Planujesz spędzić wieczór z bliską osobą w Twoim domu. Wasze ulubione przekąski stoją już na stole. Wygodna kanapa czeka, aż na niej usiądziecie. W odtwarzaczu znajduje się długo wybierany film. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie uboga jakość dźwięku, wydobywającego się z wbudowanego w telewizorze głośniczka. Czy nie byłoby lepiej, gdyby dźwięk Was otaczał i dodatkowo potęgował wrażenia? Podpowiadamy, jakie kino domowe wybrać, by urządzać atrakcyjne seanse filmowe we własnym salonie.

jakie kino domowe wybrać

Co musisz widzieć o głośnikach

Zestaw kina domowego to odtwarzacz wraz z systemem zintegrowanych głośników. Dzięki odpowiedniemu rozstawieniu możesz zwiększyć doznania audio w trakcie oglądania filmu czy serialu. Warunkiem jest odpowiednie zapisanie formatu na nośniku. Chociaż dystrybutorzy chętnie reklamuje swoje filmy wydawane na Blu-Rayu bądź – coraz rzadziej – DVD zapisem dźwięku w standardzie Dolby Surround czy Atmos, nie każdy odbiornik telewizyjny ma na tyle czułe głośniki, by móc to w pełni oddać. Zestaw kilkukanałowych głośników da wrażenie oglądania filmu w dobrze wyposażonej sali kinowej w domowych warunkach.

Głośniki

Podstawą systemu kina domowego są głośniki przednie, których zadaniem jest emisja większości efektów dźwiękowych i dialogów. Kolejny rodzaj głośnika to głośnik centralny, który ułatwia odbiorcy powiązanie dźwięku z obrazem. Głośniki efektowe oraz tylne odpowiadają za dźwięki, które powinny się „przemieszczać”, jak np. hałas odjeżdżającego ze stacji pociągu. Ich podłączenie zwiększa efekt przestrzenności i realności.

Subwoofer

Specjalny rodzaj głośnika, którego zadaniem jest emisja niskich, basowych tonów. Oznacza to, że będziesz mógł wyraźnie usłyszeć, a czasem nawet poczuć, uderzenia czy grzmoty znajdujące się na ścieżce dźwiękowej.

DVD, Blu-Ray, a może jeszcze coś innego?

Sercem każdego zestawu głośników jest oczywiście odtwarzacz. Płyta DVD umożliwiała zapis audio i video na dysku o maksymalnej pojemności około 4,7 GB. Dlatego też wraz ze zwiększającą się jakością filmów przeznaczonych do domowego oglądania zaczęły je wypierać nośniki Blu-Ray. Tego rodzaju dysk optyczny pozwala na zapis aż 25-gigabajtowego pliku, a więc oferuje nagrania o znacznie lepszej jakości. Odtwarzacz Blu-Ray wraz z wysokiej jakości ekranem pomoże nam osiągnąć w domowym zaciszu warunki bliższe tym kinowym.

Wybór Blu-Raya jest dzisiaj oczywistym wyborem, jednak poza nim w zestawie kina domowego warto upewnić się, że istnieje możliwość nawiązania połączenia z internetem. Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do coraz popularniejszych serwisów streamingowych, na których znajdziesz najnowsze odcinki cenionych seriali. Kinowe blockbustery w HBO GO czy Netfliksie pojawiają się krótko po premierze. Jeśli więc nie załapałeś się na seans, nic straconego – nadrobisz w domu wtedy, kiedy znajdziesz na to czas.

Amplituner i wzmacniacz

Oba sprzęty różnią się przede wszystkim funkcjonalnością. Amplituner polecamy do oglądania filmów czy odtwarzania ścieżek dźwiękowych w trakcie grania. Urządzenie pozwala wygenerować dźwiękowe efekty przestrzenne oraz uwydatnić dialogi. Dzięki temu zarówno w trakcie oglądania filmu, jak i grania będziesz miał poczucie większego realizmu

Jeśli natomiast potrzebujesz sprzętu przede wszystkim do odsłuchiwania muzyki, w tym również koncertów zarejestrowanych na płytach DVD/Blu-Ray, postaw na wzmacniacz. W ten sposób nie umkną Ci żadne brzmieniowe niuanse. Jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego salonu? Amplituner ułatwia także roznoszenie się dźwięku w większych pomieszczeniach.

