Przekręcasz kluczyk w stacyjce, Twoje auto rusza. Zamknięte okno i włączona klimatyzacja chronią Cię przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. O poprawienie komfortu jazdy zadba odpowiednio dobrane radio. Wiadomości nadawane przez stacje radiowe pozwolą Ci pozostać na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Z kolei playlista składająca się z Twoich ulubionych kawałków umili dłużącą się jazdę. Jakie radio samochodowe wybrać, by jak najlepiej nam służyło? 

jakie-radio-samochodowe-wybrac

Radia samochodowe dzisiaj i dawniej

Radioodbiorniki samochodowe stały się już standardem w wyposażeniu auta. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były to urządzenia tak zaawansowane technologicznie, ich zadanie ograniczało się do odbierania radia na określonej częstotliwości. Tymczasem dzisiaj radia samochodowe wyposażone są w szereg dodatków poprawiających komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki sterowaniu głosem zmienisz stację bez odrywania wzroku od drogi. Rozbudowany system slotów umożliwia użycie różnych nośników danych. Nie lubisz słuchać radia? W trakcie jazdy możesz korzystać z dysków CD, pendrive’ów oraz smartfona z dostępem do internetu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Objaśniamy skróty i sprawdzamy parametry

Wybór najlepszego radia samochodowego uzależniony jest przede wszystkim od wymagań wobec tego sprzętu. Zupełnie inne potrzeby mają zawodowy kierowca spędzający w aucie większość swojego czasu, osoba dojeżdżająca do miejsca pracy czy okazjonalny użytkownik. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry techniczne, żebyś wiedział, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym jest RDS?

Radio Data System to standardowa funkcja w większości odtwarzaczy radiowych dostępnych na terenie Unii Europejskiej. RDS odpowiedzialne jest za wyświetlanie komunikatów, nazw stacji lub informacji o jej aktualnym repertuarze. Funkcja ta automatycznie dostraja radio, kiedy zmienia się częstotliwość stacji.

Rodzaj pliku a jakość dźwięku

Pliki WMA to pliki audio o najmniejszej wadze. Niestety, ceną niewielkiego rozmiaru jest dźwięk niskiej jakości. Różnica jest na tyle wyrażna, że bardziej wprawione ucho wyłapie ją w lepszych odbiornikach.

Innym powszechnie stosowanym formatem jest MP3, ze względu na stosunkowo niewielką wagę w porównaniu do jakości audio cieszy się olbrzymią popularnością. Odtwarzając je na  sprzętach z niższej i średniej półki cenowej, nie dostrzeżesz różnicy między plikiem MP3 a nagraniem w lepszej jakości.

Plik zapisany w pliku FLAC jest bardziej dynamiczny i otwarty niż w przypadku rozszerzenia MP3. Radio umożliwiające odtworzenie tego rodzaju plików pozwoli Ci cieszyć się najlepszej jakości dźwiękiem.

Złącza i wejścia, czyli jak to podłączyć?

Gniazdo AUX – przy jego użyciu podłączysz iPoda, smartfona lub zwykły odtwarzacz MP3.

Port USB służy do podpięcia zewnętrznego nośnika pamięci z ulubioną muzyką. Slot USB daje możliwość wygodnego podłączenia pendrive’a o pojemności znacznie większej niż płyta CD.

Bluetooth połączy radio z telefonem, dzięki czemu uzyskasz zestaw głośnomówiący i możliwość rozmowy w trakcie prowadzenia. Bezprzewodowe połączenie z telefonem pozwala też na słuchanie muzyki ze smartfonu, korzystając z zasobów internetowych.

Wyjście do subwoofera – w ten sposób podłączysz kolumnę niskotonową, poprawiającą jakoś basów.

Wyjście do przedwzmacniacza (pre-out) pozwala rozbudować zestaw audio o dodatkowy wzmaczniacz.

radio-samochodowe

Zwróć również uwagę na:

rozmiar odtwarzacza

Standardowy rozmiar otworu znajdującego się w kokpicie to 1 DIN. Pasuje do niego prostokątne płaskie urządzenie o wymiarach 50x180x160 mm. Jeśli kieszeń w Twoim aucie jest większa, do montażu radia będziesz potrzebować dodatkowej ramki. Urządzenia z wygodnym dotykowym wyświetlaczem, odtwarzaczem płyt i nawigacją GPS znajdziesz w rozmiarze 2 DIN (dwa razy większym niż 1 DIN).

podświetlenie

Wygląd radia samochodowego to sprawa raczej drugorzędna. Jeśli jednak zależy Ci na dopasowaniu jego wyglądu do wnętrza auta, sprawdź kolor podświetlenia. Najczęściej występujące barwy to czerwony, niebieski, zielony i biały.

nagłośnienie

Moc głośników radioodbiornika jest dla Ciebie za mała? Rozważ dokupienie głośników samochodowych. Dodatkowe nagłośnienie pozwoli Ci cieszyć się dźwiękiem najlepszej jakości podczas wyjazdów.

Jakie radio samochodowe wybrać? Porównujemy popularne modele

Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych w naszym sklepie urządzeń do odtwarzania dźwięku podczas jazdy samochodem.

