na najwyższym poziomie, rozejrzyj się za profesjonalnym urządzeniem, które będzie kompatybilne z Twoim zestawem audio. Sprawdź, jaki wzmacniacz do gramofonu wybrać, by w pełni cieszyć się ulubionymi utworami!
Gramofon, czyli sprzęt dla prawdziwych koneserów muzyki
Gramofon to urządzenie służące do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. Choć jego popularność zaczęła spadać wraz z pojawieniem się płyt kompaktowych w latach 80. XX wieku, to obecnie wiele osób wraca do oldschoolowego brzmienia i chętnie kupuje winylowe edycje ulubionych albumów. Ten sprzęt szczególnie cenią sobie audiofile.
Najważniejszy zalety gramofonu
- przyjemny dla ludzkiego ucha dźwięk i cieplejsze brzmienie – tu brzmienie jest łagodniejsze niż to z płyt CD;
- oryginalne i niepowtarzalne brzmienie każdej płyty winylowej;
- możliwość odsłuchiwania nagrań niedostępnych w wersji cyfrowej.
Wiele dostępnych na rynku gramofonów posiada wbudowane głośniki, jednak jakość wydobywającego się z nich dźwięku często nie jest najlepsza. Dlatego warto wybrać urządzenie, które podłączysz do zewnętrznych zestawu nagłaśniającego. Wówczas przyda Ci się profesjonalny wzmacniacz do gramofonu. Jak go wybrać? O tym dowiesz się poniżej!
Dowiedz się także: Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Doradzamy, czym się kierować
Jak dobrać wzmacniacz do gramofonu?
Wzmacniacz to element przekazujący i wzmacniający sygnał płynący z gramofonu do głośników. Jeżeli podłączysz głośniki bezpośrednio do urządzenia grającego, nie będą one działać prawidłowo – zabraknie im mocy, której gramofon nie jest w stanie dostarczyć. Dlatego też między tymi elementami konieczny jest wzmacniacz. Dzięki niemu muzyka z płyt winylowych rozbrzmi w całym domu.
Masz już zestaw audio i chcesz poszerzyć go o dobry gramofon? Przed zakupem wybranego modelu sprawdź, czy Twój wzmacniacz ma wejście Phono, nazywane również przedwzmacniaczem gramofonowym. Dzięki niemu bez problemu podłączysz analogowy sprzęt do swoich głośników.
Jeżeli nie masz jeszcze takiego wzmacniacza, to warto się zdecydować na jego zakup. To właśnie on odpowiada za zupełnie inne doznania dźwiękowe. Dobrej jakości gramofony, takie jak Sony PS-HX500, aż proszą się o podłączenie do wzmacniacza o dużej mocy. Wtedy dopiero w pełni można docenić bogactwo ścieżek zapisanych na winylowych płytach.
Wzmacniacz czy amplituner do gramofonu – co wybrać?
Obecnie do wyboru są dwa typy elementów wzmacniających. Są to:
- wzmacniacz – jego jedyną funkcją jest zwiększenie mocy sygnału elektroakustycznego wysyłanego przez gramofon;
- amplituner – wielofunkcyjne urządzenie, do którego podłączysz sprzęty audio, konsolę do gier, tablet albo smartfon.
Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu dźwięku, klasyczny wzmacniacz w zupełności wystarczy. Sprawdzi się u tych używających swojego sprzętu audio przede wszystkim do słuchania muzyki. Z kolei amplituner to gadżet łączący w sobie funkcje wzmacniacza oraz tunera. Zapewnia on dodatkowe opcje – dzięki nim użytkownik może lepiej dostosować urządzenie do swoich upodobań. Jeśli więc słuchasz różnego typu gatunków muzycznych i jesteś wymagający, postaw na amplituner. Ten sprawdzi się również w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoki poziom hałasu.
Najważniejsze parametry sprzętów wzmacniających
Niezależnie od tego, jaki sprzęt wzmacniający wybierzesz, powinieneś wziąć pod uwagę najważniejsze parametry upatrzonego modelu. Zyskasz wówczas pewność, że amplituner lub wzmacniacz do gramofonu będą współpracować z Twoimi głośnikami. Oto co warto sprawdzić przed zakupem konkretnego produktu.