Jak podłączyć kino domowe?

W zestawie kina domowego znaleźć można kilka rodzajów wejść. Każde z nich pozwala podłączyć innego rodzaju urządzenia.

HDMI – spotykany w komputerach oraz rzutnikach multimedialnych, umożliwia przesyłkę wysokiej jakości obraz i dźwięk z kina domowego do ekranu telewizora. Wielką zaletą tego rozwiązania jest także możliwość połączenia kilku funkcji przy użyciu tylko jednego kabla;

RCA – znane też jako wejście analogowe lub audio; to szybki sposób na połączenie z zestawem kina domowego smartfona lub innego rodzaju przenośnego odtwarzacza;

Component – może być niezbędny w przypadku starszych modeli odtwarzaczy DVD, z jego pomocą odtworzysz wysokiej jakości obraz;

USB – z jego pomocą odtworzysz filmy nagrane za pomocą aparatu fotograficznego oraz podłączysz do zestawu kina domowego pendrive lub dysk zewnętrzny.

Jakie kino domowe wybrać?

Omówiliśmy już elementy, które składają się na zestaw kina domowego. Nadszedł więc czas na to, by sprawdzić, jakie parametry najlepiej zadziałają w Twoim domu. Dlatego przedstawiamy przejrzyste podsumowanie.

Liczba wejść audio

Osobom poszukującym uniwersalnego sprzętu polecamy zestaw, w którego skład wchodzi amplituner ze wzmacniaczem. Jeśli chcesz mieć pewność, że dźwięk będzie odpowiedniej jakości, zwróć uwagę na liczbę wejść przeznaczonych do połączenia z głośnikami. Najczęściej spotkać można amplitunery oznaczone symbolami:

5.1 – cyfra „5” oznacza pięć kolumn głośnikowych, „1” oznacza pojedynczy subwoofer. Jest to stosunkowo tanie i proste rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się lepszą jakością dźwięku niż w przypadku głośników wbudowanych w oprawę telewizora. Trzeba jednak przyznać, że efekt pozostaje daleki od wrażeń kinowych.

7.1 – to standardowy zestaw 5.1 wzbogacony w dodatkowe głośniki. Emitowany przez taki zestaw dźwięk jest nie tylko bardziej przestrzenny, ale również pozwala zaakcentować inne efekty niż ścieżka dźwiękowa czy dialogowa.

11.2 – zestaw jedenastu głośników zawiera aż dwa subwoofery oraz dwa rodzaje kolumn: pełnozakresowe oraz basowe. Ten zaawansowany system zadowoli bardziej wymagających użytkowników, sprawdzi się na przykład w prywatnej sali kinowej z dużym ekranem i wygodnymi fotelami, urządzonej we własnym domu.

Moc wyjściowa

Oznacza moc, z jaką amplituner rozsyła dźwięk do kolumn głośnikowych. Optymalna wartość, pozwalająca zachować dobrą jakość i uwydatnić efekty dźwiękowe, powinna wynosić od 100 do 150 W na jeden głośnik. Podczas zakupu pamiętaj więc, że mniejsze znaczenie na całościowa moc amplitunera. Szukaj informacji o tym, ile woltów urządzenie wysyła do pojedynczego głośnika.

kino domowe co to

Jak ustawić głośniki kina domowego?

Same parametry to jednak nie wszystko. Dla właściwego efektu szalenie istotne jest również odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów zestawu kina domowego. Dla ułatwienia przygotowaliśmy krótką ściągę z najważniejszymi zasadami:

1. Przednie głośniki umieść po lewej i prawej stronie telewizora na wysokości ekranu. 

2. Głośnik centralny ustaw pod ekranem.

3. Za miejscem, w którym usiądzie widz, ustaw głośniki efektowe.

Powiązane poradniki:

Urządzamy domowe centrum rozrywki. Jaki telewizor 4K kupić?

Urządzamy domowe centrum rozrywki. Co wybrać – soundbar czy kino domowe?

Soundbar – co to jest i jak go wybrać? Doradzamy

Dodane: 2019-09-17