Słuchawki to sprzęt, którego używa niemal każdy. Niezależnie od tego, czy lubisz słuchać muzyki z odtwarzacza mobilnego, czy może z domowego zestawu audio, słuchawki z całą pewnością Ci się przydadzą. Ogromny wybór rozwiązań sprawia, że dużo osób ma problem z wyborem odpowiedniego modelu oraz rodzaju. Dzisiaj opowiemy Ci o dostępnych możliwościach i postaramy się pomóc w wyborze odpowiednich słuchawek. 

para slucha muzyki

Podział słuchawek ze względu na budowę

Podział słuchawek ze względu na dopasowanie do ucha najczęściej wykorzystywany i jednocześnie najbardziej obrazowy. Na rynku dostępne są słuchawki otwarte, zamknięte oraz dokanałowe.

zolte sluchawki

Słuchawki otwarte

Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie przylegają szczelnie do ucha tak, jak ma to miejsce w słuchawkach zamkniętych. Ten rodzaj jest więc wyjątkowo mało ingerujący w narząd słuchu. Oprócz mniejszego wpływu na słuch, ucho jest również wentylowane. Częstym problemem, na który skarżą się osoby, które wybrały słuchawki otwarte jest to, że otoczenie słyszy, czego słuchają oraz to, że sprzęt przepuszcza hałasy z zewnątrz. Jeżeli więc zależy Ci na bardzo dobrej izolacji, słuchawki otwarte mogą nie przypaść Ci do gustu. Zazwyczaj są wybierane przez osoby, które szukają rozwiązania do domu.

Słuchawki zamknięte

Słuchawki zamknięte to raj dla każdego audiofila, który marzy o niemal całkowitej izolacji podczas słuchania muzyki. Ściśle przylegają do ucha, przez co zazwyczaj są nieco większe od otwartych modeli. Idealnie spisują się jako rozwiązanie do biura czy podróży publicznym środkiem trasnportu, ponieważ skutecznie tłumią dźwięki pochodzące z zewnątrz.

Słuchawki douszne (dokanałowe)

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj słuchawek jest wprowadzany do kanału słuchowego, co sprawia, że przy skrajnie nieprawidłowym użytkowaniu może negatywnie wpływać na narząd słuchu. Taka słuchawka dobrze trzyma się w przewodzie słuchowym i sprawnie izoluje dźwięki z zewnątrz. Słuchawki douszne są poręczne, małe i lekkie, dzięki czemu są często wykorzystywane podczas joggingu oraz wewnątrz zatłoczonych, głośnych miejsc.

Słuchawki douszne dzielą się również na dwa rodzaje – pchełki oraz dokanałowe. Te pierwsze są wprowadzane tylko do początkowych fragmentów kanału słuchowego i mają kształt owalu. Z kolei słuchawki dokanałowe są wyposażone w silikonowe uszczelki, których zadaniem jest izolacja ucha od dźwięków podchodzących z zewnątrz. Ze względu na duże podobieństwo wrzuciliśmy je do jednej grupy słuchawek dousznych.

Słuchawki multimedialne 

Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci rozmawiać przez telefon bez użycia rąk, słuchawki multimedialne są dla Ciebie idealne. Dzięki mikrofonowi oraz pilotowi zamontowanym bezpośrednio na kablu możesz prowadzić rozmowy i sterować funkcjami multimedialnymi telefonu. Zastosowanie takich słuchawek jest bardzo szerokie, rozpoczynając od pracy, przez podróż samochodem po warunki domowe.

Słuchawki Bluetooth

Coś dla osób aktywnych, którym kabel przeszkadza podczas uprawiania sportu. Ten rodzaj słuchawek łączy się ze źródłem dźwięku poprzez technologię Bluetooth. Pamiętaj jednak, że musisz się liczyć z większym zużyciem energii i częstszym ładowaniem sprzętu. Pomimo tego, słuchawki Bluetooth są bardzo wygodne i naprawdę warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem.

6 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyoboru słuchawek

sluchawki nauszne

Rozmiar

Wybór słuchawek powinien być pokierowany Twoimi indywidualnymi preferencjami. Zwróć uwagę na rozmiar słuchawki i szerokość obręczy oraz długość kabla.

Dopasowanie

Jest to szczególnie ważne w przypadku słuchawek dokanałowych. Na szczęście większość producentów dołącza do pudełka nakładki silikonowe w kilku rozmiarach. Dzięki temu masz gwarancję, że słuchawki będą pasować do budowy Twojego ucha.

Impedancja

Parametr, któremu warto poświęcić chwilę. Wartość impedancji jest podawana w omach i oznacza opór pozorny. Im większa impedancja, tym słuchawki wykazują się lepszą odpornością na szumy. Czasami to idzie w parze z dosyć niskim poziomem głośności. Rekomendujemy wybór modelu, w którym impedancja mieści się w zakresie 16-64 Om.

Pasmo przenoszenia

Umówmy się – przeciętny słuchacz jest w stanie słyszeć dźwięki w zakresie od 16 Hz do 20 kHz. Jeżeli więc nie jesteś audiofilem, który potrafi wyłapać najmniejszy szmer, sprzęt działający w wyższym zakresie nie będzie Ci potrzebny. Uważaj więc na reklamy i nie daj się łatwo nabrać na chwyty marketingowe słuchawek z niesamowicie wysokim pasmem przenoszenia – najprawdopodobniej i tak nie zauważysz różnicy.

Redukcja szumów

Jeśli chodzi o ten parametr, zasada jest bardzo prosta – im wyższy, tym mniej szumów usłyszysz podczas słuchania muzyki.

SPL

Ta wartość określa, jak głośne będą słuchawki. Pamiętaj jednak, że nie zawsze głośniej znaczy lepiej. Zalecamy więc zdrowy rozsądek.

Dodane: 2018-04-10