Rodzaje dostępnych wejść
Aby sprzęty wspólnie działały, konieczne jest gniazdo Phono znajdujące się na wzmacniaczu. W innym przypadku będziesz musiał dodatkowo zainwestować w przedwzmacniacz gramofonowy.
Liczba gniazd
Sprawdź, czy dany egzemplarz posiada wszystkie potrzebne wejścia do podłączenia takiego sprzętu, jak kino domowe, radio czy odtwarzacz CD.
Moc urządzenia
Powinna być mniejsza lub równa mocy głośników (tak samo jak odporność). W innym przypadku mogą one ulec uszkodzeniu.
Jakość wykonania
Bardzo ważna kwestia. Sprzęty gorszej jakości mogą się szybko zepsuć lub nie działać prawidłowo.
Dzięki odpowiedniemu wzmacniaczowi gramofon zyska lepsze brzmienie, a Ty w pełni wykorzystasz jego możliwości. Połączony z domowym system audio, którego centrum jest właśnie wzmacniacz, stanie się prawdziwym urządzeniem z duszą.
Zatem – wzmacniacz czy amplituner? Wybór powinien być przemyślany i opierać się na porównaniu parametrów technicznych, a także Twoich preferencjach. Pamiętaj, że w przypadku kupowania zaawansowanych sprzętów audio, warto postawić na produkty znanych marek. Wystrzegaj się urządzeń dostępnych tylko przez Internet – nie będziesz mogł ich przetestować przed zakupem. Postaw na cenione marki – to właśnie one dadzą Ci gwarancję jakości.
Jaki wzmacniacz do gramofonu wybrać?
Jeżeli posiadasz gramofon wysokiej klasy i zależy Ci na równie dobrym wzmacniaczu, rozejrzyj się za sprzętem o odpowiedniej specyfikacji. Takim, który daje możliwość podłączenia innych urządzeń. Chodzi tu o telewizor, konsolę czy wieżę Hi-Fi. Dzięki temu bez problemu skorzystasz ze swoich gadżetów bez konieczności przełączania kabli lub innych kłopotliwych zabiegów.
Marantz PM5005N1B
To jeden z ciekawszych wzmacniaczy wyposażonych we własne głośniki. Idealnie nadaje się do współpracy z takimi gramofonami jak Hyundai RT910 Retro. Co wyróżnia ten sprzęt?
- Zintegrowana obsługa głośników nisko- i wysokotonowych.
- Architektura sprzężenia zwrotnego – zapewnia bardzo dokładne i szybkie prowadzenie sygnału, dzięki czemu dźwięk stereo jest wysokiej klasy.
- Moc 40 W na kanał przy 8 omach lub 55 W przy 4 omach.
- Korektor Phono MM.
Ten wielofunkcyjny model warto wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jaki wzmacniacz do gramofonu wybrać. Jego dodatkową zaletą jest również cena. To urządzenie ze średniej półki cenowej dorównujące wielu droższym wariantom. Zauważ, że firma Marantz jest znana z produkcji wysokiej jakości sprzętu audio. Możesz mieć pewność, że ten produkt dostarczy Ci nienagannie odtwarzanych dźwięków.
Przeczytaj też: Słuchawki do iPhone'a. Bezprzewodowe czy przewodowe – jakie wybrać? Podpowiadamy!
Jaki amplituner do gramofonu wybrać?
Jeżeli poszukujesz wszechstronnego urządzenia, zdecyduj się na amplituner. Wśród jego dodatkowych opcji spotkasz np. korektor dźwięku, który sprawdzi się nawet przy utworach nagranych w słabszej jakości. Amplituner często pełni rolę tzw. ulepszacza w przypadku sprzętów nie gwarantujących dobrego audio. Jednak jaki model będzie najlepszy?
Amplituner Onkyo TX-SR494DAB
To propozycja, na którą decyduje się wielu użytkowników. Jest to wielozadaniowe urządzenia i świetnie sprawdzi się we współpracy nawet z tańszymi gramofonami, takimi jak Lenco LS-10WD.