Radio samochodowe PIONEER SPH-10BT

Model ten umożliwia wygodny dostęp do treści poprzez wybieranie głosowe. Urządzenie połączysz ze smartfonem z systemem operacyjnym iOS lub Android. Dzięki temu za pomocą radia samochodowego odtworzysz streamingi dostępne przez internet. Funkcja Pioneer Smart Sync pozwala na personalizowanie ustawień odtwarzania dźwięku. Istnieje możliwość podłączenia do radioodtwarzacza czujników cofania, co zwiększa bezpieczeństwa jazdy.

Radio samochodowe MANTA RS4503

W odbiorniku zaprogramujesz 18 stacji radiowych w szybkim dostępie, uruchomisz je za pomocą jednego przycisku. Dostępne w panelu gniazdo USB, slot na karty SD oraz łącze AUX umożliwiają korzystanie z dużej ilości nośników danych. Wyświetlacz LED z technologią RDS ułatwi Ci przełączanie stacji radiowych.

Radio samochodowe SONY MEX-N4200BT

Umieszczone w radioodtwarzaczu złącze USB ułatwi Ci odsłuchanie podczas jazdy ulubionych przebojów w najwyższej jakości – urządzenie odtwarza pliki w formacie FLAC. Wygodę korzystania zwiększa dodatkowo możliwość podłączenia przez Bluetooth dwóch telefonów. Radio posiada też funkcję sterowania za pomocą głosu oraz technologię ESTRABASS, zwiększającą dynamikę dźwięku.

Radio samochodowe KENWOOD KDC-110UR Red


Produkt umożliwia odtwarzanie plików o bardzo zróżnicowanej jakości, od WMA po FLAC. Połączenie przez USB i AUX pozostawia użytkownikowi duży wybór w rodzaju nośnika. Wyświetlacz LCD umożliwia wygodne sprawdzenie nazwy odtwarzanego materiału, wygodę korzystania poprawiają też dobrze widoczne przyciski.

Radio samochodowe SONY MEX- GS820BT

Znajdujące się w powyższym modelu wyjście na subwoofer pozwala na podłączenie zewnętrznego systemu głośników, dzięki czemu znacząco poprawisz jakość odtwarzanego dźwięku. Funkcja ClearAudio+ zapewnia realistyczne efekty dźwiękowe, a technologia Extra Bass wyciąga niskie tony. Zewnętrzny mikrofon umożliwia wykorzystanie radia jako zestawu głośnomówiącego. Nawigację w menu urządzenia ułatwiają podświetlone przyciski.

Radio samochodowe PIONEER MVH-S110UB iPhone, 4 x 50W

Szukasz wygodnego sprzętu z dużym ekranem? Szerokokątny  wyświetlacz LCD z podświetleniem pozwoli Ci na bieżąco kontrolować sytuację na drodze. Radio samochodowe Pioneer posiada również opcję zapamiętywania ulubionych stacji radiowych, a w razie zaniku sygnału automatycznie wyszukuje alternatywne częstotliwości.  Dzięki umieszczonemu w panelu wyjściu dla subwoofera w razie potrzeby możesz poprawić jakość dźwięku w aucie, dodając zewnętrzny wzmacniacz. 

Radio samochodowe SONY CDX-G1300U CD

Umieszczony w urządzeniu wyświetlacz o mocnym kontraście gwarantuje dobrą widoczność komunikatów, nawet przy silnym słońcu. Radio posiada też wbudowany wzmacniacz Digital Reality AMP, dzięki czemu będziesz cieszyć się wysoką jakością odtwarzanego dźwięku. Wyjścia AUX i USB umożliwiają podłączenie różnego rodzaju urządzeń: pendrive’a, odtwarzacza MP3 czy smartfona.

Radio samochodowe SONY MEX-N6002KIT

Dzięki użytej w tym odtwarzaczu technologii Bluetooth podłączysz jednocześnie dwa urządzenia. Połączenie sprawnie uruchomisz przu użyciu pokrętła głośności. Urządzenie wyposażono w funkcję Dynamic Stage Organiser. Poprawia ona pozycjonowanie efektu stereo w przypadku głośników umieszczonych w drzwiach lub na desce rozdzielczej. Bezpieczeństwo i wygodę w trakcie prowadzenia auta zwiększa opcja obsługi za pomocą głosu.

Radio samochodowe SENCOR SCT4056MR

Dzięki regulacji koloru podświetlenia łatwo dopasujesz proponowany model do wyglądu Twojego auta. Port USB i slot na karty SD gwarantują możliwość użycia różnych nośników danych. W trybie szybkiego dostępu zapiszesz aż 18 ulubionych stacji radiowych.  

Radio samochodowe SONY CDX-G1302U CD

Na ostatnim miejscu w naszym zestawieniu najpopularniejszych modeli znalazło się radio, które automatycznie dostosowuje głośność po zmianie źródła dźwięku. Urządzenie posiada odtwarzacz płyt CD, dzięki czemu zawsze masz pod ręką swoje ukochane krążki. 10-pasmowy equalizer umożliwia dostosowanie sposobu rozchodzenia się dźwięku do Twoich upodobań. Radio wyposażono też w wyświetlacz o podwyższonym kontraście.

Dodane: 2019-04-24