Wśród parametrów tego sprzętu znajdziesz:
- moc 160 W na kanał;
- impedancja 4-16 ohm;
- siedem kanałów,
- wbudowany tuner FM/AM;
- współpraca z innymi urządzeniami, takimi jak konsole do gier, telewizory czy wieże Hi-Fi.
Jak widzisz, to urządzenie zapewnia bardzo dużą funkcjonalność – nie tylko posiadaczom gramofonu, ale i wszystkim tym, dla których jakość dźwięku ma znaczenie. Wszechstronność amplitunera daje możliwość dowolnej konfiguracji Twojego domowego zestawu grającego. Bez problemu rozbudujesz lub wymienisz wybrane elementy. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się dźwiękiem o doskonalej jakości wydobywającym się z Twojego gramofonu.
Jak skonfigurować gramofon ze wzmacniaczem lub amplitunerem?
Podłączenie gramofonu do urządzenia wzmacniającego sygnał jest bardzo proste. Jednak w zależności od tego, jaki sprzęt posiadasz, może się okazać, że będziesz potrzebował przejściówki. Poniżej znajdziesz dwa sposoby skonfigurowania gramofonu ze wzmacniaczem lub amplitunerem.
Urządzenie wzmacniające z wejściem Phono
Jeżeli Twój wzmacniacz wyposażono w wejście Phono, to musisz jedynie połączyć go z gramofonem za pomocą kabla typu 2x RCA-2x RCA. W ten sposób połączysz gramofon ze zintegrowanym przedwzmacniaczem znajdującym się w obudowie amplitunera. To proste i wygodne rozwiązanie, a ponadto nie wymaga stosowania dodatkowych przewodów ani urządzeń pośrednich.
Pamiętaj, że wejście Phono zapewnia duży komfort użytkowania. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze odpowiedniego sprzętu i zastanawiasz się, jak dobrać wzmacniacz do gramofonu, wybierz model wyposażony w gniazdo Phono. Wówczas nie będzie konieczności dobrania dodatkowego urządzenia.
Wzmacniacz bez wejścia Phono
Sprzętem, który łączy wzmacniacz (bez wejścia Phono) z gramofonem jest przedwzmacniacz gramofonowy. To niewielkie urządzenie dostosowuje sygnał z gramofonu tak, by mógł być on przekazany do wejścia linowego. Taki gadżet nie należy do najdroższych – zwykle kosztuje w okolicach 100-150 zł. Na pewno znajdziesz go w większości sklepach z elektroniką.
Z jednej strony wpinasz przewód biegnący od gramofonu, a z drugiej łączysz kablami wzmacniacz i przedwzmacniacz. Pamiętaj tylko o tym, by wpiąć przewody kanału lewego i kanału prawego w odpowiednie miejsca. Inaczej sprzęt nie zadziała prawidłowo. Zauważ, że przedwzmacniacz potrzebuje własnego źródła zasilania, dlatego potrzebujesz jeszcze jednego kabla.
Taki sposób łączenia urządzeń wymaga większej ilości pracy, jednak jeśli nie przeszkadza Ci nadmiar przewodów, to rozwiązanie nie będzie dla Ciebie kłopotliwe. Przy wyborze elementów zwróć uwagę, czy wszystkie sprzęty i kable są ze sobą kompatybilne.
Gramofon i wzmacniacz to dobrana para!
Teraz już doskonale wiesz, jak dobrać wzmacniacz i jak go podłączyć do Twojego sprzętu grającego. Ponadto orientujesz się, jaki amplituner do gramofonu wybrać, by w pełni wykorzystać potencjał tego retro urządzenia.
Uzbrojony w nową wiedzę śmiało rozpocznij poszukiwania idealnego wzmacniacza. Jeśli chcesz sprawdzić specyfikację poszczególnych modeli, odwiedź NEO24.PL. Znajdziesz tu szeroki wybór wzmacniaczy, amplitunerów oraz innych urządzeń i akcesoriów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gramofonu. Nie zwlekaj zbyt długo! Już dziś możesz słuchać swojej ulubionej muzyki z płyt winylowych.
Zaktualizowane: 2024-03-13